SCHIEDAMSCHE COURANT Forse stijging wer.de c sli ïid i ^een ,bok11 uesprong*enl meer in Vlaardingen Onzekerheid voor Lely blijft Grootste klap viel in metaal Wethouder leest stichting de les Inspraak kan altijd nog Vooral door ontslagen bij onderaannemers Tarieven 1 Meerjarenbegroting 197o-19ö0 toont huisvuil: I een sombere financiële toekomst: Sunlight terug Ongeluk op Horvathweg Uit Zweden Fietser frontaal op auto pas in 80 weer normaal Eerste bijeenkomst KSCA en bewoners vereniging Con Amore in de Dom GS willen niets doen om voortbestaan te garanderen Schiedams college over vestiging bibliotheek: v/JSr Woensdag 10 december 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -100ste jaargang no. 25468-6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendionst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De werkloosheid in het gebied Nieuwe Water weg-noord is in novem ber met tien procent gestegen. Het Geweste lijk Arbeidsbureau re gistreerde eind vorige maand 1408 mannelijke werklozen (eind okto ber: 1278). Geheel in te genstelling met de lijn van de laatste jaren daalde vorige maand het aantal vrouwelijke werklozen met 21, tot totaal 583. De forse stijging van het (man nelijke) werkloosheidscijfer komt grotendeels voor reke ning van de metaalnijverheid, In vergelijking met eind okto ber is hier een stijging van 31 procent zichtbaar (oktober: 190; november: 248). Volgens het GAB is deze stij ging in de metaalsector vooral te wijten aan de vele ontsla- liniIlllinillIilllIIIItlI!illllill|[||IIIIIMIITIIIIIIII'IIIIIMnif!IIHilltllllllllfl!{]lltllllllMIIIItllllMnUlllllEttlll[llllHlllll[II]!ll(ll!lllIllll])illlIII! gen bij onderaannemers. In nagenoeg alle bedrijfstakken is verder enige stijging van het aantal werklozen te zien. Uitzondering daarop vormen het kantoorpersoneel (daling werklozen 22} en het hotelper soneel (daling 4). In de bouw is de situatie gunstig te noe men omdat hier het aantal werklozen steeg met één tot 65. Hiermee is het aantal werklozen in déze bedrijfstak nog geen 5 procent van de totale werkloosheid. Schril tekent zich bij deze stij ging van het aantal werklo zen ook nog af de daling bij het aantal aanvragen. Dit liep terug van 1211 naar 1196 (ruim 8 procent). In vrijwel alle sectoren was er minder vraag naar personeel. De enige gunstige uitzonder ing daarop vormde deze maand de bouw, waarin de vraag steeg met 38. Scherpe dalingen tekenden zich af bij het kantoorpersoneel (-48) en de metaalnijverheid (-29). De daling van het aantal vrou welijke werklozen is vooral veroorzaakt door de sectoren kantoorpersoneel en het huis houdelijk personeel. In de ho- recasector en die van het win kelpersoneel was er namelijk bij de vrouwen wel een stij ging van het aantal werklo zen. Evenals bij de mannen was er ook een flinke stijging bij de jeugdwerklozen (15 procent). In totaal zijn er nu in dit gebied 363 jeugdige geregi streerde werkloze mannen. In deze categorie zijn bovendien 254 werkloze meisjes. Ook hier was een stijging van on geveer vijftien procent (Dit in tegenstelling tot de vrouwen waar een daling werd gecon stateerd). Bij de werkloze buitenlandse werknemers was er eveneens een stijging. In totaal zijn dat nu 109 mannen (stijging 21) en 64 vrouwen (stijging 1). jjiiiiiiiniimnmiiimmimmimiiiE -Burrs' irsnA EVlaardingen Pas in 1980S zuilen de huisvuïltarieven weer normaal zijn. Met an-— E dere woorden, voor die tijdS zullen de Vlaardingere nogE rekenen moeten met fikse E jaarlijkse verhogingen. DeE eerste klap voor 1976 is al hard aangekomen: de tarie-= 