'Gratis uitlenen van boeken kan eigenlijk niet' f 1 Overschot begroting Maasland HAPJE BACH Blokje ^|.rond/ Direktrice bibliotheek denkt aan een Apolitieke speelbal Geldkist gestolen WET KENT MINIMUM TARIEF VAN 3,50 Pollepol vraagt 'n duidelijk waarom 'Bots-auto' nog steeds spoorloos BETRAPT BIJ STELEN Clean Slate H en War Game in Toverbal ^Smh Verfsporen verraden de dader Lezing over notaris-werk Ketels gestolen Opbouwwerkster bij NCVB Veel plannen j van gemeente bestuur WOENSDAG 12 NOVEMBER 1975 3 Vlaardingen Mejuffouw M. C., direktrice van de Vlaardingse gemeente bibliotheek vindt de afschaf fing van de leestarieven een goede zaak. Maar zij heeft wel enkele bedenkingen: „Ik begrijp met dat men de algemene maatregel van bestuur zo maar naast zich neer kan leggen. Als de wet een minimum tarief van 3,50 voorschrijft, heeft de gemeente zich daaraan te houden. Ik heb sterk de indruk, dat de bibliotheek een politieke speelbal geworden is." Dit zijn enkele reacties van me juffrouw Edelman, die door het besluit van de Vfaardingse gemeenteraad afgelopen vrij dag om de tarieven voor de bibliotheek af te schaffen no gal verbaasd is. Naast de reeds genoemde bezwaren kleven er aan dit raadsbesluit nog enige bedenkingen van meer prakti sche aard. Om te beginnen is daar het personeelstekort, waar in het jaarverslag mel ding van wordt gemaakt. We liswaar verwacht mejuffrouw Edelman geer gigantische toe name van het aantal lezers, maar van een toename zal toch zeker sprake zijn. len moeten aannemen," zo rede neert de direktnee. „Gediplo meerd personeel is niet of nau welijks te krijgen en een filiaal kan toch niet worden overgela ten aan een hulpkracht," ver volgt zij. Aan dit bezwaar kop pelt zij tevens de angst, dat, nu de gemeente 2elf een fikse sub sidie moet gaan verstrekken, die wel eens ten koste zou kun nen gaan van de boekenpost. „De boekenpost is altijd de siui- tingspost van onze begroting en het is niet onmogelijk, dat men hierop zou willen beknibbelen," oppert mejuffrouw Edelman. Mejuffrouw Edelman wil deze SLORDIG toeloop opvangen door het aan tal openingsuren drastisch uit te breiden. Het hoofdgebouw zal drie avonden per week open zijn en de filialen maximaal twee avonden per week. „Hier door komen we tot een 2ekere spreiding, wel met het gevolg' dat wij wat extra personeel zul- De moeilijkheid van de toeloop van lezers ligt volgens mejuf frouw Edelman overigens niet in het opvangen van die men sen, maar in het tot tevreden lezers houden van de nieuwelin gen. Mejuffrouw Edelman: „Mensen zijn vaak zo slordig. Ze lenen een aantal boeken en komen dan na een week of vijf terug. Dan moeten ze een paar gulden betalen, omdat ze die boeken twee weken te laat ko men inleveren. Dan krijg je vaak nog een grote mond ook en je lezers zijn verdwenen. Nu propageer ik het lezen natuur lijk altijd, maar wat moet je in zo'n geval. Op die manier is het niet makkelijk je publiek te be houden Een argument, dat in de raad gebruikt werd om het handha ven van het bestaande tarief te verdedigen, was het percentage bibliotheek gebruikers. Dit stak boven het landelijk gemiddelde uit, maar is volgens mejuf frouw Edelman eigenlijk niet vergelijkbaar: „In de meeste andere steden betaalt men voor een leeskaart zeker tien gulden. Daar komt bij, dat onze tarie ven net verlaagd zijn en dat we in 1966 het nieuwe gebouw in gebruik hebben genomen. Door het bestaan van de filialen zit ten alle Vlaardingers hoogstens