Plaatselijk beleid voor gastarbeiders Bureau voor rechtshulp is een soort EHBO-post M Alberdinck Thijm vlot in blijspel Patricia Centrum Spees eindelijk open SG-toneel: voortreffelijk Diefstallen Welpen hielden achtkamp Doe het zelf Kwartet in arrest Vlaardingens eigen koers: Mevrouw Spier over haar Wetswinkel Aanrijdingen DINSDAG 20 JANUARI 1976 3 Vlaardingen „Wij willen een eigen, plaatselijk be leid voor de buitenlandse werknemers. Dit kan dan aansluiten op het regio nale beleid, maar bet ini tiatief gaat van ons uit", aldus vlaardingens wet houder voor welzijnsaan- gelegenheden Rien Bo venberg. Het nieuwe beleid 2al worden neergelegd in een nota. Deze nota is lang geleden al toege zegd. Tot op heden echter is het bij een aantal medede lingen gebleven. Daarin kwamen naar de mening van Rien Bovenberg wel eni ge beleidsuitgangspunten naar voren. De leden van de commissie voor welzij nsaan- gelegenheden echter hebben hier vooralsnog geen genoe gen meegenomen. Rien Bo- vi iberg heeft dan ook toe gezegd, dat de nota over het beleid buitenlandse werkne mers in de loop van dit jaar te verwachten valt Inmiddels is begonnen met het in gereedheid brengen van een flat in Hoïy-Noord. Deze flat zal plaatsbieden aan vijf buitenlandse, alleenstaande werknemers. In totaal 2tillen bij wijze van experiment dne van dit soort flats voor buitenlandse werknemers worden ingericht. Rien Bo venberg is er van overtuigd, dat er grote belangstelling bestaat voor deze manier van huisvesting. Hij is van oordeel, dat dit wel op basis van vrijwilligheid moet ge beuren. „Je moet natuurlijk niet de mensen pressen om in zo'n flat te gaan zitten. Dat zou afbreuk doen aan het experiment", aldus de wethouder. De wethouder acht een nieuw beleid voor de buitenlandse werknemers noodzakelijk. Het regionale beleid is niet uit de verf gekomen en daarom wil Rien Bovenberg een meer plaatselijk beleid. „De? Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers in Rotterdam houdt zich alleen met Rotterdam bezig. Deze stichting maakt ook het geld voor de regio op. Rijnmond heeft ook geen beleid. We, moeten dus wel", zo stelt de wethouder. Het beleid van Rien Boven berg wordt overigens nogal aangevochten. Onlangs nog kreeg en wethouder van en kele raadsleden nogal harde verwijten over het uitblijven van de nota. De KVP'er les Hoek verweet de wethouder zelfs onmacht Hij vroeg zich af hoe lang de PvdA ebt nog zou tolereren, te meer daar er al meerdere nota's waren toegezegd, die nog steeds niet zijn verschenen. Naar de mening van Hockx zou het verstandig zijn een schema te maken voor no ta's. Dan zou iedereen weten wanneer een nota uitkomt Vlaardingen Ongeveer 150 wel pen in de leeftijd van 8 tot en met 11 jaar (leden van acht scouting.groepen uit Vlaardin gen en Maassluis) hebben hun jaarlijkse achtkamp gehouden Dit gebeurde dit keer in de sportzalen van de Prof. Casi- mir-Scholengemeenschap in de Vïaaramgse westwijk. Tijdens deze wedstrijden bestrij den de welpen elkaar onder meer in de large-arm-race, een ontmoeting knng-stuitbal, het eierrek gooien en de handicap race. Komende zaterdag wordt een gelijksoortig achtkamp m Schiedam gehouden Schiedam Het bureau voor rechtshulp gaat het aantal spreekuren per maand verdubbelen. Me vrouw C. Spier-Walraven, die de laatste tijd in haar eentje de bezoekers van het bureau In Schiedam te woord staat, hoopt dat hierdoor de dienstverlening wordt verbeterd. Het gaat om gratis hulp aan mensen met juridische problemen. Het bureau