Tienjaar R'dam-Bu!l: Veerdienst sterke stimulans van toeristenverkeer De formule werkt neig steeds Gezonde docliter van vier rederijen Groei in cijfers "«"Tifft rriijfftrT Continental ma nager A. B. Ch. ter Horst Dit is de nieuwe terminal bi] het King George Dock in Hull. Rozenburg De formule Toondertijd in i9S3/'64 beeft gewerkt! Na tien de °Pzet 2elfs in ogen van vakmensen revolu tionair over: een gecombi neerde dienst voor passagiers en vracht (rij-op-rij-af) tussen West-Europa flees: Rotter dam) en het belangrijke in dustriegebied van midden-En gel and (lees: HuU): elke dag in elke haven een afvaart en ai- dus een van deur-tot-deur ser vice biedend, van producent regelrecht derhalve zonder tijdverlies naar-afnemer. Zo was het plan, en zo is het ook uitgevoerd. Sinds de eer ste afvaart in Europoort op 18 december 1965; de Noord zee was één kokende water jaar dagelijkse veer dienst Rotterdam (Eu- ropoort)-Hull conclu deert North Sea Fer ries: „We hebben een verstandig besluit'geno- men, we doen een goe de zaak". De groei van het passa giersvervoer tussen Rot terdam en Huil v.v. laat zich het best illustreren in cijfers. Vermeld zijn de boekjaren zoals die bij North Sea Ferries gelden. 1365/66 46.500 1966/76 75.00 1967/66 85.000 1968/60 93.000 1969/7» 110.0QO 1970/71 125.000 1971/72 136.000 1972/73 145.000 1973/74 160.000 1974/75 240.000 In de stijging van het laat ste jaar zit het effect van de grotere schepen. Ver geleken. bij de kleinere is de passagiersaccommo- datie op beide Jumbo's vervijfvoudigd! massa heeft North Sea Fer ries thans een jaarlijkse capa citeit op haar beide veer diensten (R'dam-Hull en Zee-- brugge-Huli) van één miljoen passagiers, 230.000 auto's en drie miljoen ton lading aan vrachtwagens, trailers, flats enz. Het idee was hém komt de eer toe van de Engelsman I. M. Churcher, directeur van General Steam (dochter van Kapitein G. Koedijk, gezagvoerder van de Norstar. Hl] vaart al tien jaar in de drenst Rotterdam-Huil. de grote Engelse rederij P and O) ir. Rotterdam. Hij had al jaren met het plan rondge lopen, toen zijn hoogste bazen in Londen hem in de laatste maanden van 1963 opdracht gaven, contact op te. nemen met een tiental rederijen geografisch opererend vanuit havens tussen Brest en Noord-Duitsland over de oprichting van een gezamen lijke dienst volgens het rij op rij af principe, in het begin van de jaren '60 nog een nieu we ontwikkeling in de scheep vaart De achtergronden van het initia tief waren duidelijk. Vele re derijen voerden diensten uit tussen West-Europa en Enge land; in de korte vaart op de Noordzee woedde een hevige concurrentie strijd, die enkele winnaar en talrijke verliezers zou opleveren, en bovendien: niet één rederij was financieel in staat in haar eentje een gecombineerde vracht- en passagiersdienst met nieuwe rij op- rij af schepen te begin nen. Bandelen „We moeten onze krachten bun delen in een gezamenlijke pool. Als we zó doorgaan, ver snipperen we geld en dat zal vroeg of laat naar onze onder gang leiden". Het plan van Churcher bleef niet zonder ef fect Zes scheepvaartmaat schappijen staken de handen ineen: General Steam en Tyne Tees (Engels), Argo Reedereï en Kirsten (Duits) en Van Om- Rozenburg - 8 North Sea Ferries heeft met haar dagelijkse veerdienst over de Noordzee het toeristenverkeer tussen midden-En geland en Schotlamd aan de ene kant en West-Europa aan de andere een sterke stimulans gegeven. De aantal len Engelsen die naar het Continent ko men, en de aantallen Nederlanders, Duit sers, Belgen en in mindere maté Oostenrijkers en Zwitsers die naar Enge land reizen zijn de laatste jaren toren hoog gestegen. Wij propageren dat Engeland méér