Martinit „verspeelt" winst Schiedam haalt opgelucht adem DE HOEK TE ANGSTIG Defensie VDL blinkt uit Trainer Van Huuksloot:Voor het eerst werkelijk slecht gevoetbald DHS: fe eel handicaps ROB MAAT REDT DE HOLLANDIAAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1975 Demos in opgaande lijn SLIPPERTJE DR2 blijft meetellen 5 Kethel DHS heeft een te smalle basis. De Ke- thelse brigade bezit een te klein contingent van gelijkwaardige goede spelers om een wegval len van enkele promi nenten zonder al te groot kwaliteitsverlies te kunnen compenseren. Dit gegeven stond giste ren centraal. Na Jos Spatla (knie) ontbraken tegen COAL wegens schorsingen ook Piet Koozen en Kenny Sla in de basis en dat bleek funest. Zeker toen halverwege het eerste bedrijf ook nog eens gelijktijdig Theo de Raay en Jan Kerkhof naar de dug-out strom pelden. Die overdaad aan handicaps kon DHS niet met alleen maar keihard werken goed maken en derhalve ver baasde niemand van de kleumende kijkers er zich danook over dat de Rotterdammers vrij pro bleemloos met 3-1 triom feerden. COAL-trainer Jan Kooiman: „We hadden op meer tegenstand ge rekend, maar ja DHS zit nogal met z'n spelers hè. Nu hadden we het niet erg moeilijk om door onze betere spelopvatting - tot winst te komen". Een verdiende triomf. Niemand van de Kethelse ploeg wilde dat in twijfel trekken. Ook Adriaan van Huuksloot niet Een trai ner, die echter wel met z'n twij fels achterbleef. „We hebben een paar keer met een goal verschil verloren. Dat is niet erg. Maar nu we voor het eerst echt slecht hebben gevoetbald, is het wel om angst voor te hebben. Ineens komen de pro blemen op je af.'COAL is zon der z'n, twee keien (Dick de Ridder en Aad Valk, F. Iv.) niks, maar dat schijnt gezien ons spel van vandaag ook voor ons te gelden". In zorgen gedompeld DHS hield beweeglijk COAL een kwartier van succes al, waarna het zelf eigenlijk al het eigen vonnis velde. Bij een ongevaarlijke si tuatie stortte COAL-captain Aad Valk zich ruggelings in een luchtduel. Henny Alewijn- se raakte erdoor verward en verraste goalie Rob van de Berg met een sublieme log: 0-1. DHS was stormrijp. Het overleef de nog een terecht door arbiter Moonen (Weert) geannuleerde treffer van Joost van Dijk (trapte Van de Berg de bal uit z'n handen) maar in de 22e minuut was het toch weer raak. Joost van Dijk bediende Jan van Buren op maat Hans Ver meer veranderde het schot van de bebrilde rechter spits en het- was 2-0. DHS liep hierbij driedubbele schade op, want bij de voorbe reiding van deze treffer raak ten liefst twee spelers gebles seerd. Gelegenheidslibero Theo de Raaij verrekte een spiertje in z'n dijbeen en rechtsachter Jan Kerkhof kreeg een tik te gen het scheenbeen, waarop zich sinds afgelopen woensdag tegen Hermes DVS een fikse bloeduitstorting bevond. De vervangers waren Genit Droog (rechtsachter) en Gerard van der Pluijm (linker midden velder), die er a! een wedstrijd in het tweede team hadden op zitten. Jan Kersemeijer school terug tot laatste man'met Nol Roozen als voorstopper voor zich. Mutaties waar DHS wat onwennig op reageerde maar COAL profiteerde niet en mocht zelfs blij zijn dat attente Gerrit Schrey net naast kopte. door Fred Ivens Met een agressieve 3-3-4 opstel ling poogde DHS na rust het tij te doen keren. Karei Doesberg, Hans Vermeer en Gerard van der Pluijn (begrijpelijk condi tietekort, maar vooral door z'n passeertechniek een volwaardig eerste elftalspeler) beproefden Gerrit van Uden op een aanwe zige betrouwbaarheid. De COAI^goalie maakte slechts één fout. Na een hoekschop van Van der Pluijn en een achter waartse kopbal van Frans Vos raakte hij door de aanstormen de Sjaak Lemen zo in verwar ring dat hij de bal in eigen doel sloeg (1-2,16e min.). Luttele minuten later maakte counterènd COAL van de Ke thelse vreugde ijdele hoop. Nol Roozen ontregelde de Kethelse buitenspelval waar bebaarde Joost van Dijk behendig van profiteerde: 1-3. Doesberg, Van der Pluijm en Ver meer (schoot voorlangs nadat COAL-libero Penters hands Sjaak Lemen en Gerrit Droog zien het al: Gerard van der Pluijm wint dit duef. had gemaakt) probeerden nog wel de