blijft rijn voor mensen Riet allerhande spreekuren houden in kopzorgen en tevens als ge- „ehnimr rlp TWretunf op- tvoon ontspanningsoord, dat al- g!Sf 'os gegoten in café-vorm. vestlga aan de Nieuw- Op het ogenblik komen reeds veel straat 12 m Schiedam. In nog lang niet concrete plannen is gesproken over een eventuele mo gelijkheid, dat het bu reau verhuist naar voor malige mouterij De Goudsbloem op de hoek Noordvest/St. Annazus- terstraat Als hier het project Stage is verwe zenlijkt, zou daar ruimte zijn voor het bureau. Mevrouw Spier piekert er echter door Kor Keqel mensen mot maatschappelijke problemen naar het bureau voor rechtshulp. Mevrouw Spier zegt erover: „Ik probeer natuurlijk ook die mensen te helpen, maar vaak moet ik hem venvijzen naar de sociaal raadsman. Het verschil tussen ons is, dat ik gespecialiseerd ben in juridische zaken en dat de mensen naar hem toe kun nen voor alle problemen", met over om te verhuizen. Mevrouw Spier, die door ziekte ,J)at naakt de verwarring gro- van deurwaarder J. Fontijne ter", zegt ze. „We moeten de problemen toch een beetje ge scheiden houden. Wel lijkt sa menwerking van ons bureau met Stage een goede mogelijk heid, maar daarover moet nog worden gepraat". Over Stage schreven wij al in onze krant van 18 december. Dit project wordt min of meer gezien als een opvangcentrum het bureauwerk in Schiedam alleen doet, krijgt te maken met talrijke klachten. Verreweg de meeste gaan over arbeidszaken, maar daarnaast gaan de pro blemen over huur- en woning- kwesties, sociale vezekeringen, echtscheidingen, koop- en con sumentenzaken, erfrecht, straf zaken, belastingen, verkeers- kwe sties, bijstand, buitenlan- ders, schulden,, verzekeringen, burenrecht „In twintig procent van de geval len heb ik zelf de indruk, dat ik voldoende advies heb gege ven en de mensen 20 goed mo gelijk heb geholpen", zegt me vrouw Spier. „Voor het ovenge weet ik het niet precies. Maar Mevrouw Spier; „In twintig procent van de gevallen heb ik zelf de indruk, dat ik ge noeg advies heb gegeven". dat is niet eens het belangrijkst. Liever zou ik willen horen, wat de bezoekers van het bureau aan mijn raadgevingen hebben. Daarom zou ik het toejuichen, als een sociologisch onderzoek in Schiedam kan worden ge houden om te kijken hoeveel mensen erbij gebaat zijn". Een groot aantal mensen (m de tijd dat het bureau in de Teer- stoof rit, kwamen er ruim 850 bezoekers) kan mevrouw Spier met direct helpen. „Als de pro blemen niet al te ingewikkeld rijn. probeer ik ze samen met de bezoeker op te lossen. Is het geval moeilijker, dan zou dat te veel tijd gaan kosten. Ik moet de mensen dan doorsturen naar een advocaat of deurwaarder, een notaris, maatschappelijk werker, sociaal raadsman, do minee of pastoor, de Raad voor Kinderbescherming, de huurad- vieseommissie of noem maar op" Degenen, die geen advocaat kun nen betalen, stuurt mevrouw Spier door naar de sociale dienst van de gemeente, waar een zogeheten acte van onver mogen kan worden gehaald Men heeft daardoor dan recht op gratis hulp als 't op een proces aankomt De spreekuren van het bureau voor rechtshulp zijn gepland op dinsdag- en donderdagmiddag, van twee tot vier uur, maar meestal zal dat uitlopen. Ook op andere dagen heeft me vrouw Spier het er druk mee. Ze zoekt de problemen dan uit of heeft inmiddels afspraken gemaakt met mensen, dus niet op het spreekuur konden ko men. Ze wordt vaak op de meest onmogelijke tijden ge beld. Telefoontjes komen ook bij de vleet naar Henk