Slaolielucht Dat is toch geen stank Provincie zegt nee legen behoud schmirkerkje Op de bres voor buitenlandse werknem er Ouders en leerlingen gymnasium protesteren Maasland massaal tegen Rijnmond mmm, De Ploeg-directeur over klachten Schanseilanders: 1111 Toestand van kerkje in Maassluis lijkt hopeloos Wethouder Hans van der Wilk in beleidsnota 1976 Rooie Vrouwen vergaderen REEKS INBRAKEN Vrachtwagen ramt twee lichtmasten Schiedammer krijgt vier jaar voor hasj-invoer Geen voorrang en te hard: drie auto's beschadigd Val door bladeren SCHIEDAMSCHE COURANT Drjigdng 18 november 1975. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 2680SI - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -100ste jaargang no. 25452 4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis „Ik vind het be* drijf seen stank veroorza ken", vindt directeur J. Blom van de oliefabriek De Ploeg. De fabriek wil uit breiden, de omwonenden zijn dam- fel op tegen. De protestbrief die de Maas- slulzers naar het ge meen te- bestnnr hebben gestuurd heeft de directeur niet gele zen; wel Is hij vandaag op de hoorzitting geweest, daar is de hinderwetvergunning aan de orde geweest. De meeste bezwaren uit de brief kan Blom niet onder schrijven. „Wij verwerken sojabonen, waaruit slaolie wordt ge wonnen. Bet restprodukt, sojaschroot, wordt tot vee- De oliefabriek De Ploeg op het Maasslut- se Schanseiland produ ceert volgens directeur Blom geen stank. Wel de lucht van slaolie. voer verwerkt. De lucht die daarbij vrijkomt, is te ver gelijken met die van sla olie". De briefschrijvers hebben het ook over een vette aanslag, onder meer op de straten. Voor die aan slag zijn destijds vangrails geplaatst, auto's zouden an ders slippen en in het water glijden. Bom: „Van een vet te aanslag is mij niets be kend." De woedende omwonenden hebben het ook over water- WSxmr verontreiniging. Volgens Blom maakt het bedrijf zich daar niet schuldig aan: „Het is vroeger een keer voorge komen doordat bij het schoonmaken een verkeerd produkt is gebruikt, maar dat is een uitzondering". Doordat zware vrachtwa gens het bedrijf bezoeken lopen de buizen scheuren op. „Dat kan natuurlijk ook andere oorzaken bebben"„ denkt Ploegbaas Blom. Volgens de directeur zijn de omwonenden voornamelijk jongeren, die zijn aangelokt door de lage huur. „Zij vin den het leuk wonen en de fabriek moet maar weg". De fabriek wil uitbreiden. Drie gezinnen aan de An kerstraat moeten hun wo ningen uit. Sommigen van hen wonen al meer dan veertig jaar op het Schan seiland, dat zijn dus geen jonge huurders. „Het Is niet redelijk het be drijf in zijn groei te belem meren. De groei is noodza kelijk", zegt de fabrieksdi- rekteur. Hij gebruikt daar bij argumenten als „de werkgelegenheid" en „de le vensvatbaarheid van het be drijf garanderen". Hij vindt de uitbreiding nodig, de om wonenden zien dat niet zit ten. Blom gelooft dat het beter zal worden, zodra de fabriek draalt De panden die binnen het fa briekscomplex staan zijn ei gendom van De Ploeg. Met de bewoners ervan wil De Ploeg een regeling treffen. Het bedrijf wil vervangende woonruimte zoeken, waar bij ook geldelijke steun zal worden gegeven. De bewo- ners wachten verdere acties af tot zij het standpunt ken nen van het gemeentebe stuur, dat er eigenlijk voor ve rant woord] ijk Is dat een dergelijk stank veroorza kend bedrijf ach ooit raid den in het centrum van Maassluis kon vestigen. Maassluis De toekomst voor de HH Petrus en Pauluskerk aan de Zuidvliet gaat er met de dag slechter uitzien. Van Gedeputeer de Staten heeft de gemeente bericht gekregen dat het raadsbesluit het schuurkerkje te laten staan niet is goedgekeurd. „Het ziet er sombertjes uit", aldus