Schiedaiv im er centraal in leefbaar milieu KisiS^i -I Meer woningen in Vlaardingen Beleidsnota Zijdeveld Ontmoetmgsmiddag in de Vier Molens Inbreker meldt zich vrijwillig VOET GANGER, AUTO mi I BB wisf^s®ipiispi«ia Klaverjassen voor invaliden Dick Gaughan bij Tourix Horen, zien en praten in De Toverbal kerkdiensten medische diénsten The Getaway in De Jeugdhaven Auto rijdt door na ongeval Veel geld voor Jantje Beton Rijmnond- commissie automatisering Contact-avond VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 5 Wethou der Chris Zijdevel d... kundi ge nota Schiedam Progressief, deskundig en leesbaar. Dat is de beleidsnota van wethouder Chris Zijdeveld die de (speciaal voor Schiedam) zo belangrijke post stadsontwikkeling in zijn portefeuille heeft. Een jaar lang heeft hij geploeterd op vele vraagstukken. In de pas verschenen nota geeft hij - en daar kunnen andere wethouders wat van leren - tegelijkertijd ook vele antwoorden. Slechts in een incidenteel geval (bouwen in Schiedam-noord of niet; een dermate balangrijke vraag dat een verkeerde beslis sing fataal ken zijn) durft Zij develd niet te kiezen. Hij ontwikkelt zosts een echte socialist betaamt in zijn nota de progressieve gedachte die ook hogerop bij zijn partijgenoten in de regering bestaat. Met an dere woorden: snelle renovatie (rehabilitatie) van oude stads wijken; Schiedam meer leef baar xnaken; de auto zoveel mo gelijk verdringen ten gunste van de voetganger en de fietser en uiteraard veel aandacht voor verbetering van het openbaaar vervoer, ook al een socialistisch stokpaardje. Een eerste aanzet voor zijn ideeën is een aanpassing van het struc tuurplan waarin de toekomstige ontwikkelingen voor Schiedam staan vermeld. Deze nota uit 1968 is inmiddels sterk verou derd. Zijdeveld wil het plan echter niet vervangen door een nieuw, omdat dat teveel tijd, energie en geld zou kosten. Een aanpassing is volgens hem logi scher, De veranderingen die de wethouder wil zien aange bracht; 0 Aanpak woonverbetering: niet zomaar slopen, maar de om standigheden verbeteren zon der de bewoners te verjagen, zonder een gegroeide leefge meenschap „uit elkaar te slaan". 9 Uitbouw naar het noorden. Een twijfelpunt zoals eerder ge el oor Martin de Bruin. zegd, omdat niet bouwen ernsti ge financiële consequenties heeft Wonen en werken in tegenstel ling tot de gedachten uit 1968 weer meer integreren. In het Schienokogebied (Branders- buurt en omgeving wil hij hier mee experimenteren. 9 Terugdringen van de auto, door maatregelen en niet door belastingdruk. „Een vol par keerterrein of een file zijn even rechtvaardig tegenover de rij der in een eend als tegenover een rijder in een slee", merkt Zijdeveld op. Spoorlijn Vlaar- dingen-Den Haag en station-Ke- thel-Oost zijn niet meer reali seerbaar, evenals een metro. 9 De Polderwetenng rPolder- vaart) moet blijven „anders zou dit een revolutie veroorzaken". Schiedam moet verder zo'n twin tig bestemmingsplannen (een verdere uitwerking van het structuurplan, echter met een bindend karakter) in de jaren 1975 en 1976 wijzigen. Daarbij moet rekening worden gehou den met belangrijke punten, zoals stadsvernieuwing, aanwij zing van beschermde stadsge bieden, bevordering woonfunc tie in binnenstad en dergelijke. BINNENSTAD Met name dat centrum zit Chris Zijdeveld goed