Kethelse werklust in klinkende munt om te zetten, maar de beste kansen waren toch voor COAL-'s falende ka non Dick de Ridder, die wel een keer door Bob van de Berg werd getorpedeerd. De DHS- doelman ging daarvoor terecht op de bon. Van onze sportredaktse Schiedam De streek-subtopper tussen Martinit en De Hoilandiaan kwam niet tot een beslissing. Nadat beide partijen op een 1-1 deling leken at te sturen, nam Martinit echter acht minuten voor tijd de leiding. Hetgeen goed leek voor de volle winst. Een mentaal sterk Hoilandiaan wist echter op de valreep toch nog de gelijkmaker te produceren: 2-2. De ontmoeting, van groot belang voor aansluiting bij de *top, bracht de vijfhonderd toe- schouwers wat er van verwacht werd: meer spanning dan mooi voetbal. Als kijkspel echter zeer aantrekkelijk door de spectacu laire momenten, die beurtelings voor beide doelen werden opge voerd. Martinit-trainer Joop Schop: „Na tuurlijk is het jammer zo kort voor tijd de volle vnnst te ver spelen. Toch lijkt het me niet juist om te zeggen dat we daar door een punt weggaven. De - wedstrijd duurt immers negen tig minuten", waarmee Schop wees op vorige week tegen VFC. Martinit behield toen de winst daar de Vlaardingers in de laatste minuut een straf schop onbenut lieten. Hollandiaan-trainer Jan Kramer dacht er anders over, waarvan het bewijs dan nog wel een keer geleverd moet worden, „Zo kort voor tijd had dat bij ons niet gebeurd. De zaak had dan op slot gegaan". Schop en Kramer hadden wel vrede met de uitslag, en die leek gezien het spelbeeld wel juist Voor Martinit betekende de deling overigens wel het eer ste verliespunt op eigen veld in deze competitie. „Die 6-0 van De Hoilandiaan op Emma had geen indruk op ons gemaakt", aldus Joop Schop. „Dat moesten ze hier dan maar eens bewijzen", waarmee Schop de zelf bereikte 4-1 als tegenhanger plaatste, Martinit maakte de bedoelingen als snel duidelijk door in de Schiedam Demos heeft zich opnieuw van de goede kant laten zien. Tegen Zuiderster werd het een overwinning van 3-0, waardoor Demos er weer wat beter op komt te staan. De Schiedammers zijn de gehele wedstrijd door sterker geweest dan de bezoekers. Demos moest het doen zonder de geschorste Jonker, voor wie Kees Broer meedeed. Na wat verprutste kansen, o.a. van Bies Meeuws, was het toch diezelfde speler die 1-0 aan liet tekenen. Met deze stand werd de eerste helft afgesloten. Na de rust was het in de tiende minuut dat na goed werk van Aadje de Ruiter, Kees Broer met een ferme kop stoot de uitstekende doelman De Vries voor de tweede keer het nakijken gaf: 2-0. Een aanval over rechts bracht de bal bij Gerard van Sehijndel. Er volgde een voorzet en daar uit was het Ries ''Meeuws die hard inknalde 3-0 aanval te gaan. Waarbij het vooral gevaarlijk werd als die aanvallen via Ben Könemann liepen. Köneman was ook de grondlegger voor een doelpunt, dat echter wegens het ontbre ken van terugdraaiende beel den nimmer bewezen zal kun nen worden. Zijn strakke voor zet in de zevende minuut werd door Ed Slavenburg met een flitsende beweging ingekopt Stijf in het hoekje of er naast Slavenburg: „Ik dacht van het zijnet, daarom protesteerde ik niet tegen de toegekende ath- Een tegen twee. Daar komt ook Ben Könemann niet aan. terbal". Matig leidende scheidsrechter Lemens kon het onmogelijk gezien hebben. Feit 'was in ieder gevat, dat het net in de bedreigde hoek niet aan de grond verankerd was. Het wat paniekerig spelend Hoi landiaan nam verrassend en te gen de verhouding in de lei ding. Bij de tweede Vlaardingse aanval vond Henk Boomsma de door Chiel Gauka even vrijgela ten Harrie Hartog, die met een kopbal doelman John Nagel hout geen kans gaf: 0-1. Ben Könemann was ook de grondlegger van een aanval die in de 36e minuut wél succes opleverde. Op zijn voorzet gin gen zowel Henk Mosterd als doelman Groen in de fout en Ruud Quant greep dit slipper tje aan voor de verdiende ge lijkmaker: 1-1. Op dit moment ook verliet de reeds niet lit begonnen Hartog (liesblessure) het veld en maakte Robbie Maat in deze competitie zijn rentree in de hoofdmacht Maat had duidelijk aanpassings moeilijkheden, maar zou