Holmer, de beheerder van gebouw de Teerstoof. Hij verwijst de men sen naar mevrouw Spier of geeft de klachten door aan haar. „Het bureau voor rechtshulp is echt een eerstehulppost een soort EHBO op juridisch ge bied", zegt mevrouw Spier. .Berst hadden we één spree kuur per week, maar het is in de loop van de tijd zó druk geworden.... Het bureau begint dan ook als wetswinkel einde lijk iets bekender te worden". De vrije productie van de sectie toneel, Schiedam se Gemeen schap, „Robert, Bertram en Cie", van Herman Heijermans is een volledig succes gewor den. De ongeveer vierhonderd bezoekers zagen zich, met toe passing van lichteffecten, te- ruggeflitst naar de jaren twin tig waarin het gegeven zich afspeelt Te herkennen in kle derdrachten en de inrichting van decors en verdere toneel aankleding. Doorgevoerd tot in de kleinste details, door de toe schouwers terecht beloond met «open doekjes". Verder was er een enscênering, aangepast aan veel figuratie. Leuke types in de bijrollen die het goed deden in de door Heij ermans in zijn stuk gehanteer de satire bij het schilderen van zijn figuren. Kortom, een pre sentatie die als voortreffelijk dient geklassificeerd en voor amateurtoneel van hoog niveau. Dit alles gaf de doorslag bij het welslagen van de opvoering van „Robert, Bertram, en Cie" met veel langdurige dialogen en een essentie voor iedereen begrijpe lijk maar niet altijd even duide lijk wat betreft de zwendel in effecten. Voor de hoofdperso nen beschikte regisseur Reinier Heidemann, over meer gerouti neerde acteurs en drukte een duidelijk stempel op voorstel ling. Stuk voor stuk kwamen deze uiteenlopende figuren goed uit de verf. De aalgladde vervalser van handtekeningen, Robert en een professionele zakkenroller, Bertram. Het duo breekt uit ue gevangenis en be sluit een deal aan te gaart Voor het grote werk komen ze in contact met de „uper ten". Een weinig scrupuleuze bankier en een couponnetjes knippende Baron. Kleine en grote dieven gaan samenwerken willen 2e el kaar niet ophangen. Een van de slachtoffers dreigt een gevange nisbeambte te worden. Hij kan Robert en Bertram weer in de gevangenis doen belanden maar sluit zich aan bij de cor rupte kliek om rijn in deze zwendelaffaire gestopte spaar centen met een surplus aan zwijggeld te kunnen vangen. „Stelen in het groot en stelen in het klein", roept Robert aan het slot van de voorstelling dan ook uit, hem m de mond gelegd door Herman Heijermans, zo'n zestig jaar geleden, als een slag zin welke in onze huidige maat schappij nog steeds van toepas sing is. Hij hanteerde trouwens meer het aan de tijd van het „theater de Parte" herinneren de. op de 2aal spelen van de acteurs om zodoende het pu bliek bij het toneelgebeuren rechtstreeks te betrekken. In de teksten kwam veel fijne humor voor, al dient gezegd, dat de 2egging hiervan nu en dan en kele witte puntjes bevatten wat het speltempo afremde. Nog maals: „Robert, Bertram en Cie" was een volledig succes als toneelgebeuren, door de toe schouwers met een ovationeel applaus beloond terwijl de me dewerkenden de dik verdiende bloemen ontvingen. Willem de Bruijn Traditiegetrouw bracht de Sehie- damse Toneelvereniging „Al- berdingk Thijm" in de eerste maand van het nieuwe jaar een nieuw toneelstuk in première. In een uitverkochte zaal Irene bracht de groep het blijspel „Patricia" voor het voetlicht, geschreven door Dick van Maasland. Het werk van deze auteur is er op gericht de toe schouwer een plezierige toneel avond te presenteren; om