I VAA L JN Lotus, een dub macabere hobbyisten LACHTC FE UIT N KAM si Huilen Pas op! Blijven leren Spelen met Slachtoffertje spelen in Maasland bloed, etterende wonden en hartinfarcten Met een loshan gend oog en een ver minkt 'gezicht krijst 2ij de hele Magneet bij elkaar. Net echt. Maasland Mart Scheepens is helemaal geen griezel. Integen deel, als hij ons in zijn sfeervolle woning aan de Maaslandse Kluis- kade ontvangt komt hij over als een zeer beminnelijk man, die alle vragen rustig en vriendelijk beant woordt De heer Scheepens is leider van de Lotuskring Westland. Een club van macabere hob byisten die zicht bezig houden met het uit beelden van slachtof fers. Wat het slachtof fer ook mankeert, het maakt niet uit. Alles wordt geïmiteerd, van een lichte beenwond tot een zware hartin farct. En dat imiteren gebeurt zeer professioneel. Wie op de tweede of de vier de donderdagavond van de maand zaal Magneet in Maasland binnenloopt zon zweren de wachtka mer van de eerste hulp in een ziekenhuis zojuist te zijn binnengestapt Wat trekt de Lotus-mensen (landelijke opleiding tot uit beelden slachtoffers) aan in dit op het eerste gezicht zo gruwelijke spel? Scheepens: „Het werk dat wij doen is onmisbaar. Alle mensen die te maken krijgen met slach toffers moeten de sympto men kunnen herkennen. Als ze zoiets nog nooit hebben gezien kunnen ze in paniek raken". Een mevrouw die een drogiste rij heeft: „Het gebeurt vaak genoeg dat er bij ons slach toffers van het een of ander worden binnengedragen. Dan moet je weten wat ze mankeren. En met de Lotus opleiding weet je hoe ze zich voelen". „Wanneer je dit soort toestanden hebt gezien zul je qjet meer zo gauw schrikken", zegt een andere La tasman. Inderdaad voelen de Lotus-le den bij het uitbeelden van bijvoorbeeld een shock het zelfde als iemand die echt een shock heeft. Scheepens: „Een shock uitbeelden is het moeilijkste. Als "je je intens in zo'n situatie inleeft kan het zelfs gevaarlijk worden. Je krijgt dan het verschijn sel van hyperventilatie: een korte ademhaling met als gevolg snel stoterig gehijg; buik inhouden en angst uit drukken. De schrik moet op je gezicht staan. Het kan dan wel eens voorkomen dat door And ré Vermeulen de eerste keer. Wel ïs het zo - en daarop is de heer Schee pens erg trots - dat de West- landse kring het hoogste percentage geslaagden ople vert Om aspirant-lid te worden is er maar één voorwaarde: je moet een „verdomd goed" EHBO-er zijn. De inschrij- ving kost 55 gulden, waar voor je ben beginsel grime ren en een leerboek krijgt er vanaf hangt Het gaat door merg en been. Een an dere gewonde huilt De Lo tus-tranen blijken echte tra nen. De grimeer-koffers zijn in de meeste gevallen zelf ge maakt en bevatten een arse naal poeders, crèmes, vloei stoffen en instrumenten, waarop een professionele to- neelgrimeur jaloers zou kun nen worden. nen zich met dit angstaanja gende tijdverdrijf bezighou den. Het lijkt zelfs of zij met nog meer fanatisme dan hun mannelijke collega's hun wonden inkleuren, hun sleu telbenen laten breken, slaga derlijke bloedingen creëren- en „shockje" spelen. De verhouding tussen Lotus en de medische wereld is bijzonder goed volgens de heer Scheepens. „We wor- sleu tel been, uiteraard gesi- muleercl Alles verliep vol gens verwachting totdat de heren doktoren meteen fo to's wilden laten maken". Toen hij zei Jongens eordt dat niet een beetje te duur" keken ze wel even zuurtjes", lacht hij. Toch is het wel eens echt mis gegaan. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werd eens een Lotus-man op een Even een open been wond maken luut niet voor de grap spe len, Thuis wil mijn man zelfs niet eens dat ik „flauw val". Hij ziet het verschil met de realiteit niet (hoe kan het ook anders) en aange zien ik wel eens echt ben flauwgevallen is zoiets veel te gevaarlijk", zegt zij. foto's Jaap Rozema iemand te veel zuurstof in- en te weinig koolzuur uita demt" De kringleider vertelt dat wan neer het echt link wordt de „acteur" een wachtwoord moet roepen: „De uitbeel ding mag nooit te lang du ren, anders ga je onherroe pelijk het ziekenhuis in. Komt de acteurin moeilijk heden dan roept hij om een arts. Wanneer er niets aan de hand is roept hij gewoon om