later i; toch een beslissend stempel op de wedstrijd drukken. De Hoi landiaan had vaste greep op het middenveld, waardoor het Mar tinit lang op afstand kon hou den. Acht minuten voor tijd leidde de pressie van Martinit echter tot een voorsprong. Vooral voor Chiel Gauka was het een persoonlijke revanche, want op het juiste moment dook hij in het front op om een corner van Ruud Quant zo maar in te koppen; 2-1. „Toen bewezen we dat we men taal sterker zijn geworden", al dus trainer Kramer. „De jon gens weten nu dat een wed strijd geen zeventig minuten duurt". In de voorlaatste mi nuut was Wim Riedijk met een lange voorzet inleider tot de gelijkmaker. Even ontglipte Robbie Maat aan de aandacht van de Schiedamse defensie en met een kopbal bracht hij de juiste eindstand op het bord: 2-2. Martinit tegen Hoilandiaan in de achtervolging. Schiedam Na de overwinning op het eveneens laag geklas seerde ODS, heeft Schiedam zich wat uit de huurt van de onderste plaats gewerkt. Dit tot grote vreugde van de trou we supportsrsschare. Net als vorige week won Schiedam mt 3-0, na een ruststand van 2-0. In de eerste helft werd het toch wel een levendig duel, waarin het verschil in spelopvatting goed tot uiting kwam. Schie dam trachtte met goede combi naties tot resultaat te komen. ODS daarentegen probeerde dit met verre "trappen. Geschoten op het doel werd er veelal uit de tweede lijn en daarmee had doelman Schuurhuizen het niet moeilijk. De goed vloeiende combinaties van Schiedam sorteerden na een kwartier al effect Vanuit de verdediging kwam de bal bij Eef Krabbendam op de linker vleugel. Van zijn voet ging het leer naar de vrijstaande Henny van Hagen en tegen diens schot was de uitstekende doelman Van Ham niet bestand: 1-0. Na een half uur had Schiedam nu eens het geluk, wat in vorige wedstrijden ontbrak. Bram Schol te trok een bal voor het doeL Daar stond Van Hagen klaar. Hij zou een hard schot lossen maar miste gedeeltelijk. De bal kreeg echter wel een onverwacht effect waar doel man Van Ham zich op verkeek. Jammer voor hem, maar het betekende wel dat Schiedam de eerste helft af kon sluiten met een voorsprong van 2-0. Na de rust trok ODS wat feller van leer. Het bleef echter vol harden met schoten vanuit de tweede lijn en net zoals in de eerste helft had daar ook nu doelman Schuurhuizen geen moeite mee. Aan de andere kant'groeide doelman Van Ham naar een grote vorm. Hem komt de eer toe Schiedam van een grotere overwinning 'af ge houden te hebben. Tegen het derde doelpunt had hij geen verweer. Wim gchemkes, ingevallen voor de geblesseer de Andre Holster, was bij een hoekschop naar voren geko men. Bram Scholte zag dat goed en voor doelman Van Ham het wist was het leer uit de snoekduik van Wim Schem- kes via diens hoofd tegen het net tot stilstand gekomen: 3-0. En daarmee tekende zich de overwinning voor Schiedam al af. Het tegenspel van ODS was te steriel om gevaar op te leveren voor de Schiedamse defensie, temeer omdat het maar niet kon overschakelen op een ande re taktiek. Al met al werd het een verdiende overwinning voor Schiedam, dat nu weer .wat ruimer adem-kan halen en met meer vertrouwen de twee de helft van de competitie tege moet kan zien. Hoek van Holland De 0-2 nederlaag die Hoek van Holland zondag van Rijswijk te slikken kreeg, kan alleen de thuisclub zelf worden verweten- Misschien kregen de blauwewitten het loon van de angst gepresenteerd. Na nog, na een vol seizoen, leefde de herinnering aan vorig jaar. Toen eindigden de ontmoetingen tegen Rijswijk in resp. 6-0 en 4-1, dus tien doelpunten tegen en slechts één voor. Het was wellicht die herinnering die Hoek van Holland verlamde. In elk geval ontbrak in het elftal het zelfvertrouwen en hoe onnodig dat was, bleek in het verloop van de ontmoeting. Toegegeven, Rijswijk is nog steeds een goede ploeg, die in dè top van 4C meedraait, maar het elftal kan toch zeker niet meer reiken naar de hoogte van vorig seizoen. En Hoek van Hol- teindelijk een boeking kreeg, was een logisch gevolg van een teveel praten van de blonde Hoekse aanvaller die duidelijk op die manier het eigen falen probeerde af te reageren. land .had dat al na een paar En toch had Hoek van Holland minuten in de gaten moeten hebben. De felle oostenwind die van doel tot doel joeg, was in de eerste helft Hoek van Hol lands bondgenoot. Maar dat bondgenootschap werd onvol doende uitgebuit. In plaats van met lange ballen gaten te trek ken, probeerde de thuisclub een subtiel spelletje op de grasmat te leggen. Koren op de molen van de Rijswijk-verdedigers die hard, soms bikkelhard ingre pen. Toch werd de wedstrijd geen mo ment onsportief en dat was te danken aan de uitstekend lei dende scheidsrechter. Dat de kritiek van enkele Hoekse spe lers zich uitgerekend op de flui tist richtte, was dan ook onbe grijpelijk. Dat Leo Boon ui- voldoende mogelijkheden om in deze wedstrijd naar een gelijk spel of zelfs een overwinning te reiken. Maar.de blauw-witten missen een koele aanvaller om de kansen af te maken. Zo kreeg Tom Buijing al kort na het begin een mogelijkheid om te scoren, nog betere gelegenhe den waren later weggelegd voor Arie Weltevrede en Max Nel- wan, maar zij misten het doel op enkele centimeters. Leo Boon kopte in vrije positie voorlangs, Wemer Kramer schoot keihard naast en trof later nog eens de paal, kortom, Hoek van Holland wist zich ze ker kansen te scheppen, maar kon die niet afmaken. Na rust sloeg Rijswijk tot tweemaal toe: €-2. Schiedam DRZ heeft er alles aan moeten doen om de twee winstpunten binnen te halen, tegen een zich goed verwerend Dirksland. Pas laat in de twee de helft werd het verlossende, winnende, doelpunt gescoord en daarna zagen de Schiedam mers wel kans om die voor sprong te behouden. Zonder Wim Snijders, voor wie Ruud Gontag speelde, ging DRZ van start Het liep lekker in de ploeg en na een kwartier kwam het resultaat Na een goede aanval kreeg Cock Bruinsel de ba! aan de voeten. Hij passeerde twee verdedigers en met een kalm maar bekeken rollertje plaatste hij het leer in het doei: 1-0. Dirksland kwam echter goed te rug want een kwartier later was het door Bleijenberg weer gebjk: 1-1. Met deze stand kwam ook de rust. ïn de tweede helft waren de partijen weer aan elkaar gewaagd. De span ning werd groter omdat er maar geen doelpunt kwam. Heel ver in die tweede helft ging DRZ over tot pressievoet bal. Het moest web want alleen bij winst zouden de Schiedam mers nog tot de kanshebbers gaan behoren. De geblesseerde Piet van Os werd vervangen door Piet Bast, het geen een .omzetting teweeg bracht. Het alles of niets off en- sief werd bekroond met een doelpunt van Berty Heyster, die een bal van zijn voet via een hand van een verdediger in het net zag gaan: 2-1. In de reste rende rijd liet DRZ zich de winst niet meer ontnemen. Van onze sportredactie Maassluis De defensie van VDL was het meest waardevolle deel van de formatie van trainer Kien Clarijs. In het uit- duel tegen Delft werd de afweerlinie zó zwaar op de proef gesteld dat doelman Kees van Eijk meer dan pal moest staan op de offensieve daden van Delft. De ge weldig op dreef zijnde VDL-goalie hield Delft van scoren af met de meest fabuleuze reac ties. Aanvallend kwam VDL pover voor de dag en van scoren was to taal geen sprake. Het bleef daardoor 0-4. Het thuis nog ongeslagen Delft zou in het eerste studium al een moeilijke kluif voor de blauW- witten worden. Charl Ebeling was weer in de ploeg opgeno men, waarvoor Jan Dekker plaats had moeten maken. Rïen Clarijs had een verdedigende opdracht meegegeven, met een versterkt middenveld en twee spitsen die als het nodig was mee moesten verdedigen. De pressie van Delft-zijde was zó groot, dat VDL zich niet kon losmaken. Vrijwel voortdurend heeft VDL op eigen helft arbeid moeten verrichten met de rug tegen de muur. Delft speelde het spel zonder franje en met ballen hoog voor de „pot". De belegering voor rust was dan ook compleet VDL loerde op de „counter" maar kon niet toeslaan omdat onder anderen spelmaker Gom- mert van Ast zijn dag niet had. Na de thee eenzelfde spelbeeld. Een aandringend Delft dat geen gat wist te vinden. Het enige gevaarlijke moment aan VDL- zijde kwam van Aad Moerman die een daverend schot gestopt zag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5