Goochelaar in etenswaren verlaat Viaardingen „ik ben aan het eten verslaafd" RESTAURANT DE REIGERHOF GAAT SLUITEN Taart Soep met bier VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 Viaardingen Fijnproevers praten graag over eten. Zij spelen elkaar adressen toe van restau rants waar je een voortreffelijke hap naar binnen kunt werken. Van de adressenlijst die zij tot hun beschikking hebben kunnen ze aan het einde van dit jaar één adres schrappen: De Reigerhof, een exclusieve eetgelegenheid aan de rand van Viaar dingen. Chef-kok Adrianus Kooy sluit de tent. Vijf jaar vindt 'ie ge noeg, tot 30december gaat 'ie door. De kok heeft over de hele weield maaltijden bereid; het is een culi naire ster. Het etablisse ment waar hij zich in de keuken uitleeft ligt aan de Vlaardingschekade, langs de Vlaardingse Vaart, tegen Schipluiden aan. Een smal pad leidt naar de verbouwde boerderij, links het wa ter, rechts grazende schapen in het vlakke Hollandse landschap. Het is uniek gelegen. „Vindt u het modi", vraagt de kok, „ik vind het zelf verschrikkelijk". Hij prefereert de bossen. •„Dit is allemaal zo triest. Kijk 'es". Hij wijst over het water naar de dorre bomen; het is herfst. „In de zomer is het wel mooi hoor, maar nu heeft het dat trieste van een land schap uit een boek van A. M. de Jong". Volgend jaar zal hij het uitzicht dan ook niet missen. De eetzaal, hoog plafond, open haard: „Ik stook me arm In deze ijskelder". door Cees van der Wel"* foto's Ben Blumfirs Chefkok Kooy: „fn de v/ereld worden veel te wei nig complimenten uitge deeld". Frajjse warme appel- taiwt, Voot- vier perso nen. Benodigdheden: 1 kg. eojt orange, 200 gram suiker, löo gram bo ter. citroen, kaneel, kruid/tegeien, noot muskaat en 200 gram kofstd^eg. Bereititfig: De appelen schillen, halveren en klokkttr Vervolgens in een dikke lage pan de boter, suiker, ci- trofins^p en de spece rijen doen, Zet de ap pels rtfggewijs rechtop tegen elkaar- Laat dit gek eel ongeveer drie kwartfer langzaam trekken en lichtbruin karamèljiseren. Hol het köirstdeeg uit (zo rond ais de pan is). Laf djt over de appels en iet de pan onge veer 20 minuten in een tamelijk hete oven. Goed afkoelen wan neer 't Uit de oven komt storten met de korst naar onde- ren- ChefkoK wenst de lezers veel AicteeS met de kook~e>cperimenten. Ais het mislukt is het jantirate. Maar, zo zegt hij, „tfe hOreca-deuren staan, altijd nog open." Binnenkort gaat kok Adrianus Kooy even naar Chicago in Ame rika. Hij moet daar een koud buffet klaar maken. Recepten heeft 'ie genoeg. Als afscheidsgeschenk, voor De Reigerhof sluit, heeft hij wat re cepten op papier ge zet. Het rijn eenvoudi ge doch voedzame en vooral lekkere gerech ten. Franse uiensoep La Pro vince Receptuur 2,5 liter (tien gratineerpotten) Benodigdheden: 2 liter 'bouillon (van benen of uit een pakje) 2 dl bier (het liefst bruin) mun- chener, 600 gram uien, 1 pit knoflook, 1 theel epel suiker, 50 gram margarine, 1 theelepel kruizemunt, 1 theeio- pel vol paprikapoe der, half theelepeltje thijm, 5 druppels ta basco, iets sambal ma ms en 50 gram maïze na aangemaakt met een dl vocht Gratineer benodigdhe den: Ronde schijven, witbrood (ter grote van de soepkop) of enige schijfjes stok brood, zeer dun gesne den, geraspte parme- san kaas of geraspte oude hollandse kaas. Bereidingswijze: Maak de margarine zeer heet, met de gesneden knoflook. Doe hier de grofgesneden uien in en laat ook de uien goed bruin braden on der voortdurend roe ren met een houten le pel. Wanneer de uien goed bruin zijn, de suiker bijvoegen en ook laten bruneren. Snel opeenvolgend de knoflook, kruizemunt, paprikapoeder, thijm, tabasco en sambal toevoegen en even mee laten zeuren. Dit allegaartje heet af- blussen met het bier en dan de twee liter kokende bouillon er bij. Laat dit dan een kwartier goed door trekken. Schep de soep in de spe ciale koppen, leg de ronde schijf brood of stokbrood er bovenop, strooi hierover de ge raspte kaas en grati neer in een oven of onder de gril] ijehtt bruin. Adrianus Kooy. goochelaar in etenswaren. Voordat hij in Viaardingen be gon wist 'ie het al dat dit jaar de zaak zou sluiten. Hij heeft het zelf zo gewild: „Ik trek altijd vijf jaar ergens voor uit". Voordat Kooy antwoord geeft op de vraag waarom