SCHIEDAMSCHE COURANT O jB erdoor dankz j compromis I fdACPN bü mmm Ik neem de proef J V V.D-s ugges tie: personeelsstop gemeente COLLEGE: WE KENNEN NIETS DOEN Snelheid op weg Deïft- Kethel omlaag Hl" li Politieke verhoudingen Schiedamse raad verscherpt Vier van de tien moties aangenomen Vier gewonden steekpartij Hf! lm Geen alcohol, geen gordels Politie houdt dieven aan m Kanttekening De macht en angst van de CPN Hollandia heeft nog steeds geen maatregelen getroffen Sexy inbreker sii£u mm AUTOBEDRIJF ERTAN VERZOEK AAN MINISTER: NA MOORDZAAK MEER AANDACHT VOOR LOGEMENTWET Belletje fi^Oidni pil Donderdag 22 januari 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -10Iele jaargang no. 254956 pagina's^ Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De CPN, die met één raadslid (A&d de Wolf) en één wethou der (Eef Collé) het linkse pro gram col lege in Schiedam de gewenste meerderheid geeft, heeft zich gisteravond duide lijk verloochend tegenover zijn kiexers. De twee communisten speelden hon politiek spelletje op een zeer ongeloofwaardige manier, die in tijden van ver kiezingen hen ongetwijfeld duur zou hebben komen te staan. Wat gebeurde er? De CPN moest uit principiële overwegingen tegen de verhoging van de on- roerendgoedbe lasting Stem men. Maar dan zou het pro gramcollege een gevoelig ver lies lijden. Op het juiste mo ment vroeg fractieleider van de PvdA, Joop de Jong, een schorsing aan. Samen met de twee dissidenten, alsmede de verantwoordelijke socialisti sche wethouder Rei nier Schee res en partijgenoot Ruud van der Veer namen zij de lift naar de rustige zesde etage van het stadskantoor. Een half uur later kwam het hiernaast ver melde compromis uit de bus. Tot ongenoegen van Scheeres, die de '58.000 gulden van de reinigingsrechten al aan iets anders had toebedacht Niette min greep het college en de PvdA de concessie met beide handen' aan, hoewel men 20 langzamerhand de CPN begint te „haten". Men gedoogt de communisten slechts om de meerderheid in de raad te be houden. De CPN bezit duidelijk een machtspositie, maar vergeet te gelijkertijd door de angst ge wipt te worden de eigen ach terban en laat zich door de PvdA op gezette tijden inpal men. Een voorbeeld van kie zersbedrog. Schiedam De verhoging van de onroerendgoed- belasting (OGB) heeft gisteravond de politieke verhoudingen binnen de Schiedamse raad danig verscherpt. De CPN, die uit principiële overwe gingen tegen zou moeten stemmen, wist via een uitweg toch het linkse programcoEege te blij ven steunen. De PvdA nam met deze concessie genoegen, terwijl de op positiepartijen WD en CDA zich fel tegen de „onbetrouwbare hou ding" van de communis ten keerden. Het was gisteren de laatste avond van de begrotingsdebatten in de raad. Het enige twistpunt dat was-overgebleven was het omhoog trekken van de OGB met twintig proeent op voorstel van het college van B. en W. Het CDA verzette zich hierte gen. De partij wilde met het geld geen tekorten dekken, maar nieuwe taken financieren. De WD had een ander argument in huis. Men eiste een nieuwe verdeelsleutel wat betreft de heffing, zodat huiseigenaren iets minder en huurders meer moesten betalen- De PvdA ging akkoord met het collegevoor stel, terwijl de CPN in principe tegen verhogingen was. Met twee raadsleden vervullen de communisten een sleutelpositie in de raad en kunnen zij al naar believen of CDA/WD of PvdA steunen. Aad de Wolf, woordvoerder, van de CPN moest daarom een uitweg vin den om het linkse programcol lege met één CPN-wethouder niet te laten vallen over het OGB-voorsteL De Wolf broedde in één van de ellenlange schor singen samen met enkele Pv- dA'ers een compromis uit, dat uiteindelijk door het college werd overgenomen. Het oorspronkelijke voorstel ver meldde dat huurders per jaar ƒ4,09 (per ƒ3000,- geschatte waarde van de woning) moes ten betalen en eigenaren ƒ13,68. Het voorstel van de communisten was de meerop brengst van de verhoging van de reinigingsrechten 58.000,-) in de pot van de OGB te stop- Schiedam Vier van