SI j h Tourix In nationale folkfederatie De Sokkel draait weer Gastarbeiders leren Nederlands Veilig vrijen met Rood Vlaardingen WÊÈm Richard Digance Vlaardingen Oost: meeste buitenlanders WJWWï WÈÈÊm Weg verzakt m lm Vlaardinger Jan van Rij voorzitter Dutch Mariniers— wiiligers Zand auto's moeten omrijden [kerkdiensten p'lwL VRIJDAG 23 JANUARI 1976 foto Theo Böhmers Vlaardingen Assurancetourix is de naam van de bard in het kleine Galli sche dorpje waar ook Asterix en Obe- lix wonen. Een bard is een muzikant en Assurancetourix laat geen gelegen heid voorbij gaan om zijn kunsten te' vertonen. Helaas zijn zijn dorpsgeno ten niet op de bards kunsten gesteld en leggen hem dan ook consequent en vaak zeer hardhandig het zwijgen op. JAN VAN RIJ Voor de Vlaardingse folkliefheb- bcrs is de Gallische bard tot zinnebeeld van de folkmuziek geworden. Zij kozen de naam van de bard voor de stichting, waarin zij zich verenigden. „De waardering voor de bard door zijn dorpsgenoten", zegt voor zitter van Tourix, Jan van Rij, „is te vergelijken met de hou ding van veel Nederlanders te genover de folkmuziek". In die houding tegenover de folk muziek wilde en wil Tourix ver andering brengen. Sinds de op richting, bijna vijf jaar geleden, is steeds uitgebreide propagan da gemaakt voor deze soort muziek. Folk is het beleven van traditie op muziek gezet. Het laat rich raden, dat dit minder makkelijk in het gehoor ligt dan bijvoorbeeld beat of rock. Tourix zocht naar mogelijkhe den om landelijk de aandacht op de folk te vestigen. Na veel gesprekken met onder meer het aoor Pat Rush agenoy kwam Tourix ter en secretaris/penningmees- méreiêle principe". ter bestaat het bestuur van de De federatie heeft na het in el- federatie uit twee adviserende leden en, heel professioneel, een pubhc relations en promo tie functionaris. De federatie gaat haar informatie via het blad Folk Sound van bet Lan delijk Contactcentrum voor Volksmuziek naar de leden brengen. Het eerste grote werk van de federatie was het opstellen van een doelstellingennota. Deze no ta, die in twee delen uiteen valt, werd al gepubliceerd in de Folkgazet, het orgaan van As surancetourix. Het eerste deel van de nota, coördinatie, legt vooral de nadruk op een betere samenwerking tussen de ver kaar zetten van de doelstellin- gennota niet met de armen over elkaar gezeten. Sr werd een ontwerp gemaakt voor een ba siscontract, dat alle clubs in Nederland bij het contracteren van groepen kunnen gaan ge bruiken. Ook werd een enquête opgesteld en aan alle folkclubs in Nederland verstuurd. Hierin zijn vragen geformuleerd over bestuur, belangstelling, contac- torgaan, subsidie, interesses en wat nog meer van belang kan zijn voor een beeld van de clubs. In nabesprekingen zal de federatie dan conclusies trek- M'- ken en eventuele stappen on dernemen. schillende foikclubs onderling Het werk van (ie federatie heeft en tussen impressariaten en clubs, Zo'n coördinatie is nood- Onno Schoonheyt tot de ontdekking dat er nog 2akeïijk bij het organiseren van niets kon worden gedaan. De circuits, ook één van de doel poging werd opgegeven. stallingen trouwens. Zeven maanden geleden kwamen In het tweede deel. propaganda. Delft en Leiden met hetzelfde ligt het accent op de propagan- idee op de proppen. Met een steneiltje aan alle folkcentra in Nederland nodigden deze twee clubs de bestuursleden uit voor een informele bijeenkomst