SCHIEDAMSCHE COURANT Schade beloopt vele miljoenen neem de proef STARDUST MUURVAST OP STRAND Woning uitgebrand: één gewonde f Speciale vrachtwagen parkeerplaatsen Brandweer en politie uren in actie Uitgebreide dijkbewaking BOUWMANEN Reddingboot haalt opvarenden van schip Voorhuis van IJsselhoeve afgebrand Vernielingen aan scholen Stuur mi] cfit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe In combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. Maandag 5 januari 1976- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -101ste jaargang no. 25482pagina's». SCHIEDAM EN KETHEL !n Vlaardingen was tijdens de weekend-stormen een Spido-passa- giersboot te strak afgemeerd. De boot kwam deels op de kade te hangen en dreig de om te slaan. De kabels konden la ter worden gekapt waardoor da kolos weer in het water kwam. De schade bleef hier gelukkig gering. ORKAAN TEISTERT WATERWEGGEBIED De zware stormen met orkaankracht van het afgelo pen weekeinde hebben ook in het gebied Nieuwe Waterweg-noord grote schade aangericht. Politie en brandweer uit Sehiedam, Vlaardingen en Maassluis - hadden handenvol werk. Tientallen televisie-anten- nes waaiden om, dakpannen vlogen in het rond en bomen raakten ontworteld of werden simpelweg geknakt. In Schiedam moest zater dag de Westfrankeland- secujk enige uren wor den afgesloten omdat er een groot aantal dakpla ten van loodsen van een constructiebedrijf op het wegdek waren beland. In Vlaardingen waaide op de Deltaweg een bouwkeet uit elkaar, waardoor onder meer het treinverkeer vertra ging opliep. In dezelfde plaats dreigde ook een Spido-passagiersboot om waardoor voorkomen kon worden dat een groot deel van de oude binnenstad on der water zou lopen. De meeste verzoeken om hulp kwamen vrijdagavond (met de zware zuidwesterstorm) en za terdagmiddag, toen de storm gedraaid was en uit de richting noordwest kwam te slaan, omdat deze te Over de schade is volgens de strak was afgemeerd. politie nog geen zinnig woord te zeggen. Vast staat in ieder geval dat deze in de vele miljos- Met behulp van de sleep- bootdienst en de rivier politie konden de kabels worden losgekapt. In Maassluis bewees de nog niet geheel voltooide Keer sluis in de haven nu al zijn nut. De immense sluisdeu ren konden via een nood- aggregaat worden gesloten, In het gehele land is zater dag uitgebreide dijkbe waking geweest Zo ook in het gebied van Schie dam tot aan Hoek van Holland. Op tal van plaatsen werden vloedke ringen geplaatst; stadhui zen werden ingericht als centrale posten. De dijk bewaking werd zondag morgen vroeg weer opge heven. Door .de hoge waterstand liep zowel in Schiedam als in Vlaardingen en Maassluis een deel van de boulevard onder. Een woordvoerder van de Schiedamse politie schat te dat de waterstand on geveer 75 centimeter on der het niveau van fe bruari 1953 (watersnood) was. In Vlaardingen stond het water tot aan de bovenkant van de rui ten van een chinees res taurant aan de Maasbou levard. nen loopt In Schiedam" was er "een opval lend groot aantal telefoontjes van bewoners die meldden dat hun geparkeerde auto bescha digd was door van het dak gevallen pannen. Op de Cho- pinlaan doorboorde een stuk aluminium dakgoot de achter ruit van een auto. Eveneens in Schiedam werd op het Bach- plein een marktkraam uit el kaar geblazen en in de omge ving werd een fietsenstalling enkele meters verplaatst Van een silo van een mouterij aan de Nöordvestsingel waai den enkele dakplaten. Enkele in' de buurt gelegen lagere gebou wen raakten beschadigd. Niet alleen in Schiedan, maar ook in andere plaatsen gingen op straat geplaatste en niet goed verankerde vuilcontainers aan het rijden. In Vlaardingen ontstond veel schade in de wijk Holy-noord waar enkele