Wie is er nog bang voor Sinterklaas? Als Sinterklaas dood gaat zoeken de Pieten gewoon een nieuwe man met een witte baard, in Nederland of België ki" al Loekie (6) Jetje (6) - Patricia (5) Gaby (5) Tiffany (5) Claudia (5) Alain (6) Astrid (5) Sophietje (4) Al pratende met een stel kinde ren kwamen we tot de verheu gende ontdekking: Sinterklaas bestaat nog. Wel is het kinderge loof minder met angst en span ning omgeven dan vroeger het geval was. Het Sinterklaasfeest is een feest van cadeautjes, die door een vriendelijke oude man worden gegeven. Deze 5,gulle opa" wordt omgeven door een stel snaken die voor de grap nog wel eens iemand een tik verko pen, maar toch hoofdzakelijk fungeren als gevaarloze clowns. Héél stoute kinderen worden wd in de zak naar Spanje gevoerd, maar dat is alleen bekend van „horen zeggen", het telt niet meer mee als dreigement om je bord leeg te eten en de poes niet te plagen. Het is natuurlijk prettig voor kinderen dat ze niet meer met angst en beven hoeven te wach ten op 5 december. Wij hebben de gedachten van drie jongens en zes meisjes, in leeftijd variërend van vier tot zes jaar, zo nauwkeurig mogelijk op getekend. Een beetje vroeg in het „Sinterklaasseizoen" waarschijn lijk, want hun beeld van de goed- heiUgman en zijn entourage was nog wat vaag. Ze herinnerden zich ook niet allemaal even veel van de gebeurtenissen van vorig jaar. Maar al pratende kwam er genoeg bovendrijven om deze conclusie te rechtvaardigen. Hun Sinterklaas steekt in een „nieuwe jas". R - Suikerbeesten maken, pepemo ten, marsepein, speculaas, dat doen Zwarte Pieten allemaal. Ze hebben soms ook wel vakantie, want ze hebben het heel druk. Maar ze hebben niet allemaal te gelijk vakantie, anders komt het werk nooit klaar - ze gaan dus om z'h beurt Op school was een heel klein jongetje Zwarte Piet, en ook een meneer met een snor. Maar die was van de televisie. Hij zat naast mij en we kwamen samen op de foto. Zwarte Pieten komen uit een warm land met wilde dieren, ik vergeet de naam steeds, uit Afri ka ja. Zwarte Pieten zijn negers. De eerste keer dat Sinterklaas kwam is hij naar Afrika gegaan en heeft daar een heleboel Zwar te Pieten gehaald. Als Sinterklaas dood is komt er een nieuwe. Dan halen de Pieten er een uit Neder land of België, een meneer met een witte baard. Die krijgt dan de kleren aan van de Sinterklaas die dood is. 'Ik wil autootjes die vanzelf kapot val/en als je trekt en die je dan weer kunt maken. Ik wil ook een racebaan. Hoe meer je wilt hoe weiniger je krijgt Als je een paar dingen vraagt krijg Jé Juist een heleboel". „Zwarte Keten hebben krulharen en oorbellen. Ze komen uit Spanje, denk ik. Ze hebben ook een grote kraag om hun nek en mooie mouwen met dingetjes erop. Ze hebben ook een trui met strepen aan. Dit is niet de eerste Sin terklaas hoor, er zijn er wel meer geweest. Hij is vroeger bisschop geweest, de eerste Sinterklaas dan. Ik wil een praatpop en een kinderwagen. Die koopt Sinterklaas in de winkel, ''zijn Zwarte Piet gen pakken dan de ca deautjes in. Ik ken wel iemand die mee moest naar Spanje, Joop heeft een neefje en die heeft een vriendinnetje dat mee moeit Dan moest ze morgens heel vroeg uit haar bed en met een stof fer en blik Jopen en dan een kop warme melk drinken. BrrrJ Dat is heel erg, ik zou geen kop war me melk willen drinken, dan spuug ik het zo uit!" „Toen ik Sinterklaas zag had hij een cape aan, een hoed op en een staf in zijn hand. Ik heb nog wel eens