SCHIEDAMSCHE COURANT Oostenrijker bekent moord op kapster Bowlingcentrtifi i in Musis Sacrum FUSIE BLIJFT MOGELIJK Expositie over sociale strijd van vissermannen II f® ELIENDE DER V1SICHERS Witheet Plan om slachtoffer onder campinghuisje te begraven Stardust wordt gesloopt In het Vlaardingse Visserijmuseum Vergevorderde plannen van Schiedammer Rooftocht langs boten Schiedam In het oude theater Musis Sacrum aan de Lan ge Haven komt een bowïingcentrum. Nadat diverse nen rond het in staat van' verval verkerende gebouw schipbreuk leden, ziet het er naar uit dat de aanleg: van bowlingbanen een haalbare kaart is. De Schiedammer Frans van Rijsber gen, eigenaar van een sportzaak, wil slechts een financië le garantie van de gemeente om te kunnen bouwen. Onafhankelijkheid gymnasium onzeker Hoek van Hoiland De 28-jarige Oostenrijkse kassenbouwer Thomas S. heeft gistermiddag bekend zaterdagavond de twintigjarige kapster Anja Boers te hebben gewurgd. Kort na zijn daad rees bij de dader het plan om samen met zijn achttien jarige broer Karl en diens 26-jarige vriend Götz W.Z., die hij later had ingelicht om het lijk te begraven onder het houten huisje op de camping in 's-Graven- zande waar de laatste twee illegaal verbleven. Ook heeft dit drietal nog gedacht om het in een slaapzak verborgen lichaam in België te la ten verdwijnen. In het haif uur dat deze plan nen werden uitgebroed de bedoeling was ge weest om dit pas 's maandags uit te voeren dronken de drie Oos tenrijkers drie flessen wijn en een fles cham pagne leeg. Dit gebeurde op slechts enkele meters van het lichaam van het vermoorde meisje. Vrijwel de gehele zondag daarna hebben de beide broers S. en hun vriend doorgebracht in talrijke Westlandse café's. Pas 's avonds werd het stoffe lijk overschot gevonden nadat Thomas in een Hoeks café had ver klaard dat zijn vriendin Anja dood was. Uit zijn bekentenis blijkt dat hij zaterdagavond zonder dat Anja dat wist tweehonderd gul den heeft betaald aan een autohandelaar, die hen beiden onlangs een Mercedes had verkocht Daarover is later ruzie ontstaan. Afzonderlijk zijn beiden (oen uitge gaan en 's avonds rond elf uur ontmoetten zij elkaar in de woning aan de Hoekse Prins Hen drikstraat, waar zij sinds enkele maanden samenwoonden. Opnieuw ontstond er ru zie, dit keer niet alleen over geld, maar ook over de jaloezie van Thomas en het dreige ment van Anja ora de verhouding te verbre ken. Tijdens de woordenwisseling werd Thomas witheet en in blinde woede greep bij haar met beide handen bij de keeL Nadat hij ontdekt had dat zijn vriendin stil bleef liggen, is hij wat gaan rondlopen en ten slotte reed hij met de Mercedes naar de 's-Gravenzandse cam ping waar zijn broer en vriend verbleven. Met een betraand gezicht zou hij hen gezegd heb ben: „Hier, neem 250 gulden, er is iets verschrikkelijks ge beurd. Jullie hoeven dan geen moeilijkheden te krijgen". Zijn beide landgenoten geloofden het verhaal niet en reden met hem terug naar Hoek van Hol land. Samen met Götz werd het lijk eerst in een deken ge wikkeld en later in een slaap zak gestopt. Het geheel werd ten slotte onder de bedden ge schoven die daarna werden op gemaakt. Z. ging zelfs zover dat hij een van Anja's flesjes parfum over haar heen leegsprenkelde. De nacht werd op de camping doorgebracht. Na de kroegen tocht op zondag (Götz werd halverwege in een café achter gelaten) eindigde de rit voor Thomas en Karl toen zij met de Mercedes op de Hoekse Dirk van den Burgweg tegen een lichtmast knalden. De auto werd volledig vernield, maar beiden bleven ongedeerd. Na de komst van de politie meldde Thomas zich bij een agent met de mededeling: „Dat is mijn auto, die was gestolen", maar nadat de politieman hem had gevraagd even te wachten ver dween hij weer. Nog geen uur later liet hij de barkeeper van zijn stamcafé weten dat Anja dood was. Volgens de politie was de ver houding tussen de kapster en de kassenbouwer verslechterd sinds de komst van diens broer en vriend eind november. Om dat deze hun intrek namen in zijn campinghnisje en omdat Thomas het nieuwe duo onder hield (hij betaalde alles, huur, eten en drank) bleef er steeds minder geld over voor cadeau tjes voor Anja. Zowel de kassenbouwer als de 26-jarige vriend hebben in hun eigen land al eerder