1 ifd elingsclubs massaal aan de slag S mm aamse meisjes e tuinboim Sunlight, SFCWF en MSV '71 klaar voor de sprong Krakers Directeur GAB over Westlands experiment: „Tuinders wachten te veel af..." Stoulhandel bij de SSV Jubileum J. C. Putter gevonden Geslaagden VZC DONDERDAG 8 JANUARI 1976 4 Schiedam De Schiedamse Scheidsrechters Vereniging houdt 29 januari '76 een bijeenkomst met Aad Stouthandel van de scheidsrechterscominissie betaald voetbal. Een week eerder rijn er voor de Schiedamse arbiters spelre gels onder leiding van Har ry Lakwijk en 15 januari Is er een discussiebijeenkom st. nieuwjaarsviering van de SSV is 9 januari in het clubgebouw van Her mes DVS (20 uur). Vlaardingen De „verplichte" rust is voor de afdelings voetballers (zater dag) uitgelopen tot vier weken en daar om rijst de vraag hoe is overwinterd? De zestien clubs die het Waterweggebied rijk is, beschikken vrijwel allemaal over gemeentelijke accommodaties, waardoor oefenen veelal uit den boze was. Slechts Sun light maakte daar op, omdat het een eigen complex bezit, een uitzondering. Voor de leidende clubs - en dan noe men we Sunlight, WF, SFC en MSV '71 wordt 1976 een belangrijk jaar. Maar ook mogen CION, WK en De mos gaan bewijzen dat de start van de competitie nog steeds op een vergis sing berust Voor Sunlight geen weg terug. Stand: Phoenix 11-18, Goudsw. Boys 10-13. Rijnmond 10-13» GSS 10-12, DVO '32 1140, Sa telliet U-9, Herkingen 10-8, Den Bommel 11-7, PC Maluku 10-4. In 1 B staat de topper oudo Maas- Sunlight op het programma en dat wordt er één met in het achterhoofd een puntenverde ling. Eerder kwamen de "Vlaar- dingers zo'n eindstand overeen. Oude Maas moet winnen om naast Sunlight te komen. Stand: Sunlight 9-15, Oude Maas 9-13, OFB 10-13, DES '37 9-11, ZW 12-1, RSM 10-6, NSU 9-5, Botlek 11-5. In de tweede klas A volgen de concurrenten elkaar dicht op de hielen en daarom zijn GTB, VDL en ClON nog niet hele maal kansloos voor een plaats in de top. GTB ontvangt Zink- wegse Boys, CION krijgt be- zoek van FC Veronica en VDL heeft vrijaf. Stand: DOS '32 11-33» Putterhoek 11-13, Zink- wegse Boys 1143, SDV 11-12, Veronica 1142, GTB 11-11, VDL 11-11, Nelson 11-10, CION 11-9, Groen Wit R. 11-6. In 2 B zal het WK niet meevallen om te moeten optomen tegen het sterke WIA Stand: Berkel 11- 19, WIA 11-16, BVCB 11-14, Hel- levoetsluis 11-12, WHR 11-11, Rhoon 11-10, Smitshoek 11-9, Egel. Boys 11-7, WK 11-7, CO O 11-5. Zondag In de zaterdagsector gaat DVO *32 een moeilijke middag tege moet bij FC Maluku, dat wel de rij in 1 A sluit, maar op eigen terrein tot daden in staat is. De zwartwitten overtuigen niet erg en dat komt voor een groot omdat zij nog geen een heid zijn. Een puntenverdeling lijkt de beste oplossing. GSS voelt zich in de schaduw van het machtige Phoenix nog lang niet kansloos. Zaterdag gaan de Schiedammers in ieder geval de subtopper aan met SV Rijn mond. Schiedam De heer J. C- Putter, hoofdingenieur bij de gemeen te, heeft gistermiddag zijn veer tigjarig jubileum gevierd. De 63-jarige chef utiliteitsbouw kreeg een receptie aangeboden door B en W. Daarvoor was hij al gehuldigd door het personeel van de dienst gemeentewerken. De heer Putter trad op 7 januari 1936 als opzicher-tekenaar in dienst bij de gemeente. In 1940 werd hij opzichter en zeven jaar later technisch hoofdamb tenaar. In 1963 werd hij archi tect B en tien jaar later bereik te hij de huidige rang van hoofdingenieur. Putter is ook vele jaren brand meester en hoofdbrandmeester geweest bij de vrijwilligers. Hij is ook een tijd waarnemend commandant van deze groep geweest In de zondagsector kan SFC zich van winst verzekeren tegen Belvédère om in de top van 1 C te kunnen blij ven, Stand: Abbenbroek 11- 16, Eureka 1145, SFC 10-13, GLZ 11-11, VOB 9-10, Steeds Hooger 10-11, Dilet tant 10-9, Belvédère 10-6, Groen