Huisraad Kethelse keuterboer te kijk iu rijksmuseum J Raad rept met geen woord over Maatschappelijk Werk Wenskaarten voor het goede doel Doofpot gaat open Verkeerslessen voor bejaarden Onderscheiding vakbondsman „UNICEF werkt voor een andertje" KOOPAVONDEN IN SCHIEDAM VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 Eeuwenoude bodem vondsten op expositie „Archeologen werken in Zuid-Holland": Expositie Soos contra soos in vierkamp Handschoen- poppen in Zoldertheater Asfalt voor 2e Van Leijden Goal Na onvriendelijke betogen tijdens vorige vergadering: Schiedam Zonder er ook maar één woord over vuil të maken heeft de gemeenteraad - vïï schriftelijke stemming - enkele van haar leden benoemd in de stichtingsraad vf n -ie stichting Maatschappelijk Werk Schiedam. Vorige maand was deze kwestie vot.. alle fracties (met name die van de PvdA) reden om lange, zeer onvriendelijke betogen te houden. 3 Een pijpaarden paardje uit Kethel.' één van de bewijzen dat de keuterboer handel dreef met de Romeinen. Fo to: Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bode monderzoek (ROB). Bodemschatten uit Keihei op de expositie „Archeologen werken in Zuid-Bolland". Foto Kurt Bökenkamp. 'HZf* Schiedam Sieraden en siervies van een prehis torische keuterboer uit Kethel sieren de exposi tie „Archeologen wer ken in Zuid-Holland In het kader van het monu ment enjaar M75 en het eerste lustrum van de provinciaal archeoloog wordt deze tentoonstel ling tot en met 21 fe bruari gehouden in het Rijksmuseum van Oud heden aan het Leidse Rapenburg. Foto's in één van de bovenzalen het museum, het belangrijkste van Nederland op archeolo gisch gebied, maken duidelijk hoe bij de aanleg van rijksweg 20 in 1951 een ongeveer 1700 jaar oude boerderij werd opge graven. Tekeningen geven de drie bouwfases aan. Het blijkt dat in de boerderij, die werd ontdekt door leden van de werkgroep Helinium en opge graven door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bode monderzoek, de bewoners met hun vee onder één dak sliepen. Het tien meter lange gebouwtje stond nabij een kreek. In dit drassige gebied hebben de boeren van alles gedaan om droge voeten te houden. Met alle beschikbare middelen, zoals klei, takken en mest heb ben zij de lage kreekoever op gehoogd, nadat gebleken was dat alleen een afwateringssleuf niet voldeed. Bovendien werd de walkant met een beschoeiing versterkt Om er voor te zorgen dat het vee de vrij tere houten boerderij- wanden niet onder de voet liep, stond er rond het erf ook nog eens een omtuining van vlecht werk. De tweede boerderij werd op de zelfde plaats gebouwd. Archeo logen concludeerden dit aan de hand van verkleuringen in de grond die de plaatsen aanduid den waar eens palen hadden gestaan. Over de dakconstruc tie van dit gebouw is men ver rast. De A-vormige paaljukken die het dak steunden kwamen in die tijd niet veel voor. Na een fikse brand werd de boer derij opnieuw opgebouwd. Dit derde onderkomen van de Ke thelse boeren is minder com pleet teruggevonden, Paalstom- pen die bij de opgravingen naar het oosten bleken te hellen dui den er volgens de oudheidkun digen op dat het gebouw waar schijnlijk met een westerstorm aan het einde van de derde eeuw ten onder is gegaan. Kruiken die uit de bagger nabij de vroegere nederzetting wer den geborgen zijn er het bewijs van dat de keuterboeren ook hebben handel gedreven met de Romeinen. Ook een klein pijp aarden Romeins beeldje van een paard dat in het Leids mu seum wordt tentoongesteld toont dat aan. De expositie „Archeologen gra ven in Zuid-Holland", waar nog diverse andere eeuwenoude bo demvondsten uit de provincie te kijk staan, is dagelijks geo- pend van 10—17 uur en op zon-- en feestdagen van 15—17 uur. Vlaardingen De Doofpot gaat eindelijk open. Za terdag 29 december wordt het gelijknamige antiek- en curiosawinkel- tje van Caroiien Vink en Annet Kwakkelstein geo pend. De „handel" is ge vestigd in het pand Hoogstraat 37. Vlaardingen De Tourïx Sport Organisatie houdt morgen een vierkamp tussen de sociëteiten 't Want, In the Mood, De Stoof en Tourix zelf. Het gaat gebeuren in de sporthal. Het begint om zes uur 's avonds. Om half twaalf worden de prij zen in het folkcentrum aan de Hoflaan uitgereikt Tot een uur of tien is Tourix zaterdag geslo ten, omdat de folkhefhebbers nog maar net bekomen van het optreden ."m de Vlaamse groep Rum hun jlksporters aan moe ten moedigen. Schiedam - Het handschoenpop pentheater Globedorus geeft za terdagmiddag voor kinderen vanaf