SCHIEDAMSCHE COURANT Onderzoek naar won ingb eh Defte is hard nodig Schaefer komt leant je naar Maassluis ËÊSÊmm Repareer liever! Basalt vervangen door betonzuilen De schrik van 't postkantoor Directeur gemeentewerken Schiedam: CDA- Schiedam voor landelijke lijst „Bordenbos" blijft pil Groot tekort aan tandartsen mW RENOVATIE HOEFT NIET VOOR BEWONERS SCHIEDAM-WEST: Chauffeur stal voor 12 mille Subsidie van 128.800 gulden voor sloop Van Toor de Neef Dertig maanden cel voor overval Roken mag nog in Maassluis Vrijdag 12 december 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendicnst 144144 - 100ste jaargang no. 25470.io PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In Schie dam bestaat een ontstellend tekort aan tandartsen. „Er is sprake van een wanhopige situatie, nn binnenkort weer een tandarts met zijn praktijk stopt", zei dr, Ruurd van der Veer (PvdA) in de vergadering van 'de commissie voor sociale zaken en yolksgezondheid. Op'. 20 december stopt tandarts A. I. Th. Overtveld met zijn spreekuren. Deze arts is nu 65 jaar en houdt er na een praktijk van 43 jaar in Schiedam-West mee op. Deze extra klap kan de gemeente Schie dam echter opvan gen, volgens Van der Veer: „Sinds kort is in Schiedam een 47-jarige tand arts komen wonen, die echter nog geen praktijkruimte heeft. Hij wil we! een praktijk in Schiedam beginnen. Het lijkt mij een goede oplossing, ais de gemeente hem in de gelegenheid stelt om in een flatwo ning te beginnen. Ik denk nu aan een leegstaand galerij- flatje op het Bach- plein". ■BHBMggBHga Enkele bewoners van Schiedam-West en opstellers van het alternatieve gisteravond bijeen in Arcade. info-blad Schiedam Bewoners van Schiedam-West hebben gister avond de woningbouwvereniging St, Jo2ef fel bekritiseerd. „Plotseling wil de stichting in onze wijk gaan renoveren, nadat jarenlang verzaakt is om lekkages en andere manke menten aan onze woningen te repareren. Laat de vereni ging liever onze klachten verhelpen. Dan is renovatie niet nodig", zo was de strekking van debetogen van bewoners, die in zaal Arcade aan de Lange Haven in Schiedam bijeenkwamen, op uitnodiging van St. Jozef. Onderwerp van gesprek was: wil len de bewoners van de huizen blokken A en C in West wel renovatie of niet? Het gaat hier om-213 woningen tussen de Anthony Muysstraat en de Huysmanstraat Op de druk be- Proef aan Waterweg blijkt succes Vlaardingen Na jaren onderzoek is een gelijkwaardige vervan ging voor basalten waterkeringen gevonden. Uitvinder hiervan Is ing. J. A. Kant, hoofd waterbouwkundige van Rijkswaterstaat De ontdekking komt op tijd, want de Duitse basaltgroeven raken uitgeput Zes maanden lang hebben de zuilen op een proef- terrein langs de Nieuwe Water weg tussen VI aar dingen en Maassluis hun betrouwbaar heid bewezen. De voordelen van de betonzuilen boven die van basalt zijn tal rijk. De heer Kant heeft acht verschil lende soorten ontworpen. Het voordeel is dat deze enigszins taps toelopen. Bij basaltzuilen is de bovenkant vaak breder dan de onderkant en is de kans' op wegspoeling groot Bij de nieuwe zuilen is de onderkant iets breder, waardoor wel het verzakken mogelijk blijft maar het omhoogwerken uitgesloten Dan is er het voordeel van de aanleg. De betonzuilen zijn door hun betrekkelijke gelijk vormigheid tweemaal zo snel te leggen als die van basalt Ook de 'ondergrond kan aanmerke- (|ijk 'goedkoper worden gehou- denvVoor basalt werd gebruik gemaakt van twee zogenaamde f vleilagen van puin. Dit puin is niet meer te krijgen. Al het oorlogspuin is in de loop der jaren verwerkt Nu zal een on derlaag van silex, een afvalpro- dukt van de cementindustrie, industrie, of van slakken van de hoogovens worden gebruikt De betonzuilen zijn niet duurder dan de natuurlijkebasaltzuilen. De besparingen bedragen circa vijftien gulden per vierkante meter. zochte bijeenkomst spraken de meeste bewoners zich uit tegen renovatie, omdat zij dat te in grijpend en daardoor overbodig vinden. „De woningen kunnen naar ieders zin worden ge maakt, als alleen maar goed wordt gerepareerd", zei bewo ner Dirk Zeeman. De bouwvereniging is overigens verbaasd over het alternatieve informatieblad over de eventue le renovatie. Enkele bewoners van de westwijk verspreiden dit blad eerder de2e week tegelij kertijd met het informatieblad van de vereniging en de ge meente. In het zogeheten „Andere Infor matieblad" staan volgens de makers inlichtingen, die in het officiële info-blad niet mochten worden gepubliceerd. Zo vraagt men ach bijvoorbeeld weer af of renovatie voor alle huizen