een staf gezien, bij mij op mijn kamertjeToen schrok ik want die staf was helemaal nieuw. Hij was van mijn vader, die had hem gekocht maar ik weetniet waarom. Ik denk niet dat Sinterklaas alles laat maken door zijn pieten, die hebben het al zo druk. Hij zal wel veel cadeautjes kopen. Ik ben niet bang voor Sinterklaas, ik vind hem wel lief. Hij kan wel eens boos worden, maar ik weet niet wanneer. Hij zit ook wel eens in de winkel, in een heel mooie stoel. Hij zit niet in alle winkels tege lijk, maar wel in een boei Dan gaat hij eerst naar een winkel en dan weer naar een andere. Ik wil een fiets voor Sinterklaas, ik heb er wel een maar ik wil toch een nieuwe. Sommige fietsen zijn wel duur, maar andere kan Sinter klaas wel betalen. Sinterklaas is niet rijk, maar als hij cadeautjes moet kopen gaat hij naar de bank en haalt daar nieuw geld". ,,Ik heb Sinterklaas wel eens ge zien. Hij was op hei dak van een huis, hij zat bovenop zijn paard. Het was een wit paard. De zag hem ook toen ik eens mijn fiets ging binnen zetten. Maar toen loopte hij gewoon op de stoep. Zwarte Piet gaf mij pepemoten, mijn zus kreeg er ook. Sinter klaas ging toen zeker naar een mevrouw, denk ik. Hij js ook wel eens bij ons thuis geweest Toen werd er gebeid en ik mocht open doen. Ik schrok er niet van hoor, dat Sinterklaas ineens op de stoep stond. Ik mocht zijn staf wegzetten, die heb ik toen in mijn kamer gezet Toen ging hij weer naar huis. Maar eerst ging hij in een stoel zitten en we zongen liedjes, van Sinter klaasje kom maar binnen met je knecht Verder weet ik niet meer. Ik denk wel dat Sinterklaas heel oud is, misschien wel tachtig jaar. Iemand kan wel honderd worden, dan gaat hij dood. Ik vraag een verrekijker aan Sinterklaas. Hij hoeft van mij niet vaker te ko men, dat vind ik niet leuk, ik vind het een klein beetje eng. Zwarte Piet vind ik een klein beetje min der leuk dan Sinterklaas. Maar ik ben niet bang voor ze hoor, 11: heb ook een roe en dan sla ik gewoon terug". „Zwarte Pieten hebben een hoed met een veer er op. Ze eten wel eens dik ke pepemoten - dat doen ze stiekem. Ik zou best nog pepernoten lusten als ik ze zelf maakte. Zwarte Piefen kunnen wel eens ziek worden, dan moet hij naar bed en daar blijven liggen tot hij beter is. Dan gaat Sinterklaas heel ver weg een andere Piet halen en een of twee Pieten blijven bij die zie ke Piet oppassen. Sommi ge mensen in Afrika wij len wel Zwarte Piet wor den, anderen niet. Ik denk niet dat het leuk is om Piet te rijn. Ze laten rich door de schoorsteen val len. Ik heb Sinterklaas wel eens aan de telefoon gehad. Toen dacht oma dat er een Zwarte Piet in de kamer zat Sinterklaas had mama opgebeld, mis schien doet hij dat wel bij iedereen. Iedereen maakt natuurlijk een lijstje van wat hij wil hebben. Som mige Jdnderen willen zelf iets uit de zak pakken, maar dat mag zeker niet van Zwarte Piet Jk heb een lijstje ge maakt: twee poppen en twee kinderwagens voor die poppen. Ik wil er twee want ik heb zo einig pop pen. Ik heb kruisjes gezet bij wat ik het liefste wil. Mijn kleine broertje is bang voor Sinterklaas, die kruipt helemaal weg bij papa. Maar als je klein bent mag dat wel, dan ben je niet zo gewend aan Sinterklaas." „Op een keer wilde mama de achterdeur dicht doen want die stond zomaar open. En toen lag daar een zak met pepemoten zó'n zak! Maar die had mama niet gekocht hoor, en ze had ook niet gezien dat Zwarte Piet ze daar neerzette. Ik heb Sinterklaas ook wel