Arrestaties voor poging tot doodslag Afscheid van Ru Duidelijkheid op komst over gebruik Rozenhof BASISSCHOOL Na vechtpartij in café: Molenavond Buurtcentrum haalt de vrouwen binnen .Oude muziek in museumaula Anders Ui[|lllIt[|ltlEII[IIIIIllini[llltl]|ll!ll]!l!l!I!l[flilll Koopavond bejaarden Maassluis Brandje hij Zefïiameta Geen voorrang Vrouwen tot vrouwen Wethouder Clara Visbeen (PvdA) en haar tienprocents- beleid99 3 dingen aan het strii Veilige omgeving voor de scholen. De wethouder laat het beleid maar aan Westerterp over... Schiedam Zonder te overdrijven kan men stellen dat de beleidsnota van wethouder Clara Visbeen- Stroman een erg karig werkstuk is geworden. Niet alleen omdat slechts een klein stukje van haar voornemens voor 1976 naar buiten is gebracht (alleen onderwijs cultuur, recreatie en sp^rfc zijn er nog steeds niet), maar omdat alleen deze voornemens al summier aandoen. Onderwijs is nu eenmaal een post, die voor negentig procent door het ministerie wordt „beheerd". Eén van de zaken die volgens haar de komende jaren aan dacht verdient is de toekomsti- gezet onderwijs voor deze groep is een groot vraagteken. Althans de wethouder weet nu nog niet wat er met hen-moet gebeuren: ze verwijst naar een komende nota. ge integratie van kleuter- en De school voor lager economisch lagere scholen tot één basis school. Zoals bij vele onder wijszaken zal de Onderwijst^ (ouders laten helpen bij het Ieren; meebeslissen over schoolplannen) moet iedere school voorlopig maar voor zichzelf uitzoeken, vindt Clara Visbeen. De gemeente kan slechts invloed uitoefenen op stichting en in standhouding (of opheffen) van openbare scholen en bijvoor beeld zo veel mogelijk mede werking geven aan bet ver strekken van materiaal. Het gemeentebestuur vormt tevens het bestuur van de scholen. Meer taken voor de gemeente zijn er niet Het is daarom voor velen teleurstellend dat zaken die in Schiedam nu eenmaal veel méér spelen {sport, bij voorbeeld subsidies en het cul tuurbeleid), niet die voorrang hebben gekregen die ze volgens hun verdienen. Ket is jammer te moeten vaststel len dat het samenstellen van een onderwijsnota blijkbaar voor de wethouder veel te veel gevraagd is. Dat lijkt althans zo, want van de ongeveer 32 pagina's tellende nota kan on geveer de helft inhoudelijk ook slaan op zomaar 24 andere ge meenten in Nederland. De ver haaltjes onder de kop „Situatie door Martin de Bruin in Schiedam" zijn ook niet moeilijk vast te leggen. Blijft over het hoofdstuk „Beleids voornemens". Om dat laatste gaat het uiteraard. Bedroefd moet men dan bij voorbeeld constateren dat over één van de belangrijkste onder wijszaken die al maanden speelt de mogelijke fusie tus sen Stedelijk Gymnasium en de Rijksscholengemeenschap in de nota met geen woord wordt gerept Integendeel: zij bekijkt de toekomst van de school opti mistisch, De wethouder stelt letterlijk dat het gymnasium meer en meer de functie van streekschool krijgt en dat het leerlingenaantal sterk groeiden is. De laatste tijd Iaat zij "echter" steeds merken dat veel meer in een integratie met de Rijks scholengemeenschap ziet. geleidingsdienst „Nieuwe Wa terweg Noord" (OBD) hierbij worden ingeschakeld. Gebrek aan lesruimten zal moeten worden opgeheven als eenmaal de basisschool in het leven is geroepen. Haar beleid: stichten van een zelfstandige ^kleuter school Edis^uplein (het com plex zal worden verbouwd); het verplaatsen van „Het Flod dertje" van Chnrchillweg naar Woudhoek en het uitwerken van plannen voor nieuwe kleu terscholen aan de Nachtegaal- *Iaan en Fahrenheitstraat. Er wordt een permanente werk groep ingesteld die de overgang van lager naar voortgezet on derwijs onder de loep gaat ne men. Verder zal de toelating sprocedure voor het voortgezet onderwijs worden verbeterd. meer samen met de