FC Vlaardingen groeit wéér naar eenheid Gretig Excelsior M simpel afgestraft SVV krijgt wéér pak slaag Opnieuw strandt Hermes op één man SVV beslist vanavond Weer een punt programma Vitesse bijna slachtoffer MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 3 Schiedam SVV neemt van avond de beslissing over een mogelijke inlijving van Backo Pavlovic. De Joego slaaf legde vrijdagavond zijn eisen op tafel. Vooral op het sociaal-financiële vlak liggen de eisen van de ex-speler van de eerste di visieclub Buducncct nogal aan de hoge kant, zodat SVV niet tot een beslissing kon komen. Zoals bekend hoopt Leo Haikes de Joego slavische middenvelder aan zijn selectie te kunnen toevoegen. Van onze sportredactie Vlaardingen De jeugd van FC Vlaardïngen '74 blijft punten verzamelen. Hoewel één tegen het hoogst geplaatste A2'67, was dat aan de. Marathon weg toch een prestatie van formaat. De enige schaduwzijde was het feit dat Tonny Vonk en Jan de Jong tegen gele kaarten aanlie pen. De eerste voor het neer leggen van een tegenstander en De Jong voor ruw spel. Zowel voor als na de rust waren de kansen eerlijk verdeeld, al kreeg doelman Dick van der Meer wel gevaarlijker ballen te verwerken. Vlaardingen Voethalprogram- ma zaterdag 15/11: Excelsior Maasluis—Huizen, PPSC—U- muiden, Arnemuiden—Zwalu wen, HVO—'s-Gravenzande, Be Fair—HBSS, Vlaardingen—Ly ra, TSB—DUNO, ARC—Hoekse Boys, TOGR—MW'27, FC Vlaardingen '74 jeugd—Telstar jeugd, Excelsior jeugd—SW jeugd, SV Rijrunond-GSS, DVO '32—FC Maluku, Sunligh- t—Oude Maas, SDV—VDL, FC V eronica—CION, Zinkwegse Boys—GTB, WK—WIA. Zondag: SC Cambuur—FC Vlaar- dingen '74, SW—Veendam, Raad Wit Amsterdam—Hermes DVS, Zwijndrecht—DHS, Nieu- wenhoom—Schiedam, SV- W—RKW1K, Dubbeldam—Mar- tinit, De Hollandiaan—VFC, GD S—Hoek van Holland, Ex celsior '20—Full Speed, VDL— Den Hoorn, HWD—Demos, Vierpolders—DRZ„ Animo H—WF, DDC—Schiedamse Boys, Thessaloniki—MSV'71. Cees Zwam- born verschijnt voor doelman Nijhuis. Het le verde hem geen treffer op ...wel een blessure... Vlaardingen Geen vol doening voor de teleur stellende (Ut), wél voor de agressieve houding van FC Vlaardingen te gen Vitesse, dat daar door lange tijd in zijn schulp kroop. Kort sa mengevat is dat de con clusie van FC Vlaardin- gen-Vitesse, een spekta kel dat de circa 2900 "kijkers" in hoge mate boeide, omdat de elf van Jan van Baaren, mét Wim Berckenkamp, weer een serieuze gooi deed naar eenheid. Trai ner Jan van Baaren daar zeil over: "De laat ste vijf 4 zes wedstrij den zat het ons allemaal een beetje tegen, maar tegen Vitesse geloofde ik er weer helemaal in. De blessures van de ver dediger s vielen achter- - af nogal meeen met Berckenkamp er bij was er weer voldoende moti vatie aanwezig." FC 1 Vlaardingen opereerde dan ook lange tijd met gegroepeerd voetbal rond de kooi van doel man Nijhuis, die echter zelden in actie behoefde te komen. De driemansaanval, bestaande uit Wim Berckenkamp, Cees Zwambom en Barend van Hij koop, kreeg voldoende gelegen heid zich met de vele acties te bemoeien, maar desondanks waren het voornamelijk de middenvelders Frans Stans en Hugo Lochtenbergh die het "karwei" moesten klaren. De Vlaardingers speelden - als enige negatieve noot - net iets te gejaagd om het negatieve Vitesse snel op de knieën te krijgen. Hoewel inte rum trainer Westerhof het uitlegde als doel bewuste terughoudendheid van Vitesse," omdat de angst voor de zg. "Haagse Bluf' groot was. Maar na rust kwam de Arn hemse formatie ook niet los. Trainer Westerhof: "Wij 'wilden toen wel gebruik maken van onze fysieke kracht tegen de "dreumesen" van FC Vlaardin gen, maar dat viel erg tegen." Alleen Charley Bosveld zag zïjnvrije trap via de handen van "De Eik" door de paal ge keerd, maar voor de rest was het de FC dat in hoog tempo de strijd bleef dicteren. Maar nogmaals, zonder uitzicht.. Daarom na afloop een diep te leurgestelde trainer Jan van Baaren: "Vitesse mocht dan wel een tikkeltje meer techniek in zich bergen, de wijze waarop wij dat compenseerden, mei., veel aanvalslust