is dan alleen Londen. Dat doen we in samen werking met het Britse Verkeersbureau en met Yorkshire Tourist Board en de resultaten ervan mogen best gezien wor den." Aan het woord is de heer J. Thoonsen, sales en public relations manager van North Sea Ferries. „Onze dienst heeft de weg naar Yorkshire het Merengebied, Schotland en Wales opengelegd. Wie nog verder wil kan naar Ierland meer dan drie uur per auto van Huil naar Liver pool of Swansea en dan weer per veer schip naar Dublin of Cork." De behoefte om naar het midden of noord en van Engeland te reizen heeft altijd al bestaan, evenals de wens in dit gedeel te van Engeland om naar Europa met vakantie te gaan. Het vervoersaanbod is echter altijd veel te gering geweest, en de omweg via havens in het zuiden te lang en te omslachtig. North Sea Ferries heeft de kortste weg over de Noordzee gelegd en er wordt druk gebruik van gemaakt" Het totale reizigersverkeer van Nederland naar Engeland is de eerste zeven maan den van dit jaar met twintig procent toegenomen tot 370.000; van Duitsland naar Engeland met ruim elf procent en van Betgiê en Luxemburg met meer dan negentien procent. North Sea Ferries, die vorig jaar haar miljoenste passagier aan boord had, heeft een belangrijk deel van deze passagiersstroom over de Noordzee vervoerd en de prognose voor volgend jaar is (opnieuw) een stijging van het aantal reizigers met tien procent. „Ondanks de recessie of misschien wel juist dankzij de achteruitgang in de eco nomie, is de belangstelling voor korte reizen erg groot. De mensen laten zich niet meer als sardines naar stranden in het zuiden vervoeren. Vooral in de leef tijdsgroep tussen de veertig en de vijftig jaar geeft het publiek meer en meer de voorkeur aan een andere vakantie", al dus de heer Thoonsen. Nieuwe markt Met de komst van de grotere schepen is er voor onze dienst een markt bijgeko men die van de groepsreizen. Met de kleinere schepen was het onmogelijk, grote gezelschappen mee te nemen. Op de Jumbo's is dat geen probleem, er is plaats genoeg. We geloven dat onze ex pansie de komende jaren vooral van het boeken van groepsreizen komt." Na de moeizame start van de veerdienst Zeebrugge—Huil zijn de verwachtingen voor de nabije toekomst aanzienlijk roos kleuriger geworden. In juli vervoerden de Norwave en Norwind 7600 passagiers, J. Thoonsen, sales en public rela tions manger. een moedgevend aantal vooral tegen de achtergrond van de concurrentie van andere diensten tussen havens in België en Frankreijk en de Engelse zuidkust- De gunstige perspectieven hebben even eens betrekking op de vracht; ook dit vervoer trekt zij het langzaam aan. ft door Wim de Regt meren en Hollansche Stoom boot Maatschappij (Neder lands). De nieuwe dochter was geboren. In juli 1964 werd in ons land Noordzee Veerdiensten als nieuwe rederij ingeschreven; in Engeland gebeurde dat met North Sea Ferries. De oprich ting van twee maatschappijen een Britse en een. Neder landse hield verband met technisch-financiële en met registratie-redenen. Finan cieel opereren ze onafhanke lijk van elkaar, de bruto-op- brengsten worden evenredig verdeeld en naar buiten tre den ze als een eenheid op, de laatste jaren bij voorkeur on der de naam North Sea Fer ries, omdat die naar in de praktijk is gebleken bij het Nederlandse, Duitse en Belgi sche publiek beter in het ge hoor ligt dan Noordzee Veer diensten. De heer Churcher werd dat lag voor de hand general manager van de veerdienst, en dat is hij tot de zomer van dit jaar gebleven. Hij werd toen overgeplaatst naar Lon den en belast met de exploita tie van de ongeveer dertig kortevaart diensten van P and O. Bijna tien jaar heeft hij dus leiding