OME JANUS GAS TERUGNEMEN loslaten 70-jarige kan de sport niet PRESTATIELOOP WATERWEG-AGENDA WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 5 De mensen, die langs de 's-Gravenweg wonen, hebben misschien al eens tegen elkaar ge zegd: „Hé, we zien ome Janus niet meer iedere dag!". Dat is waar, want ome Janus alias Adrianus van Herpen heeft een beetje gas te rug moeten nemen. Hij vertelde het mij eerlijk, in zijn woning boven de rijwielzaak in de Noord molenstraat. Vijf jaar geleden heeft hij de zaak aan de kinderen overge daan, om meer vrije tijd te hebben voor de sport, maar vorig jaar kwam de bij wielrenners zo be kende en gevreesde man-met-de-hamer en moest ome Janus wat kalmer aan gaan doen. Mag het als je 70 jaar bent? Ja en nee. Ja, als je Piet Jansen heet (en niet Jan Janssen), nee, als je ome Janus heet en nog gewend was om er in weer en wind op zijn sportfietsje-met-races- tuur op uit te trekken en zo'n dertig, veertig kilo meter af te leggen. De bossen door, achterom naar Capeïle en via de 's-Gravenweg naar Nieu- werkerk. Lekker karren en met een frisse neus thuiskomen. Dat doet ome Janus nog wel, maar niet meer iedere dag en dat gaat deze stoere zeventiger, die overigens nog zo fit is als een jonge vent, wel een beetje aan zijn hart. DOE-HET-ZELVER ïlet is net als met zijn club, Schaatsvereniging Rotterdam, waarvan hijzelf 8 december 1964 een van de oprichters Is geweest. Jarenlang hebben de papillen van ome Janus zich moeten verkleden in een cafee tje op de Terbregseweg. De Russische oud-wereldkampioen Boris Stenin is nog eens komen kijken en kon zijn ogen niet geloven, dat hier, in zo'n scha mele ruimte, met een armetie rige douche, drie internatio naal befaamde rijders als Cees Verkerk, Rudïe Liebrechts, Him de Graaf moesten vertoe- Ome Janus zelf op 70-jari- ge leeftijd nog erg vast op de schaats Kees, een kleine, kittige schaat ser, ging alsmaar harder, har der en op een zeker moment sprong hij achterstevoren, met de woorden: „Potverdomme, ik kan je niet los rijden". We raak ten aan de praat en Kees zei: „Misschien kun je wat verdie nen". 's Zaterdags deed ome Janus mee aan kortebaanwed- strijden in Zevenhuizen. Op de schaatsen van Kees van der Wiel. Friese de Ruiterschaats- jes. Lekker dun staal. Rinus, de broer van Kees zei: „Heb jij zijn schaatsen? Nou, dan sta je d'r goed op!" En Kees zei na afloop, toen ome Janus als ze vende was geëindigd: „Jij hebt goud in je poten". komen en hem vroeg hoe hij nu moest starten. Dat zei ome Ja nus hem ook en toen zijn advies met succes werd bekroond werd, nam hij zonder schroom de felicitaties in ontvangst van bijvoorbeeld een Quarles van Ufford. Zo was ome Janus dan ook weer, maar onder de dui ven schieten van een ander, dat kwam niet in hem op. Schaatsen en fietsen, dat zijn de twee hobby's die bet leven van ome Janus hebben beheerst. Andere sporten heeft hij ook gedaan. Turnen op 14-jarige leeftijd bij „Amoldi", de beste vereniging in Rotterdam. Atle tiek, voetballen in NSC, de Noorder Sportclub, boksen bij Jo Vermeer, die toen kampioen van Nederland was, tot hij van Jo in een trainingspartijtje een klap op z'n neus kreeg en bet toen maar, voordat hij een za- delneus en bloemkooloren kreeg, als gezien beschouwde. Hij heeft ze allemaal gekend uit die tijd: Batling van Dijk, Simon Rosman, Theo Kourims- ky, Herman van 't Hof, Een geweldenaar, zoals zijn broers Willem en Arte, die beresterk waren en respectievelijk 90 en 79 jaar oud nog in het bos te vinden zijn, is ome Janus nooit geweest. En daarom ging z'n liefde uit naar de schaats en naar de fiets. Het is daarmee bij ome Janus zo'n beetje van de kip en het ei wat was er het eerste? Misschien ook wa ren ze er allebei tegelijk, twee sporten, die prachtig samen gaan. Zo kwam Piet Zwanenburg een fiets bij hem kopen om het schaatsen en was het misschien bij ome Janus eerst andersom: schaatste hij om het fietsen. Want dat fietsen was het toch wel, toen de jcngenskïel hem nog om de schouders hing. En later ook toen ome Janus sport en werk had gecombi neerd in een rijwielzaak, toen nog in het Zwaanshals. Dat be tekende