RAMPEN- BESTRIJDING - ONTBREEKT (COÖRDINATIE Leiicopterve. op hei strand? NIEUWE DISCOTHEEK Auto tegen boom Rijnmondvragen over situatie in Nieuwe waterweggebied ïnsnoei-praatje VRIJDAG 14 NOVEMBER 1975 5 KERKDIENSTEN DESASTREUS Lening voor dierenasiel Landelijke première Sof-Ö-Klets in Schiedam Jungle in De Quibus Meer carillonspel Partij schoenen uit oplegger gestolen Maasland hielp Mato Grosso •EVACUATIE Filmfestival van PTT'ers Unicef-kaarten in Holy Oud plan toch weer van stal gehaald Sinbad in de Jeugdhaven Bettelstudent in Stadsgehoorzaal Carillonconcert in Maassluis Inbrekers plunderen bouwketen Automobilisten met alcoholluchtje aangehouden Schiedam/Tl aariliügen Dc ramp bij het polychemisch bedrijf DSM (Staatsmijnen) in Limburg, waarbij veertien werknemers het leven lieten, heeft Evangelisch-Lutherse Gem. Schiedam: 10 uur: De heer A. van Zetten, Vlaardingen, zon dagsbed 264, Jeugdkerk. Neder], protestantenbond Schie dam: 10.30: Ds. J. Wery, Rotter dam. Hervormde Gemeente te Schie dam: Grote Kerk 1Ö.0Q uur: Ds. B. van Blanken, 17.00 uur: Ds, J. Wieman, Vlaardingen. Op- standmgskerk 10.00 uur: Ds. D. J. SpaHng Dzn.-H. Doop. Be- thelkapel 10.00 uur: Ds. M, C. Baart Diakonale dienst Aula- Pinasplein 10.00 uur: Dhr. J. Luiten, IJsselmonde. Hervormde Gemeente te Keihei: St. Martinuskerk 9.30: Ds. P. Magre. Dorpskerk 10.CÖ uur: Opendeur-dienst, 19.00 uur: Ds. P. Magre. Leger des Heils, Vlaardingen: za terdag 15 nov. nam. 7.00 uur: Straatzang van Hogendorplaan- /Goudsesingel. Zondag 16 no vember voorin. 10.00 uur: Op- drachtdienst, nam. 630 uur: Openluchtsamenkomst Rotter- damseweg, nam. 7.30 uur: Inze gening jong-soldaten. De sa menkomsten staan onder lei ding van Maj. G. Haneveld en Kapt H. J. Kolijn. Medew. van muziekkorps en zangkoor. Grote Kerk vjn. 10.00 uun Ds. P. Vermaat, n.m. 5 uur: Ds, G. F. H- Kelling. Nieuwe Kerk v.m. 10 uur: Ds. T. H., Oostenbrug v. Rijsaterwoude, n.m. 5 uur: Ds. P. Vermaat. Bethelkerk v.m. 10 uur: Ds. A. J. Mauts, Bed. H. Doop, n.m. 7 uur: Ds. J. J. van Thiel. Wijkgemeente Immanuel: Aula Groen van Prinsterer v.m. 10 uur: Past. A. de Lange, Combo- dienst. Rehobothkerk v.m. 10 uur: Ds. J. J. van Thiel, Bed. H. Doop. Ichtuskerk v.m. 10 uur: Ds. W. W. Verhoef, n.m. 7 uur: Ds. W. W, Verhoef en ds. Lukito. Holy-centrum v.m. 10 30 uur: Ds. W. C. van Dam, Bed H. Doop, n.m. 7 uur: Ds. P. Vermaat. Zonnehuis v.m. 10 uur: Ds. Joh. Lever. Holy-zie- kenhuis v.m. 9 uur: Ds. Joh Lever. Grote Kerk v.m. 11 uur: Kom 2ing met ons en doe als wij. Zaterdag: Dagkapel H. GeestkerkiPnielkerk/Ooster- kerk/woensdag a.s. nm. 7.30 uur: Interkerkelijk avondgebed. Ichthuskerk-donderdag: n.m. 7.30 uur: Avondgebed. Gereformeerde Kerk, Vlaardin gen: Oosterkerk v.m. 10 uur: Drs. H. Th. v. Reenen, n.m. 5 uur: DsnB. Baak. Emmauskerk v.m. 10.15 uur: Ds, D, Braak, n.m. 5 uur: Dr. H. J. Kouwenho- ven. Kerkcentrum „Holy" v.m 9 uur: Ds. D. Braam, n.m. 5 uur: Drs. H. Th. van Reenen. Pmelkerk v.m. 9.30 uur: Dr. H. J. Kouwenhoven, n.m. 5 uur: Ds. D. Braam. Maranathakerk v.m. 10 uur: Ds. B. Baak, run. 5 uur: Ds. Joh. Lever. Holy-rie- kenhuis van. 9 uun Ds. Joh. Lever. Het zonnehuis v.m. 10 uur Ds. Joh. Lever. Gereformeerde Kerk, Vlaardin gen: H. Geestkerk/Oosterkerk- /Pnieikerk: 19.30-20,00 uur In terkerkelijk Avondgebed. Grote Kerk 15-11: „Kom zing met ons en doe als wij". Gereformeerde Gemeente, Vlaar dingen: Pnielkerk v.m. 11.00 uun Ds. D, Rietdijk, iun. 6.30 uur: Ds. D. Rietdijk. Kerkeraad de Gereformeerde Ge meente in Nederland, Vlaardin gen: Jac. v.d. Windtstr. 