eens hartelijk te kunnen gnuiven en lachen. Dit staat ook „Alber- dingk Thijm" sinds jaren voor Vlaardingen De vrouwengroep in het buurtcentrum De Haven' begint op woensdag een doe- het-zelf cursus onder het motto dat vrouwen best een boorma chine of een zaag mogen hante ren. In de cursus komen onder werpen als electriciteit, timmer werk en onderhoudswerk aan de orde. Kosten van de cursus die om half negen begint en waar kapotte spullen kunnen worden meege nomen: één gulden vijftig. Ook kunnen zich nog vrouwen opgeven voor de organisatie van de kledingruilbeurs en het Vrouwencabaret ogen en beider opzet is dan ook geslaagd. „Patricia" is een pre tentieloos toneelwerkje en speelt zich af in de familiekring van een fabrikant m dames panty's. De zaak is op z'n re tour nu een concurrent een re clamestunt voor de radio uit haalt met zoet gevooisde tek sten die bij de dames goed overkomen maar meer nog bij de militairen die, de onbekende stem gaan vergelijken met die van Vera Lyn. tijdens de oor logsjaren in Engeland als „The Sweetheart of the Forces". Het ergste is nog dat de vrouw van de fabrikant schnabbelt bij de radio en het is hSdr stem die ongewild de omzet van dames- panty's naar een nulpunt dreigt te voeren Een stem heeft uiteraard een li chaam en hiervoor wordt ccn compositiefoto gemaakt Boven en onderstuk van „Patricia" (de stem) zijn van twee verschillen de vrouwen. Wie de juiste pas- maten van dit tweetal weet te raden mag een dagje uit met Patricia op kosten van de fabri kant. Als op een gegeven mo ment de winnaar van de prijs vraag zich meldt, ontstaan er ware toestanden in het gezin Dekker die met geen pen te beschrijven zijn. Natuurlijk komt alles goed en gaat de Fatncia-combinatie werken voor de gedupeerde tegenpartij. De toneelgroep gaf van dit alles een vlotte vertolking. Goed en- semblespel, onder leiding van regisseur Jaqeues van Haaste ren, gebracht in een goed ver zorgd decor. Ans de Kaper speelde Mies, de „stem" met gastspeler, Wim Gerla als haar echtgenoot Ook de ovenge ac teurs waren voor hun taak be rekend. Jenny Huldij-Van Gorp als Karin die haar verloofde verliefd ziet worden op de „stem" (Jan Prikker). Lies van der Horst-Meijer, de kordate dienstbode) Sjef de Jong als Damel Donker, met een late huwelijksroepmg; Thea het „onderstuk" van Patricia, ge speeld door Carina Grisee!-Wit ter cn een uitstekende vertol king van Coby Mulder-Klom pen als het „bovenstuk" van Patricia. De regisseur zelf speelde de rol van B.B. Bollen- bach, de man die de prijsvraag won en Patricia voor twaalf uur kwam opeisen. Hij was de komische figuur van het stuk waarin alle medespelenden een voldoende haalden. Schiedam De pohtiie heeft vier jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar aangehouden m net voikstuincncomplex Thurlede. De knullen worden ervan ver dacht een sene inbraken te hebben gepleegd m tuinhuisjes In het voorbije weekeinde waren de vier jongens weer op pad. rond half negen 's avonds Agenten, die de laatste tijd een extra oogje in het zeil houden in sportparken en volkstuinen, vonden dat verdacht Bij de aanhouding bleek, dat de jonge ren „inbrekersgereedschap" bij zich hadden. Zij hebben het weekend verder moeten doorbrengen op het Schiedamse politiebureau en rijn gisteren verhoord. Bekend is al, dat zij onlangs hebben ingebroken in de kantir.es van de sportclubs GSS en UVU in sportpark Karga Na een telefoontje van een Schie dammer kon de pohue twee jongens aanhouden, die de ruit van een reddmgsboeikas