M m 1 I I Feest? Geweld m Dolle schutter Roerige bewoners Eerste paai zzr^a - L N De helft van het politiekorps dat zich 's-nachts op de straat of in de auto bevindt (jazeker, vier man sterk) sloeg in de nacht van 21 op 22 april effectief toe en rekende enkele inbrekers in. Op heterdaad heet dat. Een onbetekende actie echter vergeleken bij de jacht op de misdadige broers S. Eind juli schoot èen van hen een politieman in de arm. Twee werden vorige maand gearresteerd, één is nog op vrije voeten. Enkele .kapingen' van wagens vol met alcoholische drank gaf de politie dit jaar ook handenvol werk. Een Westduitse zeeman deed Schiedam op de vroege ochtend van 5 februari opschrikken. Na een bijna gelukte moordaanslag op zijn ex-vriendin schoot hij zichzelf door het hoofd. Een fractie van een seconde later boorde z'n auto in de dubbele muur van een benzinestation aan de Peter van Anrooylaan. Een triest einde van een dolle schutter. Feest Dat was het dit jaar, want Schiedam kreeg liefst ze venhonderd jaar geleden de stadsrechten. Jammer echter dat velen achter dat woordje een vraagteken zetten en daar bij hun schou ders ophaalden. Maar een beetje gelijk hadden ze wel, want wat de gemeen te aan festivitei ten aan de Schiedammers voorschotelde was niet be paald om je spontaan in his torische kleder dracht te kle den. Het begon zo: een bezoek van prinses Beatrix met en kele tientallen toeschouwers en nog meer politiemensen. De ballonopstij ging met feest neus Cor Bol- mers (toen nog wethouder en voorzitter van het comité-700) met rechts op de foto burge meester Arie Lems. Ook ver kleed natuurlijk de speciale bruiloftsgan- gers Fija van 'Lieshout en Leo Noordzij. Een koppel speciaal geko zen voor de groots opgezet te historische huwelijksparty. Sommige per sonen werd het echter te heet onder de voe ten. De sprinter naar Hoek van Holland bracht uitkomst. Ook een feestelijk gebeuren ten slotte. Nï@UW Ds s!ari van een nieuwe culturele periode in de geschiedenis van Schiedam. Dat dacht men toen Seth Gaaikema op de avond van de 8e mei het Passage Theater kwam heropenen. Veel is er echter niet ge beurd. Theatervoorstellingen zijn er nauwelijks en ook de bioscopen blijven (half) leeg. Meer succes voor het nieuwe station Nieuwland dat dit jaar al vole reizigers op het perron had. Ook het kruisgebouw aan het Bachplein werd voltooid en de bedrijfsgemeenschap Schiemond mocht zich in 1975 een nieuwe behuizing aanmeten. Een betere verkeerssituatie eisten de bewoners in Woudhoek bij een demonstratie half juni. Het was één van de vele acties van wijkbewoners in '75. Resultaat had het veelal wel: de Rotterdamsedijk werd veiliger; het tanker-schoonmaakbedrijf moet uit Zuid verdwijnen; de Slachthuisbuurt wordt gerehabiliteerd. Moeilijkheden blijven echter de kop opsteken. De rel over het komen tot een wijkberaad tussen KSCA en bewonersverenigin gen duurt voort. Er waren veel eerste palen dit jaar. Er werd begonnen met de nieuwe Buitensluis (zie foto), het verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord en het com plex Over de Vesten op de plaats van de afgebroken Frankelandkerk. Ook werd de eerste paal voor het nieuwe dure asiel geslagen. Ondanks dat acties van de dierenbescherming nie! veei geld binnenbrachten, Eén van die acties bracht echter wel veel vreugde teweeg: het sport-, spel- en muziekevenement „24 uur van Schiedam".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5