Wit 11-4. Het Schiedamse DRZ acht zich nog niet kansloos voor de titel in 1 B, ook al heeft hier Bloemhof een voor sprong van vijf punten. Zondag ontvangen de Rode Zonners Nestoro dat een bescheiden plaats op de ranglijst inneemt. Stand: Bloemhof 11-18, Vierpolders 9-14, Meeuwenplaat 11-14, DRZ 11-13, Pechvogels 10-9, Pretoria 11-8, VND 12-8, Nestoro 11-7, Dirksland 12- 7. In de eerste klas baart de positie van Demos zorgen, ook al omdat Zuiderster en ASB een achterstand in wedstrijden hebben. Zon dag ontvangen de Schie dammers op „Harga" Bol nes en daaruit moet min stens een gelijkspel komen. Stand: FCO 10-18, Hillesluïs 12-15, Rockanje 10-13, HWD 11-12, Bolnes 12-12, Germi nal 12-11, Alexandria '66 11- 10, Demos 12-10, Zuiderster 11-6, ASB 10-5. WF kan zijn positie verbete ren ten koste van Voor waarts dat in 2 A geen en kele rol betekenis speelt. Stand: SCO 12-17, Real Par- bo 9-14, WF 9-14, Harvards 12-14, Nado/V 11-11, Blij- dorp 12-11, Animo/H 11-8, Voorwaarts 9-4, Zuid 11-3. FCN '66 zit eveneens in een positie die in theorie wel vijf punten achterstand geeft te zien op leider Acti- vas, maar zich nog geens zins verslagen behoeft te voelen. De strijd tegen Me tro levert winst op en dan maar afwachten wat de concurrentie doet Stand: Activas 12-19, Swift Boys 11-17, FCN '66 11-12, RDM 10-11, Zwart Wit 11-9, Metro 12-9, De Roef 9-7, Aeolus 11-7, USA 11-7. Derde klas Schiedamse Boys zit in 3 A Zwarte Pijl dicht achter zijn hielen en daarom is de uitbeurt bij Afrikaander Boys van groot belang. Stand: Zwarte Pij] 11-18, Schiedamsche Boys 10-13, DDC 10-12, Toom Boys 10- 12, Noorderkwartier 11-10, Afrikaander Boys 11-9» OHW 11-8, Varkenoord II- 8, Jai Hind 11-8. MSV '71 volgt de race met Pantser Boys tot nog toe uitstekend. De achterstand van de Maasluizers is twee punten. De uitbeurt bij RWB zal daarin geen ver andering brengen. Stand in 3 C: Pantser Boys 9-16, MSV *71 9-14, Sagu Boys 7-9, RWB 8-9, Hurricanes 10-9, SVO 10-9, Thessaloniki 9-6, Maas 10-0. Het persbericht dat de gemeente Schiedam vorige week over kraak-actie Kraak-actie in Zuid heeft verspreid doet het voor komen alsof wij, de krakers, tijdens een bezoek aan burge meester Lems een uiteenzetting hebben gekregen omtrent de juistheid en billijkheid van het gemeentelijk standpunt inzake de woonruimteverdeling. Dit is echter een foutieve voor stelling van zaken, want tijdens dit bezoek was er sprake van een gesprek, dit in tegenstelling de monoloog die gesuggereerd wordt in het persbericht van de gemeente, waarin burgemeester Lems begrip had voor onze kraak-actie aan de Rijnstraat, gezien onze uiterst urgente si tuatie, maar deze actie op grond van de huidige gemeente politiek moest afwijzen. Hiervoor konden wij begrip op brengen, maar wij bleven ook tijdens dit gesprek met de vraag zitten, wat er zou gaan gebeuren, wanneer wij dakloos werden. Op 5 januari zouden wij namelijk uit de woning aan de Rijnstraat 30b gezet worden. Deze vraag bleef onbeantwoord. Was het ook niet dat wij door eigen initiatief een huis in de particuliere sektor konden krij gen, dan bleef deze vraag on beantwoord en zouden wij ge- SCHIEDAM Te bevragen aan het hoofdhui eau van politie, dagelijks van 9 tot 17 uur, behalve zaterdag en zondag: bril, 1 paar zwarte handschoenen; rode koltrui; tas met inhoud; tasje met sportkle- dmg; kinderwagenzeiltje; druk- houder Acetyleen (politiepost Kethel). Te bevragen bij de vinders: bril met etui, Knoops, v. Dïjckstraat 22, Schiedam; bril met koker, Jonas winkel Doe het zelf, Laan van Bol'eo 21, Schiedam; ring met sleutels, Suttoxp, Troelstra- laan 101, Schiedam; bril, v.d. Leeuw, Schiedamseweg 2, Schiedam; ring met sleutels, Vroom en Dreesmann afd. Te ch. Dienst, Buitenhavenweg; armband» Noordijk, Prins Fre- derik Hendrikstr. 