OBD. In ieder geval gebeurt dit in regio naal verband. Ook het buitengewoon onderwijs SCHOOLRAAD in Schiedam zal met behulp van de OBD worden aange- De relatie school-ouders wil de pakt De wethouder wil kinde ren, die aangewezen zijn op speciale voorzieningen (bijvoor beeld een gehandicapt kind) zo veel mogelijk gewoon de lagere school laten volgen. Het voort- administratief onderwijs Over het tekort aan gymnashe- (LEAO) aan het Oude Kerkhof klokalen wordt ook een nota is te klein. In de toekomst wil geschreven. Uiterlijk volgend Clara Visbeen een nieuw ge- jaar zullen de kleuterscholen bouw voor de LEAO, die nu alle maal gymnastiekmateriaal nog in de oude Mathenesse- gymaastiemateriaal hebben, school is gevestigd. Dit plan is Een groot probleem naast de echter ook al vaag, omdat de slechte accommodatie is het aantrekken van leraren licha melijke opvoeding. Dat speelt echter ook nog steeds bij de algehele personeelsvoorziening op de openbare scholen. Dit schooljaar heeft r;en genoeg onderwijzers naar Schiedam kunnen lokken. Drie reserve krachten moesten echter inge zet worden vanwege ziekte en verlof. De wethouder wijt het personeelsgebrek aan het grote verschil tussen vraag en aan bod in het Rijnmondgebied, wethouder te realiseren onder- De gedachte om de school ook na binnenstadsplannen nog niet zijn goedgekeurd. Eén van de grootste scholen in Schie dam, de Willem de Zurijger-MA- VO wil zij ook in één gebouw onderbrengen. Het Vormingsin stituut Nieuwe Waterweg zit ook met lokaalnood. De ge meente mag echter niet subsi diëren, maar alleen meewerken. Meer hulpverlening voor leerlin gen in achterstandsituaties en voor kinderen van buitenlandse werknemers. Ook dit hoopt de 16 uur te gebruiken leeft al een tijd bij de gemeente. Ook hier zal Clara Visbeen een aparte nota over gaan schrijven. Bij nieuwbouw zal volgens haar ze ker worden gelet op het aspect van het multi-functioneel zijn van de school. wethouder verbeterd zien. Zij ondersteunt dan ook het nieuw leven Inblazen van de school- VEILIGHEID raad. Dit moet een adviesor gaan worden voor het gemeen- Teleurstellend is hoe de wethou- tebestuur. De verdere relatie der de vaak gevaarlijke situa ties rond de scholen afdoet.. Hoewel ze toegeeft dat er iede re keer weer vragen over wor den gesteld, concludeert ze dat de verantwoording eigenlijk bij de ouders ligt en ook een beetje bij het bestuur van de school. „Er liggen een aantal tegenstrijdige belangen. De ou ders schuiven de verantwoor delijkheid af op de school. Maar dezelfde ouders wensen ook dat hun huis optimaal be reikbaar is voor de auto", al dus de wethouder. Er verschijnt geen aparte nota over dit probleem. Ouders en bestuur moeten samen een op lossing zien te vinden. Gelukkig heeft minister Westerterp in middels wel ingezien dat er iets ^gedaan moet worden. In zijn ■""Verleden week békend gemaak te veiligheidsplan voor Neder land krijgt de veligheid rond de scholen grote aandacht. Schiedam De politie heeft drie Turken gearresteerd op verden king van poging tot doodslag op hun 24-jaxige landgenoot S. F. Waarschijnlijk worden de 46-jarige H. G. en de 38-jarige I. C. beiden uit Rotterdam en de 18-jarige B. T. uit Vlaardingen donderdag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Maasland In het kader van haar winterprograrrima houdt de Historische Vereniging mor gen een molenavond. De heer Korpershoek uit Scherpenzeel, medewerker van de rijksdienst voor ma numentenzorg, zal aan de hand van dia's een toelich ting geven over Nederlandse molens. Hierbij staan de mo lens in deze omgeving speciaal in de belangstelling, hetgeen voor de inwoners van Maas land, <he zelf twee molens in hun dorp hebben, de bijeen komst nog aantrekkelijker maakt De molenavond begint 's avonds om acht uur in het Trefpunt De jaarvergadering