SVV: waarom zo angstig? DHS: louter en alleen op wilskracht FC VVV zelfs blij met 1 -1 FC Vlaardingen weerstaat leider Haarlem URSUS WIJST TDC TERUG VDL HOUDT MET TIEN MAN STAND Van der Bol schakelt Kleton uit Invaller velt SVDPW MAANDAG o JANuARl iaitj 4 Baoko Pavlovic {rechts in duel met Schuurs bezig, maar alle den in het richl Trainer Jan van Iem maakte de niet bij. Piet Roozen (rechts) twijfelt Robert Korengevel (rechts) schiet, voor de derde maal maakt Sobczak hands. Schiedam Leo Halkes bedoelde de opmerking als een grap, gewoon zomaar een opmerking: "Van mij mogen ze de ranglijst zo omdraaien." Maar de grijns op het gezicht van de SVV-trainer kwam niet tot volle ontplooiing. De realiteit wil dan ook dat SW n«- steeds onderaan de rang Gist bungelt, terwijl FC VVV er opnieuw in slaagde in het spoor van koploper Haarlem te blij ven. Vandaar ook het wat zure ondertoontje, omdat SW tegen dit booggeklas- seerde VW een punt pakte, maar ook omdat de Schie dammers zich in veel op zichten gelijkwaardig toon den aan de formatie van trainer Rob Baan. Krachtsverschil was er nauwe lijks. Zeker, de Venlose ploeg: •had een veel sterkere eerste helft, slaagde er in het massaal verdedigende SW minuten lang met de mg tegen de muur te zetten. Maar al werd SVV dan voortdurend in het defen sief gedrongen en al kwamen de Schiedammersnauwelïjks aan serieuze tegenaanvallen toe, veel verder dan de zestien meterlijn kwam ook VW niet. De oorzaak is niet moeilijk te vinden. Al in de 7e minuut, toen VW zich nog liep af te vragen hoe dit behoudende Schiedam- se spel moest worden aange pakt, kwam SW op 1—0. Hans Campen stuurde op rechts Danny Molendijk de diepte in, die op zijn beurt de snelle coun ter afremde, langs de mistas tende Schuurs de opgekomen Ruud van Dijk aanspeelde. Toen leek alle moeite alweer tevergeefs, want op enkele me ters' van. WV-goalie Eddy Sobczak begon Rinus Steenber gen tergend langzaam de bal voor zijn sterke rechterbeen te deponeren. Zó traag, dat I cc Halkes later zou opmerken: "Alsof Rinus niet wilde sco ren." SW's lange verdelger wilde echter wel want - door zijn treuzelen toch nog onver wacht - met een forse uithaal scoorde hij 1—0, UITGANGSPUNT Maar uit alles bleek dat zowel - SW als VW dit uitgangspunt niet hadden ingecalculeerd. De Schiedammers, die het voorko men van een snelle achterstand was ingeprent, hokten massaal voor het doel van Sjaak Bou- meester. VW, dat had gegokt op een snelle openingstreffer, blééf komen. Maar als SW nu eens alle schroom van zich had afge gooid, als die onverwachte on zekerheid in de Venlose afweer volledig was uitgebuit? Rob Baan moet er bang voor zijn geweest, "want", sprak de Ven lose oefenmeester na afloop peinzend, "mijn spelers zijn zich nog steeds niet bewust van hun tweede plaats op de ran glijst De echte overtuiging ont breekt" En déörvan had SW kunnen profiteren. Door Hans Soeters De Schiedammers bewezen dit overigens zelf meerdere malen. Zoals in de 33ste minuut toen Ruud van Dijk een vrije trap het Venlose strafschopgebied instuurde. Iedereen concen treerde zich op de meegekomen Fred Meerhof, waardoor Backo Pavlovic razendsnel kon inkop pen. De inzet was hard en zui ver, maar ketste via de binnen kant paal in de handen van de al geklopte Eddy Sobczak. Pe ch, die Halkes deed verzuchten: "Is het een ronde paal dan zit ie er *i." Maar h >t betekende wel dat WV een halve minuut voor rust de gelijkmaker achter Boumeester kon deponeren. Een ogenschijn lijk ongevaarlijke combinatie tussen Kurcinac en Verbong eindigde in een vrije trap, die door Schuurs hard werd inge schoten. Boumeester kreeg de Maar met de Venlose gelijkma- bal niet onder controle, maar waarom geen enkele SVVter in greep toen Jovanovic onver wacht in balbezit kwam. was een raadsel. De Joegoslaaf kreeg alle tijd en benutte die ook: 1—1. Bart Kreft naar de kant. En daarmee gaf Halkes het sein voor een veel aanvallender