5 ven gaan binnenkort met 27 - procent omhoog. Voor de ja- ren 1977, 1978 en 1979 staan E E er verhogingen van onge-E veer 15 procent op de begro- E ting. Pas in 1980 zal die- E jaarlijkse verhoging worden E teruggedraaid tot de norma- - leg procent. =Al deze extra verhogingen zijn nodig om de verliezen E van de Vuilverbrandingsin- stall at ie Rijnmond te kun-H nen betalen. Wethouder IJs-E brand van der Velden hoopt, zo laat hij in de E meerjarenbegroting 1976- B 1980 merken, dat over vier E jaar Vlaardings „steentje"^ hiervoor betaald zal rijn. Tmmuiiniuimiimiiumimtimiiiri Vlaardingen Tot 1980 kunnen er financieel ge zien in Vlaardingen wei nig of geen grote bokke- sprongen meer worden gemaakt. Voorzichtig, rustig aan en pas op de plaats. Deze drie dingen lopen als rode draden door de vandaag gepu bliceerde meerjarenbe groting (1976 tot en met 1980) van het college van Ben W. Het overgrote deel van de toe komstige inkomsten en uitga ven ligt nu al muurvast. De meest opvallende verschuivin gen die wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) ver wacht is dat de reservepot flink wordt leeggeschept (in procent van 1,4 naar 0,2) en dat de post Onvoorziene uitgaven in de komende jaren zal ver dubbelen van 0,9 tot 1,8 pro cent. Het basisuitgangspunt voor het gemeentelijk beleid van de ko mende vier jaar is in ieder ge val dat de te verwachten uitga ven... Wethouder IJs brand van der Vel- voorlopig bokkespron- ven door de inkomsten zullen 'worden gedekt. Getracht zal worden om de ruim te tussen de uitgaven en de inkomsten steeds zo gering mo gelijk te houden. Voor 1977 ver wacht het college nog een te kort van bijna vier ton, maar als de verwachtingen zoals die staan vermeld in de meerjaren begroting uitkomen, dan 2al dit tekort langzaam zijn omge keerd in een overschot van bij na negen ton. Om dit te bereiken zal wel het door het zittende college opge steld personeelsplan 1976 tot en met 1980 moeten worden uitge voerd. Verder zal dan ook de gemeenteraad zijn fiat moeten geven het voorgestelde Investe ringsprogramma van B en W. Een en ander geeft echter de conclusie dal er daarna geen ruimte meer is voor het opzet ten van nieuwe taken en voor het -uitbreiden van het investe- - ringsprogramma. - Zou het gemeentebestuur in de komende jaren toch nog enige ruimte voor (geldkostende) pro jecten willen oproepen, dan kan dat alleen nog maar door extra verhogingen van verschillende tarieven en belastingen. Natuurlijk zou een dergelijke ruimte ook kunnen worden ver kregen door sterke wijzigingen aan te brengen in het eerder genoemde investeringspro gramma en het personeelsplan. Door de krapheid waarmee de (financiële) plannen voor de ko mende vier jaar an elkaar zit ten, is het zelfs nodig gebleken om wat meer gebruik te maken van een aantal reserves, zo me nen B en W. Schiedam - Wethouder Hans van der Wilk, ondermeer belast met wijkaangelegenheden, heeft de Katholieke stichting voor Sociaal- Culturele Arbeid (KSCA) flink de les gelezen. Gisteravond liet de PPR-wethouder rich bestraffend uit over het feit, dat de KSCA tijdens besprekingen met hem steeds andere vertegenwoordigers stuurt "Dat maakt de communicatie niet gesukkel ijker," aldus Van der Wilk. Schiedam Met ingang van 1 januari 1976 za! de naam Lever's Zeep-Maat- schappij BV te Schiedam (een dochter van Unile ver) verdwijnen. Het be drijf zal dan voortaan Lever Sunlight BV he ten. De combinatie van beide namen is met opzet geko zen: Lever is de naam van de oprichter van het bedrijf; Suitfifht de naam van het oudste