de in totaal tien ingediende moties zijn gisteravond laat door de gemeenteraad aanvaard. Twee zijn voorsteilen van de PvdA, die wilde dat bij woningbouw ook zou worden gedacht aan gezinnen met lage inkomens die een huis kopen en dat er spoedig een plan voor welzijnscentra zou komen. De oppositie steunde de PvdA. Het komen tot een reservepot voor de winsten van het gasbedrijf, voorgesteld door het CDA, werd in enigszins gewijzigde vorm ook door de raad ondersteund. De vierde motie die er door heen kwam, was er één die gisteravnd nog werd ingediend, over de Muziekschool. Hierin werd door de PvdA gevraagd om het muziekonderwijs te reorga niseren en een betere rechtspositie voor het personeel te bewerkstelligen. pen. Hierdoor werden de tarie ven respectievelijk 4,06 en 15,56. Eerder had een amendement van de WD het niet gehaald. De partij wilde de tarieven voor huurder en eigenaar meer naar elkaar toehalen: respectievelijk 5,26 en ƒ14,68. Het CDA be sloot om politieke redenen dit voorstel te steunen, maar mery kreeg geen fiat van de linkse' meerderheid van de raad. MASX Voor een artikel over de begroting wat betreft het Van Raai te (CDA): „Voor het woonwagenkamp zie pagina voorstel van de Wolf heb ik totaal geen respect Hij moest maar eens in het manifest van Marx gaan kijken, waarin staat dat het de communisten on waardig is him doel te verhei melijken". Cor van Tilborg (WD): „De CPN is voor 462.000 gulden te koop ge steld". Dit is het bedrag dat de OGB na aftrekking van de gel den van de reinigingsrechten op zal brengen. Hock van Holland Bij een vechtpartij voor hotel Amerika in Hoek van Holland tussen ongeveer vijftig Turken en Ne derlanders zijn vier gewonden gevallen. Drie Turken uit Maassluis en een 34-jarige kel ner M. J. van het hotel aan de Rietdijkstraat, raakten daarbij door messteken gewond. 's Gravenzande Bij een aanrij ding tussen een auto en een bromfiets is een inwoonster van 's-Gravenzande licht ge wond geraakt. Achterop geze ten bij de bromfiets van de 18-jarige C. van der K. uit Hou se! ersdijk liep zij een vlees wond aan het rechterbeen op, toen de bromfiets door een 22- jarige automobilist uit Hoog land geschept werd. Deze wil de een inrit inrijden op de Monsterseweg en verleende geen voorrang aan de brom fiets. Het slachtoffer is voor onderzoek naar het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag over gebracht. Denkacties van PGG en KVP sinds gisteren broeder lijk naast elkaar in de Vlaar- dingse raadszaal. Nog nèt geen CDA-fractie, al zal zo veel mogelijk getracht wor den in de toekomst te vol staan met steeds één spreker die namens beide partijen zal spreken. Met nadruk werd r&ïl ïtr* echter gezegd dat het ook JtJrk A* \5J[M.L Cy nog wel eens zal kunnen ■J C5 voorkomen dat er toch spre kers uit beide clubs zullen Vlaardingen Vergeet de landelijke groeïnorm voor het personeel kunnen komen en bevries het bestand voor de eerste paar jaren. Dit is een van de opmerkelijke suggesties die VVD-woordvoerder B. 3. S. van Rijn uitsprale tijdens zijn financiële Deschcnwins over de Vla»- WcUlouder Van der VcWsn kon dinsse gemeentebegroting. Ah me, de voorge5tdde neelsstop niet verenigen. Ook niet toen van Rijn nog eens verduidelijkte, dat gemeente ambtenaren verschoven kun nen worden. „Desnoods moeten bepaalde taken dan nog maar even op de lange baan gescho ven worden", aldus Van Bijn. De andere suggesties vonden na enkele verduidelijkingen van voornamelijk taalkundige aard een vruchtbare bodem bij de wethouder. Op een personeels stop kan echter niet gerekend worden, gezien de reactie van PvdA-fractievooratter Hans Versluys. Heel verbaasd vroeg hij: „Is dat ook de mening van uw hele fractie, meneer Van Rijn?" Ondanks het feit dat wethouder ^IJsbrand van der Velden van financien in zijn aanbiedingsno ta al gesproken had van een Vlaardingse interpelatie van de landelijke drie procents groei- norm. Dit gaat de WD echter niet ver genoeg. De WN acht het nood zakelijk, dat de nullijn de ko mende jaren wordt aangehou den. De