concept. ker verdween ook SW's be houdende speelwijze. Danny Molendijk (Halkes: "Hij had zich helemaal leeggespeeld") werd ingeruild voor Robert VW kreeg het er moeilijk mee, Korengevel en weer even later want zo moest Sobczak tot verdween ook Pavlovic voor tweemaal ten van een handsbal erger voorkomen (het leverde hem een boeking op), terwijl ook Van Dinter het in de ogen van arbiter Beukman wat al te bont maakte. Net als SW'er Corrie Huigen verdween ook hij in het boekje van de scheidsrechter. Toen bleek ook pas hoeveel pro blemen VW ondervond van het zonder echte spits spelende SW. Dan weer dook Jos Zoet mulder het gat in, dan weer Wim Mulder, terwijl ook Meer hof en Steenbergen zodra het maar even kon in het Venlose opdoken. Zowel Sobczak Schuurs raakten steeds meer van de kook. En vanaf dat moment mikte WV maar liever op dat ene puntje. "Logisch toch," verontschuldig de Rob Baan zich voor het voorzichtige spel in die laatste minuten, "we misten voldoende tempo om door die muur heen te breken en SW speelde ent housiast genoeg om gevaarlijk te blijven." KANSEN Het leverde SVV desondanks nog twee heel reële scoringskansen op. Vijf minuten voor het einde werd Korengevel door Hermans tegen de grasmat ge deponeerd. Hans Campen mik te de vrije trap op het hoofd van de hoog opspringende Meerhof, maar het blonde hoofd dat SW al zo vaak dit seizoen uit de malaise had ge duwd, miste nu de juiste rich ting. Voor open doel schampte de bal voorlangs. En nog had SW kunnen winnen, want een snelle combinatie tus sen Bart Kreft en Corrie Hui gen belandde bij de naar het centrum getrokken Robert Kg- rengevel. De kleine SWer was zijn belager Vercoulen al kwijt, wurmde zich alleen voor Sobc zak, maar treuzelde net iets te lang waardoor de VW-goalie - opnieuw tenkoste van een handsbal -een doelpunt kon voorkomen. Leo Halkes was echter dik tevre den, roemde zonder uitzonder ing de inzet van zijn spelers., "Dit is het wel, dat spelletje met1 zo'n zwervende, spits. Tjonge, wat had VW het daar moeilijk mee. Maar wat is dat zelfde VW me ontzettend tegengeval len. Net als vorige keer Haar- lem, dat ik ook al niet best vond. Nee hoor, zo bekeken mo gen ze van mij de ranglijst om draaien, staan wij veel te geklasseerd. Maar let maar op mijn woorden; we komen nog heel v/at hoger te staan.,." Rotterdam - SVDPW heeft het in de uitwedstrijd tegen DJS niet kunnen klaren, Het moest met een nederlaag van 2—1 terug naar Schiedam. De oor zaak van de nederlaag moet gezocht worden op het midden veld, Daar was de thuisclub met mannen als Mosselaar, Bijl en Van Zandwijk de Schiedam mers de baas. Toch was de start van SVDPW niet onverdienstelijk. Het ver overde zelfs een veldmeerder heid en DJS kon alleen maar een doelpunt voorkomen door dat Piet van de Starre de bal met de hand speelde. Daar dat in het strafschopgebied gebeur de betekende dat een penalty en deze kans liet George Krei- scher zich niet ontnemen. Het betekende dan ook een voor- sprong van 1—0 voor SVDPW. DJS begreep dat er iets aan moest worden gedaan. Het ver overde, door het goede spel van het trio op het middenveld een vetdmeerderheid. Het had suc ces. Uit een voorzet van Van Zandwijk, kopte Van Dorp de bal goed door. Het leer kwam voor de voeten van Vis, die met een uitgekookt tikje de uit ba lans geraakte Bras passeerde: l-l Na de thee veroverde een hard werkend DJS een overwicht en weer kon dat komen door het goed spelende middentrio. Toch zette het geen zoden aan de dijk Het broodnodige doelpunt om tot de zo nodige overwin ning te komen ontbrak nog steeds. Van Dorp moest met een enkelblessure het veld ver laten. Hij werd vervangen door Rien Brink. De eerste de beste bal die deze voor de voelen kreeg betekende ook de overwinning voor zijn ploeg. Erir.k wrong rich, met de bal aan de voeten langs de Schiedamse verdedigers. Zijn 7klimmend schot was voor Bras moeilijk en juichend kon teruglopen naar