hij maar vijf jaar ergens aan be steedt, denkt hij lang na. „Ik hunker er naar om de wereld te ervaren. Ik ben altijd bezig m'n werk te combineren met iets waar wat te zien is". Hij heeft eigenlijk bijna overal ge werkt: Indonesië, Spanje, Amerika en Israel. „Ik wil overal naar toe". De goedlachse kok wuift naar buiten. Er komt een roeiboot voorbij. „Dag schatje", roep hij tot zijn buurvrouw, die een vuilnishoop per schip weg brengt. De tijd lijkt hier stil te hebben gestaan. „Laatst kwam hier een kleine motorboot voorbij. Dat ding werd be stuurd door een. man met een valhelm op z'n hoofd. Ik dacht: Is Westerterp al zo ver". Bulderend van het lachen zakt hij achterover in z'n stoel. Vakboeken „Ik beb alle vakboeken ter wereld. Je komt in dit vak echter niet aan het lezen er van toe. Dat ga ik doen als Ik zeventig ben". In het koken gaat veel tijd ritten, werkda gen van twaalf uur en meer rijn gewoon. Het is niet alleen een vak, het is ook een hobby. „Hier in de Relgerhof heb ik voor het eerst m'n gezin in m'n hobby meegesleept. Dat is volgend jaar voorbij. Ik kon het m'n gezin niet langer aan doen. Het gebeurt wel dat ik 's nachts tot drie, vier en soms wel tot vijf uur door werk. Dat doe je niet als het alleen maar je vak is, want mijn nachtrust is niet te koop". De familie Kooy verhuist naar 't Gooi. De kok begint dan aan jets nieuws, wat hij voorlopig nog niet prijs wil geven. „Ik weet wel wat ik wil, maar ik zeg het niet". De kok verdwijnt pijlsnel uit het opkamertje. Even later keert hij terug met vier plak boeken onder de rechterarm!.- Het zijn herinneringen aan' reeds lang verteerde maaltij den. Eén van de boeken beti telt hij als het verkoopboek. Zomaar naar binnen gaan bij De Reigerhof om te eten is er niet bij. Een bord bij de in- ,gang wijst daar duidelijk op: '„Uitsluitend voor gezelschap pen". Die clubs moeten van tevoren alles doornemen wat er gegeten gaat worden; in spraak op het eten. Namen en foto's van gerech ten worden getoond, hier moet een smulpaap wel van water tanden. Sommige gerechten zien er gewoon te mooi uit, consumptie daarvan lijkt doodzonde. De maker ervan vindt het niet erg als het wordt opgegeten. „Als je een rotstuk maakt, blijf je er niet mee zitten. De meeste kunstenaars die een beeld of schilderij heb ben gemaakt, krijgen wroe ging als ze een slecht stuk van zichzelf onder ogen krijgen. Ik heb dat niet van mij wordt het lekker opgegeten". Buschauffeur Op zijn achtste jaar wist Adrianus Kooy al wat hij wil de worden. Op de leeftijd waarop de meeste jongens nog steevast van plan zijn bu schauffeur, brandweerman of tramconducteur te worden, stond zijn besluit vast. Hij zou kok worden. „Mijn zoons zijn met zo. Eén is nu twintig en'weet nog niet wat 'Ie wil. Dat vind ik niet erg hoor. Ze hebben de kans om langer door te leren". De nu 49-jarige man heeft het vak bij diverse leermeesters geleerd. „Ach, je verdiende niets, misschien een gulden of een rijksdaalder per week. Een jaar of vijf heb ik zo geleerd". Kok ben je niet zo maar. Het vak kent vele zijtak- ken, het houdt niet op bij aardappels schillen. Kooy vindt dat te weinig vrouwen zijn vak leren. Heel wat jon gens hebben de kookkunst bij Kooy onder de knieën gekre gen. „Dat is leuk. Die jongens vind je nu terug in de grote concerns. Ja, ze hébben het natuurlijk niet alleen van mij geleerd. Er zijn ook een hele boel knapen uit het vak ge stapt. Je bent altijd bezig. Kerstmis, nieuwjaar, zaterda gen en zondagen. Het wordt vaak heel lang werken. Dat is ook de grote Wacht van colle ga's. Ze zijn vaak 14 tot 15 uur per dag bezig". De meester van De Reigerhof heeft het daar niet zo moeilijk mee. „Ik doe rustig hier drie weken de deur op slot. Er zijn ook nog andere dingen in het leven". Het is duidelijk, de man is een levensgenieter. Showwerk Het volgende plakboek wordt opengeslagen, nog meer foto's van overheerlijk uitziende ge rechten. Showwerk noemt de kok het. „Daar moet je van daag de dag niet over begin nen. Dat is te duur". Uren en uren rijn aan dit werk besteed, hoofdzakelijk voor het visuele effect. Het eten moest er goed uitzien. „Sommigen zaten da genlang te pielen. Ik heb zelfs mensen meegemaakt die een kip presenteerden in de vorm van een vis". Dat gaat Kooy i Volgend jaar wordt