bij de Oranjebrug hadden stukgesla gen. De twee, P.H. (22) en J.W. (19), zaten gisteren nog vast op het politiebureau. Schiedam Het 16-jarige meisje M.E. uit Schiedam is met een kniefractuur opgenomen in het Nole'iriekenhuis. Ze zat achter op de brommer van haar vriend P.F. (18). toen deze op de Vlaardingerdijk tegen een auto opreed. Het ongeluk gebeurde bij de Jo zef Israelstraat. De personen wagen. bestuurd door de 19-ja- rige WCK, was hier aan het keren, toen de bromfiets nog op ruim zestig meter afstand was De politie vermoedt dan ook. dat de bromfietser veel te hard reed en niet meer op tijd kon remmen Ook bij de afrit van de Rotter- damsedijk m Schiedam vond een aanrijding plaats, waarbij de 30-jarige automobilist J.H. van den H. geheel buiten zijn schuld betrokken raakte. Toch moest hij mee naar het politie bureau, waar na de blaastest en de bloedproef bleek, dat hij te veel sterke draak had genut tigd. Hoek van Holland Het jeugdcentrum „Spees" in de Koek is (officieel) eindelijk open. Onbekenden die eind vorige week het jeugdcen trum aan de Hoekse IiiUweg wilden binnengaan vonden slechts het bord „Gesloten wegens officiële opening" Voor een enkel ogenblik was toen het jeugdhonk het do mein van volwassenen. Van bouwers en helpers, van deelraadsleden, waterstaats mensen en zakenmensen. Kortom van iedereen die Schiedam Een marmeren pen dule en twee schilderijen, ge wikkeld in een beddesprei, zijn gestolen uit een bejaardenwo- ning op het Hofje van Belois aan de Aleideslraal. Door een niet goed sluitend raam open te wrikken kon de inbreker binnenkomen. Door aan de voorzijde van een pand aan de Lange Nieuw- straat, nabij het politiebureau, een raam opw te schuiven konden inbrekers naar binnen klimmen. Hit de woning, eigen dom van de 2&-jarlge steno graaf R.B., werden een platen speler en een versterker, totale «raarde 2000 gulden, gestolen. Hit de kantine van de korfbal vereniging Succes aan de Mgr. N'olensiaan werd een kopje ge stolen, in de kantine van de wielerbaan in het Hargapark werden 's nachts enkele flesjes frisdrank leeggedronken. Een friteuse van 1500 gulden en een koffiezetapparaat van 800 gulden werden ontvreemd uit de kantine op het tennispark van X van Vliet aan de Stad houderslaan. Uit de auto van de 28-jarige melkhandelaar L. Vuyk werd een melkfles met honderd losse guldens gestolen. Ook werd een rolletje met twintig rijks daalders ontvreemd. De wagen was geparkeerd op de Schie damse weg. maar iels te maken had mot de totstandkoming van het meuwe onderkomen. T"?n was hel moment waarop onderanderen opa Den Har- tog in het zonnetje werd ge zet Geen wonder, want deze krasse 84-jarige heeft in zijn eentje de bar van het cen trum m elkaar gezet Officieel was ook het moment toen de heer D. H de Haas. voorzitter van de commissie jeugdzaken van de deelraad, de plaat onthulde waarop de naam van het centrum stond Gekozen is voor de naam „Spees", wal afkomstig is van het Engelse „space" dat ruimte betekent Om geen problemen te hebben heeft men echter voor een Neder landse schrijfwijze gekozen. Daardoor was het des te op vallender dat de heer De Haas van „spees" weer „spies" maakte. Hij wilde het weer op z'n Engels uit spreken. Het jeugdhonk is totstandge komen nadat eerst enkele kraakacties hadden plaats gevonden. Tijdens een be zoek van de toenmalige bur gemeester Thomassen werd ervoor gedemonstreerd Het huidige gebouwtje is een ge schenk van Rijkswaterstaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3