SüHlbUAMSUHt COURANT Schiedam voor 71 miljoen het schip in Zuid vraagt om uitstel Zeven op de tien Vlaardingers religieus Lickebaertbos alweer groter Ais niet wordt gebouwd in Wend heek en Spaland: Strijd tegen Tanker cleaning gaat door Na, aanvragen werktijdverkorting: Monoiifa IG.ÖOGste bij Tuberova PENIBEL MARKTONDERZOEK Brief aan Van Dam over overleggroep wijkwaardering Groene wal in Dijkpolder maasiana negentig bomen rijker Vooral voor betrouwbare V occasions v; Oevèntersliraat 17 V Schiedam - - Teh 26.53.25 Koopavond geopend Vlaardingen blijft een reli gieuze plaats. Op dit ogen blik is 68,8 procent van de bevolking aangesloten bij de een of andere kerk; 31,2 procent staat geboekstaafd als niet-kerkeliik. Bijna 15 jaar geleden, 'in. ja nuari 1961, was -77 procent van de Vlaardingsepopula- tie ingeschreven bij een kerkgenootschap, terwij] toen 23 procent vrijwel nooit een kerk aan de binnenkant De landelijke tendens dat steeds meer mensen niet- kerkelijk worden is in Vlaar dingen veel minder. Opmer kelijk is zelfs dat het aantal rooms-katholieken in okto ber van dit jaar groter was (16,7 procent) dan in 1961 (15 procent). In de jaren 3972 en 1973 vormde de rooms-kath- olieke gemeenschap zelfs in totaal 17,2 procent van de bevolking. Sterk teruggelopen daarente gen is het aantal lidmaten van de Nederlands hervorm de kerk. In januari 1961 wa ren er voor deze kerk nog 29.548 (42.6 procent) inge schrevenen; dit jaar waren dat er nog maar 25.363 (32,4 procent). Het ledental bij de gerefor meerden is in de afgelopen jaren slechts in geringe mate gedaald; te weten van 11,8 tot precies tien procent. Naast deze dalingen staat een opvallende stijging bij de ca tegorie „Andere kerkelijke gezindten". Hierin zijn de al lerkleinste en vaak ook meest fanatieke en fel reli- gieuze groeperingen opgeno men. Sinds. 1961 (was 3,3 procent) is deze categorie uitgegroeid tot 6,2 procent (absoluut van 2294 personen tot 4858). Bij de nnderverdelin.iT van de "Vlaardingse wijken blijkt dat Holy-noord het meest onkerkelijk is (37.2 procent). Het Centrum, de Indische Buurt en een deel van de Vettenoordsepoldder blijkt nog een echt hervormd bol werk te zijn (35,1 procent), terwijl er in de wijk Holy zuid veel katholieken wonen (19,9 procent). Donderdag 13 november 1975- ON AFHANKELIJK ÖAC.BLAD - 100ste jaargang no. 25449 - 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtmdiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Schiecarton B.V. wil nu ook 32 werknemers ont slaan. Het verpakkingsbedrijf aan de burgemeester Honnerla- ge Gretelaan in Schiedam dat nu ruim een jaar onderdeel uït- maakt van het Groningse Kap- pSconcem heeft reeds zoals wij gisteren meldden werk tijdverkorting voor rnim 40 man aangevraagd. Ongeveer driekwart van de ont- slagaanvragen bij het Geweste- - lijk Arbeidsbureau in Vlaardin gen betreft werknemers die in- direkt bij de produktie zijn be- trokken. Het overige gedeelte valt onder de grafische indus trie. Er zouden volgens de direktie in het Groningse plaatsje Haren bij het bedrijf teveel mensen.in deze indirekte produkte.- wer ken." Nadat het bedrijf vorig jaar van de direktie van American Can. Schiecarton werd overgenomen is men er'niet ingeslaagd om een meer evenwichtige, verde ling te krijgen met de werkne mers in de direkte industrie. De arbeidsverkorting voor één of twee dagen in de week werd aangevraagd omdat er door de afgenomen export vaii rookwa ren minder, opdrachten binnen kwamen bij de af deling.die ach bezighoudt met de produktie van sigarendozen. Schiedam Kortsluiting in de accukabels-heeft een brandje •veroorzaakt op de woonboot Monolita die nabij de Polder weg in de Schie ligt afgemeerd. De accu, bedrading, een gedeelte van de vloer en een tussen- schot werden door het vuur verwoest. De gealarmeerde brandweerlieden blusten het vuur op de boot van de Rotter dammer D.A.Z, met een hoge- drukstraal. Het schadebedrag heeft men nog niet kunnen vaststellen- ,.