merkartikel van deze zeepfabriek. Hij zei dat tijdens de eerste bij eenkomst van de KSCA en de bewonersverenigingen Oost, Zuid en West, die gehouden werd in het Stadskantoor, met het uiteindelijke doel om te ko men tot een wijkberaad. Slach toffer van zijn spervuur van kritiek was Gerard Vos, cultu reel werker van centrum De Kreek en coördinator van het sociaal-culturele werk van de KSCA. Vos is op een onlangs gehouden bespreking tussen de KSCA en Van der Wilk niet aanwezig ge weest. Op die bijeenkomst zijn afspraken gemaakt Gister avond gaf Vos plotsklaps te kennen, dat hij het niet eens was met bepaalde afspraken. Hij wilde een alternatief in brengen, maar uiteindelijk werd hem het woord ontnomen door wethouder Van der Wilk, die de vergadering voorzat Van der Wilk: "Es vind het heel jammer, dat je voorbijgaat aan alle vergaderingen die we tot nu toe hebben gebonden. Voor overleg maak je op deze ma nier zinloos." De reactie van In het Stadskantoor kwa men gisteravond voor de eer ste maal de bewonersvereni gingen Zuid, Oost en West en de KSCA bijeen. Vos: "Als ik er niet meer over mag praten, kan ik net zo goed Het probleem werd voorlopig op gelost door een schorsing, waarin de KSCA'ers zich be raadden over een structuur- voorstel van de bewonersver enigingen. In dat voorstel wordt gerept over opbouwwerkers en over instanties, waaraan de op bouwwerkers verantwoording moeten afleggen. De bewonersverenigingen willen er, zoals bekend, mee voorko men dat alleen de KSCA op bouwwerkers in dienst krijgt, terwijl bewonersverenigingen, actiecomités en andere in de wijken actieve verenigingen het toekijken hebben. Na de schorsing deelde de KSCA mee, dat over het voorstel don derdag met het bestuur van de stichting zal worden gepraat De tweede bijeenkomst met de 'bewonersverenigingen, die over de resultaten tijdig ingelicht zullen worden, zal plaatsvinden op dinsdag 23 december. Schiedam Met ademhalings moeilijkheden en een wond in zijn gericht is de 22-jarige be roepsmilitair B.H. uit Schie dam opgenomen in bet Nolet- riekenhuis, nadat hij op de Horvathweg met zijn auto was verongelukt Vermoedelijk heeft hij te veel sterke drank gedronken. In het Nolet nam men de bloedproef. Zijn passagier en collega L.A.- P.S. (21) uit Tilburg kwam er met enkele lichte wondjes af. Het ongeluk vond plaats, toen de militair te veel naar rechts uit week met zijn auto, ongeveer honderd meter voorbij de T-kruising HorvathwegiHoge- banweg. De auto reed tegen een lichtmast, die brak. De Lier De zangvereniging „Con Amore" geeft vanavond een concert in de Dom. Mede werking wordt verleend door het Haagse koor Fidelio. Het concert begint om acht uur. Naast het klassiek—gewijde genre van Con Amore brengt het gastkoor Fidelio elementen uit de lichte muze. De muzikale begeleiding is in handen van de Domorganist H.G. van der Put ten en het koperkwartet van de Koninklijke Militaire Kapel. 0 Traditiegetrouw is gisteren een grote kerstboom geplaatst op de Koemarkt Omhooggeta- keld door liefst twee kraan wa gens en vervolgens feestelijk verlicht Zestien dagen voor kerst mocht de gemeente Schiedam dit geschenk van een plaatselijke fabrikant ia ont vangst nemen. Het was uite raard burgervader Arie Lems die in aanwezigheid van zijn echtgenote en enkele cory feeën van het stadsbestuur De Handeling mocht verrichten. Feilloos Uet hij de lampjes in het groen branden. De boom is speciaal voor Schiedam aange voerd. Uit Zweden, Maasland/Den Haag Ge deputeerde Staten on dernemen geen stappen om zekerheid voor het voortbestaan van Lely