noodzakelijk is. „Eer. beetje vreemd, dat dit blad is verspreid", aldus voorzitter J. Alijk van St Jozef. „Er staat toch nog niets vast Bovendien is het officiële blad in de verga deringen van de projectraad voor deze blokken besproken. Toen had men er niets op aan te merken. Wij namen dus aan dat alles in orde was". Schiedam De 23-jarige Rotter- dammer R. van der V, is giste ren door de Schiedamse politie ingerekend op verdenking van diefstal. De chauffeur had voor 12.000 gulden aan goederen uit de opslagplaats van Van Gend en Loos ontvreemd. werfcte het transport bedrijf van de spoorwegen. De spullen hij nam uitsluitend geliuds-, film- en fotoappara tuur weg kwamen uit de loods van Van Gend en Loos aan de Celsiusstraat in Schie- De spoorwegrecherche heeft de zaak in onderzoek. Niyazï Malkoc Niyazi Malkoc durft voorlopig alleen nog maar binnens- huis een zonnebril te dragen. De 41-ja- rigeTurkse contro leur bij de Verenig de Glasfabrieken wil met deze don kere bril niet weer als terrorist wor den aangezien en zoals woensdag middag in Schie dam gebeurde vijftien gewapende politiemannen ach ter zich aan krij gen. Om het voorval, dat wij gisteren reeds meldden, kan Niya zi Malkoc nu wel lachen: „Een hele boel agenten en mensen stonden er in de Lange Niéuw- straat- Ik wilde gaan kijken wat er aan de hand was en toen keken opeens al die men sen naar mij. Het bleek dat ze mij zochten. Een vrouw had ee poli tie gebeld dat er een verdachte man met een zonnebril, sjaal en bivakmuts het hoofdpostkan toor was binnenge drongen, Nou, de zonnebril droeg ik alleen maar voor een oogaandoenmg en de sjaat om mijn ontstoken ka ken warm te hou den. De bivakmuts was tenslotte ge woon voor de kou." Niyazi had er niet het flauwste benul van dat hij door deze uitmonstering op het hoofdbureau van politie een uur lang zou v/orden vastgehouden. In het begin begreep ik maar niet waar om daar zoveel vragen werden ge steld. Nu kan ik het wel een beetje begrijpen, maar de muts en de sjaal blijf ik toch dra gen", zo vertelde hij gistermiddag. Onthulling van het beeldhouwwerk „schaap met lam" aangeboden aan de Hekeiarij door het aanne mingsbedrijf Muijs de Winter. Maassluis Staatssecretaris Jan Schaefer (volkshuisvesting) is gisteren tijdeus zijn werkbezoek niet met lege handen naar Maas sluis gekomen. Hij bracht een cadeautje mee. Tijdens de officiële oplevering van de laatste Hekelarijwoning kon de staatssecretaris een subsidie van 128.800 gulden aanbieden. Maas sluis had deze gevraagd voor de buitenspori ge sloopkosten op het fabrieksterrein van Van Toor de Neef." Zoals bekend werd voor het project van Toor de Neef vorige maand de eerste paal geslagen en hoopt men voor het eind. van het jaar dit te kunnen doen in de Steendijkpolder. Ook staat vernieuwbouw op het programma voor de Lijnstraat en omstreken. In het kader van de sociale woningbouw is dit een stap in'de goede richting. Volgens de staatssecretaris zag het er eerst naar uit dat dit een onoplos baar probleem zou worden. Het is dit jaar dan ook de eerste keer dat meer woningen zijn verdeeld dan geprogrammeerd was. De snelle oplevering van het Hekelarij-project' deed hem bijzonder vee! genoegen. Nadat hij op 12 november 1974 de eerste paal sloeg had hij niet verwacht 13 maanden later al de laatste sleutel te kunnen uitreiken. De familie Stoffels nam deze vol trots in ontvangst en hoopt nog voor de kerst in de woning te kunnen trekken, die opgesierd zal worden door een kerstboom van de staatssecretaris. De gemiddelde maandhuur van de woningen bedraagt momenteel 240,80, alhoewel op de datum van afgifte van de gunning een huur van 197,55 tot stand kwam. Desondanks een prijs voor eengezinswoningen die aan trekkelijk genoemd mag worden. Het aannemingsbedrijf Muijs De Winter die voor de bouw verantwoordelijk was bood de Hekeiarij een beeldhouwwerk aan. Dit „schaap met lam" van de Voorburgse kunste naar Frank Letterie werd door de staatsse cretaris onthuld. Subsidie-uitreiking ter waarde van 128.800 gulden naar aanleiding van de buitensporige sloopkosten voor het terrein Van Toor de Neef. Schiedam Er is in Schiedam dringend behoefte aan een gedegen woningmarktonderzoek. Dat vindt de directeur van gemeentewerken ir. H. G. de Block. Volgens hem kan de gemeente daar groot voordeel mee doen als men van plan is verder te bouwen in Woudhoek en Spaland. De gegevens kunnen ook worden gebruikt bij het belangrijke proces van stadsvernieuwing. Het onderzoek dat Rijnmond on- men misschien aan iets anders langs heeft gehouden in de re- méér