-.i Vlaardingen Het Lickebaertbos wordt vanaf 15 november verrijkt met maar liefst zestigduizend boompjes. Wanneer dit aantak de grond in is zal het bos bijna klaar zijn. Het gevolg is dat volgend jaar het bos als recreatiegebied opengesteld kan worden. Nu al is besloten het gebied in de loop van dit jaar al „voor te stellen" aan verschillende groepen mensen. De spitsafbijters waren bejaarden van De Valkenhof in Vlaardingen. Enkele bestuursleden van de Vereniging Vrienden van het Lickebaertbos hebben hen ontvangen en voorgelicht. Dergelijke acties zullen in de naaste toekomst herhaald worden. Schiedam De gemeente Schiedam zal een gigan tisch miljoenenverlies lijden als men besluit niet verder te bonwen in Woudhoek en Spaland, Deze gebieden in het noorden zijn al groten deels bouwrijp gemaakt als gevolg van een jaren geleden genomen be leidsbeslissing. Dit wo ningbouwbeleid staat - thans - echter sterkter discussie, mede door de ontvolking van Schie dam en daaraan gekop peld de geringere be hoefte aan meer wonin gen. De gemeente heeft becijferd dat niet bou wen liefst 71 miljoen gulden gaat kosten en wél volbouwen betekent „slechts" een verlies van 8 miljoen. De reden van het-grete verlies is, dat de gronden (119 ha) niet voor woningbouw kunnen wor den uitgegeven. Er rijn dan to taal geen inkomsten, terwijl er hoge kosten zijn gemaakt voor het bouwrijp maken. Boven dien moet er een andere be stemming worden gevonden. Een idee van de gemeente is dan om dé terreinen eeri^recrea- tiebestemming te geven, maar dat gaat een fiks geldbedrag (ruim 26 miljoen) kosten. Bijna 1/3 deel dus van het totaalver- lies. Het gemeentebestuur heeft echter ook een aantal tussenoplossin gen uitgewerkt. Dat rijn: 9 Bebouwing huidige zar.dop- spuiting en de zogenaamde „slibput" (totaal 45 ha) en de rest groenaanleg kosten 38 miljoen gulden O Bebouwing van alleen Woud- hoek (totaal 41 ha) en de rest groenaanleg kosten 49 mil joen gulden O Bebouwing geheel Woudhoek zand opspuitingen Spaland (totaal 64. ha) en de rest groen kosten 30 miljoen Als uitgangspunten bij deze bere keningen is er ondermeer van uit gegaan dat de kosten van de zogenaamde omslagwerken (rioleringsplan,polderbema- lingsplan) ook bij niet-woning bouw moeten worden gemaakt Deels rijn deze trouwens al uit gevoerd. Ook is mén bijvoor beeld van park/plantsoenaanleg uitgegaan, terwijl nu aan open baar groen wordt aylacht Een agrarische bestemming heeft de gemeente niet verder uitge werkt, hoewel dit 2,5 miljoen gulden zou oplevéren over het gehele gebied genomen. Men In het noorden ligt een gebied van 119 hectare (deels met zand en deels met blubber opgespoten) te wachten op woningbouw. Gebeurt dit niet, dan betekent dat voor Schiedam ^en financieel debacle- denkt dat de voorkeur aan re creatie wordt gegeven. Mocht de gemeenteraad besluiten van verdere woningbouw af te zien wat overigens niet te verwachten is.. dan komt Schiedam in een uiterst penibe le financiële situatie terecht. Omdat het verlies van 71 mil joen op korte termijn moet worden gedekt via de algemene dienst (grondbedrijf rit te krap in het geld) zal dit doorwerken in de begroting voor de komen de jaren. Dat zou kunnen betekenen dat Schiedam andere projecten (bijvoorbeeld renovatie van ou de woningen} moet laten schie ten. Zelfs kan Schiedam als „artikel-l2"-gemeente worden aangemerkt, als de begroting ver wordt overschreden- Dat heeft als gevolg dat men geen cent meer mag uitgeven zonder toestemming van de provincie- Voordat de beslissing over het noorden wordt genomen zal er waarschijnlijk een marktonder zoek worden gehouden over de woningbehoefte. De directeur gemeente werken wil hiervoor het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten inschakelen. Volgende week woensdagavond (20-00 uur, Stadskantoor) zal de noordelijke problematiek aan de orde komen in de commissie ruimtelijke ordening. Vlaardingen In het Rode Kraisgebouw aan de Emma- straat is gisteren de 10.000ste foto gemaakt in het Tuberova- bevolkingsonderzoek. Precies om kwart over twee liet me vrouw J, JL te Braak-Kooning zich onderzoeken- Uit handen van de heer W. van der Kaai j, technisch leider van Tuberova, ontving zij een geschenk. Tot 21 november blijft de stich ting Tuberova in de Emma- sjraat. Het onderzoekgebouw is maandag* woensdag en donder dag geopend van 14 tot 17 uur en 's avonds van half zeven tot negen uur. Verder dinsdag en vrijdag van '3 morgens half tien tot 12 uur en 's middags van 14 tot 17 uur. Daarna gaat Tuberova naar de rooms-katholieke kerk aan de Van Hogendorplaan, waar men tot 5 december zal blijven-, In totaal verwacht men om streeks 17.000 Vlaardingers (van boven de veertig) le on derzoeken. 