de mid denlijn: 2-1. Schieda Jifee moe .jfPfBrmk t Rob van der Bol schakelde Kleton volledig uit Haarlem Schakel beide topscorers Kleton en Van der Berg uit en Haarlem raakt op drift Niet dat FC Vlaardingen '74 winst op mocht strijken tegen de Barry Hughes-formatie, maar het tactisch geslaag de concept kreeg als belo ning een gelijkspel (0—0) en daarom was er na afloop grote vreugde. De achtste deling intussen en om dat te bereiken had FC Vlaar dingen *74 veel mankracht nodig om een langdurig Haarlems beleg te trotse ren. Zelfs de wissels Cees Zwam born en Hans Bal moesten opdraven om de defensie te assisteren. En om de nul te handhaven. door Bas van den Berg Toen die „coup" was ontbrak de handdruk van Bar ry Hughes aan het adres van trainer Jan van Ba aren, die daarop reageerde: „Enkele we ken terug in Vlaardingen maak ten wij het spel, maar Haarlem won en thans had de leider van de eerste divisie geen antwoord op de hechte defensie van ons". Hoewel de kansen voor de Haar lemmers op één hand te tellen waren. Het sprak niet tot de verbeelding dat met name doel man Dick van der Meer eerst na achtenzeventig minuten voetbal het eerste gevaarlijke schot kreeg te verwerken. En het tweede voorbeeld leerde, dat Haarlem Wel mateloos aan viel, maar zó ongeconcentreerd speelde, dat men van de beide ]\XTJLJR oprukkende verdedigers „Beer tje" Wentink en Job an Derksen, Vijf minuten na rust leek de nauwelijks meer van een ge- strijd te worden beslist toen heim wapen kon spreken. Zelfs Rob van der Bol Kleton neer- lange Piet Huyg, ongetwijfeld legde en John Metgod secuur er meer", ging in dit geval geen enkele maal op. Teveel specu leerde leider Haarlem op de beslissende treffer. Maar aangezien Rob van der Bol ex-Ajacied Genie Kleton een moeilijke anderhalf uur bezorg de. terwijl Piet van der Berg te veel ontzag had voor klever Ger Robbemond, was Haarlem al leen maar in staat om via sim pele voorzetten doelman Dick van der Meer regelmatig de lucht in te brengen. Trainer Jan van Ba aren weer: „V/ij legden Van der Berg, Kle ton en Metgod {de laatste door Frans Stans) volledig aan ban den en dat maakte Haarlem kansloos". AANVALLEN En FC Vlaardingen '74? Het spe culeerde lange tijd op die éne counter, die er via Jan Roodbol of Hugo Loehtenbergh wel was, maar niettemin op doel man Rob Boersma weinig in druk maakte. Voor rust in elk geval verbaasden de Vlaardin- gers door hun aanvallende hou ding, waardoor Wim Bercken- kamp en Jan Roodbol bij her- hating in de buurt van laatste man Jan Frantz duelleerden. Haarlem antwoordde op die brutale houding met breedvoe rig aanvalsspel en toen al kon het voor het doel van doelman Van der Meer weinig impone ren. Eenmaal was FC Vlaar dingen '74 enkele minuten voor rust kansloos op een actie tussen Piet van der Berg en voorstopper Piet Huyg, maar de cal schoot langs de verkeerde kant van de paal door. Schiedam Dat DHS uit het treffen met Neptunus tenslotte nog een puntje overhield, was het enige lichtpunt voor de Schiedamse ploeg. Tevreden was men daarmee nauwelijks, maar wel blij. Immers in de op de valreep behaalde 2—2-deling zat geen enkel Schiedams aandeel in de produktie, Neptunus was zo vriendelijk om de bal namelijk tweemaal over de eigen doellijn tc werken. Na vijf minuten al staken de hoog op de ranglijst prijkende Rot terdammers DHS de hand toe. Neptunus-voorstopper Jan Kaptein, vervanger van gebles seerde Hennie den Ouden, had het moeilijk tussen Piet Roozen en Karei Doesburg. Hij leverde een vreemde hoge terugspeel bal op zijn doelman Hennie van spelers Hans van der Linden en Pim Giesen waren daar verant woordelijk voor. Van der Lin den gaf een uitstekende pass in de diepte en toen er van buiten spel ditmaal geen sprake kon zijn, was de op volle snelheid overwicht geen uitgespeelde kansen bracht. In de achttiende minuut werd de opening dan eindelijk wel een keer gevonden. Piet Roozen fungeerde