Fundamentele schilderkunst: misplaatste grap Leer om leer Wraakzucht bevredigd v< in twee uiteenlopende films Praten met partnersteden over identieke problemen Alleen Voor tnteHectuelen VRIJDAG 30 JANUARI 1976 S gaat steeds Europese denken Schiedam De Europese gedachte krijgt binnen de Sehiedamse Gemeenschap steeds meer aandacht. Zoekt de culturele stich ting al contact met buitenlandse steden die bij voorkeur dezelfde maatschappelijke problemen kennen als Schiedam, de SG-af- deling internationale uitwisseling doet er op het ogenblik alles aan om het nut te tonen van een verenigd Europa. Deze afdeling, veelal afge kort tot IU, heeft on langs een beleidsnota uitgebracht, die ibmid- dels is goedgekeurd door de stichtingsraad van de SG. Wat vooral naar voren komt is het bestaande contact tus sen de steden Esslingen in West-Duitslanfl, Yien- ne in Frankrijk en Schiedam. Hoe Jtuanen deze drie steden pro fiteren van eikaars ervaringen met problemen ais binnen- stadsverkrottïng en -vemieu- kerkdiensten Vlaardingen Hervormde Ge meente; Grote kerk, zondag 10 uur dhr. A. v. Zetten en 17 uur ds. J. Wieman. Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds. C. A. Kore- vaar van Rotterdam. C. B. Oos- terkerk, zondag 17 uur ds. E. F. Verhaas, Maassluis, gecomb. gezinsdienst Bethelkerk, zon dag 10 uur ds. A. P. Nauta. bed. H.doop en 19 uur dhr. A. v. Zetten. Wijkgemeente Imma- nuel-Aula Groen van Prinste- rerlyeeum, zondag 10 uur ds. G. H. F. Kelling-bed.H.doop Vie ring H. A. Rehobothkerk, zon dag 10 uur ds. J. J. v. Thiel-be- (LH.doop. Ichthuskerk, zondag 9.30 ds. Handeje Lukite van Maassluis-jongerendïenst en 19 uur ds. J. J. v. Thiel. Holyeen- trum zondag 9.30 en 10.30 uur ds. Joh. Lever, gecomb. dienst - Zonnehuis zondag 10 uur ds. P. Vermaat - Thema; geen mooi weer profeet jer. 18+9. Holyzie- kenhuis, zondag 9 uur ds. D. Braam. Grote kerk, zaterdag 11 uur kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Pniel- kerk/Oosterkerk, woensdag 19.30 uur Interkerkelijk Avond gebed. Ichtuskerk, donderdag 19.30 uur Avondgebed. Geref. Kerk-Oos- terkerk, zondag 10 uur drs. H. Th. v. Keenen voorb. H.A. en 17 uur ds. E. F. Verbaas, Maas sluis gezinsdienst Emmauskerk, zondag 10 uur dr. H. J. Kou- wenhoven en 17 uur. ds. D. Braam. Kerkcentrum Holy, zondag 9 uur ds. Joh. Lever Herv./Ger, dienst en 10.30 uur ds. Joh. Lever Herv/Ger. dienst en 17 uur ds. J. Nierop, Schie dam. Pnielkerk, zondag 9.30 uur ds. D. Braam en 17 uur Maak-een dienst drs. H. Th. v. Reen en en belijdeniscatechisan- ten. Maranathakerk, zondag 10 uur ds. L. R. Krol H. A. en 17 uur dr. H. J. Kouwenhoven, voortz. H. A. Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. D. Braam. Zonnehuis, zondag 10 uur ds. P. Vermaat Chr. Ger. Kerk, Em- mastraat, zondag 10 uur lees- dienst en 17 uur ds. B. de Romph. Ger. Gemeente Pniel kerk, zondag 11 en 18,30 uur ds. D. Rietdijk en woensdag 19.45 uur ds. D. Rietdijk Bijbellezing. Remonstrantse gemeente, zon dag 10.30 uur Mej. ds. A. C. Dorhout Mees (Zondag voor het werelddiakonaat) Leger des Heils, zaterdag 19 uur straatzang - zondag 10 uur Hei ligingssamenkomst, 18.30 uur openluchtsamerikomst en 19.30 uur Getuigenissamenkomst olv. Majoor G. Hanevdd en Kapi teins H. J, Kolijn m.m.v. mu ziekkorps en zangkoor. Schiedam Herv/geref. predik beurten - Grote kerk, zondag 10 uur Hr. W. L. Kamerling, Rot terdam en 17 uur ds. W. H. v. Kooten, Rotterdam (H.A, dankz). Evangelisch Lutherse Gem., zondag 10 uur ds. A. Steinhart, zondagslied 165 - Ned. Protestbond, zondag 10.30 uur ds. B. v. Blanken, Schie dam. Hervormde Gemeente; Grote kerk, zondag 10.30 uur ds. M. C. Baart en 17 uur W. B. v. Kooten, Rotterdam H. A. en dankzegging. Opstandings- kerk, 10.30 uur ds. D. J. Spaling