had beloond moeten worden." De Vlaar- dingse acties vonden meestal een uitlaatklep via centrum- spits Cees Zwamborn, omdat zowel Barend van Hijkoop als Wim Berckenkamp door resp. Maiwald en Veenstra stevig werden geschaduwd. Stevig in dié zin dat Bercken kamp een keer naar zijn keel werd gegrepen, Van Hijkoop telkens over Veenstra struikel de, maar arbiter Mulder geen Door Bas van den Berg enkele aanleiding zag om zelfs maar aa.i waarschuwingen te denken. Hoewel de invaller voor Bcukman niet slecht floot, was bet wel een doorn in het oog dat kleine Joop Quellhorst, hersteld van een enkelblessure, geen* goed kon doen. Zijn solo's op rechts oogstten veel bewondering, maar bijna altijd liep een bot sing nadelig voor hem af. Voor rust kwam eigenlijk alleen Cees Zwambom (afgelopen vrijdag getrouwd) in het nieuws met zijn schot (alleen voor doelman Nijhuis), maar door een ongecontroleerde trapbeweging van Mulderij rol de de bal naast. In het tweede deel, toen Zwam bom was ingewisseld voor Jan Roodbot was FC Vlaardingen '74 wél beweeglijker, nochthans bleven de kansen gering. Toen na een kwartier Frans Stans oud Feyenoorder Maiwals neer legde, was ineens via de vrije trap van Charley Bosveld, een serieuze kans aanwezig. Maar het houtwerk redde. Bosveld bleef daarna, hoewel goed afgeschermd door Frans Stans, wel in een aanvallende rol, "omdat we mogelijkheden zagen" aldus trainer Wester hof, maar het gevaar van de oud-Spartaan, die de zieke Vee- nendaal erg miste, bleef be perkt. In de slotfase maakte FC Vlaardingen '74 zich nog effe sterk, maar toen redde doelman Nijhuis subliem op enkele hoge ballen. Schiedam - Het klonk verbitterd, alsof Fim Visser een stuk onrecht signaleerde: "Om doodziek van te worden. Hier pakt zo'n vent elke bal, maar wedden dat ie volgende week ergens zomaar een balletje door z'n benen laat rollen. Verdomd als 't niet waar is: hier keepen ze steeds hun beste wedstrijden", mes zich bij een van de spo radische EDO-counters on nodig angstig rond doelman Martin Schilperoort (Harry Spermon is nog steeds ge blesseerd), in afwachting van dat ene schot Driemaal mocht de Haarlemse aanval finaal mis trap pen, struike len en opnieuw beginnen. Toen maakte Herman Ka- moen er een einde aan: 0-1. Pim Visser kon er maar niet over uit. "Er wordt toch goed en veel geschoten? Echte kogels zaten er tussen; zoals spetters van Vorsten- bos en Van de Voort". De Hermes-trainer, vertwijfeld: "Daar draait toch alles om, het maken van doelpunten?" Het enige? Niet helemaal na tuurlijk. Als het achterwege blijven van doelpunten Her mes' enige manco zou zijn geweest, had een middelma tige ploeg als EDO - zelfs mét de inderdaad briljante doelman Berend Tent - nooit en te nimmer met 0-2 kun nen winnen. Het Hermes DVS van dit mo ment vertoont méér tekor ten. Uitgezonderd dan mis schien in de achterste vier - waar good old Piet van de Burg opnieuw veel plooitjes gladstreek - mist Hennes persoonlijkheid. Het gevolg was een soort "slowfox" richting EDO-doel én prompt gewillig meedansen de Haarlemmers. Het Her mes van nu mist vooral het venijn om zich eens lekker boos te maken. Het kan niet terugslaan op die momenten dat de tegenstander - als is het maar even - in de ver sukkeling geraakt En EDO had het bij vlagen meer dan moeilijk, maar kon zich onder aanvoering van Berend Tent aan die monotone Schiedamse druk onttrekken. Pim Visser beaamde het: "We missen een speler die een balletje bij zich kan houden om dan plotseling een pass over ruim veertig meter te kun nen geven". Kortom: Her mes DVS mist een spelbepa ler, die het vlakke Schie damse spel kan kruiden met dat kleine beetje noodzake lijke raffinement. Een speler die in één oogopslag de ga ten ziet. Geen diepte Het huidige Hermes draait en draait. Creëert een paar me ter ruimte, maar werkt er zo wel aan mee dat - zoals gis teren EDO - de afweer steeds weer bijtijds op volle sterkte staat aangetreden. Pim Visser: Nou viel er van middag weinig diep te gaan. EDO hield zo'n beetje voort durend zes man in de