17 van. 10 uur: Ds. F. Mallan, n.m. 5 uur: Ds. F. Mallan. Kerkdiensten Maasland: Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur: Ds. H. J. J. Keijzer, n.m. 7 uur: Ds. Tj. Haitjema van Maassluis. Geref. Kerk: v.m. 10 uur: Ds. Tj. Aus- ma van Monster, n.m. 7 uur: Ds. H Makkinga, Jeugddienst. R.K. Parochie: n.m. 7 uun za terdag, voorganger G.Gere- lings, zondag v.m. 10 uur. Remonstrantse Gemeente te Vlaardingen: v.m. 10.30 uur: Ds. G. Bloemendaal, Delft. Weekenddiensten artsen en wijk verpleegkundigen Maasland a.s, weekend wordt de artsendienst vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door P. Moor dam, Molenweg 1, teL 12033. De weekenddienst der wijkver pleegkundigen wordt waarge nomen door zr. J. C. van der Kruit, tel. 12713. Weekenddiensten van de verlos kundigen 15-11 Mej. Brendrecht van Hogendorplaan 5b, tel. 708542, Mevr. Trouwebach, Ek sterlaan 13. tel. 351800, Mej, Mostert, W. van Haemstedestr. 13. tel. 342593 Schiedam De kabaretgroep Sof-O-Klcts geeft vrijdag - en zaterdagavond om negen uur in het zoldertheater In de Teer- stoof de officiële première van hun nieuwe programma Uit ben je...." Godelieve De Wijs, Frans van Vuuren, Leo Plasman, Leo Driessen, Maarten CUgge en Jan Bal hebben in vorige sei zoenen veel succes geoogst met „Hee, daar zitten ze weer". ook ia het Rijnmond gebied zijn uitwerk ing. Eén van de meest logische en ook een van de belangrijkste vragen: hoe zit 't met de rampenplannen in Schiedam, Vlaardin gen en al die andere steden? A. P. van der Jagt, PvdA-Iid van de Rijnmondraad heeft hierover enkele vra gen gesteld aan het dagelijks bestnur van het openbaar lichaam. Vlaardingen kent sinds enkele jaren een rampenplan. Iede re bewoner heeft destijds een folder hierover in de bus gehad en ook de nieuwe in woners krijgen de nodige in formatie. De heer Figaroa, de „rampenman" in Vlaar dingen: „Er bestaat een plan voor die gebieden die het meest gevaar lopen, dus die bij de Nieuwe Waterweg, Eventueel kan deze ook van toepassing zijn op andere gebieden. Vluchtwegen, on derdakadressen etcetera zijn aangegeven. In Holy staat een speciaal opvangcentrum voor de geevacueerden". In Schiedam daarentegen kent men weliswaar een organi satie ter bestrijding van rampen, maar een plan is er niet. Een woordvoerder: „Nee hoor, een plan bestaat er niet Gedeputeerde Staten hebben in het verleden be sloten dat dat voor Schie dam niet nodig is" Ook de door Martin de Bruin coördinatie tussen de twee gemeenten lijkt allerminst ideaal, getuige de reactie van de heer Figaroa over het mogelijke bestaan van een rampenplan in Schie dam. „In Schiedam? Geen idee of daar iets dergelijks bestaat". Dit terwijl de twee gemeenten bij een dergelijke calamiteit elkanders hulp wel eens hard nodig kunnen hebben. Van der Jagt gaat er bij het stellen van zijn vragen van uit dat zowel in Schiedam als Vlaardingen echte ram penplannen bestaan. De Pv dA'er stelt een interessante hupothese samen. Hij laat een installatie in Pemis ont ploffen om 16.00 uur 's-mïd- dags. Een gevaarlijk gas ont snapt en er ontstaat een drukgolf. Bij zuidelijke wind richting Schiedam, Vlaar dingen en Rotterdam. De gevolgen - stelt de socia list vast - zijn desastreus. Het „gevaarlijkste" gebied van Nederland: Rijnmond. Op de foto de installaties van Pernis. Op 26 oktober ont- sn?