eens gezien. Toen waren wij bij mijn oma, helemaal boven. En Sinter klaas was op straat Er waren allemaal Pieten bij en mijn vader riep steeds dat ze ook eens peper noten naar boven moesten gooien. Hij hing helemaal uit het raam, maar de pepemoten kon den er toch niet bij. We zaten ook zo hoog. Ik wil een pop met wit haar, net een piaspop, met een spijkerhoed je en een spijkerjurkje, zo, weet je wel? En dan een jurkje zo over spijkerjurkje, dan is het heel leuk Be wil ook nog een schom mel voor die pop. En ik wil een praatpop". ..Bi; ons op school strooiden de Pieten ieder om z'n beurt peper noten, maar we kregen hem niet te pakken. Toen hij wegging kre gen we allemaal. ik kreeg een kleurdoos, en loten die aan elkaar blijven zitten. Hij kwam gewoon in de klas. ik zat toen nog op de kleuterschool. Hij komt ook wel eens in de gymnastiekzaal, dan hangen de Pieten in de touwen. Wij gingen een keer naar de boot van Sinterklaas en Zwarte Piet kijken, ik zag hem zo varen onder de brug door. Toen viel er een in het water, zijn zak met peper noten ook. Die dreef naar óe kant en toen had ik hem. Ze dansten ook op de motor en ik zag zè aan de mast hangen. De wil een racebaan van Sinter klaas. Als je daar een autootje op legt, gaat-ie helemaal rond en komt dan ergens in een garage. Ik wil ook een trekding waarbij de autootjes tegen elkaar botsen en kapot vallen. Mijn zusje is bang voor Sinter klaas maar die is nog maar klein, die is nog maar nul jaar. Zwarte Piet slaat ook wel eens, maar niet voor het echies, hoor' Gewoon voor de loll" „De kinderen gaan wel eens in de zak naar Span je, Daar moeten ze werk voor Sinterklaas doem kopjes wassen. Dat vind ik vervelend werk. Ze moeten dan ook wel eens we's schoonmaken. AUe Zwarte Pieten maken cadeautjes. Het rijn wel duizend Pieten. Sinterklaas wordt wel eens boos ais je stout bent. Als je een heel klein beetje stout bent wordt hij een klein beetje boos. Jk denk wel dat je dan toch een cadeautje krijgt, maar wei een klein ca- deautje. Ik wil voor Sinterklaas een parapluie. En nog iets: een telefoon. Dan ga ik myn broertje Petertje opbellen. Dan kan ik mis schien ook Sinterklaas wei eens opbellen, die heeft toch telefoon, hij belt toch ook kindertjes op? Bij ons is Sinterklaas wel eens op school gekomen. Toen had hij geen hoed op. Zwarte Piet had er ook al geen op. Maar je kon toch wel zien dat het Sinterklaas was, want hij had lang wit haar en een lange witte baard. En we kregen cadeautjes." „Sinterklaas komt uit Spanje, waar weet ik niet meer. Ik weet ook niet waar hij woont, niet in een paleis. De Zwarte Piefen die bij hem zijn strooien het hete jaar pepernoten. Ze maken ook speel goed, kleurt/es, auto's, poppen en zo. Ik heb wel eens pepemoten ge had van Zwarte Piet We waren bij een meneer die Gianni heet, op het veld (d.i. de markt in Delft). Daar was Sinterklaas toen geweest De Pieten gooiden pe pernoten en Sinterklaas reed op een paard. Nee niet op een boot Hij komt wel eens op een boot, met de Zwarte Pieten, dan komt hij uit Spanje. De cadeautjes zijn ook op de boot, die zitten in een zak. Een zak gebruik je ook voor vuilnis. Kindertjes gaan wel eens naar Spanje in de zak. Kin dertjes die altijd, of bijna altijd, stout zijn, zo'n kindertjes- Ik wil graag een pop, een praat pop en een parasol (Ze telt op haar vingertjes af): Dat is een praatpopdat is een parapluie en dat is een parasol Dat wil ik".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3