vier jaar een voorstelling in het Zoldertheater in de Teer stos,.. De poppenkast begint om half drie, toegang kost een rijksdaalder. Het poppenspel is opgebouwd uit woordspelingen en karakteris tieken, tegen een sprookjesach tige achtergrond. Globedorus brengt een vorm van poppen theater, die in het Zoldertheater nog niet te zien is geweest: ge bruik wordt gemaakt van zoge- naamde handschoenpoppen. Vlaardingen Maandag zal de: dienst gemeentewerken begin nen met het asfalteren van de Tweede Van Leijden Gael-: straat Tot en met vrijdag 5 december zullen ook asfalte- ringswerk2aamheden worden verricht op de aansluitende weggedeelten van de Schiedam- seweg en de Van Hogendorp- Iaan. In verband met het asfalteren zullen genoemde straten de hele week voor alle verkeer be halve voetgangers zijn afge sloten; De omleidingen zullen door verwijzingsborden ken baar worden gemaakt- De bejaarde in het verkeer. Binnenkort gaat de politie groep verkeeralessen geven Vlaardingen In januari begint de gemeentepolitie met eert cursus "Hoe ge draag ik me als bejaarde in h-s hoderidaagse ver keer" ?olitieagente me vrouw Jannie Dulfer zal dan met verhaal en dia's langs alle Vlaardingse be jaarden- en verzorgingste huizen gaan. Volgens de verkeerspoli tie zijn deze verkeersles sen voor bejaarden nodig gebleken omdat de be jaarden een der meest kwetsbare groepen zijn in de (verkeers-)samenle- ving. De bejaarde blijkt in de praktijk vaak niet de straat ojs te durven. Daarnaast is er vaak angst om aan het drukke verkeer deel te nemen. "Een bejaarde op een ze brapad ziet halverwege dat zijn licht op rüood springt. Vaak raakt 20 ie mand dan in paniek en loopt eerst een stukje te rug en dan wt vooruit. En voor die bejaarde het weet raast het verkeer om hem heen van alle kan ten. Met die cursus willen we nu die bejaarde ver-, keersdeelnemer wat meer t -trouwen geven", j. r en woordvoerder van de verkeerspolitie. "Anders worden die men sen verbannen uit onze samenleving". Voor velen zal het de eer ste keer zijn dat zij ver keerslessen krijgen, want in tegenstelling tot nu werd dit soort onderwijs nauwelijks gegeven. Voor de cursus is een speciale dia-serie in de maak. Er bestaan wel dia's van Vei lig Verkeer Nederland, maar die acht men te al gemeen. Vandaar dat nu een nieuwe serie is ge maakt met bekende ge vaarlijke punten in Vlaar dingen. toen: „Het lijkt mij galanter om het punt nog even aan te hou den, zodat we er in de novem- ber-vergadering op terug kun nen komen." Vlaardingen Uit handen van Vlaardmgs burgemees ter Kieboom heeft de heer P. van de Lelij, wonend in de Samuel Esmeijerstraat in Vlaardingen, deze week een koninklijke ohderschei- ding gekregen. Gisteren is de heer Van de Lelij (65) met pensioen gegaan. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn activiteiten voor de industriebond CNy, waarvan hij 41 jaar lid is geweest De vakbondsman is 25 jaar lang bestuurslid geweest van de afdeling' Vlaardingen van het CNV, eerste als tweede voorzitter, daarna als secretaris en nog. later als gewoon' lid. Ook was hij 25 jaar lid van de Vlaardingse Christelijke Bestuursbond. De heer Van de Lelij werd gehuldigd in gebouw Trian- geL De socialistische partij heeft toen een 'oorlogs verklaring' van het CDA en de VVD kunnen voorkomen door de bei de partijen enigszins te gemoet te komen. In deze vergadering, ,aie in de stichting Maatschappelijk °M Werk zijn nu benoemd: de heer £*n£ echter d H. w. Posthoorn (PvdA) en me- rek*« zonder nog verder vrouw A. A. de Jong (VVD) Plaatsvervangende leden zijn respectievelijk: heer J. K. Looy (PvdA) en mevrouw E. M. Heli- wig (CDA). Bovendien, en dat bracht vorige maand de oplos sing, is wethouder B. E. Collé benoemd tot bestuurslid van de stichting. Volgens de statuten van die stichting bestond deze mogelijkheid. Tijdens de vorige vergadering van de gemeenteraad deed Joop de Jong, fractieleider van de PvdA, het voorstel om in de stichtingsraad twee partijgeno ten van hem te benoemen. Hij zei toen, dat het benoemen van een WD'er of een CDA-lid, naast een PvdA'er, niet de ver houding in de gemeenteraad weergaf. „Er zijn namelijk maar twee plaatsen te verdelen. Geven we één plaats aan de oppositiepartijen WD en CDA, dan staan we fifty-fifty. Dan is de oppositie even sterk verte genwoordigd in de stichting als de linkse partijen, die nota be ne de meerderheid in de ge meenteraad hebben," 20 was in oktober de redenatie van De Jong. De fractiewoordvoerders van de oppositie, Gerard Verhulsdonk (VVD) en