kontakt gehad met de justitie. De eer ste voor wat hij noemt bedrog, de tweede voor roof. Götz zal zich nu moeten verant woorden voor de Nederlandse rechter wegens een poging tot het laten verdwijnen van een lijk. Verder wordt hij vervolgd omdat hij afgelopen zaterdag in Anja's slaapkamer terloops enkele sieraden heeft gestolen. Thomas' broer Kar! nam op zijn beurt een gouden ring en een kettinkje met een bedeltje mee. lOlate jaargang no. 25489- 4 pagina's - SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland/'s-Gra venzan- de Het Belgische vrachtschip Stardust dat tien dagen geleden tijdens een vliegende storm vastliep op het strand bij ,*s- Gravenzande wordt gesloopt. Dit heeft de Belgische verzeke ringsmaatschappij Concordia in Gent, bij wie de Stardust is verzekerd, medegedeeld. Een van de firmanten, de heer Laliement, die ook eigenaar is van de Stardust, verklaarde dat het niet lonend is het vracht schip te bergen. Het repareren van de schade en de totale ber gingsoperatie zouden veel meer geld kosten dan het bedrag waarvoor het schip is kerd. Een noodkreet voor de sociale strijd van de vissers in de negentiende eeuw. Vlaardingen In het Vlaar dingse Visserijmuseum is sinds gisteren een tentoonstelling te zien over de sociale strijd van de Nederlandse visserman. Centraal staat de opkomst en de ontwikkeling van de vakbewe ging in het Nederlandse visse rijbedrijf. De expositie die hoofdzakelijk uit foto's van vroeger bestaat zal precies een jaar in het museum blijven. De officiële opening werd giste ren verricht door de Vlaar dingse burgemeester W, A. Kie- boom, zelf een oud-vakbonds man. Het verhaal van de tentoonstel ling is verdeeld in -vijf tijdvak ken, die deels in elkaar overlo pen. Het eerste streven van de vissers in Vlaardingen, Sche- veningen. Katwijk en Umuiden om hun eigen positie te verbete ren ontstond rond de eeuwwis seling. Voor die tijd overheerste de gedachte dat men nu een maal maar gelukkig moest zijn met de maatschappelijke posi tie die men had. Met opzet hebben de organisato ren van de expositie die de titel "Een sociale taak" heeft gekre gen. gekozen voor een bijna gedwongen looprichting van de bezoekers. Alle ontwikkelingen kunnen hierdoor chronologisch worden gevolgd. De vijf perioden zijn a) Berusting (tot 1890), b) Verontrusting (rond 1900), c) Ontwaakt (1915), d) Samen sterk (1915) en e) Krachtmetingen (crisisjaren). Om de lijn naar de actualiteit door te trekken is er ook een dia-serie te zien Hierin worden afwisselend situaties van vroe ger en nu nader toegelicht. Een der conclusies daarbij is dal de aanleiding van de onrust wel bij de Nederlandse vissers is veranderd, maar dat deze er nog steeds is. Zeer recente voorbeelden daarvan zijn de Scheveningse havenblokkade en de vangstbeperkingen. Organisatie Ook heeft het in de veel langer dan in andere be drijfstakken geduurd voordat er sprake was van een eigen organisatie. Dit gebeurde met name in Scheveningen en Kat wijk, waar juist de kerk een vaak remmende functie had ge had omdat van die zijde vaak werd gesuggereerd dat men maar tevreden moest zijn mei wat men had. Ook het vaak buitengaats zijn had tot gevolg dat men vaak maar moeilijk tot overleg kon komen. Schiedam Opnieuwhebben on bekenden een rooftocht gehou- i den_ langs bootjes die in de Schie lagen afgemeerd. Onge veer veertien scheepjes kregen de inbrekers op bezoek. Slechts enkele eigenaren, hebben tot nu toe aangifte gedaan, omdat men meestal alleen in het week einde naar de Schie toegaat. Uit een van de bootjes is een medicijn genaamd Envacar ge stolen dat erg gevaarlijk kan zijn. De politie vermoedt dat er één of twee daders opereren. Het plan ligt al enige tijd bij de gemeente. Van Kijsbergcn wil de pan den van Musis kopen voor 350.000 gulden van de huidige eigenaar, de miljonair H.Th. Planken uit Wassenaar. Het in desolate toestand verke rende achtergebouw moet worden gesloopt en in plaats daarvan komt de nieuwbouw, waar de banen worden aangelegd. voorgevels van Musis zullen worden gerestaureerd in over- leg met monumentenzorg, even als de daken. Achter komt een parkeerplaats voor ongeveer 35 wagens, De totale kosten voor dit project komen op bijna 1,3 miljoen gulden. Van Rijsbergen wil dat de gemeente voor 3 garant staat omenta ar