SCHIEDAMSCHE COURANT Empeo laat Schieda niet los Ik neem de proef Lely moet blijven Projectontwikkelaar wil nog steeds het gehele centrum vernieuwen Confes sionelen nu uiterst links" Gemeente koopt ,De Drie Koornbloeme n Vechters baas koelt woede op meisje (16) Tanker bijna gezonken Begin aanleg Moerman plein" Onderzoek socioloog naar nut rechtshulp ^DdnÊ Dinsdag 20 januari 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 101ste jaargang no. 25493 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vïaardingen Op de kruising van de Westlandseweg. de Bur gemeester Pruissingel en de verlengde Burgemeester Heus- denslaan is men sinds gisteren begonnen met de aanleg van het „Moerman-plein". In verband met de reconstructie van deze kruising zal het ver keer met enige vertraging reke ning moeten houden. De werk zaamheden zullen in drie fasen worden uitgevoerd en het ver keer zal telkens over één baan (in beide richtingen) worden ge leid, Verwacht wordt dat het werk tot mei zal duren. Schiedam Empeo, de projectont wikkelingsmaatschappij waar mee de gemeente een samen werkingsovereenkomst heeft af gesloten voor vemiewing van de binnenstad, zal waarschijnlijk tot het bittere einde vechten om het miljoenenproject in handen te houden. Wethouder Chris Zij develd (PvdA) toverde gister avond tijdens de derde avond van het begrotïngsdebat een brief van Empeo tevoorschijn. Hierin staat keihard geschreven dat „de gemeente verplicht is met Empeo een overeenkomst aan te gaan met betrekking tot de realisering van het gehéle plangebied". Het juridische gevecht om de kleine letter tjes in het voorlopige contract speelt al sinds Zijdeveld de portefeuille stadsont wikkeling van ex-collega Cor Bolmers over nam. De verbintenis wordt door de wethouder en zijn PvdA-achterban niet langer gewaardeerd. De projectontwikke laar wil echter Schiedam vastpinnen op de overeenkomst Men stelt zelfs dat de eerste fase - de bonw van de 48 binnenstadswoningen - koste loos is geschied en dat mede daardoor de gemeente zich niet mag terugtrekken. Bo vendien denkt Empeo te kunnen aantonen dat de gemeente het contract niet eenzij dig kan opzeggen. Wel kan men over deel overeenkomsten gaan praten, maar uitsluitend met Empeo tenzij deze bereid is hiervan af te wijken. Zijdeveld, tot nu de wethouder die tijdens de begrotingsbehandelingen het meest te verduren heeft gehad, kwam met deze brief op de proppen, nadat hij kwaad was geworden over enkele uitspraken van het CDA. Deze verweet hem geen vertrouwen te hebben in de oppositie naar aanleiding van de inmiddels beruchte brief van staatssecretaris Schaefer, die geen geld wil geven voor enkele onderdelen van het centrumplan. ONTERECHT De socialist kaatste de bal terug met de opmerking dat Rietje Taverne (CDA-frac- tieleidster) achter zijn rug en die van de begeleidingscommissie om met Empeo had gebeld over het contract Dat zij onterecht belde, wilde Zijdeveld met de brief aantonen. „Ik heb er schoon genoeg van1', aldus Zijdeveld tegenover onze krant „De brief is notabene in de commis sie geweest Er staat duidelijk in dat Em peo het gehele gebied wil hebben. Daar hoeft ze niet over te bellen". Mevrouw Taverne voerde niettemin aan dat er weliswaar over deelcontracten werd gesproken maar niet over de bouw zelf. Schïedamse aannemers zouden ingescha keld kunnen worden. Zij vond dat ze correct had gehandeld, temeer omdat Zij develd van het telefonisch contact afwist. Fractiegenoot Siem Rosman: „U moet con trole niet verwisselen met wantrouwen". Cor van Tdborg (WD) benadrukte nog eens dat er snel met de projectontwikkelaar gepraat moet worden over de mogelijkhe den. Over de brief van Schaefer zei hij: „De staatssecretaris beperkt de vrijheids marge van de gemeente op oneigenlijke wijze". Rosman verweet Zijdeveld dat de ze niet rechtstreeks in wilde gaan op de brief