Daaruit ontstond in de herfst van het afgelopen jaar de Ne derlandse Federatie van FoJ- korganisatoren, Jan van Rij werd. als voorritter van de oud ste folkclub in Nederland tot voorzitter van de federatie ge kozen. De federatie gaat de zaken flink' aanpakken. Naast een voorzit- da naar buiten toe. Dit is be grijpelijk. Veel clubs zijn beslo ten en hebben een zogenaamde soeiéteitensubsidie, Assurance tourix rit met rijn 150 leden „Wij moeten een stevige body dan ook_ financieel moeilijk, krijgen", zegt Jan van Rij, „dan al erkenning gevonden- Weke lijks komen aanmeldingen bin nen van clubs die rich bij de federatie aansluiten, van Leeu warden tot Maastricht, en ook personen die rich actief op het folkterrein betonen, treden toe. De Amateuristische Muziekfe- deratie heeft de NFFuitgeno- digd een afgevaardigde bij haar vergaderingen aanwezig te la ten zijn. Daaraan is inmiddels voldaan. Bij alle vergaderingen is een lid van de Folkfederatie aanwezig. Jan van Rij meent, dat met een ledental van 250 een redelijke exploitatie te voeren zou zijn. Jan: „Wij zouden echt een thea tersubsidie moeten krijgen. Wij zijn geen sociëteit. Dan heeft De Teerstoof in Schiedam het beter en wij werken toch eigen lijk volgens het zelfde niet-com- kan er in Nederland echt aan de folkmuziek gedaan wor- den". Dat het geen loze woor-^'v den zijn blijkt wel wanneer Jan vertelt, dat er druk met BASF |il?; gpraat wordt om dit jaar weer T* een folkfestival te houden in - -v Vlaardingen. De data zijn al bekend: 4 en 5 juni. Vlaardingen De stichting Rood Vlaardingen houdt samen mei de NVSH een filmavond. Dit gebeurt zaterdag om acht uur in de Harmonie. Popliefhebbers zullen zeker aan hun trekken komen bij het aanschouwen van filmbeelden met groepen als Montana, Taj Mahal en It's a beautiful day. Onder het motto „lagen we er geen doekjes om winden" wordt daarna een film vertoond met informatie over sex en voorbehoedsmiddelen. De film heet „Veilig Vrijen" en er is informatiemateriaal aanwezig. Hoek van Holland Na veel problemen met bestuurswisse lingen, passieve leden en derge lijke moest sociëteit De Sokkel sluiten. Dat was enkele maan den geleden. Nu is er een nieuw bestuur onder aanvoering van Arie van Leeuwen, Wim van Linden en Yvonne Overmans. Het bestuur wil De Sokkel nieu we impulsen geven. Inspiratie en enthousiasme bij de leden, dat is bet doel waarnaar zij streven. Morgen is het eerste officiële op treden van het bestuur. Er zal dan een film van maatschappij kritische aard worden ver toond. De naam van de film: Larry. Niét alleen film trou wens, ook muziek en informatie bevat het servicepakket van het nieuwe bestuur. De nieuwe openingstijden rijn za terdag van acht uur 's avonds tot middernacht De Sokkel staat open voor personen vanaf achttien jaar. De constibutie be draagt vijftien gulden per jaar en een introductiekaart kost één gulden. Deze is drie maal geldig en daarna moet de ge bruiker beslissen: wel of geen lid. Voor programma's, zoals de film Larry, kost het lid 3,50 gulden en het nïetlid 4,50 gul den. Vlaardingen De Oostwijk van Vlaardingen telt het meeste buitenlandse bewoners. Veertien procent van de bewoners van de Oostwijk rijn vreemdeling. Nominaal zijn dat er 936. Het centrum, de Indische Buurt en de Vettenoordsepoider herbergen 905 vreemdelingen, maar dat is in verhouding veel minder dan de Oostwijk, namelijk 4,9 procent. Totaal wonen er in