3, Schiedam (tel. 266885); 1 bankbiljet, Rui- grok, Mesdaglaan 14, Schie dam; armbandhorloge, Voogd, Rozenburgerplein 6. Schiedam (tel. 265390); ketting. Douw, Lange Nieuwstraat 33, Schie dam; jongenshorloge, René Lussenburg, v. Heuven Goed- hartstr. 144, Schiedam; sport- horioge (dames), Mevr. v.d. Meer, v. Heuven Goedhartstr. 19, Schiedam (tel. 715790); een geldbedrag, De Leeds, Rem- brandtlaan 8, Schiedam; 1 bankbiljet, Kooyman, Burg. Haarenlaan 797, Schiedam; halsketting, Krijthol-Kremer, Obrechtstraat 7, Schiedam; re genjack, Kruithof, Fabristraat 71b, Schiedam; wanten, v. der Eijk, Woudweg 20, Schiedam; I paar handschoenen, Noordijk, Delflandseweg 22, Schiedam; ondergoed, de Rooy, Aalberse- laan 81, Schiedam; 2 damespan talons, de Raay, W. Pastoor straat 8, Schiedam; dameshand schoen links, Albers, Rotter- damsedijk 247, Schiedam; he ren handschoen rechts, v.d. Heuvel» Rozenlaan 12, Schie dam; herenhandschoen, mevr. v. Ech, Nieuwlandplein 49, Schiedam; heren sjaal, de Ja ger, B. v. Haarenlaan 967, Schiedam; 1 paar dameshand schoenen, mevr. Jansen, Oost- singel 15, Schiedam; knijppor- U.v Mening NAALDWIJK De drie tuin ders, die sinds enkele maanden Surinaamse meisjes in hun be drijf opleiden zijn tevreden. Vandaar ook dat de heer A. M, Stroosnijder, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau In Den Haag, nu al spreekt van een geslaagd experiment Kort maar krachtig behelst dit experiment het volgende: zet een paar Surinaamse meisje aan het werk in een beroep waar veel arbeidsplaatsen on bezet zijn: geef de werkgever een vergoeding voor zijn oplei ding en kijk hoe de meisjes zich aan hun nieuwe omgeving Van de vijf meisjes die begin oktober bij hun nieuwe werkge ver startten zijn er nog vier over. Eén van de meisjes moest om medische redenen afhaken. Voor Stroosnijder alle reden om verheugd te zijn. Hij wacht nu alleen nog op reacties van an dere Westlandse tuinders die met een. personeelstekort kam pen. Bij hem kunnen ze terecht voor die medewerkers. Volgens Stroosnijder nemen de tuinders echter een veel te afwachtende houding aan. „2e kijken eerst de kat uit de boom. „Hoe varen mijn collega's er bij.vragen ze zich waarschijnlijk af. Van daar ook dat er nog zo weinig respons uit het kassengebied is gekomen", zegt de directeur. Toch beziet-hij de toekomst opti mistisch, „Wanneer men aan de idee gewend is, dat er Suri naamse meisjes in de kassen werken, komt het wel op gang. Maar eerst moet de onwetend heid bij de tuinders overwon nen worden". Ook de meisjes vinden het wer ken op de tuinderij geslaagd. Neem de uit Paramaribo af komstige 20-jarige Sonja Kahi- chein. Nu stekt zij chrysanten. Voordat ze daarmee begon werkte ze in een visfabriek in Scheveningen. „Natuurlijk is het een hele omschakeling ge weest. Maar het is ze allemaal erg meegevallen. Alleen het op en neer reizen met de bus uit Den Haag is erg vermoeiend". Carmelita Jhauw werkt sinds twee maanden bij fresia-kweke rij Vreugenhil in Honselersdijk. Bij haar hoor je dezelfde posi tieve geluiden. Tuinder Vreu genhil vindt het door het GAK opgezette project, om op deze wijze de Surinamers werk te verschaffen, een goed idee. „Je door Gérard Voituron moet je wel instellen op de werkgewoonte van Surina mers", zegt hij. „Ik heb er nog nooit één zenuwachtig zien wor den van het werk. Het valt mij wel op dat de meisjes snel en goed leren Natuurlijk moet je ook rekening houden met het werktempo van deze mensen. In het warme land waar rij vandaan komen ligt dat heel anders. Vandaar ook dat ze m onze ogen vaak te langzaam werken". MOEILIJKHEDEN Stroosnijder steekt niet onder stoelen of banken dat het soms* erg moeilijk is Surinamers in bedrijven te plaatsen. „Er zijn nogal wat argumenten te be denken waarom bedrijven niet in zee gaan met deze mensen. In de eerste plaats krijg je de aanpassingsmoeilijkheden die er altijd zijn. Voorts