van Schaefer. De wethouder toonde via notulen van de begrotingsvergaderin gen van vorig jaar aan dat de rijkssubsi die ook toen lang niet zeker was. Joop de Jong ging niet op deze zaak in. LAUW Het begrotingsdebat verliep verder vrij lauw. De andere wethouders en burge meester Arie Lems werden gespaard met de opmerking dat zij verleden week al voldoende antwoord hadden gegeven. Gerard Verhulsdonk (WD) vond dat men zich wat betreft het ontbreken van nota's - gezond- heidszorg, meerjarenbegroting, grondbedrijf en dergelijke - te veel af maakte mei argumenten als „geen tijd" en „geen geld". Joop de Jong wilde de post onvoorzien verdelen onder de wethouders, Reinier Scheeres, verantwoordelijke man op financiën, zou dit gaan bekijken. Hans van der Wilk (PPR-man wijk- en jeugdzaken) werd door WD en CPN nog maals verweten weinig te doen. Hij was blij met het wijzigen van de PvdA-motie over de welzijnscentra. Hij mag nu een half jaar langer aan. een plan hiervoor werken. Over het beleid van de burgemeester, CPN- wetbouder Eef Collê en de nog altijd zieke wethouder van vorming en recreatie, Cla ra Visbeen (PvdA) werd niets noemens waardigs gezegd. Vlaard/ngen Bij een aanrijding op de kruising Van der Linden van der Heuvelsutgel en Van Heusdenweg is gisteren deze personenauto in een schroothoop veranderd. De bestuurder van de personen-auto wilde de kruising oversteken, toen een vrachtwagen vóór hem plotseling stopte voor een van rechts komende vrachtwagen; dit ondanks dat eerste zich op een vorrangsweg bevond. De van rechts komende vrachtwagen C3m de verleende voor- ang graag aan, en reed door. De personenauto dat om de onverwacht remmende vrachtwagen been was gereden, reed eveens door. De brokstukken van de personenauto moesten na de botsing letterlijk bij elkaar worden geveegd, de vrachtauto daar entegen kwam er met een paar deukjes vanaf. Ook de chauffeur van de personenauto had geen schramme tje. O Schiedam heeft er een nieuw soort verkeersbord bij. Bij de Mgr. Noten slaan in de wijk Nieuwland zijn twee borden ge plaatst die automo bilisten waarschu wen voor de ver keersdrempels die onlangs in het weg dek zijn aange bracht. Met deze gekleurde borden nabij de Piersonstraat en de Nieuwe Damlaan neemt de gemeente een proef. Het is nog niet zeker of ze blijven staan. De reden dat de bor den daar zijn ge plaatst is volgens ambtenaren van de- dienst gemeente werken het feit dat de opgehoogde No- lenslaan eigenlijk geen woonstraat is, maar toch drempels heeft om de snel heid van het ver keer te verminde ren. Maassluis Het gemeentebestuur van Maassluis streeft er naar dat de fabrieken van Lely te Maasland zich kunnen handhaven. Zij vindt het belangrijk dat dit bedrijf er is. „Het biedt niet alleen werkgele genheid aan zo'n duizend men sen. Het is tevens een milieu vriendelijk bedrijf', aldus het college. ,Ook al heeft Maassluis zelf geen ruimte meer om nieuwe wonin gen te bouwen en zou een uit wijkmogelijkheid Maasland kunnen zijn, dan moet dat niet ten koste gaan van dit bedrijf' zo stelt het. Hoe het ruimteprobleem ui de Deze uitspraak is gedaan in ant- komende jaren moet worden woord op vragen van gemeente- opgelost zal men moeten af- raadslid ton Wustrow (Pv- wachten, aldus het college, dA), die rich afvroeg hoe de gemeente tegenover de toe komst van het bedrijf staat Het college zegt dat het niet haar taak is te bepalen of verrui ming van het Maassluise grond gebied ten koste van Maasland zal plaatsvinden. Dit ligt meer op het gebied van hogere over heidsorganen. |{||[[irillll!lliit(lil!ll[lllll!lllll[!ll|[!illlllllllll]]illl!llllllllllll|j|||lil!lti!lflll!llll![l(||||l|[f|l||||[|f||!l||[!