dwars. Hoewel hij vrij summier ingaat op de problematiek rond het vernieu wen van het centrum merkt hij op, dat het bezwaarschrift dat hij de Kroon ligt van V en D, hem „zeer frustreert". Nu uit werkingsplannen maken zon der dat er een uitspraak ligt, vindt de wethouder een te gro te gok. Ook de relatie met de pr o jectontwikkel ingsm a at- schappij Empeo moet nader worden bezien (oftewel hij wil van Bredero's dochtermij graag af)- Op renovatie van Achterweg, Laan enzovoorts gaat hij niet in. Wel kondigt hij aan dat de stads vernieuwing in het algemeen grootser zal worden aangepakt. Hierover ts een nota in voorbe reiding die op korte termijn zal verschijnen. Als goed voorbeeld stelt hij de ontwikkelingen in de Slachthuisbuurt. Daar zijn de bewoners intensief ingescha keld bij de rehabilitatie van de wijk. De projectorganisatie die zien hiermee heeft bezig gehou den, wil Zijdeveld uitbouwen tot een groep die zich met de gehele stad gaat bemoeien. Bo vendien zal het verval van wo ningen worden tegengegaan door strengere controle uit te oefenen. De dienst gemeentewerken werkt aan een voorstel over de aan wijzing van beschermde stads gezichten. De nodige aandacht wordt ook geschonken aan het bomenbestand in het kader van de stadverfraaiing. AUTO In een apart hoofdstuk verkeer en vervoer legt de wethouder nog eens uitvoerig uit dat de auto moet worden terugge drongen. De verkeersomgeving moet worden aangepast aan de zwakke verkeersdeelnemers: voetganger en fietser. Hij wil de concurentiepositie van het openbaar vervoer verbeteren door onder meer prioriteiten te stellen bij stoplichten en het aanleggen van vrije banen. Een actief parkeerbeleid en het aanleggen van veilige fietsrou tes ziet de wethouder als nood zaak. Wat betreft de wijken merkt hij ondermeer op dat Kethel in de toekomst alleen voor bestemmingsverkeer toe gankelijk zal zijn. In 2ijn milieubeleid gaat hij op de al ingeslagen weg voort. Een meer natuurlijke vegetatie voor groenstroken en plantsoenen, beperking van de (chemische) bestrijdingsmiddelen. Aan ambtenaren van de reinigings dienst wordt een opsporingsbe voegdheid gegeven om vervuil ing (illegaal storten van vuil en dergelijke) tegen te gaan. Er zijn rioleringsplannen in de pen voor gebieden die nu nog lozen op de binnenwateren. Zijdeveld wil de werkgroep flora en fau na nieuw leven inroepen. Een geheel nieuw idee wordt ge lanceerd met betrekking tot het beheer van de gemeentewonin gen. De wethouder wil de huur ders meer betrekken bij Ijet beheer, zelfs zegt hij: „Ik denk er over het beheer misschien in handen te geven van de direct betrokkenen via de contact groepen die bij de vernieuwing sprojecten zouden kunnen ont staan". AFSTOTEN Vooral voor de mensen in de oude wijken is het interessant te weten dat Zijdeveld wel licht mogelijkheden gaat on derzoeken om een aantal oude panden af te stoten. Zo wil hij bereiken dat de koper het huis gaat opknappen. „De kleine man kan zo op een aantrekke lijke manier aan een goede en goedkope woning bomen. Van zelfsprekend moet het hierbij niet gaan om het opkalefateren van krotten". H Schiedam Klaverjassen voor invaliden, Dat kan vanavond in het jeugdcentrum, gevestigd naast de pastorie aan de Dr. Schaepmansingel 3. Dit klaver- jas-toernooi begint om acht uur. Invaliden, die mee willen kaarten, zullen met een busje worden opgehaald. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Men kan zich nti nog opgeven bij M. W. van de Klink, Burgemeester Knappertlaan 227, telefoon nummer 265516, De opbrengst van het toernooi is bestemd voor lichamelijk ge handicapten. Tourix brengt zaterdag 22 november de Schotse folk-musicus Dick Gaughan. Het gebeuren begint om 21.00 uur en vindt plaats in het Folkcentrum aan de Hoflaan in Vlaardingen. Dick Gaughan is begonnen met optredens in pubs en folkclubs. Later trad hij op voor de Schotse radio, waarna hij echt helemaal de muziek in dook. Hij beperkte zich destijds niet alleen tot folkmusic, maar toen hij in 1970 naar Londen ging werd hij een echte traditionele musicus. In Londen maakte hij zijn eerste sofo-L.P. Kort daarop sloot hij zich aan bij The Boys of the Loch. Onlangs speelde hij in het Cambridge-festival samen met de groep Five Band Reel. Schiedam Geheel vrijwillig heeft zich gistermorgen op het hoofdbureau van politie een in breker gemeld. De 30-jarige los- werkrnan uit Schiedam beken de dat hij een paar uur tevoren had ingebroken bij snackbar Het Praathuis aan de Singel. Aan de achterkant van de zaak had hij een deur geforceerd. Met een hoeveelheid eetwaren was hij daarna aan de haal gegaan. Na de melding en de bekentenis is de man ingesloten op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat. Maassluis Wim de Vries zal op vrijdag 21 november een aantal van zijn gedichten voorlezen in De Toverbal in Maassluis. De toegang tot deze avond is gra tis. Wim de Vries schrijft over de arbeider, zijn werk en zijn lot. Het publiek kan later met de dichter van gedachten wisselen over zijn. werk. De volgende dag kan men een geluidsorgie verwachten van de instantcomposers Misha Men gelberg, piano, en Han Ben- nink, slagwerk en klarinet. De avond begint om 21 uur en de toegang bedraagt drie gulden. Maasland Ned. Herv. Kerk zondag 10 en 19 uur ds. H. J.' J- Keijzer. Geref. Kerk, 2ondag 10 uur ds. H. Makkmga en 17 uur ds. J. Renkema uit Schi pluiden, R.K." Parochie, zater- dag 19 uur voorganger pater C. Hilienaar, zondag 10 uur Hoog mis. v Schiedam Hervormde Gemeen te: Grote kerk, zondag 10 uur ds. M. C. Baart-diakonale dienst en 17 uur ds. W. H. van Kooten. Rotterdam Opstandingskerk, zondag 10 uur ds. A. v.d. Klauw, Rotterdam Opendeur- dienst Bethelkerk, zondag 10 uur ds. D. J. Spading Dzn. Aula, Pinasplein, zondag 10 uur ds. H. J. Groenewegen H. Avondmaal. Evangelisch Lu therse Gemeente, zondag 10 uur drs. J. Visbeek, Delft Eeuwig- beidszondag. Ned. Protestan- tenbond, zondag 10.30 uur ds. B- van Blanken Herdenking ge storvenen. Kethel Hervormde Gemeente: Martinuskerk, zondag 9.30 uur ds. P. Magre-Doopdienst Dorpskerk, zondag iO uur ds, ft- S. Gerbrandy en 19 uur ds, S. Gerbrandy - zangdienst dienst o.l.v. Mevr. L. Phaff-Tim- mers. Vlaardingen Gereformeerde Gemeente Nederland, Jac. v.d. Windstr. 