een kwartier van een biblio theek af. Al deze zaken maken de cijfers onbetrouwbaar voor het vergelijken met andere ste den." Het blij"kt met de cijfers uit Rijs wijk waar ook een weektarief geldt ook niet helemaal goed te zitten. Mejuffrouw Edelman: „Iedereen komt altijd maar met dat Rijswijk aandragen. Er waren daar drie bibliothe ken. Men heeft toen een prach tig nieuw gebouw neergezet en de tarieven afgeschaft. Men moet die cijfers niet klakke loos noemen, men moet ze be schouwen. Nu kan de indruk wel gewekt worden, dat ik niet blij ben met de afschaffing van de tarieven maar dat is niet zo. Ik ben blij met de kansen die geboden worden, maar ik div tantieer me van alle politieke standpunten, die tot de af schaffing van de tarieven heb ben geleid." Ge meentelij ke biblio theek aan cfe Fran senstraat nul-tarief maar vol gens de direktrice kan het ei gen lijk niet. Clean Slate; vrijdag 1 in De Toverbal in Maas- sluis. Maassluis Vrijdagavond om 9 uur houdt de Engelse groep Clean Slate een con cert in de jongerensocièteit De Toverbal aan de Reine- straat Deze zesmansforma- tie bestaat nu één jaar. Daarvoor hebben alle leden in diverse andere groepen gespeeld. De stijl die Clean Slate speelt is te vergelijken met die van de Everage Whi te Band. De entreeprijs be draagt 3,50 gulden. Zaterdag is er in dit open jon gerencentrum een film avond. De toegangis dit keer gratis. Vertoond zal worden de füm War Game. Dit is een repor tage van een mogelijke hui veringwekkende werkelijk heid. Met behulp van onder meer originele beelden van de atoomaanvallen op Hiros- jima en Nagasaki schetst re gisseur Watkins de gevolgen van een dergelijke aanval op Engeland. Het „spel" valt in vier delen uiteen: a) de eva cuatie; b) de uitwerking van de aanval, zoals verbran ding, verblinding en paniek; c) 48 uur na de aanval met totale ontredding en d) 3 maanden na de aanval met honger, wanhoop en moord en doodslag. Vlaardingen De recher che heeft de 24-jarige Vlaardinger S. D. aange houden omdat deze ervan wordt verdacht in het weekeinde de op de Von dellaan geparkeerde auto van zijn stadgenoot M. v.d. S. te hebben geramd. Na de botsing was hij doorgereden. De klap tussen het rijdende en het stilstaande voer tuig was echter zo hevig geweest dat er genoeg verfsporen waren achter gebleven, Via deze „stille getuigen" slaagden de re chercheurs enn D. op te sporen. Schiedam Notatie mr. H. C. M. M. Janssen, voorzitter van de Schiedamse KVP, zal morgen middag een lezing houden voor de Nederlandse Christen-Vrou wenbond (NCVB). De lezing be gint om twee uur in gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 en gaat over notariële zaken. Schiedam Bij een. inbraak in het centrum De Jeugdhaven is voor ongeveer honderd gulden schade aangericht. Er verdween een geldkist met veertien gulden en een bedrag van zestig cent De nog onbe kende dader vernielde een van de ramen om het gebouw bin nen te komen. Vlaardingen Van een bouw werk ui Holy-Noord is deze week een aantal verwarmings ketels gestolen. Het gestolene heeft een waarde van 2000 gul den. Schiedam Gere Bot, opbouw werkster in Schiedam-Noord zal vanavond voor de Ned. Chnsten Vrouwen Bond pra ten. In de Opstandingskerk vanaf 20 uur zal zij praten over buurt/opbouwwerk in de ach terbuurten van Chicago en {ter vergelijking) in Schiedam. *«►-> tHet is een beste hond, die y Rakker. Een "fijn dier om b mee te spelen: erg jong nog. f Hij lijkt nergens op. Een j. y