Havenkerlkrijgt subsidie Gladheid eist twee doden Gevluchte schutters klemgereden Subsidie voor wijken pas na wijkberaad West wil ruimte aan Liduina straat Zwaar-gewonden na slip PvdA de wijk Restauratiekosten nu al gestegen tot 1,3 miljoen Dodelijk ongeval in Maasland SVV C en PPSC gelijk Minder inwoners Maassluis Vijf auto's te water NKV Schiedam komt bijeen Naaldwijker in Hoek van Holland beschoten: Adrianus Mostert 102 jaar Dader vier inbraken aangehouden isi SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 26 januari 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOlete jaargang no. 25497-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De restauratiekosten van de Havenkerk zijn nu gestegen tot bijna 1,3 miljoen gulden. De gemeente denkt er over om de evangelist Johan Maasbach, die het godshuis aan de Lange Haven ruim twee jaar geleden aankocht voor het symbolische bedrag van één gulden, voor de restauratie een subsidie te geven van een dikke Johan Maasbach Vlaardmgen/Maassluis De gladheid op de wegen in het waterweggebied heeft dit weekeinde twee doden geëist. Het echt paar Van Baarle uit Vlaardingen verdronk in een sloot langs de Schie- damsedijk nadat zij met de auto waren geslipt en van de weg geraakt. In totaal kwamen er in Vlaardingen en Maas sluis vijf auto's door de gladheid in het water te recht. Het dodelijk ongeval vond zaterdagavond om kwart voor zeven plaats. De wa gen met de 48-jarige S. van Baarle en zijn vier jaar jon gere vrouw raakte door de hagel en de sneeuw op het wegdek in een slip, sloeg een paar keer om en kwam tenslotte tot stilstand in de sloot langs de weg. De in zittenden verdronken voor politie en brandweer hulp konden bieden. De gladheid verraste dezelfde dag ook de 23-jarige J. H. L, uit Maasland. Op de Westgaag in zijn woonplaats raakte hij met zijn personenauto in een slip. De wagen kwam daarbij in de vrij brede vliet terecht. Voordat het voertuig onder water ver. dween had de bestuurder ech ter al kans gezien ongedeerd op de kant te klimmen. Een kraan wagen heeft de auto inmiddels uit het water getrokken. Bij de Maassluisedijk in Vlaar dingen kwam zondagmorgen om zes uur de 50-jarige W. A. S. in een sloot terecht.-De ge slipte automobilist kwam er on gedeerd af, Zijn auto werd wel behoorlijk beschadigd. Zware materiële schade liepen zondagmorgen op rijksweg 20 de wagens op van de 55-jarige T. v d. M. uit Rotterdam en de _31-jarige L. V. uit Maassluis. De Rotterdammer slipte, sloeg te gen de vangrail op de midden berm en raakte vervolgens de zijkant van de voor hem rijden de wagen uit Maassluis. Beide voertuigen kwamen bij deze botsing in de sloot langs de weg. De inzittenden hielden er alleen een nat pak aan over. 161 mille. Het rijk heeft al beloofd om met een bedrag van bijna 30ö mille over de brug te komen. Maasbach kreeg van het ministerie van CRM tevens het advies om voor meer subsi die pas na 1978 nog eens aan de bel te trekken. Voor die tijd kan er vol gens het ministerie absoluut geen geld meer beschikbaar worden gesteld. Over de subsidie voor het 154 jaar oude gebouw in het hartje van Schiedam gaat de gemeentelijke commis sie voor ruimtelijke orde ning zich op woensdag 28 januari in het Stadskantoor beraden. Daarna zal het voorstel aan de gemeente- raad worden voorgelegd. Bij het wereldzendingscentrum van Johan Maasbach, dat in het Haagse Capïtol-theater is geves tigd, is men ervan overtuigd dat het krediet beschikbaar zal worden gesteld. „We hebben een gesprek gehad Op het Stadskantoor en de ge meente Schiedam kennende komt het er echt wel", wilde de financieel manager G. D. Grootveld