bouwketen omver werden geblazen en bouwkra- nen omvielen. Op het station Vlaardingen-west waaiden enkele daken van wachthuisjes. Nabij een flat aan de Fazantlaan raakten drie auto's zwaar beschadigd door omlaag vallende ev-pijpem Za terdagmiddag heeft de Vlaar- dingse politie daarop met een geluidsinstallatie alle omwonen den verzocht hun auto elders te parkeren. In Maassluis werd een grote plastic sporthal aap de Sport- faan beschadigd, waardoor de ze als een soort plumpudding in elkaar zakte. '/Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om-^ geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Woonp].: Tel.; Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen De Stardust op het strand. (Luchtfoto Sijthoffpers.) De Stardust in vliegende storm op het strand gesla gen. Hoek van Holland Het onder Nederlandse vla? varende motorschip Stardust zit sinds afge lopen zaterdag muur vast op het strand tus sen Hoek van Holland en 's-Gravenzande. Het schip liep 's morgens in de orkaanachtige storm roerschade op en gooide vlak voor de Hoek het anker uit, maar de ket ting brak later. De Hoekse reddingboot Koningin Juliana had kort tevoren 19 van de 21 opvarenden van boord gehaald. Eén van hen raakte gewond; de kapitein en een ander bemanningslid zijn nog steeds aan boord. Volgens de rijkspolitie moet de Stardust zo goed als zeker als verloren worden beschouwd. Het schip zit vast vlak onder de duinenrand en kan vrijwel onmogelijk worden losgemaakt zonder dat de duinen zwaar beschadigd zouden worden. De ramp met de Stardust begon zaterdagmorgen toen men roer- schade ontdekte. Kort daarop liet kapitein J. Niesink weten dat hij een reddingboot nodig had om de bemanning op te pikken. Ook aan de kust had men de noodsignalen ontdekt. Bovendien zag men dat het schip door de storm recht op de kust afkwam. Bij de red dingsactie raakte een van de zeelieden gewond toen hij tus sen de „Koningin Juliana" en de Stardust terecht kwam, Met een gebroken been is hij in het Rotterdamse Havenziekenhuis opgenomen. Kort hierna begaf de ankerket ting het. Vrijwel stuurloos dreef het schip daarna richting kust, „Door de grote snelheid kroop het schip bijna in de duinen",' zo meldde een ooggetuige, na dat de Stardust precies voor de strandafslag 's-Gravenzande tot stilstand was gekomen. Later slaagde de storm erin om het schip toch iets in de richting van Hoek van Holland te ver schuiven. Bij laag water bleek bovendien dat de Stardust een groot deel van een strekdam had vernield. Gisteren, toen het weer een bijna lente-achtig karakter had, had de rijkspolitie opnieuw handen vol werk. Dit keer moest de grote stroom nieuwsgierigen die een glimp van het schip wilden opvangen, in goede ba nen worden geleid. Volgens de rijkspolitie in 's-Gra- venzande was het gisteren nog drukker dan op een uitzonder lijk mooie zomerse dag. Van 1s morgens half negen af moest het verkeer worden geregeld. J" Vlaardingen Bij een korte, maar he vige uitslaande brand in een wo ning aan de Van der Werffstraat is zaterdagmorgen voor minstens vijf tigduizend gulden schade ontstaan. Bij de brand raak te de bewoner van het huis gewond door rook en vuur omdat hij vele kostbare minuten nodig had om zijn vijfjarig zoontje in het huis te vinden. De kleuter die met vuur had zitten spelen, was door het gebeuren in pa niek geraakt en was in zijn angst onder zijn bed ge kropen. Zijn vader is opgeno men in het Holy Ziekenhuis. De brand ontstond rond half twaalf, toen het zoontje een laken in brand had gestoken. De brandweer had de vuurzee snel onder controle. De gehele inboedel ging ver loren en ook het huis zelf is bescha digd. De bewoners zijn verzekerd; zij zijn tijdelijk onder gebracht bij buren. In de Van der