buurt en dan wordt het natuurlijk wel erg moeilijk". Heel erg lastig zelfs, omdat de Haarlemmers op een erg knullige manier op 0-1 wa ren gekomen. Al vroeg in de eerste helft verzamelde Her- Door Hans Soeters En vanaf dat moment stuitte Hennes vooral op de voor treffelijke doelman Berend Tent. De boomlange EDO- goalie verwerkte afstand schoten van Vorstenbos (waaronder een loeiharde volley), Hoogeveen en Van de Voort ogenschijnlijk moeiteloos. "En", wist Pim Visser later, "met als resul taat dat 20"n doelman enorm gaat groeien". Maar terwijl Hermes wat al te fantasie loos naar het zwakke plekje in de Haarlemse defensie liep te zoeken, kwam ook aan het licht dat de ooit zo hechte Schiedamse verdedi ging wel erg snel de aan dacht laat verslappen. Hier door kon het gebeuren dat EDO - ondanks een nume- rieke minderheid op de Her- mes-helft toch nog verwar ring kon stichten Concentratie Pim Visser: "Triest natuurlijk, maar typisch een gebrek aan concentratie". Of zoals Hermes (derde) doelman Martin Schilperoort het zei; "Geen fatsoenlijk schot heb ik gehad, maar ze scoren wél tweemaal". Waarvan het laatste doelpunt pas kort voor tijd. Opnieuw treuzelde de Schie damse afweer, waardoor in valler Hedley balbezit voor zich opeiste, moeiteloos Ger Ruseier ter zijde schoof en over de uitlopende Schilpe roort kon scoren. Gezien de Schiedamse kansen in die tweede helft (Van de Voort - paal - en Komaat twee maal finaal mis) een bijna onbegrijpelijke 0-2 uitslag. Pim Visser: "We hebben van de week getraind op schie ten vanuit de tweede lijn. Dat lukte goed. Maar uitge rekend hier keept die doel man z'n ijzersterke Wed strijd. En dat is hier steeds hetgeval. 't Wordt bijna ver velend..." Counter van IJsselmeervogels levensgevaarlijk Pim Visser; "Het wordt bijna vervelend..." Van een onzer verslaggevers Maassluis De eenvoud waar mee cüpfighter IJsselmeervo gels het volijverige Excelsior M. verder omlaag drukte (0—3), wierp zonder twijfel de alles overheersende vraag op, waar om de Maassluizers zo gretig de aanval zochten. De zeker heid om daarmee voor 1600 kijkers aan de „Dijkpolder" aan klantenbinding te doen liep nu vódr rust al helemaal fout omdat de Spakenburgers alleen al in Jan Vedder.en Jaan de Graaf twee explosieve counter specialisten hadden, die snel de gebrekkige organi satie in de Maassluise afweer aan de kaak stelden. Vreemd genoeg zocht de thuis club ook na de verplichte rust de aanval, zonder zich geen mo ment te realiseren dat die aan val louter en alleen maar uit geschuif rond het zestien meter- gebied bestond. Zonder uit zicht Ter verduidelijking: In negen duels scoorde - Excelsior M. pas zeven maal, waarvan vier goals op het conto kwamen van middenvelders. Niettemin was trainer Teun Groe- neveld van oordeel dat het 4-4-2 systeerrr toch het enige is om de kansen tegen elkaar af te we gen. „Vergeet niet", voegde hij er aan toe,' „dat wij niet als elftal niet gefaald hebben", maar IJsselmeervogels bezat gewoon meer kwaliteit. Daarom wisselde ik na rust de midden velders Mart van der Pol en Eric Scheffers voor Jaap van Roon en Peter van der Burg om wat meer fysieke kracht daar te hebben. De plaats van Jaap van Roon, die dus opschoof, werd ingenomen door Arend van "t Hof. Die ook nog een dikke voldoende haalde". Maar ook tegen het stugge, maar sportieve IJsselmeervogels vol- hardde Excelsior M. zich in in direct spel en als gevolg van die aanvalsdrang benutte IJssel meervogels de ruimte driemaal en dat bracht Excelsior M. in een positie die rijp is voor de gradatie. Voorlaatste op de ran glijst 'Excelsior M. was eigenlijk voor IJsselmeervogels een willig slachtoffer. Het was ongetwij feld trainer Pierre Stevenaart een kolfje naar zijn hand dat de middenlinie met een Arie van der Sar, Mart van der Pol en Eric Scheffers zelf de acties wilden inleiden. En dan in eind eloos gecombineer terecht kwa men waaruit IJsselmeervogels lering trok. Zoals in de twintigste minuut, toen Jan de Graaf een' handige solo op rechts demonstreerde, aan snelheid won, die