er dit weekeinde al leen over kwijt Dat de evange list nu pas subsidie vraagt en niet direkt na de aankoop wijt de manager aan de besprekin gen met Monumentenzorg die eerst afgerond moesten zijn. De gemeente die twee j?ar gele den er nog niets voorvoelde om de verwaarloosde kerk aan te kopen en te restaureren zegt nu in de adviesnota voor de subsi die: „Het voormalige gebouw van de Heilige Liduina en de OLV Rozekrans is een van de weinige indrukwekkende voor- beelden van neoclassicistische architektuur. Het heeft boven dien niet alleen als apart objekt historische waarde, maar hel drukt ook in belangrijke mate zijn stempel op het gezicht van de Lange Haven". Gemeente-ambtenaren menen in deze nota dat de subsidie van dertig procent wei verstrekt kan worden omdat betegeld door het „besluit verfijning uit kering monumenten" terugge vorderd kan worden uit het ge meentefonds. Schiedam De plaatselijke af deling van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) houdt op dinsdag 27 januari een algemene ledenvergade ring. Op deze bijeenkomst die in ge bouw Arcade aan de Lange Ha ven wordt gehouden, zal onder meer de begroting voor het nieuwe jaar worden vastge steld. Tevens zullen de kascom- missie en de voorzitter verslag uitbrengen over het afgelopen jaar en zullen er nieuwe leden v/orden gekozen voor de kas* commissie en het bestuur. '"»ns is 20.15 uur. 11 - Schiedam/Hoek van Holland Voor poging tot dood slag heeft de politie van Schiedam zaterdagnacht vier Portugezen aangehouden, die een uur tevoren in Hoek van Holland hadden geschoten op een auto met drie Westlanders. De 23-jarige kassenbeglazer G. van der Drift uit Naaldwijk werd hierbij door een pistool kogel in het linkerbeen geraakt. SYMPATHISANTEN Op dit moment staat de kerk nog in de steigers. De restauratie- De Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam. Nog dit voorjaar wil Johan Maasbach er evangelisatie-bijeenkomsten gaan houden. werkzaamheden zijn nog in. vol le gang. Er zijn meer manke menten aan het licht gekomen dan men aanvankelijk had ver wacht. Het blijkt dat de ver waarlozing door het kerkbe stuur en het 2es jaar leegstaan het gebouw veel meer schade hebben toegebracht dan Johan Maasbach en zijn organisatie bij de aankoop hadden gedacht. Behalve met de buitenboel is men op dit moment ook bezig met het dpknappen van het inte rieur. Gedeeltelijk gebeurt dit met behulp van vrijwilligers. .-Voor de aanleg van verwar mingsinstallaties wordt de be staande houten vloer verwij derd. Daarna zal er ruimte ge maakt worden voor zo'n dui zend bezoekers. Voor de sympathisanten uit het Waterweggebied hoopt Maas bach. nog dit voorjaar de deu ren te openen. Schiedam Rijkssubsidie voor wijk- en bewoners verenigingen in Schiedam is afhankelijk van de vorm, die het wijkberaad in deze stad zal krijgen. Maassluis De oudste inwoner van Maas sluis, de heer Adna- nus Mostert, is giste ren 102 jaar gewor den. De bejaarde Maassluizer kreeg om die reden gisteroch tend koffiebezoek van loco-burgemeester Smit en zijn echtgeno te. Niet minder dan 78 jaar is Mostert ge trouwd geweest; in au gustus 1973 overleed zijn echtgenote. Zelf geniet de heer Mos tert nog een redelijk goede gezondheid. Sinds enige jaren woont hij m het gere formeerde bejaarden centrum De Schut sluis. Voorlopig moeten de bewoners- verenigingen Oost, Zuid en West en de Katholieke stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (KSCA) eerst over die vorm praten met andere instellingen, die zich in de wijken, met sa menlevingsopbouw bezighou den. Pas daarna kan worden gezegd of, behalve subsidie voor het