personeelsstop stond dan ook heel duidelijk op het lege en raad zich gezamelijk tot het uiterste inspannen in het belang van de stad". Dat belang zou dan ook nog gediend wor den als aan de andere vier sug gesties wordt voldaan: 9 Herziening van het takenpak ket van de verschillende dienst en en bedrijven en overwegen of incidentele taken niet beter buiten de routine gehouden kunnen worden en daarom uit besteed; ^stie_.van ,vi^ suggesties, die 0 Doorlichten van bedrijven en Van Rijn de wethouder op het, dirasten op efficiëntie en het eind van 2ijn betoog voorscho telde. De vijf suggesties deed de WD, omdat het „in het licht van de huidige kritieke economische situatie, noodzakelijk is dat col- Vlaardingen Het bedrijf Hollandia, heeft nog steeds geen vol doende maatregelen getroffen om de geluidsoverlast van het bedrijf te beperken. Dat is de conclusie van B. en W. In een antwoord op een protest- schrijven van het BHW-wijkcomité Koningsstraat Maar omdat het bedrijf in beroep is gegaan tegen de in mei vorig jaar afgegeven vergunning, kan niets ondernomen worden voordat de Kroon hierover beslist. In 'deze vergunning zijn namelijk bindende voor waarden opgenomen voor de beperking van geluidshinder volgens de normen van de Hinderwet Ondertussen hebben de bewoners van de Koningsstraat de Centrale Meld- en Regelkamer herhaaldelijk op de hoogte moeten stellen van ernstige geluidsoverlast. De kwalijke gevolgen van het lawaai zouden zijn: overspannenheid, hoofdpijn en nerveuze maagklach ten onder de bewoners. Hollandia heeft dit zich in zoverre aangetrokken, dat ondertussen al een paar raamopeningen zijn dichtgemetseld, terwijl er 's nachts geen stoom meer afgelaten wordt Op het ogenblik is het bedrijf bezig om volgens een door eigen geluidsdeskundigen opgesteld rapport voorzieningen te treffen- Het college heeft beloofd de gang van zaken op de voet te blijven volgen. Vlaardingen Vele hon derden meters sexfiün zijn pit een winkel aan de Hoogstraat gestolen. Daarmee nam de inbre ker, die begin deze week zijn slag sloeg, geen ge noegen. Vermoedelijk om ook een voorpro gramma te kunnen ver zorgen, nam hij nog vijf tekenfilms mee. Om de zaak te completeren nam hij tenslolte een filmpro jector mee. Totaal verdwenen 54 sex- films van zestig meter en 22 sexfilms van elk hon derd meter. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 4500 gulden. De Hoogstraat is een ge liefd oord voor dit soort lieden. Dinsdagnacht is ook een bar door een in breker bezocht. De in houd van een gokauto maat en een bedrag van honderd gulden behoor den tot de buit In de gokautomaat zat circa 2200 gulden. Er is ook voor 2200 gulden hout ontvreemd. Dit ge beurde op een bouwwerk aan de Broekweg. Twee honderd stuks stelhout en 350 zogenaamde pro fielen zijn verdwenen. „V v*- voor béirauwbara occasions v. Deventerstraat 17 Schiedam Tel. 26.53.25 Koopavond geopend Schiedam De gemeente wil dat op de Harreweg/Abtswoudse- weg een maximumsnelheid van 50 km. per uur wordt inge voerd. Hiervoor is een verzoek ingediend bij de minister van Verkeer en Waterstaat, B. en W. van Schiedam vinden dat de verbindingsweg tussen Delft en Kethel ondanks de adviessnel heden te gevaarlijk is voor met name de fietser. Gemiddeld één keer per maand vindt er op de weg een ver keersongeluk plaats. Sinds de snelheidslimiet tot 80 km. per uur is teruggebracht is dit niet veranderd. Het verschil in snel heid tussen auto en (bromfiet ser is nog te groot, vinden B. en W. De Harreweg en het Delftse ge deelte van de verbindingsweg, de Abtswoudseweg, zijn onge veer vier meter breed. Begin 1973 zijn blauwe borden met adviessnelheden (40-70 km. per uur) geplaatst in de veronder stelling dat automobilisten deze limieten beter zouden opvolgen dan starre snelheidslimieten. De proef heeft zowel landelijk als op de weg Delft-Kethel een te-, leurstellend resultaat gehad. Het aantal verkeersongevallen is niet afgenomen. Door metin gen is bovendien gebleken dat' de snelheden van de auto's met' slechts gemiddeld