een dokter", zegt hij. De vijfhonderd Nederlandse Lobos-mensen vinden het lo gisch dat de exameneisen zeer zwaar zijn, „Er zijn exa minatoren die rustig op je hand gaan staan wanneer je zogenaamd bewusteloos bent. En waag het niet te bewegen of op een andere manier te reageren, want je bent gezakt" weet Schee pens. Slechts een gering aantal van de examenkandidaten slaagt' Het maandelijkse lidmaat schap kost vijf gulden. Voorbereid op wat komen gaat is het schokeffect toch nog groot Zelfs EKBO-ers die voor het eerst komen kijken blijven een tweede keer weg, omdat ze er niet tegen kunnen. Wat de Lotus leden spelen is inderdaad niet van echt te onderschei den. Een mevrouw met een loshangend oog en een ver minkte wang zit in de Mag neet te krijsen of haar leven Hoofdbestanddeel van de kof fer is plasticine. „Ik gebruik het liefst plasticine in tegen stelling tot de Engelsen, die het meeste met brooddeeg doen", zegt de heer Schee pens tussen een verbrande rug en een shock door. Hij vertelt dat het idee voor de ze griezelige hobby uit Enge land komt, waar het „spel" meer geperfectioneerd wordt gebracht. In Neder land werd de eerste Lotus- kring acht jaar geleden op gericht. Opmerkelijk is dat ongeveer evenveel vrouwen als man den geregeld uitgenodigd om voorstellingen te geven in ziekenhuizen. De studen ten daar reageren allemaal erg enthousiast En ik heb nog nooit een dokter gezien die er iets op tegen had", zegt de kringleider terwijl hij een „bewusteloze" te ver staan geeft op te houden, want „zo is het wel genoeg". Om aan te geven hoe goed zijn mensen acteren vertelt hij over een bezoek aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden: „Eén van onze leden werd het ziekenhuis binnen gebracht met een gebroken brancard van trap afgedra gen. Een van de broeders liet door overklaarbare rede nen de handvatten glippen en de uitbeelder vieL Toen moest hij „voor het echie" het ziekenhuis in. Op Schiphol viel zelfs bij een oefening voor het genees kundige personeel van de KLM één van de EHBO-ers flauw bij het zien van de afgrijselijke verwondingen. Een serieus Lotus-lid (en dat zijn ze allemaal) zal dan ook nooit op vezoeknummers in gaan. Een mevrouw in de Magneet: „Je mag het abso- De heer Scheepens kan niet genoeg tegen zijn' pupillen zeggen „Pas op!", want een echt ongeluk zit in een klein hoekje „Veronderstel dat je eens echt ligt te kreperen, dan laten ze je toch maar mooi liggen, Ik waarschuw mijn mensen altijd niet geschminkt op straat te gaan, want als je iets over- komt wat van gering belang is, vinden ze je met de ga pende wonden die je zojuist hebt getekend, en daar lig je in het ziekenhuis". Het Lotus-werk heeft naast het belang voor de EHBO ook andere voordelen. Zo kent de heer Scheepens een vrouw, die met een (echte) hersenbloeding moest wor den opgenomen. Ze kreeg een rugpunctie, een ontzet tend pijnlijke procedure, waarbij merg uit de rugge- graat wordt gehaald. Na haar herstel vertelde zij de doktoren dat ze relatief wei nig pijn had geleden, omdat ze was geoefend in het Lo tus-werk. Scheepens zegt hierover:-"„Ik ben ervan overtuigd dat ie mand zichzelf op een enor me manier kan beïnvloeden. Als je je inbeeldt dat je buikpijn hebt en je doet dat lang en intens dan hèb je buikpijn. Andersom is het hetzelfde: een zieke die denkt „ik haal het wel", die rèrdt het ook". Toch zijn er nog dingen die Scheepens niet onder de knie heeft Momenteel pro beert hij zich in allerlei ziektes in te leven met een tweeledig doel: uitbeelden en in geval van daadwerke lijke ziekte ertegenop kun nen boksen, i»Je moet blijven Ieren", zegt hij, „omdat het gewoon no dig is. Laatst zag ik een instructie film op de Eras mus Universiteit in Rotter dam, waarin een Engels meisje een debiel speelde. Ongelofelijk knap. In een andere rol speelde zij een eenzijdige verlamming. Pro beer dat maar eens. Nee, we zijn nog lang niet klaar met ons Lotus-werk". De avond loopt ten einde. De spulletjes verdwijnen weer in de koffers en de wonden worden schoongewas sen. De mevrouw die even tevoren nog zo angstwekkend gilde zegt tegen iemand die zijn verbrande rug schoonmaakt: „Zeg, hier heb je je oog te rug!".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4