restaurant De Heigerhof een woonhuis.' te ver, want een kip is een kip en een vis blijft een vis. Daar moet je niet aankomen. De Reigerhofoaas heeft ook het nodige aan showwerk ge daan. Bij de Amerikaanse luchtmachttroepen in Duits land bijvoorbeeld en in Ameri ka zelf. L. B. Johnson, ooit president van Amerika, heeft dankzij de Nederlander een stuk van het Vrijheidsbeeld op kunnen eten. Kooy had er één van witte chocolade gemaakt. Amerikanen kregen in Duits land een week les in de kook kunst Aan het einde van de cursus werd een groot diner aangeboden. Obers liepen niet in gedistingeerde zwarte pak ken en smetteloos witte hem den die zo onder de handen van Miep Kraak vandaan ko men. De gerechten werden ge serveerd door heren in ruimte- vaartpakken. Het voorgerecht werd gepresenteerd in kleine Spoetniks. Het toetje kreeg de naam Splash-Down. Aan klei ne parachutes kwam het nage recht op de borden terecht. Verslaafd „De één is verslaafd aan de drank, zelf ben ik verslaafd aan de eterij", Kooy is dan ook volslank. „Ik werk alle kilo's er weer af. Anders zou ik er net zo uit zien als die man". Hij wijst op een grote foto in bet plakboek. Daar Staat hij zelf - nog heel wat slanker - naast een king-size Amerikaan van het Obeüx- formaat. Eters in De Reigerhof moeten zich op hun gemak voelen. „Met bruiloften maak je wel 'es wat mee. Familieleden, die elkaar niet zo erg kunnen lij den. Vrouwen die de hele dag worstelen met hun haar env met de kleding en dan alle zenuwachtige toestanden rond zo'n dag. Die mensen moet je dan op hun gemak stellen. Dan moet je meteen rats een verhaal vertellen". Na afloop komen de volgegete- nen de keuken wel 'es in om de goochelaar in etenswaren te bedanken. „Dan zeggen ze: meneer Kooy het is wel niet gebruikelijk, maar toch wilde ik u hartstikke bedanken. En dan drukken ze je de hand" Hij vindt dat een eigenaardige Wak: „Waarom is dat niet ge bruikelijk. Weet je wat het is, er worden in de wereld veel te weinig complimenten uitge deeld. Echt hoor". Hollanders ,.2e eten alles", weet Kooy uit ervaring. Hij heeft het over De Hollanders. „Heus, de tijd van biefstuk roet doppertjes is voorbij". Buitenlandse gerech ten worden in De Reigerhof niet aan de Hollandse smaak aangepast. Het is: Eten wat de smaakvolle pot schaft. „Dat is een grote fout van velen, dat aanpassen, concessies doen- Als eep. Gbdnees zijn koken aanpast, is het voor mij geen Chinees meer"- Datzelfde geldt vqOt aticteren die aanpas sen. V^el kritiek leveren op anderen wil Jiij.niet. „Dat is mijn taak «tet"- Hij heeft ook aan heel wat wedstrijden deelgenomen en daar prüzeti Weggesleept Hij heeft in Rijten Esso Motor Ho tels en op internationale ten toonstellingen achter de fonke lende fornuizen gestaan. Bij Hilton was hij acht jaar chef kok. „Ik aJtizel dan niet oro dan ergens tinders opnieuw té beginnen *Qs sous-chef. Je blijft zodood6 je hele leven een beetje stin de gang". De Reïge?b»ï gaat sluiten, de finitief. Het gebouw wordt een woonhuis. „Ik had 't graag aan een collega Overgegeven, maar we hebperj er geen kunnen vinden". Adrianus Kooy zal daarom echter geen traan plengen. „IK ben er niet emo tioneel bij Itetrokken". Ergens anders ga at hij opnieuw begin nen, hij Wil dan WSer bewijzen dat 'ie koken. „Dat heb ik toch. Ik wil het altijd beter doen dap de vorige keer. Mis schien hoeft dat wel iets met een minderwaardigheidsge voel te pïaXon. maar zet dat maar niet in do krant, hoor", Koningkip, recept voor vier personen Benodigdheden: I poularde van 1200 gfarik I grote rode paprika, 1 grote groene paprika, 150 gram v^rse cham pignons, 1 dl whiskey, kwart liter room, halve liter bouillon, 100 gram meel, zout, peper, ctiycrme peper, 1 theelepel paprikapoeder, 50 gram kjPpetiVet, halve ui' Bereiding: De poularde in acht stukken snijden, zouten en kruiden, bakken in het kippenvet citehtbrum). Dé stukken kip uit het vet halen en de gesnipperde ui bijvoegen met de in reepjes- gesneden paprika's en champignons. Vervolgens het meel erbij en langzaam tie kokende bouillon toevoegen (goed rofitten). De stuk ken kip gaan in deze saus en blijver) ongeveer 25 minuten trekken. Als laatste de whisky room erbij, tl an de kook brengen en serveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 7