Vlaardingen 3151 vreemdelingen. Dat zijn er 128 meer dan in augustus van het afgelopen jaar. In oktober 1972 woonden er slechts 2581 vreemdelingen in Vlaardingen. Niet opgenomen in deze cijfers zijn vreemdelingen die korter dan een half jaar in Nederland werkzaam zijn en rij die co.isulair- of ambassadepersoneel rijn. De beide Holywijken huisvesten nog betrekkelijk weinig buitenlan ders. In Holy-Zuid rijn dat er 257 (1,6%) en in Holy-Noord slechts 65 of 1,7 procent Slechts 24 vreemdelingen wonen in de omgeving van de Maasboule vard. Dat is 2,6 procent In de Westwijk en de Babberspolder tenslotte hebben respectievelijk 385 (2,3%) en 579 (3,6%) een onderdak gevonden. t The Dutch Swing College Band (boven) en de Marinierskapel Vlaardingen Verleden jaar vond in De Oude Lijnbaan een concert plaats van de Dutch Swing Band met de Mari nierskapel. Het werd toen een groot succes. Daarom beleeft dat gebeuren op donderdag 28 januari een prolongatie. Het concert zal opnieuw worden ge houden in De Oude Lijn baan. De toegangsprijs bedraagt 7,50 gulden en het concert begint om acht uur. De voorverkoop aan de Stadsgehoorzaal begint 27 januari. Majoor J. P. Laro dirigeert de Marinierskapel inmid dels niet meer. Zijn plaats is ingenomen door eerste luitenant J. J. Koops. Dutch Swing staat nog steeds onder leiding van Peter Schil pe roord. mgsr - Dat het RijnmoDdgeblttt een grant aantal gastarbeiders telt is bekend. Minder bekend is dat een aantal ervan er werkelijk iets voor over heeft het taaihiaat te overbruggen. Toch is dit zeer zeker het geval. Vooral de jongeren onder hen die de LTS bezoeken blijken te beseffen dat hun gebrekkige Nederlandse v taalkennis een nadelige invloed heeft op de leerresultaten, Niet alleen is het voor deze jon gens so wie sa moeilijk zich aan het leerpatroon aan te passen, omdat zij dit over het algemeen van huis uit niet gewend zijn. Een slechte beheersing van het Nederlands maakt het voor hen des te moeilijker iets te berei ken. Om dit tekort zoveel mogelijk op te vangen geeft een aantal vrij willigers iedere zondagmiddag Nederlandse les. Zij doen dit in een aantal centra verspreid over het Rijnmondgebied. Als richtlijn gebruikt men hierbij de ABC-cursus voor volwasse nen. Hulpmiddel is een boekje waarin zo'n driehonderd een voudige tekeningen staan. Bij iedere tekening slaat een ver klarend Nederlands woord. Deze cursus is vooral gericht op de schijftaal De grote moeilijk heid daarbij is dat de meeste leerlingen analfabeten 2ijn. Het merendeel van hen zijn Turken e»* Marokkanen. Ook al spre ken zij hun eigen landstaal, dan betekent dit nog niet altijd dat rij deze ook schrijven. Laat staan dat zij notie hebben van ons Latijnse letterschrift. In de meeste gevallen spreken de leerlingen al een aardig mondje Nederlands, maar juist bij de interesse om iets te gaan leren speelt dit analfabeet rijn hen parten. Jan van Es, een van de initiatief nemers, zegt hierover: „Wij pro beren zoveel mogelijk de leer lingen te stimuleren door te zet ten. Het is belangrijk dat ook rij met hun hoofd rechtop kun nen lopen. Wel is het vaak moeilijk de jongens te motive ren. Het valt niet mee voor hen te moeten studeren in de vaak door Teddy van Eijn Maassluis Er zullen voortaan geen zand auto's meer door de Keucheniusstraat mogen riiden. route naar de zandtrechters op de Govert van Wijnkade, moe-' ten nu omrijden. De vrachtwagens, die voor