-' hier (bij Shetl-chemie) een explosieve gaswolk, maar een ramp bleef geluk kig uit Niet alleen doden en gewon den op het bedrijfsterrein en gewonden in het vlakbij gelegen Hoogvliet, maar ook het dreigende gevaar van een giftige gaswolk die met de wind wordt meege voerd. Nog daargelaten de vernielde installaties, diver se branden en schade aan gebouwen. Een ramp dus waaraan DSM afgelopen vrijdagavond Schiedam De gemeente gaat zich garant stellen voor een lening die de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren wil aangaan. Het is een bedrag van 332.750,- dat nodig is voor het nieuwe asiel Hargahoeve aan de Sportlaan- De commissie financiën en de gemeenteraad moeten zich nog over dit voorstel uitspreken. Van het nieuwe programma is ook de try-out in Schiedam ge geven. Dit is het afgelopen weekeinde gebeurd in het thea ter aan de Nieuwstraat Het figurentheater Jos Span broek komt zaterdag eveneens, naar het zoldertheater. Voor de jeugd zal hij daar 's middags om half drie Meneertje Raar- laarlaar" presenteren. De toe gangsprijs is een rijksdaalder. Schiedam De folkgroep Jungle treedt zondagavond op in café De Quibus aan de Lange Haven 23 in Schiedam. De band, die in zijn repertoire ook veel country western nummers heeft, komt uit Vlaardingen. Het optreden begint om half tien, de toegang is gratis. Schiedam Het carillon in de St Janstoren aan de Lange Kerk straat wordt in de toekomst ook op donderdagavond bespeeld door Cor Don. Dit voorstel van B en W moet nog door de gemeenteraad worden goedgekeurd. Tot nu toe speelde de beiaardier alleen op marktdag - vrijdag. Schiedam Aan de Albert Plesmanstraat hebben onbekenden uit een geparkeerde oplegger van Eurocontinental B.V. voor ruim 1300 gulden aan schoeisel gestolen. Met een mes sneden zij het zeildoek van de oplegger open en verdwenen met 24 paar herenschoenen en 36 paar Match voetbal schoenen. De schade die hierbij werd aangericht bedraagt zeshon derd gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Maasland Maasland heeft ge hoor gegeven aan de oproep van Jaap van der Giessen en de bijbelstudieclub om het Braziliaanse ontwikkelings dorp Mato Grosso te helpen. Jaap van der Giessen heeft daar geruime tijd gewerkt De opbrengst van de door ODÖ gehouden toneelavond voor de aktie heeft ruim duizend gul den opgebracht. Dit werd mede bereikt door een hieraan ge koppelde verloting door de Maaslandse middenstand. Er is nu voldoende geld m kas om de twee weken terug ingeza melde kleding, pLm. 6(H) kilo, naar Mato Grosso te verzenden. Kleding die niet geschikt was voor de warme temperatuur daar, gaat naar zr. Haayer van de Reddingboot in Rotterdam. Door de vele vrije giften kon er ook vijfhonderd gulden worden overgemaakt voor voedselpa- ketten voor de armsten van het dorp. Eerder was ai honderd gulden gestuurd, waar--an de ontvangst inmiddels bevestigd is. Giften kunnen overigens worden overgemaakt op postgi ro 2619653 tn.v. Stichting Christen Zending Brazilië te Hengelo (O.), onder vermelding van Aktie Mato Grosso - Maas land. Plannen om de aktie voort te zetten zijn in voorbereiding. In januari worden die uit de doe ken gedaan. maar ternauwernood lijkt te zijn ontsnapt Van der Jagt wil nu weten welke maatre gelen er worden getroffen in Schiedam en Vlaardingen (en uiteraard in Rotterdam) om de gevolgen aan te kun nen