enkele kilo meters per uur zijn afgenomen, sinds de adviesborden zijn aan gebracht. De gemiddelde snelheid bedroeg vóór 1973 61-65 km. per uur, daarna 56-60 km. per uur. Op een werkdag maken ongeveer 1800 motorvoertuigen gebruik van de weg. Hoek van Holland De loge- mentwet wordt in Hoek van Holland op vrij grote schaal ontdoken. Dit bleek tijdens bet onderzoek in de recente moord zaak-Boers. Hierbij werden ruim honderd personen ver hoord. Naar voren is gekomen dat diver se woningen aan de normale verhuurprocedure zijn onttrok ken en de bestaande verorde ningen worden ontdoken. In die woningen worden kamers ver huurd aan voornamelijk jeugdi ge meisjes en jongens. Deelraadvoora'tter L. van Hou wen zegt hierover; „Nog afgezien van de excessen die hierdoor kunnen ontstaan is het op zichzalf al onjuist dat deze woningen niet hun juiste bestemming krijgen. Er zullen dan ook stappen genomen wor den om de logementwet strin genter toe te passen1'. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft dinsdag tijdens een spitsuur een alcohol-con trole gehouden. Op enkele punten in de stad hadden de dienaren van Hermandad zich opgesteld. Hoewel er 950 auto's werden aan gehouden, konden geen dronken bestuurders worden bekeurd. Wel werd tienmaal een kenteken ingenomen, omdat de auto technische mankementen ver toonde. Ook kon 31 keer proces-ver baal wor den opgemaakt wegens het niet dragen van de veiügheidsgordel. „De automobilist heeft er ruim een half jaar aan kunnen wennen, dat die gordel gedragen moet worden. Wij gaan nu strenger optreden", aldus mevrouw Ekels van de Vlaardingse politie. trachten, een stimulans te vin den om bij deze bedrijven en diensten zelf de zin voor effi ciëntie te bevorderen. Een stap in de goede richting zou zijn het opstellen van taakstellende kwartaalbegrotingen en het verlagen van het toegestane doorberekeningspercentage; O Een aggressief inkoopbeleid, optimaal gebruik makend van concurrentiemogelijkheden, is dringend gewenst. Het behoort een standaardprocedure te zijn dat een confrontatie plaats vindt tussen prijzen voor wer- ken uitgevoerd in eigen beheer of uitgevoerd door derden. 9 Een studie maken van de mo gelijkheden tot het oplossen van het fiasco van de Afvalver werking Rijnmond. Het afsto ten van de overcapaciteit is nut tiger dan het blijven kapatalise- ren van verliezen. Wateringen De rijkspolitie in Wateringen heeft de afgelopen weken een 17-jarige Waterin- ger, twee 18-jarige Hagenaars en een 17-jarige Hagenaar aan gehouden. die hebben bekend tien bromfietsen en een auto te hebben gestolen. De bromfietsen werden onder meer gestolen in Den Haag,, Naaldwijk en Wateringen, m' alle gevallen ging het om een bepaald merk (Kreidler). Door onderdelen te verwisselen werd geprobeerd om weer zo goed als nieuwe brommers te maken. De auto werd gestolen in Hoek van Holland. Vlaardingen De nieuwe geluidsinstallatie in de raadszaal heeft bij de be grotingsvergadering aan leiding tot verwarring gegeven. Verschillende fractieleden bleken no gal onwennig met de mi crofoons om te springen. Om half een was trou wens pas de laatste hand gelegd aan de installatie, terwijl de vergadering om twee uur begon. Een en ander bleek echter ook aanleiding te zijn voor ludieke invallen". Burgemeester Kieboom bad bij bet uit de doeken doen van bet gebruik aan de microfoons ai een „klein grapje" aangekon digd. Dat „grapje" kwam toch nog onverwacht naar vo ren na de algemene be schouwingen van de ver schillende fractie-voor zitters. Tijdens een interruptie klonk een venijnig belle tje waarvan bet toen sprekende raadslid kwam opeen „droog" te staan. Voorzitter Kie boom verklaarde glunde rend dat dit de mogelijk - beid was om iemand de mond te snoeren. En op die kans bad bij rustig ziften wachten. 1 om-V Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunl vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl.: Tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 334. Rotterdam. 'M

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1