van de vereniging wordt op 8 januari gehouden. Naast het huishoudelijk gedeelte worden er enkele historisch belangrijke kleurenfilms over o.a. Delft en Schiedam Vlaardingen In het buurtcen trum De Haven aan het Wees huisplein wordt vanavond om half negen een bijeenkomst ge houden voor vrouwen. De be doeling is dat dan zoveel moge lijk5'vrouwen uit de buurt ko men praten over dingen als het opzetten van een. vrouwen-soos, V een cursus waar je leert boren, -• banden plakkend eri stekkers Het slachtoffer werd in café Sa fer aan de Hoogstraat afgetuigd met stoelpoten. Hij had een flinke hoofdwond, een steek wond en blauwe plekken op de armen opgelopen. Het onderzoek gaat nog door, „Misschien zit er een vete achter. Het is echter moeilijk om daar achter "te komen, want het is een gesloten gemeenschap", al dus hoofdinspecteur P. J. Broe ders. „Het is inmiddels wel ze ker dat er bij de vechtpartij ook geschoten is." Schiedan Ensemble Philidor brengt vanavond „oude Mu ziek" in de aula van het Stede lijk Museum m Schiedam. Het ensemble bestaat uit studenten en afgestudeerden van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag De instrumenten, die gebruikt worden, zijn kopieën van origi nele achttiende-eeuwse instru menten: barok-hobo, traverse, barok-fagot, blokfluit, cello en clavecimbol. In oktober speelde Philidor in Versailles in het kader van een internationale week voor oude muziek. Gespeeld werden wer ken van de hof com-cnisten van de Lodewijken XIV en XV. En kele composities daarvan zullen ook in de museumaula ten ge hore worden gebracht. Het concert van ensemble Phili dor is georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam. De toegangsprijs is 2,50 voor leden van die vereniging, 4 voor niet-leden en 1 voor hou ders van een CJP. Vlaardingen - Rum, de Vlaamse folkgroep met grote bekendheid, neemt vrijdag 28 no vember afscheid van bet Nederlandse pu bliek. In Vlaardingen is het laatste Holland se optreden gepland. Voor folk-befhebbers is het vrijdag een ver plicht bezoek aan Tourix aan de Ho- flaan 12, want Rum speelt prachtige mu ziek. De groep bestaat uit Pol Rans, Wïet van Leest en Dirk van Es- fa ro eek. Pol verteit de verheien van de mid deleeuwse halladen. Hij speelt gitaar en vlierWiet is een be kwaam instrumenta list, hij bespeelt viool en tenorgitaargriekse luit en mandoline. Hij maakt ook de arran gementen voor de groep. Dirk speelt mandoline, fagot en gitaar. Net als de twee anderen zingt hij. Middeleeuwse balladen, mei-liederen en Vlaamse dansmuziek vormen de hoofdscho tel van - zo 2 eggen ze bij Tourix, optreden van Rum. Het begint vrijdag om ongeveer negen uur. Toen Clara Visbeen-Stroman wethouder werd, was haar eerste daad het verwijde ren van het bordje met „mevrouw" op haar ka merdeur. „Ik ben net zo gewoon wethouder als de mannen hier", was haar standpunt. Gewoon wet houder dus, ondanks de andere sekse. Zij wilde net zo behandeld worden als haar mannelijke collega's. Na anderhalf jaar heeft me vrouw Visbeen toch het stempel „Ander*" verwor ven. In tegenstelling tot haar andere mannelijke collega's heeft zij nog niet veel daden laten zien." Ook een vergelijking tus- t sen haar pas verschenen beleidsnota- en die van haar collega's in het Schie- damse college toont duide lijke verschillen. Haar werkstuk getuigt niet van een grote visie op het (belangrijke) onderwijsge bied. Bovendien roept het stuk vele vragen op. Die hadden wij best willen stellen, maar de wethou der liet weten dat zij voor het beantwoorden van vragen vóér 5 december geen tijd hadL Een vreemd antwoord, zeker als we weer kijken naar haar mennelljke collega's. Die stonden er bij wijze van spreken op om him nota nader toe te lichten. Een en ander geeft de in druk dat de wethouder een beetje bang is, om haar beleid nader te verklaren