ditmaal als aange ver voor Theo de Raaij, die alleen voor doelman Van Leeu wen kwam. De Raaij kwam echter niet tot een schot, want doelman Van Leeuwen bleek maar al te bereid om de poging om het erg mooit te gaan doen te ondermijnen. sprintende Giesen niet meer te Leen Koekebakker voor Jan Ker- houden. Doelman Sparla gaf hij evenmin een kans: 1—2. Leeuwen af. Die stond echter te DHS moest in de tweede helft we! ver voor rijn doe) en rijn wan hopige pogingen om de net on der de lat verdwijnende ba) te achterhalen, haalden niets meer uit: 1—0. De organisatie was bij Neptunus achter vooralsnog zoek. maar DHS profiteerde daar niet van. Piet Roozen kreeg te weinig steun om werkelijk gevaarlijk te kunnen worden. Eenmaal kreeg de grijzende spits de bal voor het verkeerde been, terwijl een schot uit een moeilijke hoek nog net door doelman Van Leeuwen beroerd kon wor den. Neptunus werd geleidelijk wat sterker, zonder vooralsnog enig gevaar te creëren. Pas in de 34e minuut kwam de} ploeg van trainer Hennie de' Geus gevaarlijk door, en prompt was het raak ook. Op rechts 2ette Half Olofsen laag voor. Doelman Jos Sparla zou de bal bijna pakken, ware het niet dat die via Jan Kersse- meyer voor de voeten van Enk Rijken kwam: 1—I. DHS, ditmaal met Hans Vermeer jn de defensie op do plaats voor geschorste Sjaak Lemen, ging kort voor rust opnieuw onder uit De twee voor het regionale elftal uitverkoren JNeptunus- gaan aanvallen. Het onder druk zetten van Neptunus gebeurde louter en alleen door wils kracht, want van enig raffine ment was geen sprake. Piet Roozen won wel veel kopduels, maar kreeg daarbij te weinig assistentie. Een goede combina tie of een splijtende pass werd evenmin gevonden, zodat het hof bleek een goede zet van trainer Aad van Huuksloot, G0f DrOOg kan ©f want de ijver van Koekebakker nog, werkte aanstekelijk. Gerard van der Pluim bracht als wissel voor de aan het been vrij ern stig geblesseerde Henny Sla nog een extra portie wilskracht in de ploeg en beide partijen maakten zich op voor de finale, Zeer goed leidende scheidsrech ter Meeder moest daarin Hans van der Linde wegens een hak- de beste Haarlemmer voor vijf duizend kijkers, hield rich na rust lange tijd met de aanval alle acties verzand- licht van de haven. Baaren: „Haar- fout ons onder druk te zetten, zelfs een tijdje aanlegde uit de vrije trap. De Vlaardingse muur bracht uit komst en in een andere situatie stopte Dick van der Meer bet schot van Huyg na van een misverstand tussen Cees Bou- man en Jan Roodbol te hebben geprofiteerd. na rust in te klemmen, maar Maar steeds weer waren Kleton wanneer het ons had laten ko men, zou er veel meer ruimte zijn ontstaan. Nu was het bij herhaling een opeenhoping van spelers voor het Vlaardingse doel, zonder dat daar reële kan sen uit kwamen". Trainer Hug hes had kennelijk de list van ruimte te scheppen niet door zien. Evenals zijn pupillen werd hij er snel moedeloos van. Zijn uitspraak achteraf: „Als er één schaap over de dam is, volgen en Van der Berg niet in staat de rol van overheerser te spe len. Steeds weer greep de Vlaardingse defensie agressief in en daar baarde het geen opzien dat halverwege die twee de helft het offensief wat luw de. Nadat doelman Van der Meer tweemaal achtereen een sta-in-de-weg was geweest, bij schoten van George en Sadek, viel het doek ten gunste van FC Vlaardingen '74:0—0. kende beweging een bekeuring teerd kreeg, geven, DHS bleef in die sensa- Met tien man en nog minder dan tierijke slotfase echter ook met ongeschonden. Karei Doesburg kreeg eveneens een officiële waarschuwing, maar zijn reak- tie aan het adres van scheids rechter Meeder was dusdanig dat hij de rode kaart gepresen- een minuut te spelen, werd de wilskracht van DHS toch nog beloond. Kaptein, die overigens een goede wedstrijd speelde, schoot van dichtbij andermaal in eigen doel: 2—2. Waarmee DHS rijkelijk was beloond. VGravenhage FDK en VDL, twee