wethouder Isaac van der Knaap. De actiegroep: Laat staan die kerk, zit met de handen in het haar. „De gemeente onthoudt ons informatie", gelooft Anne- mteke van der Houwen van do actiegroep Het overleg tussen het ministerie van CRM en het gemeentebestuur verloopt schijnbaar niet zo soepel. Als Maassluis een plan voor de bestemming van het kerkje in dient, is CRM bereid dit te be handelen. Maassluis zou dan kans maken op steun uit de pot voor excessieve werkloosheids bestrijding. „Voor 1976 is dat geld al verdeeld. Misschien dat voor 1977 wat geld te verwach ten is", zegt de wethouder. Er moeten dan duidelijke plannen zijn. Maassluis heeft dte met. Van der Knaap heeft weinig hoop meer: „Het geld voor werkloos heidsbestrijding gaat waar schijnlijk naar andere streken. In het oosten en noorden is het noodzakelijker. Dat werkt voor ons ook nog in het nadeel". Maassluis wacht op CRM. De ac tiegroep zegt dat CRM op Maassluis wacht. Dat kan du ren tot het bouwvallige kerkje in elkaar stort. Van der Knaap zegt: „Al vragend zijn we bezag een oplossing te zoeken. Op het ministerie hebben wij" zo duide lijk mogelijk ons standpunt be kend gemaakt We hebben het erg goed warm gehouden. Maar bij CRM wordt ook flink bezui nigd". Vandaag heeft het colle ge weer over het behoud van het kerkje gesproken. De over levingskansen worden steeds kleiner, zeker nu ook de winter met de nodige vorst op komst Schiedam De buitenlandse werknemer wordt bij het ver krijgen van een woning in Schiedam ten achter gesteld bij de Nederlander. PPR-wethou- der Hans van der Wilk van kommunikatie, wijkaangelegen- heden en jeugdzaken wil voor deze situatie versoepeling in het beleid, zo schrijft hij in zijn zojuist uitgekomen ietwat va ge beleidsnota voor 1976. Schiedami Ouders en leerlingen van het Stedelijk Gymnasium m Schiedam hebben gisteren actie Ondernomen naar aanleiding van een mogelijke fusie met de Rijksscholengemeenschap. De oudercommissie heeft een brief aan het college van 'b. en w, gestaard en de leerlingen zijn een handtekeningenactie begonnen. Dit gebeurt ondermeer door een De leerlingen hebben zelf artikel in onze krant van afge lopen vrijdag, waarin een brief werd gepubliceerd van mr. A. W. Luikinga (chef afdekng Rijks Voortgezet Onderwijs) aan het WD-Tweede Kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas. Mr Luikinga zegt hierin, dat alleen aan een fusie tussen de beide scholen wordt meegewerkt als iedereen ermee akkoord gaat. De oudercommissie heeft gisteren per brief aan het college ge vraagd van wie het initiatief uitgaat voor een gesprek tussen beide schoolbesturen, de onder wijzers, de beambten van de school, de leerlingen en de ou dercommissies, dat donderdag plaats vindt Als dit van het college uitgaat wil men een ga- Vrouwen oriënteren zich in de rantie van het college, dat het Samenleving, betekent dat Het middels ook een actie op touw gezet. Zij verzamelen handteke ningen en willen ook de school krant inschakelen. Maassluis Nelleke Wustrow houdt vanavond een lezing voor de pas opgerichte club van Rooie Vrouwen in Maas sluis. De dames krijgen ook het nodige te horen over de VOS- cursus. Stedelijk blijft voortbestaan, dien een fusie wordt afgewezen. De tekst van deze bnef staat onverkort op pagina 3, Mevrouw M. Sneep-de Bruijne, secretaris van de oudercommis sie: „We zijn erg ongerust over de huidige situatie. De brief van mr. Luikinga heeft ons ech- gaat over de bewustmaking van de vrouw. De Rooie Vrouwen beginnen hun vergadering in gebouw De Kern om acht uur. De buitenlandse werknemer, met uitzondering van de EEG-er, komt nu pas in aanmerking voor een woonvergunning in dien hij tenminste een jaar in Nederland heeft gewoond en