wijkberaad, ook nog eens subsidie moet worden ver leend aan de bewoners- en wijkverenigingen, die immers van dat wijkberaad deel zullen uitmaken. Over gemeentelijke subsidie moeten ambtenaren uit het Stadskantoor nog be sprekingen. voeren met CRM. Het gaat dan om een ontwerp, zoals dat is opgesteld na verga deringen van de raadscommis sie voor communicatie, wijk* en jeugdzaken. Deze commissie en de financiële commissie praten sinds een half jaar over de mogelijkheden voor het steunen van bewonersorganisaties. De commissie voor wijkzaken praat over de problematiek ver der in haar vergadering op don derdag 29 januan in het Stads kantoor. Maasland Bij Rijksweg 20 Is gisteravond om negen uur een wagen met drie Rotterdam mers geslipt en te water ge raakt Twee inzittenden 2ijn zwaar gewond naar het Holy- ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Het ongeluk gebeurde bij de afslag bij Hoek van Hol land. De wagen slipte door de gladheid van het wegdek, botste tegen een boom en kwam vervolgens in de sloot langs de weg. De bestuurder, de 53-jarige J. C. Heimans uit Hoogvliet liep hier bij een hersenschudding op en brak tevens beide benen en drie ribben. Evenals zijn 15-jarige dochter Wïlma, die er onge deerd afkwam, kon de man we! de gekantelde auto verlaten. De derde inzittende, de 51-jarige vrouw van de bestuurder, bleef echter in de wagen klem zitten. Agenten van de rijkspolitie zorgden ervoor dat de wagen niet m de sloot wegzakte en de vrouw in het voertuig zou stik ken. Na enige tijd is de vrouw uit de wagen gehaald en even eens per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Zij liep een hersenschudding en een ge broken been bij het ongeluk op. 's Gravenxande Op verzoek van de 's-Gravenzandse politie heeft de politie van Den Haag de 25-jarige J.K. uit die stad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in 's Gravenzande ge durende afgelopen maanden vier keer te hebben ingebro ken. Maasland Bij een ernstig verkeersongeval in Maas land is de 53-jarige P.K. Kleijwegt om het leven ge komen. Het Maaslandse slachtoffer reed op de Westgaag met zijn fiets in de richting van de Maaslandsedam. Om acht uur werd hij door een achterop komende perso nenauto, bestuurd door de 29-jarige expediteur J.L.- M.A., eveneens uit Maas land, aangereden. De heer Kleijwegt kwam daarbij in de langs de weg lopende vliet terecht. Met behulp van de juist passerende au tomobilist M. C. M. Koene uit Maassluis bracht de be stuurder van de bij de aan rijding betrokken auto de heer Kleijwegt op de kant. Het slachtoffer moet onge veer twee minuten in het water hebben gelegen. De heer Koene, al jarenlang EHBO'er, paste onmiddel lijk mond-op-mond beade ming toe. Per ambulance is hij naar het Holy-ziekenhuxs te Vlaardingen gebracht Korte tijd later is de heer Kleijwegt, vermoedelijk aan de opgelopen inwendige verwondingen, overleden. Schiedam De jeugd van SW en zaterdagclub PPSC oefen den op „Harga" tegen elkaar. Op het zwaar te bespelen veld nam PPSC snel een 2-0 voor sprong via Koen Winkelman (strafschop) en wederom Win kelman, maar SW kwam terug door Lansbergen, uit een pass van Peter Jeup. In de tweede helft waren de zaterdagvoetbal lers sterker, maar met name door het balverhefde spel van Meindert van Veen bleef een grotere voorsprong uit. SW kwam tenslotte via Zoetmulder op gelijke hoogte. 