werken van 's morgens zes tot 's avonds acht, dan snel omkleden en op de fiets, rich ting Gouda, Bodegraven en één keer in de week tot de con treien van Utrecht, wat hij „de kleine grote toer van Neder land" noemde. Eerst in z'n een tje, later samen met Piet Zwa nenburg. En het weer kon zo Met eigen handen en een schame le steun van de gemeente 17.000,- heeft ome Janus, samen met Sicco de Vries, Piet de Hoop, Nico van der Waile in het bos een clubgebouw uit de grond gestampt, dat er zijn mag. Plank voor plank, paal voor paal. Dagenlang getim merd, gesjouwd en geploeterd. Wel met het resultaat, zegt me vrouw Van Herpen tante Bep dat hij zichzelf nauwelijks nog met de club kan bemoeien. „En", zegt tante Bep, „dat vind ik wel sneu". AHOY Maar iedere zondagochtend kunt u ome Janus nog op het ijs baantje van Ahoy aantreffen, waar hij door de „peanuts" wordt begroet met „dag ome Janus" en hij zich zelfs diep voorover moet buiten om Ka- reltje uit Pijnacker een zoen te geven. Hier leert ome Janus het grut, hoe je op een schaats moet staan, hoe je een bocht moet nemen en uit dit grut hoopt ome Janus weer een nieuwe Ard of Keesje of Rudie naar voren te brengen, tezijner- tijd „en als ik het mag bele ven". Die eerste schaatScaprio- len, ze zijn vertelt ome Janus zo belangrijk voor later. Hij heeft het zichzelf maar moeten leren, op de Rotte, waaraan hij geboren is. Op van die .krul lers", waarvan hij dan later zelf de krullen heeft afgezaagd. „We waren een echte schaatsfamilie. Toen m'n moeder zeventig jaar was, schaatste ze nog, tussen ons in, mee naar Gouda". ONTDEKT «Ik ben eigenlijk ontdekt door Kees van der Wiel!", vertelt ome Janus Ik reed eens achter hem aan, op de Bergse plas. Waarom ome Janus dan toch nooit een topper is geworden? Omdat hij zich inzette voor an deren, zoals hij dat z'n hele leven heeft gedaan. Eerst voor Piet Zwanenburg. „Als Piet reed was het of ik zelf reed. Als Piet won was ik net zo blij als hij". Later zijn er anderen bij gekomen. De helaas te vroeg gestorven Dolf van der Scheer en Jan Lar.gedijk, die al bij hem kwamen op het Vrede- noordplein, waar door het bom bardement van mei '40 alles verloren is gegaan. „Piet en ik", vertelt ome Janus „gingen de stijl goed Ieren. Door studie en 's nachts droogtrainen. Met de belofte: als wij het goed kunnen, gaan wij het de jon gens leren. Niet voor geld, ge woon uit liefde voor de sport. En zo rijn ook Rudie Lieb rechts, Kees Verkerk, Jorrits- ma. Wim de Graaf, Cock van der Eist bij ome Janus geko men. 's Morgens om half acht was ome Janus al met zijn jon gens op de ijshockeybaan in Den Haag. Op de fiets emaaar toe. Ee r keer zelfs naar Am sterdam. Dat had je d'r alle maal voor over. CEEN COACH En toch is ome Janus nooit coach geworden van de kernploeg. Dat was weggelegd voor Klaas Schenk, die beter 2'n mondje kon roeren dan Van Herpen. Toch was hij bij alle grote wed strijden, als lid van de club van twintig, die tussen haakjes 20 goed bij kas is tegenwoordig dat zij voor een bijzondere prestatie een prijsje uitlooft van vijfhonderd gulden. Een enkele keer werd ome Janus nog wel eens te hulp geroepen, zoals door Rudi Liebrechts in Oslo, die voor een vijfduizend meter ome Janus bij zich liet Vrijdag: VZC naar revanches zwem men in Leiden Sportdag CJV, Sporthal Westdijk, 8.30-19,3G uur zaalvoetbaltcemooi van VDL in sporthal, hele dag Zaterdag: Scholieren tafeltennis in '"-■assfuis. Olympiahal Maassluise Vlaardingen-Jodan Boys (korfbal), E-hal, 19.10 uur Spirit-Oranje Nas sau, Sporthal Westwiik, 17 uur ODS-ODO (korfbal). Afscheidsre ceptie Jan Verdijk bij DVO ^2, 13.30 uur HVK-Snelwiek 2 (d), 20.50 uur, Margriethal HVK-Roda 3 (h). 21,50 uur. Margriethal Zondag: Harga-Achilles (korfbal). 14 uur. Margriethal Succes-Charfois (korfbal). 17 uur. Margriethal WF- Ursus 2, Harga, 14.30 uur Fqrtüna- VGravendeel. 14.30 uur, Mar. weg UVG-Northa (d), Margriethal. 