kan aantonen dat de woning is 1 bestemd voor gezinshereniging en de Vreemdelingenpolitie te gen zijn vestiging geen be zwaar heeft. De wethouder zou willen dat onderzocht wordt hoe de voorschriften van de vreemdelingenwetgeving an ders kunnen worden geregeld: een van de vele nog te verrich ten onderzoeken die in de be leidsnota worden genoemd. Een tweede onderzoek betreft bij voorbeeld de toekomst van de. gemeentebibliotheken, die Van der Wilk een meer duidelijke functie in de wijken wil gaan geven. Het lenen van boeken uit de bi bliotheek zal het komende jaar echter nog met gratis worden, zoals wel pas voor Vlaardmgen is beslist „Daar zou ik nog met voor willen pleiten", meende Hans van der Wilk gisteren, „ik zie het effekt er met van. De kosten zijn nu zo laag, drie en een halve gulden voor een lid maatschap van een jaar, dat die geen belemmering voor de Schiedammer behoeven te zsjn. Voor de groep waar dit mis schien wel het geval voor is. de jeugd beneden de 16 of 18 jaar, is het al gratis Wat de aankoop van de boeken betreft zullen de bibliotheken van entspa nmngslektuur meer overgaan op documentation en de duurdere boeken. Het zal moeten worden onderzocht of er in Schiedam behoefte be staat aan een discotheek en een artotheek. Meer over de plan nen en ideeen van de wethou der vindt u op pagina drie van deze krant 5HifPgeE,tT;WestaannDS ScSledra - Snoep. I^ies ra steeds negatief tegenover een fusie. Als we voor donderdag geen antwoord op onze vragen hebben dan zullen we als ou dercommissie overigens met gaan praten." Vandaag worden alle leerlingen Nieuwland. Hier werd echter koek verdwenen uit het ma ga- niets meegenomen, rijn van Zwembad Zuid. De Wel moest men in de bibliotheek- ongetwijfeld jeugdige inbre- k eitjes waren via het twee me ter hoge hek en een vernield ruitje aan de achterkant bin nengekomen- Sr d? Ongenode gasten bezochten ook de Jan Ligthartschool centrale aan de Westfranke- landsedijk vlakbij het zwem bad Zuid constateren dat een transistorradio en dertig gulden werd gestolen, Hier kwamen de inbrekers binnen via een niet goed afgesloten raam. Maasland Een overwel digend aantal Maaslan den, heeft zich uitge sproken tegen de inde ling van hun gemeente bij de provincie nieuwe stijl Rijnmond. In de bomvolle zaal van gebouw Het Trefpunt ging een dave rend applaus op toen notaris U\ B. 11. de Jong gisteravond de einduitslag bekend maakte van het referendum: van de 3416 uitgebrachte stemmen wa ren cr 3304 negatief. Dertig Maaslandcrs toonden zich voorstander van de indeling bij Rijnmond, Van de resteren de stembiljetten waren er 31 onjuist ingevuld, van 51 inwo ners kreeg men geen reactie. De organisatoren van hot rel eren dum gaan cr nu zo spoedig mogelijk voor zorgen dat de uitslag onder ogen komt van do minister van binnenlandse za ken, die Maasland m zijn voor ontwerp van de wel „reorgani satie binnenlands bestuur" in deelde bij de te vormen provin cie nieuwe stijl Rijnmond. Om ei zeker van te zijn dat ook de leden van de Tweede Kamer geconfronteerd worden met de uitspraak van de Maaslandsv bevolking krijgen alle fractie voorzitters de uitslag toege stuurd, evenals Kamervoorzit ter Vondeling Verder worden alle leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten schriftelijk in kennis gesteld van de tegen zin die m Maasland heerst om Notaris De Jong maakt de uitslag van het referen dum bekend. onderdeel te worden van een geïndustrialiseerd gebied Toen om acht uur in Het Tref punt een begin werd gemaakt met het tellen van de stemmen waren de toeschouwers ai in Cen overwinningsroes. Het stond immeis vast dat zeer weinig inwoners van de „groe ne oase" positief stonden te genover het voornemen van