behoefte", gio draagt volgens De Block Inschakeling van het bureau huis- een te globaal karakter om de Schiedamse situatie uit te beel den. „Men geeft bij Rijnmond nu eenmaal geen antwoord op specifieke problemen in onze stad", meent de directeur. Ook onderzoeken naar de behoefte aan woningen in vergelijkbare gemeenten wil hij niet op Schiedam betrekken. Wel is het belangrijk het rapport van Rijnmond te betrekken bij het woningmarktonderzoek. „De plaatselijke behoefte moet je kunnen afwegen tegen de regionale", aldus De Block. Binnen een half jaar kan men resultaten verwachten van. een dergelijke enquête. „Voor de komende vier jaar heb je dan een belangrijk pakket informa tie, dat je bovendien telkens kunt aanpassen". De opzet van het onderzoek om vat twee onderdelen. De door stroming wordt onder de loep genomen (kwantitatief onder zoek) en de wensen en verlan gens van de potentiële verhui zers worden vastgesteld (kwali tatief onderzoek). Zo kan men bijvoorbeeld te weten komen of er grote behoefte is aan wonin gen. voor alleenstaanden. Bij enkele raadsleden bestaan nog twijfels over het nut van het vergaren van dergelijke in- Eormatie. Niet over de financië le gevolgen (een onderzoek kost ongeveer 70.000 gulden) maar ondermeer Aad Wiegman (Pv dA) vindt het weinig nut heb ben dat de verkregen gegevens komen van de huidige bewo ners. „Niet zinvol", concludeert hij „want over vier jaar heeft vesting en het bekijken van het bevolkingsverloop in Schiedam kan ook een nuttige indicatie geven, aldus enkele PvdA'ers. Volgens wethouder Chris Zijde veld ojn die gegevens echter beperkt De reden voor verhui zing is meestal niet bekend. De Block: „Die cijfers zeggen ver rekt weinig". De commissie ruimtelijke orde ning heeft zich nog niet uitge sproken over het wel of niet houden van het onderzoek. Be gin volgend jaar komt de alge hele problematiek over de mo gelijke verdere uitbouw van Schiedam-noord aan de orde. Dan zat men ook een standpunt innemen over dit vraagstuk. Rotterdam Twee achttienjari ge jongens zijn door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van elk twee jaar en zes maanden. Het tweetal, John G. en Jean Mi chel H. hadden In korte tijd een lange lijst Inbraken en diefstallen gepleegd. De voor laatste was de poging een Schiedamse bankfïliaalhouder in diens woning de sleutels van kantoor en kluis afhandig te maken. Het mislukte, maar de bankier hield er een kapot geschoten knieschijf aan over. Het tweetal pleegde vlak er op weer een inbraak en bij de gelegenheid kon de politie hen in de kraag pakken. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie tegen John een straf van drie jaar cel met een voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering en tegen Jean Michel alleen drie jaar cel. Schiedam De afdeling Schie dam van het CDA vindt dat bij de eerstvolgende landelijke verkiezingen de ARP, de KVP en de CHU op een gemeen schappelijke lijst moeten uit komen. De Schiedamse afdeling heeft een christen-democratische actie ondersteund door een nationaal manifest te ondertekenen. In dat manifest maken de actie voerders duidelijk, dat de reste rende nuanceverschillen, in hun opvattingen een gezamenlijk optreden in de Tweede Kamer niet meer in de weg mogen staan. Mr. H. C. M, M, Janssen, voorzit ter van het CDA-Schiedam, zegt: „Wij doen een beroep op elk van de drie partijraden zich wederom positief te zullen uit spreken voor het CDA, nadat de drie partijen aan de basisal met overtuiging voor het CDA hebben gekozen." Ondubbelzinnig moet bij de drie partijen de politieke wil blijken door aan te sturen op een ge meenschappelijke lijst. Maassluis De Maassluise raad sleden mqgen tijdens de verga deringen blijven roken. Wel wordt het verzoek gedaan het roken zoveel mogelijk te beper ken, Burgemeerster Van Dijk zal voor iedere vergadering dat verzoek doen. Hij heeft dit toegezegd tijdens de begrotingsbehandeling. Het ro ken worct niet verboden. „Dat zou een te sterke beknotting zijn van de persoonlijke vrij heid van de raadsleden", aldus Van Dijke. Roken mag. Vlaardingen In de bewegwijzering van Vlaardingen komt voorlo pig nog geen verbetering. Hel veranderen van bepaalde borden moet In overleg gebeuren met de politie. Deze is echter onderbezet en overbelast Hoewel de verhoogde paraatheid is opgeheven, moet het Vlaardingse politiekorps weke lijks circa 25 man afstaan aan de bewaking van ambassades en dergelijke gebouwen in Den Haag. Het „bordenbos" blijft dus voorlopig nog. ■9 ifi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1