1 Schiedam De bewonersvereniging; Sehiedam-Zuid vindt het voor het college van burgemeester en wethouders te kort dag om in verband met de huuraanpassing reeds voor 1 december overleg groepen te vormen voor de wijkwaardering. Aan staatssecretaris Marcel van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft het verenigingsbestuur schriftelijk gevraagd om de datum waarop de aanbeveling van deze groepen moet worden gedaan twee maanden uit te stellen. Tevens is het college en de gemeente raad gevraagd om met de oprichting van de overleggroepen op te schieten. De bewonersvereniging vreest dat de huurders in opspraak zullen komen wanneer er voor 1 de cember geen aanbeveling is ge daan en de verhuurders dan zelfstandig zullen gaan oorde len over de waarderingspunten van onder meer woonvorm en nabije omgeving voor de huu raanpassing in het volgend jaar. Over de overleggroepen, die de to de brief die deze week naar staatssecretaris .in de onlangs het stadskantoor is verstuurd ging ook een brief geschreven aan het gemeentebestuur. De Gorzenaren willen weten wan neer een dergelijke groep start en of de bewonersvereniging daarbij betrokken wordt Ook wil men weten welke andere verenigingen de gemeente erbij betrekt. uitgegeven circulaire over „huuraanpassing voor wonin gen van toegelaten instellingen, gemeenten en particulieren in 1976" noemt, heeft de vereni- doet het verenigingsbestuur aan het college van B en W ook de suggestie om net als rij uit stel te vragen aan staatssecreta ris Van Dam. Schiedam De strijd tegen het tankerschoonmaakbedrijf Tanker- cleaning gaat door. De bewoners vereniging Zuid «egt dit in bet deze week verschenen wijkblad. Hoewel men erg blij Is met de beslissing van B en W om het bedrijf geen hinderwetvergunning meer te verlenen, zodat Tankereleaning moet sluiten, blijft men ongerust. 'de jarenlange procedure die het bedrijf aan de Haven straat in Zuid 'kan voeren, zit de vereniging niet lekker. Tan- kerdeaning kan verschillende malen in beroep gaan tegen het besluit van de. gemeente, zodat het wel eens 1980 kan zijn voor dat tot sluiting kan worden overgegaan." „Al die tijd zitten we met een vogelvrij bedrijf in de wijk, want wje is belast met de con trole? Het komt er op neer dat we dit zelf moeten doen", zo zegt de bewoners vereniging. Zij wijst er dan oak op.dat bij hin der of schade door toedoen van Tankercleaning onmiddelijk de Centrale Meld- en Regelkamer moet worden gebeld. Maassluis De geluidswal échter het Kastanjedal in de Dijkpol der van Maassluis wordt opge knapt, het krijgt een recreatie ve aankleding. Door het aanbrengen van beplan tingen en een wandelpad met hier en daar een zitbank ont staat een: recreatiegebied dat via drie punten bereikbaar is. De fundatielaag vari het wan delpad zal bestaan uit schelpen die rijn aangetroffen bij "de aanleg van de sportvelden in de Steendijkpolder. ~v Maasland Het dorpsge zicht van Maasland is weer met een aantal bo- men opgefleurd. Tijdens de gisteren gehouden boomplantdag werden di verse straten in totaal met negentig bomen ver- - rijkt. Nu nog jongè en kale boompjes, maar iri het a.s. voorjaar al- zor gen zij er voor zorgen rij er voor dat hét dorpsge- zicht weer een beetje groener toont; N - De bomenplanterij werd in samenwerking met. de dienst gemeentewerken en ruim honderd school kinderen ter. hand geno men. Om een goed voor- - bereid èn gemotiveerd te '.i gaan planten,was er vooraf een film over bo- -rnengedraaid. Vorige week al werd er een boomherkenningsspel ge houden.' De straten die van bomen werden voorzien zijn de Doelstraat (populieren). Commandeurskade (es- sen), Slot de Heuvelaait (esdoorns en belacacia's, Hildegaarde (meidoorns) én ^Herenstraat (wil gen).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1