de Deze voorwaarden zullen worden bewoners heel wat verkeers- opgenomen in de vergunningen overlast veroorzaakten op hun aan de twee ondernemingen die de trechters hebben geplaatst. De bewoners van de Keuche niusstraat zullen door burge meester en wethouders worden uitgenodigd voor een gesprek, waarin het besluit zal worden toegelicht beperkte ruimte die rij hebben. Meestal wonen ze met een aan tal andere gastarbeiders samen die er het nut niet van zien dat anderen iets willen leren. Om dan toch gemotiveerd te blijven is een hele opgave." Ongeveer drie jaar geleden is men met de cursussen begon nen en de belangstelling is groeiend. Jan van Es: „Het is nu zelfs zo dat we meer leerlin gen hebben dan leraren. Lera ren is trouwens een groot woord. De vrijwilligers zijn over het algemeen in het dage lijks leven niet gewend les te geven. Het is voldoende als zii de Nederlandse taal beheersen en geïnteresseerd zijn in wat zij doen. Er wordt ook les gegeven op een duidelijke anti-autoritai-1 re basis. Bij het uitleggen van de dingen komt veel handen- en voetenwerk te pas. We lopen ook vaak met de leerlingen het lokaal door om de dingen aan te wijzen." Het is opvallend dat men onder de leerlingen geen vrouwen aantreft Jan van Es zegt hier- over. „De gastarbeiders rijn, nog niet zover dat rij het accep teren als hun vrouwen ook stu deren. Het zou niet gepast zijn als zij rich teveel in de mannen wereld mengen is hun opvat ting." Wel heeft hij voor de vrouwen een nieuw initiatief ontwikkeld. „Wij willen, te beginnen in Vlaardingen, een aantal vrou welijke vrijwilligers aantrekken die bereid zijn bij de mensen thuis te komen. Zij kunnen dan de vrouwen een beetje wegwijs maken bij het doen van bood schappen bijvoorbeeld. Hope lijk kunnen we een aantal vrou wen vinden die dit willen doen. Zij kunnen mij dan altijd even bellen (telefoon 349267). Ook vrijwilligers voor de ABC-cur-i sus geef ik graag door waar wij. zondagsmiddags lesgeven. Wij hebben zowel in Vlaardingen als in Schiedam en Maassluis nog mensen nodig." Jan van Es: „Goed. Nederlands leren valt voor de gastarbeiders niet mee". Vlaardingen Morgenavond treedt Richard Digance in Tou rix op. Een folk zanger van Engelse oorsprong. Hij wordt vergezeld door Doug Morter, die eens speelde in het inmid dels ter ziele zijnde Hunter Muskett. Digance is niet een echte traditio nele folkjongen. Hij maakt meer luisterpop, wat dat dan ook mag zijn. Digance heeft al drie Ip's op zijn naam staan: England Green and Pleasant land, Hot/ the West was Lost en Trading the boards. De laat ste is nog niet zo lang geleden verschenen. Vooral de tweede lp kreeg veel lovende kritieken. Tourix verwacht dan ook een geweldig goed optreden. vlaardingen Het wegdek van de westelijke rijbaan van de Marathonweg is verzakt Dit is het gevolg van een dieplader die vast was komen te zitten op het glooiend gedeelte van deze weg. De dieplader moest worden gelost om zijn weg te kunnen vervol gen. Ook de afrit naar het par keerterrein achter het berines tation verzakte op enkele plaat sen. Deze verzakkingen leveren voor het verkeer geen gevaar op, Maasland: Het a.s. weekend wordt de artsendienst vanaf za terdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door P. Noordam, Molenweg 1, tel. 12035. De weekenddienst der wijkverpleegkundigen wordt waargenomen door zr. J.C. v.d. Kruit, tel. 12713. Vlaardingen; De weekenddienst der verloskundigen wordt dit weekend waargenomen door Mevrouw Nijman en Mej. Mos- tert. Vlaardingen Grote kerk, zon dag 10 uur, ds, J. Wieman-bed. H. doop en 17 uur ds. W,G. v. Dam. Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds- J.J. v. Thiel, Bethelkerk, zondag 10 uur ds. W. Oosthoek van Westkapelle en 19 uur ds. A.P. Nauta. Wijkgemeente Im- manuel Aula Groen van Prin- stererlyceum, zondag 10 uur dhr. A. v. Zetten. Rehoboth- kerk, zondag 10 uur ds. A.P. Nauta, Pnielkerk, zondag 17 uur gecomb, dienst voorg. ds. Braam/ds. Van Thiel. Ichthus- kerk. zondag 10 uur ds. WAV. Verhoef-bed. H. doop en 19 uur ds. W.W, Verhoef-Alternatieve dienst. Holy-centrum, zondag 9 uur ds. W.C. v. Dam-bed. H. doop en 19 uur ds, P. Vermaat- Themadienst: Crematie en de Bijbel. Holyriekenhuis, 2ondag 9 uur ds. J.J. van ThieL Zonne huis, zondag 10 uur ds. Y.J. Tiemersma. Rusthuis Vaart land. dinsdag 10 uur dhr. J. van Lambalgen. Grote kerk, zater dag 11 uur, Kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Pnielkerk/Ooster- kerk, woensdag 19.30 uur Inter kerkelijk Avondgebed. Jchthus- kerk, donderdag 19.30 uur Avondgebed. Joh. de Doper- kerk (ged. Biersloot), zondag 19 uur Oec. dienst i.v.m. gebeds week voor de eenheid der Christenen. Gereformeerde kerk: Oosterkerk, zondag 10 uur ds. Joh. Lever en 17 uur drs. H.Th. van Reenen, Önt- moetingsdienst, Emauskerk, zondag 10 uur de heer J, v. Lambalgen en 17 uur Dr. H.J. Kouwenhoven. Kerkcentrum Holy, zondag 10.30 uur ds. D Braam en 17 uur ds. Joh, Le ver, themaöienst perscampag ne. Pnielkerk, zondag 9.30 uur ds. Baak en 17 uur ds. D. Braam en ds. JJ. van Thiel. HervJGeref. dienst Maranatha- kerk, zondag 10 uur drs. H. Th. v Reenen voorb. H.A. en 17 uur ds, B. Baak, cal. zondag 1. De Wetering, zondag 9.15 uur ds, D. Braam. Holyriekenhuis, zon dag 9 uur ds. J.J. v. Thiel Het Zonnehuis, zondag 10 uur ds. Y.J. Tiemersma. Geref. Ge meente Pnielkerk, zondag 18.30 uur ds. H. Rijksen en 11 uur ds. H. Rijksen. Woensdag a.s, 19.45 uur ds. D. Rietdijk, bijbel- lering. Leger des Heüs, zater dag 19 uur Straatzang zomer- straatiPrins Hendrikstraat, zon dag 10 uur Heiligingssamen- komst, 18.30 uur Openluchtsa- menkomst en 19.30 uur Getui genissamenkomst 0-l.v, Majoor G. Haneveld en Kapiteine H.J. Kolijn, m.m,v. muziekkorps en zangkoor. Schiedam: Hervormde Gemeente: Grote kerk, zondag 10.30 uur ds. D.J. Spaling Dzn. en 17 uur ds. L. Kievit, Gouda-voorbereid H.A. Opstandingskerk, zondag 10.30 uur ds. S. Tijmstra Kin- demevendienst. Bethelkerk, zondag 9.15 uur ds. S. Tijmstra. Aula, Pinaplein (oud Mathenes- se) zondag 9.15 uur ds. DJ. Spaling Dzn. HervJGeref. kerk, zondag 10 uur Gebouw Irene, ds. J. Hovius, Dordrecht en 17 uur grote kerk ds. L. Kievit, voorber. H.A Schiedam: Evang. Lutherse Ge meente, zondag 10 uur ds. A. Steinhart, zondagslied 313, jeugdkerk. Kethel: Hervormde Gemeente: St Martinuskerk, zondag 9.30 uur, ds. S. Gerbrandy en 19.15 uur Oec. dienst oXv. ds. J. Nie- rop en Pastor M. Wuyster. Dorpskerk, zondag 10 uur ds. P. Magre en 19 uur zie St. Martinuskerk. 't Schepphuis. zondag 10 uur jongerendienst O.Ï.V. dhr. F. v, Rhijn, Maasland: Ned. Herv. Kerk, zon dag 10 uur ds. H.J.J. Keijzer en 19 uur ds. W. den Ouden van Rotterdam-Hillegersberg, jeugddienst. Ger. kerk, zondag 10 uur ds. H. Makkinga en 19 uur ds. C. Padmos, afscheids- dienst. a-}*' t Hi I hT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5