en - belangrijker nog - te beperken. Zoals bekend liep de voorlichting aan be volking in Limburg niet be paald vlot. Sommige mensen wisten niet eens wat er zich afspeelde, ondanks de ge- luidswagens die rondreden. De PvdA'er wil precies weten hoe de plannen er uitzien, hoe de coördinatie en de be velvoering is geregeld. Hij vraagt zich af of ook de provincie, het rijk, de water staten en ook Rijnmond en de Bescherming Bevolking (BB) worden ingeschakeld, of dat deze instanties aparte plannen hebben. Een be langrijk punt snijdt hij aan met betrekking tot de even tuele evacuatie van bewo ners rond het Waterwegge bied. „Zijn er bepaalde we gen als vluchtweg aangewe zen - zie het tijdstip van deze hypothetische calamiteit - en is er een verkeersgeleidmgs- plan?" In Vlaardingen is dat - zoals eerder gezegd - gere geld. Ook is aan de voorlichting aan de' bevolking in deze stad gedacht, maar in Schiedam ontbreekt dat nog steeds. Van der Jagt wil weten of er een uniforme regeling be staat voor het „rampgebied" met name hoe de bewoners worden gewaarschuwd. De PvdA'er „Ik heb mij be perkt tot de rampenbestrij ding. Preventie is wellicht een nog belangrijker facet van het beleid." Ook het Schiedamse statenlid mevrouw A. C. M. Blaauw- Rieu (PSP) heeft deze week een brief geschreven - aan het college van GS - over mogelijke ongevallen in het Rijnmondgebied. Dit naar aanleiding van drie ernstige bedrijfsongevallen in okto ber. Zij vraagt zich onder meer af of de rampenbe- strijdingsdienst wei goed beeft gewerkt, omdat pas na twintig minuten de betrok ken burgemeesters in Heen- vliet en Geervliet werden gewaarschuwd. Schiedam Fofidia, de Schie damse vereniging van PTT- amateurfilmers en fotografen houdt op zondag 15 november voor de derde keer haar jaar lijks nationaal filmfestival. Deze gebeurtenis wordt gehouden in de grote zaal van het distnct- spostkantoor aan het Rotter damse Delftseplein, nabij het Centraal Station. De aanvang is 20 00 uur. Vlaardingen Op de Algemene Bank Nederland in Vlaardin- gen-Holy kan men van vandaag tot eind december elke vrijdag Unicef-kaarten en agenda's ko pen. Unicef heeft dit jaar kaar ten laten drukken op zoge naamd kringlooppapier, zodat ook het milieu niet vergeten wordt. Behalve bij de ABN kan men voor het kopen van kaarten, agenda's en bouwspeelgoed te recht m de gemeentebibliothe ken. in het Holy-ziekenhuis bij de receptie en in de Kattenbe- ker op het Liesveld. Hoek van Holland Binnen de Hoekse deelraad zijn er weer stemmen opgegaan om te onderzoeken of het mogelijk is om een helicopterveld op het strand te realiseren. De commissie ruimte lijke ordening van de deelraad wil bijvoorbeeld dat het bureau dat een structuurplan van Hoek van Holland gaat maken ook zal worden belast met een onderzoek naar alternatieven voor een bruikt, maar tOCh helicopterveld. omwonenden. De angst zit er in Hoek van Hol land goed in. Veel deelraadsle den vragen zich af of "er über haupt nog wel over een derge lijk omstreden onderwerp moet Het helicopterveld in Hoek van Holland; nauwelijks ge- al een bron van ergenis voor vele dat het loodswezen en rijkswa terstaat toch hun eigen zin zul len doordrijven en dat het veld dan langs de Nieuwe Waterweg komt te liggen. worden gesproken. Men vreest Voor een aantal omwonenden is het bestaande veld al een bron van ergenis en dat zal in de toekomst mog erger worden als het veld niet