17, zondag 10 en 17 uur ds. F. Mallafi. Chr. Ger. Kerk, zondag 10 uur Leesd ïenst en 15 uur ds. P. Beekhuis. Gere formeerde Kerk: Oosterkerk, zondag 10 uur ds. D. Braam en 17 uur ds. L. R. Krol Emaus- kerk, zondag 10 uur ds. L. R. Krol en 17 uur ds. H. J. Kou- wenhoven. Kerkcentrum Holy, zondag 9 uur ds- C- van Zuylen, Schiedam, en 17 uur ds Joh. Lever. Pnielkerk, zondag 9,30 uur ds. Joh, Lever. Rebcboth- kerk, zondag 17 uur ds, D. Braam en ds. J. J. van Thiol. Maranathakerk zondag 10 uur ds. G. P. Wijnbeek, Voorthuizen en 17 uur ds. H. Th. van Ree- nen. Ichthuskerk, zondag 19 uur Alternatieve dienst, HoSy- ziekenhuis, zondag 9 uur ds. J. Tiemen. Het Zonnehuis, zondag 30 uur ds. Y, J. Tiemersma. H. Geestkerk Oosterkerk/Pmel- kerk woensdag as. 19.30—20 uur. Interkerkelijk Avondge bed. Zaterdag a.s. Grote kerk 11 uur Kom zing met ons en doe als wij. Gereformeerde derdag an. 14.30 uur ds. Riet dijk Huwelijksbevestiging. Re monstrantse Gemeente, zondag 10.30 uur dhr. C. Knolleman- Zoetermeer. Hervormde Ge meente: Grote kerk, zondag 10 uur ds. A. P, Nauta-Viering H.Avondmaal en 17 uur ds. J. Wieman-Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds. J. J. van Thiel-Be- thelkerk. Zondag 10 uur ds- J, van Noort, Amerongen-Open- deurdienst en 19 uur ds. A. P. Nauta. Immanuelwijk Aula Groen van Prinstererlyceum, zondag 10 uur ds. G. F. H. Kelüng. Kehobothkerk, zondag 10 uur ds. J. Wieman en 17 uur ds. van Thiel/ds. Braam—Ge- comb. dienst Ichthuskerk, zon dag 10.30 ds. W. W, Verhoef en 19 uur Ds. Verhoef. Holycentrum zondag 10.30 uur ds. P. Vermaat-Viering H. Avondmaal en 19 uur ds. P. Vermaat Zonnehuis, zondag 10.15 uur ds. Y, J, Tiemersma Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. J. Wieman-Rusthuis Vaart land dinsdag a.s. 10 uur Dhr. A. van Zetten. Grote kerk zater dag a.s. 11 uur Kom zing mét ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Pnielkerk/Ooster- Ichthuskerk, donderdag 1930 uur Avondgebed. Holycentrum donderdag a.s. 20 uur ds. P. Vermaat dankstond voor ar beid gewas en visserij.p Leger des Heüs zaterdag a.s. 19.30 uur Muziek en Zangfestival mm.v. koor PROGEZA. zon dag 10 uur Heiligingssamen- korrot 18.30 uur Openluchtsa menkomst en 19.30 uur Getui genissamenkomst. De samen komsten staan o.Lv. Lt. Kolonel H. Lahuis. Maasland Het weekend wordt de artsendienst vanaf zaterdag middag 12 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door J. B. M. Derksen, 's-Heren- straat 4, tel. 12039. De weekend dienst der wijkverpleegkundi gen wordt waargenomen door zr, N, Eikelboom, tel. 13271. Vlaardingen De weekend dienst van de verloskundigen wordt waargenomen door Me- Hen scène uit The Getaway. Maassluis In het jeugd centrum De Jeugdhaven aan de President Steyn- straat in Maassluis wordt morgenavond de film The Getaway vertoond. De voorstelling begint om 8 uur en de entreeprijs bedraagt drie gulden. Vanavond is er volksdan sen in De Jeugdhaven. Ook hier begint men om 8 uur mee. Op het pro gramma van volgende week staat een Ameri kaanse verkoop De film The Getaway die zaterdag wordt gedraaid is in Nederland (en daar buiten) een echt kassuc ces geweest. In de hoof- drollen zijn Steve Mc Queen en Ali McGraw te zien. De regie is in han den van de bekende vak man Sam Peckinhah. Politie zoekt getuigen O O Schiedam De politie zoekt ge tuigen van een ongeval dat in de nacht van woensdag op don derdag heeft plaatsgevonden op de Burgemeester Van Haaren- laan en de P.J. Troelstralaan. De 30-jarige Schiedammer PM. v.d. K. liep hierbij een hersen schudding en snijwonden in het gelaat op. Bij het uitwijken voor een oranje kleurige VW-bus die plotseling van rijstrook veranderde, was de Schiedamse automobilist te gen een lichtmast gebotst. De