Werffstraat brandde een wo ning geheel uit op het hoogte punt van de storm. Na weren zwaar verkeer uit binnenstad Vlaardingen Binnen afzienbare tijd krijgt Vlaardin gen speciale vrachtwagen-parkeerplaatsen. Dit is de volgende maatregel die wordt genomen als deze week de Vlaardingse raad akkoord gaat met het college- voorstel om het zware vrachtverkeer 's nachts uit de binnenstad te weren. Vlaardingen Op het hoogte punt van de storm afgelopen zaterdag is brand uitgebroken in de boerderij Usselhoeve. Toen de brandweer bij het mo numentale pand aankwam sloegen de vlammen uit de voorzijde In korte tijd kon het vuur worden bedwongen, maar de brand weer kon niet voorkomen dat het woonhuis van de boerderij volledig uitbrandde. Over de oorzaak tast de politie nog vol komen in het duister. Zoals bekend heeft het "college van B en W plannen om de boerderij te slopen. Dit plan gaat voorlopig niet door omdat vorige week de raadscommissie voor stadsontwikkeling aan wethouder Goudriaan liet we ten dat hij eerst maar eens drie architecten opdracht moet ge ven om een nieuwe bestemming voor de boerderij te zoeken. Op dit ogenblik is nog niet te overzien in hoeverre dit laatste plan (na de brand) nog wel enige zin heeft Schiedam Pas nu is bekend geworden, dat tijdens de jaar wisseling aan twee Schiedamse scholen grote schade is aange richt, volgens de politie ver moedelijk door baldadige jon gelui. De schade in de Jan Ligthart- school op het Frans Halsplein in Schiedam-West loopt ver in de 11.000 gulden. Tijdens de viering van oud en nieuw wer den hier honderd dakpannen, acht lichtkappen op het dak, oud meubilair en het plafond vernield. De regen zorgde later voor nog grotere schade. In de Goeman Borgesiusschool aan de Huijsmanstraat verniel de men een fiks aantal glas-in- lood-ramen en het houten lat werk van een rijwielstalling. Van de vernielingen is vrijdag De speciale vrachtwagen-ter minals zullen vermoedelijk in de nabijheid van havens en industrieterreinen ko men. In ieder geval zal een plaats worden gekozen, vanwaar het mogelijk is dat de rijksweg 20 kan wor den bereikt zonder dat men door het centrum behoeft te rijden. Het gemeentebestuur meent dat deze parkeerplaatsen zullen moeten worden voorzien van enkele sanitaire voorzieningen, van telefoon en natuurlijk ook van bescherming. Wethouder Bas Goudriaan heeft laten weten dat de „ban-de- vrachtwagen-maatregel" ver strekkende gevolgen zal heb ben. Zo zullen bijvoorbeeld be drijven die de melkvoorziening voor hun rekening nemen hun rijtijden deels moeten wijzigen. Ook de busondernemingen die vooral het vervoer van werkne mers in de Botlek en Europoort verzorgen zullen zich moeten aanpassen. In een beperkt aan tal gevallen zal een ontheffing worden verleend maar volgens Goudriaan zal dat aantal zo klein mogelijk worden gehou den om het effect van de maat regel geen ai te grote schade aan te doen. Als de raad het voorstel goed keurt, zal eerst de reactie van Gedeputeerde Staten moeten worden afgewacht. Pas daarna men rekent op maart zal de maatregel van kracht wor den. Dan ook zal pas bekend zijn welke borden zullen wor den geplaatst en hoe deze er uit zullen gaan zien. Reactie Het NOB-Wegtransport heeft ijl middels gereageerd op de Vlaardingse plannen. Volgens het Nationaal Orgaan Beroeps- goederenvervoer had Vlaardin gen eerst met deze instantie moeten overleggen. Volgens het NOB zal Gedeputeerde Staten deze maatregel, als de raad hem heeft goedgekeurd, nooit accepteren. Zo'n maatregel zou volgens het NOB deel uit moe ten maken van een meer om vattend landelijk vervoerbeleid, waarbij ook de belangen van het wegvervoer en de bevoorra ding van de binnensteden zijn opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1