Industries N.V. te.garan deren. Dit blijkt uit ant woorden op vragen van twee Provinciale Staten leden, de heren "W. T. van- den Berg en W. F. Mulekhuijse (SGP). De werkgelegenheid van duizend mensen, die bij het bedrijf werkzaam zijn, zou hierdoor op het spel worden gezet. Het bedrijf Lely beschikt over uitgebreide landerijen, waaraan een toekomstige bestemming als stads- en dorpsgebied is gegeven. Bij het bedrijf is grote angst ontstaan, dat Maassluis dit gebied inderdaad wil gaan volbouwen. Dit zou de be drijfsvoering verder onmo gelijk maken, daar op deze landerijen de landbouwma chines worden getest. Het bedrijf heeft dan ook ge dreigd naar het buitenland te zullen uitwijken, wanneer geen zekerheid kon worden verkregen over het behoud van de landerijen. Zekerheid nu ïcan GS niet verstrekken. „De hier gel dende onzekerheid geldt in Schiedam Het college van B en W vindt dat het bij zijn besluit om in Schiedam-Noord een nieuwe bibliotheek te bouwen niemand heeft gepasseerd. Dat is de strekking van het antwoord op enkele vragen van PvdA-raadslïd Geert van der Linden. Deze hekelde het collegebesluit omdat de betrokken commissies waren gepasseerd en de bevolking geen inspraak had gekregen. Wethouder Hans van der Wilk had al in de commissie wnjkaangelegenheden gezegd dat iedereen wist dat er een nieuwe bibliotheek in het wijkcentrum aan het Bachplein zou komen. Het college vindt eyeneens dat over deze zaak al lang wordt gesproken. Bovendien is het collegebesluit slechts een principe-akkoord, zeggen B en W, voor een schematisch program van eisen en het starten van een voorbereidend onderzoek. Met de werkgroep wijkcentrum Noord is overleg geweest. „Daarom kan men niet stellen dat wij in sinjd handelen met ons beleid", aldus het college. „De gekozen werkwijze doet geen afbreuk aan de mogelijkheden voor inspraak vam genoemde werkgroep". Rob Wark, secretaris wijk- en jeugdzaken, had al eerder in de commissie wijkaangelegenheden meegedeeld dat cr w-! een snelle beslissing over de vestiging van een bibi.oth L: moest komen. Anders zou Schiedam misschien de benodig de subsidies van CRM kunnen mislopen. beginsel voor elk bedrijf, dat in of nabij een verstede lijkt gebied gevestigd is", aldus GS. „Omtrent de toe komstige ruimtelijke ont wikkeling kunnen wij nim mer een zekerheid geven. Het vastleggen van gewij zigde planologische inzich ten in streek- en bestem mingsplannen is echter met de grootst mogelijke waar borgen voor belanghebben den omkleed", zo stelt GS. Voorlopig is het echter nog niet zo ver, dat er op het terrein van Lely gebouwd kan worden. Daarvoor zou in de eerste plaats een grenswijziging tussen Maas sluis en Maasland nodig zijn. „De aanduiding op de streekplankaart, dat daar bebouwing kan komen, heeft vooralsnog slechts een indicatieve betekenis", stelt G.S. GS ziet geen reden om er bij de regering op aan te dringen, dat Maasland bij het Westland wordt inge deeld bij de nieuwe herin deling, dit tot veiligstelling van Lely en de werkgele genheid daar. 's—Gravenzande De 24—jarige C.tt- uit 's—Gravenzande Is gis te ra vond bil een botsing op de kruising van de Wontersweg en de Benede uw eg van de Maas dijk gewond geraakt De man is met onbekend letsel opgeno men in het Delftse Bethelrie- kenhuls. R., die volgens de po- litie zonder licht reed, kwam vanaf de Maasdijk. Hij botste frontaal op een auto, die de Benedenweg wilde op rijden. De aato werd bestaard door de 55—Jarige J.v.d.S., eveneens tilt 's—Gravenzande. -w til -1 Or

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1