Siem Rosmah (CDA), gingen daar fel tegenin. Ver hulsdonk reageerde met de op merking dat de PvdAfP- PR/CPN in de gemeenteraad ook niet alle zetels bezetten, dus dat alle twee beschikbare plaat sen in de stichtingsraad ook niet door leden van die drie partijen mochten worden inge nomen Rosmans reactie was nog verontwaardigder. Hij sprak over oneerlijke macht spolitiek. „De rode partijen misbruiken hun geringe meer derheid in de gemeenteraad," aldus Siem Rosman, De PvdA-fractie boog het hoofd na het aanhoren van de protes ten en beweerde - na een korte schorsing - „plotsklaps een mo gelijkheid ontdekt te hebben om aan de wensen van alle partijen tegemoet te komen." Daar moest nog wel even over gedacht worden. De Jong zei te discussiëren, tot stemming over. Vóór de vergadering hadden de partijen namelijk al be disseld hoe de plaatsen in de stichtingsraad van Maatschappelijk Werk zouden worden ver deeld, en op wie zou worden gestemd. Van te voren stond al vast, dat de CPN-wethouder en bestuursfunctie in de stichting zou krijgen. De 'toegeeflijkheid' van de PvdA betekent overigens niet, dat de bezwaren van vooral die fractie tegen de grote confessionele in vloed in de stichtingsraad van Maatschappelijk Werk er niet meer zijn. In de stichtingsraad zijn aardig wat instellingen ver tegenwoordigd, die zich bezig houden met samenlevingsop bouw en sociaal-cultureel werk. Instellingen echter met een confessionele grond slag. En dat Is iets, waar de PvdA niet bijzonder gelukkig mee is. Men vreest, dat de CDA-poIi- tiek te sterk zal worden doorgevoerd in de stich ting Maatschappelijk Werk, omdat één socia list en één communist dat niet zouden kunnen tegenhouden. En PvdA en CPN hoeven in dezén ook niet te rekenen op steun van mevrouw De Jong (VVD). Schiedam In de landen van de Derde Wereld is bijna de helft van de bevolking jonger dan vijftien jaar. De kinde ren in deze landen zijn er vaak niet zo best aan toe. UNICEF, het kin derfonds van de Ver enigde Naties, spant zich voor hen in. Zo te gen december komen de befaamde kerstkaarten van deze organisatie weer in de verkoop Gewone wenskaarten spreken van geluk en voorspoed, wens kaarten van UNICEF doen er ook iets aan. Onder het motto „Groet een vrind, help een kind" worden ook dit jaar weer in Schiedam de kaarten ver kocht Er rijn twintig verschil lende. Twee ervan rijn gedrukt op zogenaamd kringloop-pa- pier. Voor de productie van de ze kaarten hoeven geen bomen te worden geveld. „Kerstavond" van de Noorse schilderes Vesla Natvig en „Tapijt" een ontwerp van de Franse kunstenares Mi reille Kramer, rijn de krin- gloopkaarten. De opbrengst per kaart is nog altijd voldoende om er negen kinderen van in te enten tegen de pokken of om de vrachtkos ten te betalen voor een week bijvoeding van een ondervoed kind. Er is ook een luxe uitgevoerde kunstagenda te koop, waarin ruim vijftig reproducties in kleur, Het geld is bestemd voor de kinderen. Herman van Veen, zanger en daarnaast bestuur-* slid' van UNICEF, zegt daar over: „UNICEF werkt voor een andertje". In Schiedam zijn de kaarten te koop bij het secretariaat aan de Jan Steenstraat 71, tel. 251285; mevr. Verhoeff, Havendijk 153, tel. 263135; mej. Jacqueline Noordijk, Delflandsweg 22, iel- 709624; mevr. Veerkamp, Baav plein 107, tel. 703924; mevr. Winkelam, Com. van Zanten- plein 23, tel. 709798, hr. Zwam- bom, Molensingel 99, tel. 704142 en bij de kiosk van Het Nieuwe Stadblad aan de Broersvest Schiedam De koopavonden in Schiedam tij dens de feestweken zijn als volgt samengesteld. Vrijdag 28 november (vanavond), maandag 1 december, dinsdag 2 december, woensdag 3 december en de wekelijkse koopavond op don derdag 4 december. Op vrijdag sluiten de meeste winkeliers om 17.00 uur. Voor de kerst zijn twee avonden gepland: op maandag 22 december en dinsdag 23 decem ber. Op woensdag 24 december zullen de mees te winkels om 17.00 uur sluiten. De koopavon den duren tot 21,00 uur. De Schiedamse Handels en Bedrijfsraad heeft deze koopavondregeling aan de winkeliers geadviseerd. Wettelijk is het mogelijk dat ook op zaterdag 29 november en op ^terdag december de winkels epen zijn. WaarschijnkJ* zullen de meeste middenstanders hieh echter geen gevolg aan geven. De SHB adviseert o® winkeliers deze twee zaterdagen gewoon 18.00 uur te sluiten. In verband met het Sinterklaasfeest zal vmjdag avond 5 december de centrale en alle van de Gemeenschappelijke Openbare Biblio theek gesloten rijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4