teams die lonken naar de titel. PDK gaat aan kop met drie punten voorsprong op VDL maar het heeft wel een wedstrijd meer gespeeld. Gisteren kreeg VDL de kans dichter bij de koploper te kruipen. Dat dit niet is gelukt, mag toch wel aan wat onfortuin worden toegeschreven. Groots voetbal werd het echter niet. Het gladde veld en de belangen die op het spel stonden waren daar debet aan. VDL speelde de gehele wedstrijd door van- uit de verdediging met Bob Clark en Van Althena als eenzame spitsen. Door deze taktiek kon de thuisclub aanvallend spelen en was dan ook voortdurend op de helft van VDL te vinden. Paal en lat stonden echter een Haags doelpunt in de weg. Aan de andere kant waren de uitvallen van VDL zeker niet van gevaar ontbloot. Clark en Althena bleven de aandacht vragen van de verdediging. Alles bij elkaar was die eerste helft toch niet ongelukkig voor de jongens uit Maassluis. Na de thee werd de strijd steeds feller, PDK trachtte met middelen op eigen terruin tot de winst te komen. Dit had tot gevolg dat de spelers steeds onvriendelijker tegen elkaar werden. Jan van Althena werd er hel slachtoffer van. Bij eensliding van hem wilde de scheidsrechter een voor beeld stellen. Hij vond de sliding niet normaal en zond dan ook Althena als zondebok uit het veld. VDL moest dus met nog een half uur 'te spelen verder met tien man. Het opval lendste daarbij was dat het juist toen beter ging spelen, Het zette de verdediging van de thuisclub onder druk. Doelpunten bleven echter uit. De laatste tien minuten nam de thuisclub het heft weer in handen. VDL moest terug en toen toonde de verde diging waartoe het in staat wa. Doelman Kees Eyck groeide evenals libero Jochem Rietdijk naar grote hoogte. Er bleek voor de aanvallers van PDK geen doorkomen aan. Tien dapper strijdende Maassluizen aren hielden stand lot de laat ste minuut en een gelijkspel was hun beloning. Schiedam De overwinning van 2~1 die Ursus in de thuiswed strijd tegen TDC behaalde is zeker geen afspiegeling van de spel verhouding. Ursus heeft bijna de gehele wedstrijd door de toon aan kunnen geven, niet in het minst door het technisch beter verzorgde spel. Het heeft echter niet meegezeten maar ook de doelman van de bezoekers heeft de Schiedammers van een grotere overwinning af kunnen houden. Zo kon hij kort na het begin een kopbal van Ton Bravetiboer knap uit de kruising halen. Toch moest hij capituleren toen uit een pass van Ruud van Dijk Jack Nieuwstraten de bal voor doel kon brengen. Dat was voor Bravenboer voldoende om met een hard scnot zijn club aan de leiding te helpen: 1—0. Ursus bleef aanvallend. De verdediging van TDC kreeg heel wat te verwerken en deed dat tot aan de veertigste minuut uitstekend. Toen moest het echter het tweede doelpunt toestaan. Uit een schot van Wil Scheepmaker keerde de doelman de bal maar ten dele. De van rijn vuisten springende bal werd een prooi van Ton Bravenboer die koel en beheerst de Rotterdamse doelman voor de tweede maal het nakijken gaf: 2—0. Na de rust werden de bezoekers toch wel sterker. Zij kwamen zelfs tot een doelpunt al was dat er een met een luchtje. John Andeweg had op de zijlijn de bal gekregen. Volgens tal van spelers over de zijlijn. Een ieder verwachtte dan ook wel dat de scheidsrechter zou fluiten. De grensrechter hield zijn vlag omlaag, de arbiter floot niet en Andeweg ging tot verbijstering van de niet ingrijpende verdediging van Ursus door en scoorde: 2—1. Ursus werd na dit doelpunt weer sterker. Het forceerde een groot aantal hoekschoppen maar een doelpunt kwam er niet Integen deel. Uitzonderlijk keeperswerk van doelman Kuiters kort voor tijd hield Ursus op een voorsprong en de overwinning. Het zou voor TDC ook te veel van het goede rijn geweest indien het kort voor tijd aan de gelijkmaker was gekomen. Zo werd weer de oudste speler van het team de held van de dag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4