te vee! was voor Jaap van Roon, de bal vervolgens langs het stilstaande duo PJaatzer/Euser schoof, waarna Peter de Graaf de ba! hard inschoot: '0—1. TYien mi nuten later zag het thuisfront de beslissing al toen doelman Gerrit Geurtsen een hoge bal van snel opkomende back Har ry Koelewijn door zijn vingers liet glijden, die prompt voor de voeten van Jaan de Graaf kwam, die hard inschoot: 0—2. Al die tijd demonstreerde Excel sior Al wél aanvalslust, maar zó indirect, dat iedereen de bal In de slotfase drong Excel sior M. sterk'aan, maar ook de kogel van Arie van der Sar zal zijn doe! missen. eerst een tikje moest geven, eer doelman Jan Zwaan de bal in zijn armen kon klemmen. Daar om waren de kansen op een hand te tellen, als men de af standsschoten - van Mart van der Pol en Arie van der Sar wil meetellen. Overigens waren schoten wél het enige alterna tief, omdat zowel Jan Huizing als Alex Broekhart te klein wa ren voor het grove verdedi gingswerk van de lange Spa kenburgers. Vrije trap Eric Scheffers, die voortijdig werd gewisseld door Aad van 't Hoff, voegde daaraan toe: „Je bent eigenlijk vcoraf ai een beetje aangeslagen als je die lange kerels ziet". Begrijpelijk dat IJsselmeervogels zich na de rust niet meer zo druk maakte om dat gepriegel voor eigen strafschopgebied. De Alex Broekhart op links ongevaarlijk tegen sterige Harry Koelewijn. vlotte uitval via aanvoerder Jan Vledder kon in eerste in stantie nog via een overtreding tot slaan worden gebracht, maar uit die vrije trap schoot voorstopper Frans Kurver ineens raak: 03. De aardigheid was er toen heel snel af. Verder dan enkele plaagstootjes kwam de thuis club niet, hoewel op de valreep bleek dat de Spakenburgers niet over zo'n hechte defensie beschikten. Den Bosch - Opnieuw kreeg SVV een fikse deuk in het wat opgevijzelde zelfvertrouwen. Na een serie gelijke en winst bij Helmond Sport smaakte de nederlaag van vorige week te gen Heracles al bitter, maar de 5-0 afgang tegen de FC Den Bosch maakte alles nog véél somberder, FC Den BoschSW werd dan ook vooral een ongelijke strijd. De Schiedammers, die al na 7 minuten via Van Gelder op een achterstand kwamen, slaagden er nauwelijks in iets terug te doen. Sterker nog: SW werd overspoeld door een Bossche aanvalsgolf, die nauwelijks ver flauwde. „We zijn weggespeeld", gaf Leo Haikes later toe. „We hebben er heus wel hard voor gewerkt, maar overal kwamen we te Iaat. Nee, in feite zijn we niet aan de bak geweest". Met als belangrijkste reden de snelle Bossche voorsprong, die al in de 18e minuut door Leushuis werd uitgebouwd tot 2-0 en nog vóór rust door Peltzer werd vergroot tot 3-0. „Het hele elftal deelde in de ma laise", weigerde Haikes een schuldige aan te wijzen. „In de rust zag ik alleen maar bleke gezichtjes, maar, heb ik gezegd, lóten we tenminste iets terug gaan doen. Het minste wat we konden doen, was orhhet béter te gaan doen". SVV wilde dat ook we!, maar kon het eenvoudig met Den Bosch, dat een forse uitslag helemaal zag zitten, bleef maar jagen en SW verhinderen rustig uit te verdedigen. Het pleit voor Hai kes dat hij niet tevreden was met het klem houden van de nederlaag. Eerst verdween laat ste verdediger Hans Verel ten van aanvaller Robert Koren ge vel naar de kleedkamer, terwijl weer even later Fred Meerhof de erg onzekere Ruud van Dijk Verving. Het hielp allemaal niet, Eerst voerde Peltzer (51ste min) de Bossche voorsprong op tot 4-0, waarna Van Gelder zes minu ten later voor 5*0 zorgde. Vanaf dat moment kon SVV nog slechts hopen dat de Bossche aanvalsdrift zou intomen. Dat gebeurde inderdaad, waardoor Haikes zich later af kon vragen waar nu precies de oorzaak zat „Ik heb er echt nog geen verkla ring voor. Hoe het mogelijk was dat we geen moment in ons spel konden komen, is voor mij echt een raadsel. Zeker is, dat toen het even niet lukte, iedereen ineens te veel wilde gaan doen. Ze liepen elkaar maar op te meppen, met als gevolg dat prompt alles, maar dan ook alles fout ging".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3