Over de mogelijkheid van het niet kunnen laten we ons liever niet uit. Wel is zeker dat door haar aarzelende optreden dege nen die haar nooit als wet houder hebben zien zitten, nu in hun vuistje ziften te lachen. En dat zijn niet alleen de oppositiepartijen WD en CDA. Menig Pv- dA-lid zal hierdoor steeds meer overtuigd raken dat Clara als wethouder geen gelukkige keus is geweest Rum zegt gedag tegen het Hollandse publiek. Maasland - Er komen duidelijke richtlijnen omtrent het gebruik van de gemeentelijke exposi tieruimten De Rozenhof. In de commissie Rozenhof heerst daarover geen eenstemmigheid meer. De aanleiding is het in gebruik geven aan de Maas- landse Vogelvereniging, die daar binnenkort, na toestem ming van de gemeenteraad, haar jaarlijkse expositie gaat houden. De commissie wil nu duidelijk heid omtrent het gebruik van deze unieke lokaliteit, die het grootste deel van het jaar leeg staat De kern van de zaak is of er nog uitsluitend exposities in de zin van kunst met een grote K gehouden zullen wor den, of dat de ruimte ook voor andere doeleinden gebruikt gaat worden. Behalve kunstex posities zijn er overigens al twee andere exposities gehou- dep, handelend over de geschie denis van Maasland en de tuin- bouwhistorie. In een op 16 december te houden vergadering van de commissie Rozenhof wordt het gebruik ter discussie gesteld. Een beheers- verordening is er niet, daaraan is volgens wethouder J. Kwak- kelstein geen behoefte. Wel acht de wethouder de kans aanwezig dat er nu een nadeie gcbiuik.- somschrijving zal komen. Inmiddels heeft wethouder van jongerensoos Pollepol een ver zoek gehad om in De Rozenhof een expositie over Amnesty In ternational te houden. Voorzit ter Van Kranenburg van de cultuurkring Masalant gaf de plaatselijke culturele bewinds man de suggestie om De Rozen- hof tijdens een gebruik voor een kleïnkamerconcert door het Trefpunt te laten exploiteren. Dit om het door de gemeente steeds aangevoerde argument ten aanzien van de concurrentie aan plaatselijke zalen, te onder vangen. Maassluis Donderdag 27 november wordt er in het Maassluise winkelcen trum Koningshoek een speciale koopavond ge houden voor bejaarden en mindervaliden. Deze extra koopavond begint om kwart over zeven en eindigt om negen uur. Vlaardingen Op het terrein van Zethameta aan de Konin gin Wilhalminahavea Is brand ontstaan toen er te dicht in de buurt van een hoeveelheid olie werd gelast. Er ontstond een grote rookontwikkeling. De be drijfsbrandweer slaagde er niet in het vuur te doven, het geen later wel gebeurde door de Vlaardingse brandweer. Op de Schiedamseweg vond maandagmiddag een ongeluk plaats tussen de 24-jarige auto mobiliste G. K. A. en de 23-jari- ge Vlaardingse bromfietster S. E. De automobiliste had haar auto aan de linkerkant gepar keerd. Bij het wegrijden heeft zij de in tegenovergestelde rich ting rijdende bromfiets niet of te laat opgemerkt. Bij de bot sing liep de Vlaardingse ver wondingen aan het been op. Schiedam Bij een botsing op de hoek van de Sneiliussingel en de Van Swindensingel heeft de 62-jarige mevrouw C. B. een gebroken rechterbeen opgelo pen. Met de ambulance van de GG en GD is zij voor opname naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. De vrouw had met haar Bets geen voorrang verleend aan een auto die werd bestuurd door de 23- jarige J. C. J. J. uit Schiedam Vlaardingen In zaal Harmonie aan de Schiedamseweg houdt het NW een informatie-bijeen komst voor vrouwelijke werk nemers. Het motto van deze samenkomst, die om 8 uur be gint, is „Van vrouwen tot vrou wen". Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer G. Boender, Broekweg 65 in Vlaar dingen, tel. 343780. Onderwijs- nota: karig werkstuk Clara Visbeen-Stroman... karige nota...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4