komt daar nog bij dat de Surinamers in de regel tekort schieten in het werktempo, de Tekenvaardig heid beneden peil is en ze moei lijk overweg kunnen met de Nederlandse taal. Toen dit alles nog niet zo bekend was, werden de Surinamers zonder moeite in het arbeidsproces opgenomen. Later bleek dat de mensen zich niet konden aanpassen en war den ze op straat gezet", aldus Stroosnijder. Denkers van het arbeidsbureau begonnen analyses te maken. Zo kreeg je onder andere de categorie Surinamers die men overal kon plaatsen. „Toch moesten ook deze Surina mers in het arbeidsproces wor den opgenomen. We gingen pro jecten uitdenken, Een daarvan speelt zich dus af in het West- land. Voordat we echter zover waren gingen we verschillende malen bij de werkgever op be zoek om te praten over de moeilijkheden die zich zouden kunnen voordoen. Het eindre sultaat is dan dat hij het aan durft". Stroosnijder is van mening dat het minst geringe aanleiding Een van de Surinaamse meisjes aan de arbeid in een Westlandse tuin. kan geven tot een massaal „ik het risico ermee als je het zou wil geen Surinamers in dienst uit-proberen". hebben". „Daarom zullen we Sinds eruge ujd worat de Surina* ons ook wel twee keer beden ken twee verschillende rassen Surinamers bij elkaar te zetten. Het hoeft niet fout te gaan tus sen die twee maar je vergroot mer door het arbeidsbureau „opgeleid" om een sollicitatie gesprek te voeren. Deze service heeft z'n nut inmiddels al bewe zen. De directeur hoopt binnen enkele maanden zeventig Surinaamse meisjes aan het werk te krijgen in het Westiand. „Dat moet vol gens mij mogelijk rijn. Daarna zouden we kunnen proberen jongens op de tuinderijen le g plaatsen". temonnee, A. Engeikes, B. K. Laan 78, Schiedam; geldbedrag, v. Heycop-ten Ham, J. Cats- straat 17, Schiedam tel. 263302; tas, Rob Lansbergen, Schiet baanstraat 1, Schiedam; knip- portemonnee, marktmeester koffiewagen, Baehplein, Schie dam (alleen dinsdag); achter licht v bromfiets, T. Bekarends, Nassaulaan 73, Schiedam; helm, Noordermeer, Hoofd straat 137b, Schiedam; Ierse Setter, Sebregt, Sem. Dresden- pL 20, Schiedam (tel. 705149); bruine hond met witte streep over de borst, L. C. Antes, Ar- chimedesstr. 3a, Schiedam (tel. 263406). Vlaardingen Vorig jaar beeft de Vlaardingse Zwem Club 577 zwemdiploma's kunnen uitreiken. Een be wijs dat naast topsport de recreatieve sector een grote plaats inneemt. In decem ber slaagden daarvan 47 leerlingen voor het basisdi ploma en 37 voor het diplo ma voortgezette opleiding. Geslaagden; Van Gijn-De Bruine, Van Dijk, Van der Caay-Van Nieuwkerk, Rom berg, Van Weele-Van der Caay, Van Solkema, Van Solkema-Boellaard, Van Schaik-De Jong, Vermeu- len-Bouwhuizen, Barg, De Gier, Haltkamp, Horsmeij- er, Konings, Van der Laan, De Maat, De Maat, Nagy, Pors, Rijnaard, Sebel, Swartjes, Swartjes, Verhey, Vermaat, Voogd, Kalkman, Albers, Bouma, Bouma, Deïjs, Harryvan, Moerer, Post, Van Roon, Van der Valk, Wijnhorst, Wijzen- broek en Pors. noodzaakt rijn de kraak-actie voort te zetten en het tot een gerechtelijke procedure te laten komen met de gemeente. Burgemeester Lems kon met ver der gaan dan de toezegging dat de termijn van ontruiming eventueel verlengd zou kunnen worden. Dat B en W de voor beide partijen gunstige afloop misbruikt om hun slechte woonruimteverdelingspolitiek te verdoezelen, vinden wij erg betreurenswaardig. Een tweede kanttekening plaat sen wij bij het feit dat wij, volgens het persbericht van de gemeente, pas na gesprek met de burgemeester initiatief heb ben ontplooid om een woning te verkrijgen in de particuliere sektor. Dit is echter volstrekt onjuist, daar wij ai sinds juli zowel in de gemeentelijke als in de parti culiere sektor bezig zijn om woonruimte te verkrijgen. Mieke Aben en Ton Rek

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3