alleen voor lood sen, maar ook voor het nog aan worden gebruikt Op dat eiland zullen volgens de plannen onge veer 30.000 mensen moeten gaan werken en het aantal vluchten zou dan ongeveer con tinu worden. Een verlegging van het veld naar het oosten in de richting Maas sluis lost niets op omdat dan de aanvliegroute nog steeds boven het dorp Hoek van Holland blijft liggen. Vandaar dat nu het aloude plan van een veld op het strand weer de aandacht krijgt Net zo min als de com missie vorige week kwam ook de deelraad er tijdens de laatste vergadering niet uit De advie zen werden allemaal weer terug verwezen naar de commissie. Schiedam De film „Sinbad, de zeeman" wordt zaterdag 15 no vember vertoond In centrum De Jeugdhaven aan de A3 bar dast raat 69. De voorstelling begint 's-middags om twee uur. De toegangsprijs voor kinderen van vier tot twaalf bedraagt een gulden. Vlaardingen De hoofdstad Operette geeft morgen een uit voering van de klassieke ope rette „Der Bettelstudent". De opvoering, die om 20.15 uur begint, vindt plaats in de Stadsgehoorzaal. Hoofdrollen zijn er voor de sopranen Marga de Boer, als gravin Laura, en Nora Zoon van de Weense Staatsopera, als Bronsïslava. Medewerkers zijn Jacco van Re- nesse, An toni Wink, Rïzzi Sehöffman, Anita Meïns en an deren. Het orkest staat onder leiding van John Kapper. De kassa is dagelijks van 10 uur tot 13 uur en van 19 uur af geopend. Maassluis Zaterdag van 3 tot 4 uur concerteert Gerard de Waardt op het carillon van de Grote Kerk in Maassluis. Op het programma staan werken van Van de Gheyn, Delibes en Mozart Tenslotte speelt hij ook de Springfield Suite van Leo T Hart Schiedam In. twee keten van bouwbedrijf Oosterwijk B.V. is ingebroken. In totaal werd er voor ongeveer 370 gulden aan levensmiddelen gestolen, §Uit de keet aan het Bachplem verdwenen 20 pakken koffie, 5 dozen suiker, 1 doos theezakjes, 6 blikken soep, 6 handdoeken, 8 theedoeken en een stofzuiger. Bij de Hargafaan sloeg men ook een van de ruiten van een keet m, waarna het raam kon wor den geopend. Bij deze inbraak ging men aan de haal met 6 pakken koffie, 8 pakken suiker, 2 closetrollen, 10 flessen cassis, 10 flessen koffiemelk en een doos met 50 ballpoints. De schade die werd aangerichl bedraagt vijftig gulden. Herb Alpert en zijn Tijuana Brass. Om de indruk te vermijden dat de Discotheek te Vlaardingen een wat elitaire aangelegen heid is voor gemotiveerde pop-fanaten en klassiek-kenners, deze week een lijst van wat er de laatste vier weken is aangekocht aan lichtere muziek: amusement-, achtergrond- of dansorkest-muzieken etc. Dat zijn bij elkaar ongeveer 70 elpee's. Vier platen van Herb Alpert met zijn Tijuana Brass, waarvan een met de melodieën van „Cabaret". Romantiek met de strijkers van Svend Asmussen; „Amazing strings". Zeer ge liefd bij onze leden is de muziek van Ray Conniff met zijn koor en orkest. Zeven nieuwe platen, oudere en recente, prijken in onze bakken: „Bridge over troubled water", „The Godfather", „The impossible dream", „Love story", allemaal overbekend materiaal dus. Meer naar Latin toe is de muziek van Roberto Del ga do, prachtige sfeertjes creeert Louis van Dyke op zijn lp „Tnologie". Tony Eyck is een geliefde feestjesversierder en met zo iets hou den wij rekening Romantiek en country-id an ken van Percy Faith, ntme van de populaire big band van Max Greger. Heel aardig is het door William Bolcom (een