19.50 uur AHC-DWS (d) Ancora 4-WIK (h). Hoekvan Holland De tennisvereniging De Hoek houdt 3 januari ^6 weer zijn nieuwjaars prestatleloop in en Hoekse bosjes. De jeugd tot en met 12 jaar legt 2500 meter en begint at om II uur. En voor de deelnemers daarboven er arstanden van 5 en 10 kilometer. Het inschrijfgeld een rijksdaalder per persoon. Alle deelnemers ontvangen afloop een herinnering. Start en wedstrijdsecretariaat is in can tine van het tennispark aan de Harwichweg. slecht niet zijn of ome Janus trok erop uit Op een avond dat een sneeuwstorm door de stra ten gierde, reed hij dertig keer om de begraafplaats Crooswijk» om half bevroren thuis te ko men. .Als je nu aan een jongen vraagt heb je nog getraind?, krijg je soms ten antwoord: Ak was pas om vijf uur thuis". „Tja", zeg ik, „dan kan het niet meer". Een prijzenkast in de zaak getuigt van al zijn succes sen. Vier kampioenssjerpen van Rotterdam drie in successie, een unicum, tweede en derde in het kampioenschap van Neder land. Op de weg, op de baan. Het Kralingse wielerbaantje van Ome Kees van der Wiel, maar ook het baantje van Rijs wijk. Nieuweling, amateur, maar het liefst reed ome Janus bij de onafhankelijken, dan kon hij bij de amateurs en bij" de profs meedoen. Al gauw richtte ome Janus het stuur naar onze zuidervrienden, via René Wou ters in Ossendrecht en fietste hij van de ene koers in het Vlaanderen!and naar de ande re. Het Vlaanderen]and was voor ome Janus de leerschool van het wielrennen. Een ruw, maar plezant volkje, die Ra mingen met hun kasseien, waar ome Janus rap aan wende. En hij zag ook, dat de Vlamingen toen al door dorpsdokters wer den gesteund, in een tijd toen er bij ons van medische hulp nog geen sprake was. Ja, een ruw volkje was het, die wielrenners. Niet alleen in Bel gië, maar ook bij ons. De „non- deju's" in het Vlaams en vertaald in het Nederlands vlogen je om de oren. Ome Janus is er nooit een vriend van geweest, van dit taalmis- bruik. Hij heeft de jongens, die hij getraind heeft, ook altijd voor gehouden, dat een wiel renner niet a priori een woeste ling behoefde te zijn. Er was een uitzondering, een man, nnn wie ome Janus nu nog met weemoed terugdenkt en die hij de gentleman-renner noemt: Gerard Ueene. Hij zoekt in zijn dressoir en Iaat ons dan zien wat hij van Gerard Leene heeft gekregen op zijn sterf bed: een gouden chronometer, eens de grote prijs van Zürich. Herinneringen, herinneringen. Aan alle groten uit die dagen die ome Janus persoonlijk beeft gekend. Een beetje nos talgie, maar toch niet te veel, omdat ome Janus nog met alle bei de benen in deze tijd staat, DOKTER Ome Janus heeft zoveel studie van het menselijk lichaam ge maakt, dat hij wel eens schert senderwijs „de dokter" wordt genoemd. Hij weet ook aardig wat, van de polsslag en zo en laatst bij de Adriaan van Her penloop in het Kralingsebos een prestatieloop door hem zelf in het leven geroepen en die met bekers wordt bekroond heeft hij op een wat al te eer zuchtige deelnemer nog hart massage toegepast „Maar daar na heb ik hem naar het zieken huis gebracht, want zo ben ik ■wel. Is er ook maar wat aan de knikker, dan zeg ik; naar dok ter „Lap". In dit verband mogen we een aardige anecdote niet onthou den. Bij ome Janus meldden zich eens op de training twee jongemannen. Of ze mee moch ten doen. Ze hadden een brief van aanbeveling in hun zak en ome Janus zei: kleed je maar om. Bij de training had één het ongeluk, dat zijn arm uit de kom schoot Een fikse greep van ome Janus een klein rukje en hup de arm zat er weer in. Pas later hoorde ome Janus dat beide jongemannen marine-arts waren. Toen schrok hij wel even en vroeg hij: „Was u dan niet bang? Welnee, zei de mari ne-dokter, Als zag toch dat u het kon..." Een keer maar heeft ome Janus aan een Elfstedentocht meege daan en daaraan denkt hij met weinig plezier terug. Want bet was zo bar en boos 26 gra den vorst dat z'n onderlijf bevroor en hij, via Doltkum in het ziekenhuis van Leeuwar den is terecht gekomen. Geluk kig is het goed afgelopen, maar een vriend een marechaus see nog wel moest twee te nen missen. Tot voor kort heeft ome Janus ook nog iedere winter op de ski's gestaan. Dat doet hij nu ook niet meer. V/el kegelen. Wij krijgen bij de koffie de belo ning. Een stukje boterletter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5