doodgewone bastaard. Een r hond als vele duizenden als je naar 'm kijkt maar ergens heeft Rakker toch ook weer zijn eigenaardigheden. Een lief hondje wordt gezegd, maar als je 'm over zijn lichaam wilt aaien springt hij onverwacht weg. Grom mend. Ergens is het natuur lijk logisch, het arme dier moet z'n leven nu doorbren gen in een hok waarvan de afmetingen niet bepaald ideaal zijn te noemen. Hij raakt geïrriteerd. Naam: Rakker. Geslacht: reu Kleur: zwart Ras: geen Leeftijd: 112 jr Schofthoogte: 41 cm Als het ijs eenmaal is gebro ken heb je wat aan Rakker, dat staat vast. Hij zal met z'n baas dollen en voor ieder in het gezin een hef huisdier worden Eén ding moeten we hier wel noemen: Rakker haat het alleen-zijn. Een hete dag in z'n eentje door het huis zwerven is niets voor hem en moet hierbij dan ook sterk worden afgeraden. Het was ook één van de rede nen waarom rijn vorige baas hem heeft weg moeten doen. Rakker kan er nu eenmaal met tegen en daarom moet 't ook met worden opgedron gen. Natuurlijk kan hij wel een uurtje alleen in huis blij ven als de bazin boodschap pen gaat doen (hoewel een dergelijk uitje is voor Rakker ook nooit weg), maar de gehele dag, nee dat is niks voor onze zwarte bas taard. Rakker is een tikkeltje ner veus, Heeft een zwart li chaam met witte bef. In het begin argwanend, maar al snel „bijdraaiend". Hij is al ingeenl en kan daarom ge lijk worden meegenomen. Het asiel staat nog steeds aan de St. Annazusterstraat in Schiedam, tel. 266266 (openingstijden: van negen tot twaalf en van twee., tot vijf uur; zaterdags alleen 's ochtends en zondags geslo ten). Poedel Bruno heeft vorige week de nodige reacties te weeg gebracht Naar aanlei ding van blokje rond heeft .hij dan ook een fijn gezin gevonden. De familie (uit Maassluis) nam ook maar meteen een kat mee. Verle den week zat het asiel tjok vol en ook nu zijn de meeste hokken bezet. Ritste een wit poedeltje van een jaar zit er; een zwarte spaniel (niet bij kinderen); een bastaard-poe del Moppie (2 1/2 jaar) en ook een beige hondje van ongeveer drie jaar dat stond vastgebonden aan een bank op de Maasboulevard. Ook katten (cyperse, lappen en pikzwarte) zijn er nog ge noeg- ^jtiiiii/iJfiiüiiiiimrifiiiJiminiiHiFtriiiHiitnmiirfnniiirifiiftniLH Maasland - De Maaslandse gemeentebegroting voor 1976 vertoont een batig saldo van 14.600 geilden. Het begrotingscijfer aan inkomsten bedraagt 7.564.000,-, aan uitga ven is 7.550.000,- ge pland. Het verschil is vooral te danken aan twee verhogingen van de uitkering uit het ge meentefonds en de ver hoging met vijf procent van de onroerend góed- belasting, die per 1 ja nuari wordt ingevoerd. Vooral de uitkeringen uit het gemeentefonds (bijna 2 1/2 mil joen) hebben tot gevolg dat het aangezicht van Maasland in de nabije toekomst gaat verande ren. De gemeenteraad kan bin nenkort voorstellen verwach ten over ondermeer de asfalte ring van de Julianaweg, de rea lisering van de tweede fase van het sport- en recreatiepark en de bouw van een sportzaal, Het gemeentebestuur is in samen werking met de provinciale overheid al begonnen met het bestuderen van een plan voor, asfaltering van de Julianaweg. Dat zal ongeveer acht ton gaan kosten, waarin de provincie mi nimaal 75 procent zal bijdra gen. Mogelijk wordt begin vol gend jaar een begin gemaakt met bet asfalteren. SPORTPARK In fase II van sportpark De Com mandeur is een derde bijveld voor de voetbalvereniging MW27 gepland. Daar de voet