vermaarde ragtime- pianist) verklankte schetsboek van George Gershwin. Hier horen we de „Ur-fassungen" van heel beroemde nummers als „Oh lady be good", „I got rhytm", zoals Gershwin ze aan de piano ontworpen heeft Ook interessant voor klassiek-fans. Steviger klanken komen van Quincy Jones, wiens orkest als speciale trekpleister Toots Thielemans heeft. Van hem drie nieuwe opnamen^ Peter Kreuder bestaat nog steeds, James Last is uiteraard een veel gevraagde figuur. Vooruitlopend op aanschaf van zijn complete platen-oeuvre kochten we van een aantal Beach-parties. In concerts en platen als „Tulpen uit Amsterdam", „Well kept secret". Van Franse bodem: de kerstplaat van Raymond Lefèvre. (Overigens: we beginnen al aan Kerst te denken: met Elvis Presley, Bing Crosby, The singers unlimited, Mahaha Jack son) Speciaal voor vrienden van perfecte op namen en quadrofomsche afspeelmogehjkhe- den zijn de produkten van Enoch Light, die o a. een mooie opname van Beatle-classics maakte. De muziek van Bach is van alle tijden, zeker zoals Jacques Lotissier zijn preludes, toccata's en fuga's mterpreteerd. Ideaal voor mensen die nog niet aan het zogenaamde „zware" werk durven beginnen, en toch van Bachs muziek willen gemeten. Geen enkele aanbeveling be hoeven nog bekende musici als Henry Mancmi, Mantovani, Sergio Mendes en Ennio Morricons. Minder bekend is nog de muziek van de Franse klarinettist Jean-Chmtian Michel met zijn „re- ligieuze-sfeermuziek": klarinet, orgel, bas en drums. De eerste twee platen van de complete Glenn MiUder-heruitgave zijn een mooi begin voor uitbreiding in deze richting. Pretentieloze muziek is er verder van Peter Nero, Frank Pourcel, Cor Steyn, Ad Vanderhood, Sandor Vidak en Helmut Zacharias. Vrijwel iedereen houdt van country. Dat merken we aan de uitleencijfers. De collectie is hier dan ook flink aangevuld. Ook op het terrem van Engelse en Amerikaanse songs is hier vee» te beleven. Een toevallige „bmnenloper" moet zich nooit laten beïnvloeden door het feit dat rijn favoriete lp niet in de bak staat Zonder twijfel is hij uitgeleend. De commissie van samenwerkende volkstuindersverenJgingen Vijf sluizen, Thurlede en de KMTP houdt een voorlichtingsavond op dinsdag 18 november in gebouw Sociaal Christelijke Belangen, Lange Haven 73, te Schiedam. De chef buitendienst van de Afdeling Plantsoenen dienst gemeente werken te Dordrecht, zal een lezing houden over het insnoeien van boemen, heesters en rozenstruiken. Hij doet dit aan de hand van kleurendia's. De ambtenaar zal hierover gestelde vragen beantwoorden. De aanvang is 20 uur. Schiedam De politie heeft een Schiedamse en een Rotterdam se automobilist verbaliseerd voor het rijden onder invloed. De 2i-jarige Rotterdammer J. B. werd op de Lorentziaan in de oostwijk aangehouden. Nadat hij de blaasproeven en op het politiebureau ook de bloed proef had afgelegd kon de man met een proces-verbaal naar terugkeren. Dat mocht ook de 27-jarige gla zenwasser A. J. v. L. uit Schie dam die dezelfde nacht met een aicoholluchtje m de auto werd betrapt Schiedam De 47.jarige receptionist R. v. L. uit Schiedam is met zijn auto op de Huis te Riviereweg tegen een boom op de middenberm gebotst. Met waarschlijnlijk een hersenschudding, een gebroken linkersleutelbeen en een paar snijwonden is de man door de ambulance van de GG en GD voor opname naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5