van de Schie- damse winkelier: „Inderdaad heb ik die plannen ingediend. Een bowlingcentrum vind ik een haalbare kaart in Schie dam. Ik heb al gesprekken ge voerd met banken, een aanne mer en Bowling Nederland, die de banen zal aanleggen". Volgens hem is de plaats voor een dergelijk sportcentrum aan de Lange Haven uitstekend. „Mu sis heeft een naam in Schie dam. Iedereen weet waar het gebouw is. Bovendien is er weer vraag naar uitgaansmoge lijkheden". Hij zegt geen subsi die nodig te hebben, alleen een garantie. „Het kost de gemeente dus niets", aldus de winkelier. Hij hoopt dat er snel een beslis sing valt omdat de banen uiter lijk 1 november bespeeld moe ten kunnen worden. In april wil hij al starten met de bouw en verbouw van Musis Sacrum, Dit om een kloppende exploita tie te kunnen krijgen en om concurrentie-overwegingea Er komen tien banen. „Wat mij betreft beginnen we morgen" aldus Van Rijsbergen. Eigenaar Planken, die al enige van zijn plannen waaronder de bouw van flatwoningen, in de mist zag gaan, vindt het een „moordidee". Planken: „Ik hoop dat dat bowlmgcentrum §r snel komt". Bij ons in... Maassluis Maassluis In de grote schuur achter de boerderij/restau rant De Ridderhof in Maassluis zijn gisteren de opna men gemaakt voor het KRÖ-televisie- programma „Bij ons in... Zuid-Hol- land". Dit program ma zal op zaterdag 24 januari om vijf voor half negert op Nederland 2 wor den uitgezonden. „Bij ons in..." is een programma dat elke maand vanuit een andere provin cie wordt uitgezon den. Steeds wordt dan geprobeerd om een aantal van de optredende arties ten te vinden in dat stukje Nederland. Vandaar ook dat in de eerstkomende aflevering bekende Randstad-artiesten als Bolland en Bol land, Patricia Paay en Willy Alfredo voor de camera's komen.De muzikale sterren worden aan elkaar gepraat door „BB-kwis-prijzenuit- reiker" Pierre van Ostade. Schiedam Het Stedelijk Gymnasium krijgt niet de garantie, dat van een fusie met de rijksscho lengemeenschap Schra- venlant de komende zes jaar geen sprake is. De PvdA-meerderheid in de commissie voor vorming en recreatie heeft gister avond de mogelijkheid open gelaten» dat fusie wel degelijk denkbaar is. Wel heeft PvdA-wethou- der Chris Zijdeveld de oppositie verzekerd dat elke scholier, die het ko mende seizoen nog be gint aan een gymna sium-opleiding» deze stu die kan voltooien. Of die opleiding dan ook kan worden beëindigd op een onafhankelijk Stedelijk Gymnasium, liet hij in het midden. Vooral het CDA echter vond die vraag heel es sentieel. Zijdeveld vervangt ai geruime tijd zijn partijgenote wethouder Clara Visbeen, die last heeft van hoofdpijnen. Tijdens de vergadering van de commissie vorming/recreatie, die gisteren door veel belangstellenden werd bijgewoond, steunde hij een motie van de overige vier PvdA-leden van .deze commis- Hierin wordt het college van Ben W het voorstel gedaan om alle voor- en nadelen van fusie op een rijtje te zetten. De afdeling onderwijs van de gemeente moet daarin adviseren. Later kan de commissie zich dan defi nitief erover uitspreken. Deze motie werd met vijf tegen vier stemmen aangenomen. Kort tevoren was een motie van CDA-vrouwe E.M. Heliwig ver worpen, met de vijf PvdA'ers tegen en met drie CDA-leden en WD'er Gerard Verhulsdonk voor. Middels deze motie had de oppositie de duidelijke uit spraak van B en W willen heb ben, dat het Stedelijk Gymna sium op middellange termijn (zes zeven jaar) zelfstandig kan blijven voortbestaan. Uitspraken van Zijdeveld en ook van PvdA-woordvoerster Yvon ne Siljee zorgden geregeld voor hilariteit op de publieke tribu ne. die voornamelijk was be volkt door leraren, leerlingen en ouders van leerlingen van het gymnasium. Daarentegen hechtte Yvonne Sil jee weinig waarde aan woorden als tendentieus en indoctrine- rend, die werden gebezigd door de woordvoerders van de oppo sitie. Dezen doelden met die termen op de geheimzinnigheid rond een mogelijke fusie, die wethouder Visbeen aanvanke lijk heeft getoond, en op de manier, waarop drs. J. de Lan ge, rijksinspecteur van het VWO, zich in de procedure heeft gemengd. onafhankelijk dagblad Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kïachtcndienst 144144 Woensdag 14 januari 1976

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1