minister De Gaay Fortman om Maasland onder het pro vin- ciaal gezag van Rijnmond te plaatsen. Dat er toch dertig dorpsbewoners te vinden wa ren die niet zo zwaar tilden aan de milieu-vriendelijke ar gumenten was volgens burge meester J. van den Brink een goede zaak voor de geloofwaar digheid van de volksstemming. .Wunnu-r niemand een tegenstrij titge men mg had laten horen /nu men ons in Den Haag mo gelijk nj' I sv ru ui riemen 1 al dus de bu i gerneester Het tellen van de stemmen was gisteravond zeer efficient gere gel^ drie kwartier na het begin van dr teling kon notaris De Jong (le einduitslag al meede len Buigemeester Van den Bi tok „De organisatie van het referendum was grandioos Ik heb e: met bewonder mg ndar gekeken En nu maar afwach ten of het werkelijk effect heeft". Vlaardingen De politie heeft de 25-jarige Vlaardinger DJP-L van D. In het weekeinde aange houden omdat hij met teveel alcohol in zijn lichaam achter het stuur van rijn vrachtauto was gaan zitten. Hij stuurde daarna het gevaarte over dg Hoflaan in de richting van de Schicdamsedijk. Hier raakte hij in een slip. Van D verloor de macht over het stuur, waarna de kolos twee lichtmasten totaal vernielde. Een van de omver gereden hchtmastenkwam terecht op de 33-jarige mevrouw T. de Wit diekwam te vallen. Zelf raakte zij nauwelijks gewond; haar kleding en bromfiets werden wel beschadigd. Zonder dat er verder brokken werden gemaakt, konden agen ten zondagavond ook nog de 22-jange A, de J. uit Maassluis aanhouden. Ook hij had na het drinken van teveel alcohol be sloten om met zijn vrachtwagen naar huis te rijden. Den Haag Maandag heeft het gerechtshof in Des Haag de 34-jarige caravanhandelaar Jan B. uit Rotterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Dit overeenkomstig de els van de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam. We gens verboden invoer van 1592 kilo hasj met een handelswaar de van ongeveer drie miljoen gulden. De rechtbank had B. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. In hoger beroep eiste de procu reur-generaal bij het Hof in Den Kaag zeven jaar gevange nisstraf. De 39-jange chauffeur Jan van L. uit Schiedam kreeg wegens me deplichtigheid vier jaar gevan genisstraf opgelegd. Hij was door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. Zowel de offi cier van justitie bij de recht bank in Rotterdam als de pro cureur-generaal bij het ge rechtshof hadden vier jaar ge vangenisstraf tegen hen geêist Beide verdachten kregen aftrek van het voorarrest. De hasj werd uit Teheran (Perzië) in een container op een trekker met oplegger naar ons land ver voerd. Interpol was hiervan op de hoogte en waarschuwde de Nederlandse politie, waarna op 23 april van dit jaar alles in beslag kon worden genomen en de verdachten gearresteerd. Vlaardingen Op de hoek van de W. Beukelszstraat ra de Ar nold HoogvHolstraat Is dit weekeinde bij een botsing gro te materiële schade ontstaan. Op de kruising ontstond een bot sing tussen de 23-jarige Vlaar- dingse automobilist EH.F. de V. en de auto van de 22-jarige H.AM. uit Spijkenisse. De eer ste verleende geen voorrang, maar de tweede naderde de kruising met vrij grote snel heid. Door de klap werd de auto van de Vlaardinger wegge slagen. Deze raakte daarbij een geparkeerd staande wagen. AJ- le auto's werden zwaar bescha digd. Schiedam Bladeren op de weg zij n de oorzaak van de val van een meisje op de bromfiets. On-' danks dat zij een helm droeg moest de 16-jarige J. van der B met een hersenschudding worden opgenomen in het No- tetzie ken huis. Het ongeval ge beurde op de Burgemeester Hon noria ge Gretclaan hoek Alphons Anen&slraah

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1