wagen raakte hierbij total-loss. Met de ambulance van de GG en GD is de bestuurder ter observatie naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. De chauffeur van de VW-bus die de botsing veroorzaakte is doorgereden, zonder zijn identi teit kenbaar te maken. Getui gen die hierover misschien meer inlichtingen kunnen ge ven worden verzocht kontakt op te nemen met het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat. Vlaardingen/Schiedam De col lectes van hei Nationaal Jeugd Fonds in Vlaardingen en Schie dam rijn een succes geworden In Vlaardingen bedroeg de op brengst van de straatcollecte 4805,— en in Schiedam werd een bedrag van 2030,78 bij elkaar gebracht, De baten zullen ten goede komen Schiedam Het bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft besloten een ambtelijke coördinatiegroep „automatise ring" in het leven te roepen. Deze commissie zal intern ad vies moeten gaan leveren. Alle automatiseringsactivjteiten van Rijnmond en ook de Dienst Centraal Milieubeheer in Schie dam worden in deze groep on dergebracht. Het bestuur heeft dit kenbaar gemaakt aan het Centrum voor Automatisering Zuid-West Ne derland. Deze instelling zal waarschijnlijk ook de automati sering van het bevolkingsregis ter in Schiedam gaan verzor gen. De gemeenteraad moet hierover maandag een uit spraak doen. Schiedam De sectie „Friendly Visiting" van de Stichting Raad voor Bejaardenwerk houdt dinsdag 25 november een con tact-avond. Deze bijeenkomst in het diensten centrum De Vier Molens aan de Burgemeester Honnerlage Gre- Schiedam In het dienstencen trum De Vier Molens wordt zondag 23 november weer de veertiende daagse ontmoetings middag gehouden. Van 's middags half twee tot half vijf houden de Schiedamse Ge meenschap, de Stichting Open Huis, het NIVON en de raad voor het bejaardenwerk hier voor de deuren van het cen trum aan de Burgemeester Honnerlage Grotelaan open. Het centraal vrouwencomité houdt hieraan vooraf een kof-: fie-uurtje voor alleenstaanden van half twaalf tot half twee. Andere aktiviteiten die deze mid dag in het gebouw worden ge houden zijn de kinderhoek, de kreatieve handvaardigheid, een diashow over de Flortade en een expositie van halfedelste nen. Schiedam In zaal Marijke aan het Broersveld geeft de wijk- vereniging Het Singel kwartier zondag 23 november twee film voorstellingen. Vlaardingen In oktober is hel aantal Vlaardingse woningen met 163 toegenomen. Op 1 no vember waren er 853 woningen in aanbouw: 717 hiervan wor den gebouwd in opdracht van particulieren en 137 in op dracht van woningbouwvereni gingen. Vorige maand kwamen er 19 wo ningen gereed in de Van der Waalstraat (voor de Vereniging tot Verbetering der Volkshuis- vesting Patrimonium's Wonirt- gen); voor deze woningbouw-* ^veremgin^^erder^^o^^iog^ eens tien woningen aan de Burg. A. van Walsumlaan afge leverd. In Holy-noord werd be gonnen met het bouwen van 146 woningen en in totaal wer den twee woningen gesloopt (aan de le Van Leyden Gaet- straat en aan de Maassluïse- dijk;. Sinds 1 januari 1975 is het woningenbestand met 228 ge groeid (222 nieuwbouw en 6 door weer in gebruikneming van onttrokken woningen). In totaal werden in die periode 14 huizen gesloopt en 51 andere i - onttrokken*aan 'het-woningbe- stand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5