gegeven aan de opera tie, die al spoedig een groot succes bleek te worden. Vracht per auto of trailer rechtstreeks van midden-En- geland naar het Roergebied, een autosnelweg via de Noordzee, én een passagiers- dienst tussen twee havens, die tot dan toe met onvoldoende capaciteit was uitgevoerd. (Associated Humber Lines had met twee oude schepen een dienst op Huil). Jumbo's Van 1965 tot 1974 hebben de Norwave (Engelse vlag) en Norwind (Nederlandse drie kleur) de dagelijkse dienst ge varen op een enkele uitzon dering na letterlijk elke dag, onverschillig de weersomstan digheden. Met accommodatie voor 250 passagiers, zeventig tachtig personenauto's en een capaciteit van 55 ladin geenheden hebben ze lange tijd het aanbod van reizigers en vracht aangekund. De tweede generatie veerschepen Jumbo's kwam echter steeds sneller naderbij met de stijgende aantal passagiers en hoeveelheden vracht Bij de werf in Bremerhaven waar ook de Norwave en de Norwind waren gebouwd, werden enkele jaren geleden de reusachtige veerschepen Norland (Engels) en Norstarfl Nederlands) besteld, een or der van 160 miljoen gulden. Wat de vracht aangaat zijn er Een héle stap vooruit: de wél enige zorgen. Dat geldt haar grotere jas te groeien. Wat de aantallen passagiers betreft geeft dat weinig pro blemen. Deze zomer zijn er afvaarten geweest met meer dan elfhonderd reizigers, en het ziet er naar uit dat dat het volgende seizoen vele keren, het geval zal zijn.1 Vracht gen, en dat heeft het vracht vervoer eveneens minder winstgevend gemaakt Niette min zegt de heer A. B. Ch. ter Horst, general manager: „On ze vrachtruimte is zeer rede lijk bezet, en we hebben goe de hoop dat de vracht volgend jaar weer zal aantrekken. Dat is de algemene verwachting, vooral nu het dieptepunt van de recessie in Amerika gepas seerd lijkt te zijn". Het effect van de twee „poten" onder de dienst blijkt nu het met de vracht wat minder gaat Het zijn woorden van plannenmaker Churcher: „Al léén varen met passagiers is onmogelijk, alleen met vracht kan wél, maar een combinatie van beide is zéker haalbaar en garandeert de grootste kans op succes en rende ment". Ter illustratie: de op brengsten uit het vervoer van passagiers en vracht verhou den zich tot elkaar als veertig tot zestig. Jumbo's kunnen 1243 passa giers, 250 personenauto's, zes tig personenauto's op een spe ciaal dek en 91 ladingeenhe den, vervoeren. Sinds de eerste reis van de Nor- land (juni *74) en die van de Norstar (december '74) is North Sea Ferries bezig in trouwens voor alle diensten tussen Engeland en het Conti nent Alle rederijen ondervin den de gevolgen van de reces sie en hebben bij elke devalu- fie van het Engelse Pond een stevige klap gekregen. Daar bij komt dat de buhkerprijzen wél voortdurend zijn geste- North Sea Ferries heeft haar belangen drie jaar geleden ook tot België uitgebreid. Zee- brugge werd de tweede conti nentale uitvalshaven in de dienst op HuU. De afvaarten uit Zeebrugge zijn dagelijks, nadat Norwave en Norwind waren'vervangen door de bei de Jumbo's. Tegelijk met het in dienst nemen van de nieu we schepen zijn de terminals in Huil, Rotterdam en Zee brugge uitgebreid en gemo derniseerd. (De huidige partners in North Sea Ferries zijn: Nederlandse Scheepvaart Unie (25%), Van Ommeren (20%), P and O (45%) en Argo (10%). De Jumbo-Ferry Norland in volle zee. Met de Norstar behoort zij tot de grootste veerschepen ter we reld. De Norwave heeft tien jaar geleden - op 18 december 1965 - de dienst van Rotterdam naar Huil geopend. De eerste reis was tevens één van de sto'rmachtigste in het tienjarig bestaan van North Sea Ferries.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4