2-2. Schiedam Het be- stuur van de be wonersvereniging Schiedam-West heeft voor een ei gen verenigingslo kaal het oog laten vallen op de leeg. staande pandjes St. Liduinastraat 94 en 104. Aan het college van burge meester en wet houders heeft men schriftelijk ge vraagd één van de twee winkels voor dit doel te reserve ren. Net als de bewo- nersvereniging Oost die onlangs in een winkelpand aan de Franklin- straat is getrok ken en de bewo nersvereniging Zuid die al enige tijd in het school gebouw aan de Zwartewaalse- straat zit, wil West met een ei gen ruimte meer onafhankelijk worden van de clubhuizen die de Katholieke Stich ting voor Sociaal Culturele Arbeid (KSCA) beheert. De ruzie die enkele maanden geleden met deze stichting ontstond over het toekomstig wijkbe raad heeft de aan- vraag volgens het verenigingsbe stuur nog eens ex tra versneld. Te vens vindt men het in West bezwaar lijk dat De Kreek, het clubhuis van de stichting, bui ten de wijk ligt. In de nieuwe ruimte wil de vereniging onder meer gaan vergaderen. Ook wil men er het se cretariaat vestigen en het wekelijkse huurspreekuur gaan houden. Voor dit laatste wordt momenteel als noodoplossing een kamer in het Sportfondsenbad aan de Burge meester Knappert- laan gebruikt. Het slachtoffer en zijn twee Naaïdw'ijkse vrienden had den over een nog onbeken de zaak met de Portugezen ruzie gekregen in bar Ser geant Peppers aan de Strandweg. De ruzie liep op straat uit tot een vechtpar tij. Op het moment dat de Naatdwij- kers er in hun auto vandoor wilden gaan schoot één van de Portugezen met een pistool. De schutter vluchtte met zijn landgenoten in een wagen die bij da 's-Graveniandseweg in Schiedam werd klemgereden door een surveillancewagen van de politie. De inzittenden, de 22-jange sch olier A. P. L., de 24-jarige ma troos J. A. M en de evenoude A. M. S. en bediende V. M. zijn overgebracht naar het bureau naar bet Marcomplein in Rot terdam. Daar zal worden uitge zocht wie geschoten heeft. De gewonde Naaldwijker is door zijn vrienden naar een zieken huis in Delft gebracht, waar de kogel inmiddels operatief is verwijderd. Vlaardingen De PvdA- fraktie wil ook tussen de verkiezingen kontakt houden met de kiezers. Dat wil de partij wijks- gewijs gaan doen door Eet houden van bijeen komsten in wijkcentra. Daar kunnen de wijkbe woners hun mening ge ven over het gevoerde beleid en hoe zij het te voeren beleid in de toe komst met betrekking tot hun omgeving graag zouden willen zien. Tot nu toe was het in Vlaardin gen gebruikelijk, dat alleen voor de gemeenteraadverkiezin gen het programma met roet- partijlsden doorgesproken werd Het in het verleden ge voerde beleid werd dan min of meer verantwoord. Tevens werd dan het toekomstige be leid in de vorm van een partij programma uiteengezet. Daar bij was eigenlijk vrijwel altijd sprake van eenrichtingsver keer. De bewoners van de Holywijk» waar de eerste bijeenkomst vol gende week woensdag zal wor den gehouden, zullen echter vo lop de gelegenheid hebben om adviezen te geven voor een be leid zoals zij dat graag in hun wijk zouden zien. Onderwerpen zoals de woningbouw m Holy- Noord, de huisvesting van gas tarbeiders en de IJsselhoeve zouden bij voorbeeld aan de orde kunnen komen. De bijeenkomst begint om acht uur in de wijkzaal Middelhuyse aan de Koningmnelaan. Maassluis Het aantal inwoners van Maasluis is vorig jaar ge daald. Op 1 januari waren er bij de gemeente 28.213 inwo ners ingeschreven, eind decem ber waren het er 28.170. Dat is 43 Maassluizenaars minder. Een en ander is het gevolg van het grote aantal mensen dat de plaats verlaten heeft In totaal waren dat er 2066. Hot aantal sterfgevallen, bleef in verhou ding tot het aantal pasgebore nen erg klein (124 overleden en 508 geboren). Daarnaast vestig den zich vorig jaar nog eens 1639 personen in Maasluis. X

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1