|jlll[!lj!!j||||[]lllll[|lll||llj||[!!llllj(l[][||]llj|||||(||lt V. De Vïaardingen KVP-raadsIeden Jac. Hockx en Koos v.d. Linden gaan verhui zen. In het kader van de CDA-samenwerk- ing verhuizen beide raadsleden in de raadszaal naar de an dere zijde van de U-vormtge tafel. Daar zullen zij zich naast de leden van de PCG- fractïe nestelen. Als gevolg daarvan schuiven alle raadsle den in Vïaardingen twee stoelen naar links. De consequentie daarvan is weer dat het Vlaardingse pro gressieve programcol lege als volgt de raadszaal inkijkt: De WD zit uiterst rechts De PvdA en de PPR zitten in het midden en het CDA (nu nog PCG en KVP) zitten uiterst links „De. Drie Koorn bloe men": gebouwd in 1770 als brandersmolen, later gebruikt iv als bakkersmo- V (en en nu op- slagplaats. Twee van de vier wieken moesten pre cies tweehon derd jaar na de bouw worden gesloopt, om dat het bouwsel steeds meer in verval raakte. Schiedam Het bureau voor rechtshulp in Schiedam wil contact opnemen met een so cioloog, die moet uitzoeken hoeveel mensen werkelijk wor den geholpen met adviezen die het bureau geeft. Mevrouw C. SPier-Walraven, die bezoekers van het bureau zo pen met juridische problemen, heeft zelf de indruk, dat zij gemiddeld twee van de tien be zoekers ruim voldoende advies geeft. Van de overigen weet ze* het niet en wat helemaal onbe kend is. is het aantal bezoekers dat met haar raadgevingen te vreden is. goed mogelijk probeert te hel- Mevrouw Spier heeft daarover contact opgenomen met het be stuur van het bureau voor rechtshulp. Men voelde er toen iets voor om een sociologisch onderzoek in te stellen, waar door de dienstverlening kan worden verbeterd. Op pagina een gesprek met mevrouw Spier. Schiedam De in verval rakende oude brandersmolen „De Drie Koombloemen" aan de Vellevest in Schiedam wordt door de gemeente gekocht. Het is de laatste molen die nog moet worden gerestaureerd. De andere drie vierwiekers die Schiedam nog telt, de Noordmolen, de Vrijheid en de Walvisch, zijn al in oude glorie hersteld- Vïaardingen Een 20-jarige be zoeker van het ontmoetingscen trum Westwijk heeft dit week einde rijn woede gekoeld op een 16-jarig meisje. Later trapte hij uit pure baldadigheid nog even twee ruiten in. De jongeman die vermoedelijk een flinke hoeveelheid bier had gedronken gedroeg rich in het centrum uiterst agressief er* - hinderlijk. Op zeker moment besloten ande re bezoekers hem buiten de deur te zetten; bij deze rurie kreeg een 16-jarig meisje een deur tegen het hoofd. Zi} ver loor het bewustzijn en moest in het Holy Ziekenhuis worden onderzocht. Vïaardingen Een in de Konin gin Wilhelmina haven liggende Hollandse tanker is dit week einde bijna gezonken, 's Mor gens ondekten enkele beman ningsleden, dat in de machine kamer van de Eminentia twee meter water stond. In allerlijl werd het schip door de bran- weer leeggepompt Over de oorzaak van het vollopen van het schip tast men nog ia het duister. eiaerMom^V nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Jarenlang heeft de gemeente on derhandeld met de eigenaar P. van Voorden, die een graan- en veevoederbedrijf in de molen heeft De transactie is enkele ?an -De D™ Koorn- maakwerkzaamheden gaan uit voeren. De gemeente trekt hier voor 2000 gulden uit. lllllillj|IE[[tllIII[llllll[ll[[lllll(ilIIII[|l[lltl!llllllllll<l!ttlllltlllli1ll![[lllll!lt!lllllllllllIltltlll[|||flllltllllllltl[lillllHllllilll[|||||||iy!Ellllt[lll!l[|ll!llll!lll6llj,lil weken geleden tot stand geko men. De molen zal worden gerestau reerd met behulp van onder meer de molenvrijwilligers, die al eerder hebben geholpen met het opknappen van de andere molens Zii 7n11*>n de srhnniv bloemen" is voornamelijk nog het werk geweest van oud-wet houder Cor Bolmers, die rich altijd heeft beijverd voor het herstel van de vier brandersmo lens. Waarschijnlijk zal het be drijf van de heer Van Voorden wel m de molen blijven geves tigd Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Woonpl.: Tel: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1