ballers niet om een extra veld verlegen zitten zal het gemeen tebestuur voorstellen om MV- Vs derde veld voorlopig voor de korfbalvereniging ODQ te bestemmen, die al jaren om een goed terrein vraagt De aanleg- kosten, met inbegrip van be planting en een parkeerterrein, worden geraamd op 350 000 gulden. De bouw van een sportzaal js, gezien het tekort aan gymnas tieklokalen voor de jeugd, een van de voornaamste wensen van B en W. Zij zullen met plannen komen voor de bouw van een zaal, die voor allerlei sporten en gymnastiekonder wijs kan worden gebruikt. De bouw- en inrichtingskosten be dragen ongeveer een miljoen, waarvan 40-000 gulden uit de gemeentekas moet komen. Het aandeel voor Maasland in de lasten van de hier genoemde investeringen voor het nieuwe begrotingsjaar bedraagt 53.475 gulden. Omdat de gewone dienst van de begroting met een voordelig saldo van 14.690 gul den sluit moeten er dekkings middelen tot een bedrag van 38.875 gulden worden gevon den. f Een van de oplossingen daarvoor is volgens het gemeentebestuur om de onroerend goedbelasting met vijf procent te verhogen. Dat zal waarschijnlijk 24.000 gulden In de gemeentekas bren gen. Het voorstel wordt in de volgende raadsvergadering be sproken, evenals de verhoging van de secretarieleges en het reinigingsrecht met tien pro cent Maasland Jongerensocièteit Pollepol belegt donderdag 13 november een bijeenkomst in haar pand Langetaam 17 over het Maaslandse referendum. "Deze week mag u uw mening over de indeling bij Rijnmond of niet uitspreken", aldus de jeugdsoos. "Hiertoe zult u rich dan wel over alle voor- en nade len op de hoogte moeten stellen. Naast de gemeente-informatie is er ook een folder uitgereikt", aldus de jeugd. "Helaas vertelt deze folder mets concreets". Pollepol wijst op de aangevoerde argumenten als prettig woon- en werkgemeenschap, dat het over Maasiands toekomst en karakter gaat, dat er geprotes teerd moet worden en dat Maasland Westland is. 'Wat met vermeld wordt is het waarom", aldus Pollepol. Don derdag wil Pollepol daar ope ning van zaken over hebben. Vertegenwoordigers van de Maaslandse raadsfracties rijn aanwezig om de matene toe te lichten en vragen te beantwoor den. De bijeenkomst begint om acht uur. Vlaardingen Aad Zoutendijk, organist van de Grote Kerk van Vlaardingen, verzorgt morgen middag weer een lunch-concert. Tussen 12.45 en 13.15 uur kan men de kerk binnenlopen om de vijf onderdeler van het con cert bij te wonen. Het program ma vermeldt het koraalvoorspel "Nun freut euch, liebcn Chris ten" van Max Reger, het Prae- iudium en fuga in a van J.S. Bach, een Fantaisie van Louis Coupenn en een tno in C van J.E. Rembt. Zoutendijk besluit het concert met een improvisa tie. Beiaardier Cor Don leidt het programma in met een be speling van het Oranje-carillon. Hoek van Holland De politie zoekt nog steeds naar de chauf feur van de auto die maandag avond met zeer grote snelheid het hek van het terrein van' Rijkswaterstaat heeft geramd. Het hek werd over zeker dertig meter vermeld. Na de botsing reed de nog onbekende chauf feur achteruit over de restanten en dreigde toen enkele omwo nenden - die op het kabaal wa ren afgekomen aan te rijden. Zoeter meer Een 41-jarige Schiedammer en een 37-jange Rotterdammer zijn dit week einde betrapt bij het stelen van isolatiemateriaal op een bouw werk-terrein in Zoetermeer. Na verhoor konden beiden huis waarts keren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3