Dzn. Bethelkerk, zondag 9.15 uur ds. S. Tijmstra-gezins- dienst-H.doop Aula-Pinaplein (Oud Mathenesse) zondag 9.15 uur Eerw. Heer W. D. J. v.d. Kaaden, Rockanje, Kethel Hervormde Gemeente, St Martinuskerk, zondag 9.30 uur ds. P. Magre - Dorpskerk, zondag 10 uur ds. S. Gerbrandy H.A. 19 uur, zie de Ark. De Ark, zondag 19 uur ds. S. Tijm- stra GerefiHerv. jeugddienst m,m,v, jeugdkoor Happy Gene ration. Maasland Ned. Herv. Kerk, zondag 10 en 19 uur ds. H. J. «J- Keijzer Geref. kerk, zondag 10 uur ds. A Veldhuijzen van Honselersdijk en 19 uur ds. H. Makkin ga. Maasland Het a.s. weekend wordt de artsendienst vanaf za terdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door J. B. M. Derksen, 's-Heren- straatl.tel. 12039. wing, begeleiding van bejaar den, sociaal werk in nieuw bouwwijken, oplossen van par keerproblemen, urbanisatie en ga zo maar door? Dit vraag stuk staat bij IU voorop. Schob'eren zijn nu jonge Etiro- peaantjes, die'in de toekomst de bewoners van een verenigd werelddeel moeten worden. Dat wordt gesteld in de beleidsnota van IU. Scholieren moet je dus in de eerste plaats warm maken voor de Europese gedachte. IU doet het voorstel om schoüe- renweken te houden, elk jaar in één van de partnersteden. Daarnaast kunnen in zomerva kanties ook uitwisselingsactivi teiten plaatsvinden, als die ten minste een sociaal-cultureel ka rakter dragen en niet uitslui tend als vakantie worden be schouwd. Dat hierover in het Sehiedamse onderwijs al druk gedacht wordt, is een feit Het IU-werk wordt bijvoorbeeld met interes se gevolgd door iemand als Al- bert Slot een tekenleraar uit Vlaar dingen die les geeft aan de rijksscholengemeenschap Schravenlant in Schiedam en die ook buiten zijn school con- Effectiever structief meedenkt over het verband tussen beeldende vor ming en samenlevingsopbouw. Zo filosofeerde hij vorige week, vlak voor een opening van ten toonstellingen in het Stedelijke Museum, met muziekleraar Bram Pak over het houden van thema-dagen op school. Op zo'n speciale dag kunnen alle leraren dan een onderwerp als Frankrijk onder de loep nemen. De gewchiedenisleraar zet dat land dan eens extra in het zon netje, de muziekleraar praat dan over Franse componisten en hun invloed op muzikale ontwikkelingen, de scheikunde leraar vertelt over Franse che mici enzovoorts. Slot gaat er vanuit, dat de sch olieren na zo'n" dag veel meer van Frankrijk begrijpen. Zijn ideeën hangen dan ook nauw samen met wat IU wil; het sti muleren van Europees denken, het winnen van vertrouwen voor een Europa als eenheid en het wegbreken van chauvinis me, of dat nou plaatselijk, re gionaal of landelijk is. Contacten tussen partnersteden als Schiedam, Esslingen en Vienne blijken veel beterte werken en zijn dan ook effec tiever dan contacten via ambas sades en ministeries, meent men bij de Sehiedamse Ge meenschap. De afdeling IU vindt het ook nodig, dat direct al begonnen wordt bij de be trokken gemeenten om veelvul dig rapporten uit te wisselen over zaken, die zowel Schiedam als Esslingen of Vienne raken. Daarmee erkent de gemeente het bestaande internationale contact en dat maakt het mak kelijker om voor het verbeteren daarvan subsidie van het minis terie van CRM te krijgen. De afdeling IU wil zich ook inzet ten voor een optimale voorlich ting over het Europese Parle ment Als er mogelijk over eni ge tijd verkiezingen daarvoor worden gehouden, moeten de politici in Schiedam en de part nersteden al uitvoerig hebben gesproken met de achterban over het hoe en waarom van „nog meer verkiezingen". ru wil daarin best coördinerend proberen op te treden. Wat vol gens de afdeling moet gebeu ren; partijprogramma's in lees bare vorm aan de burgerij voorschotelen, en de verhoudin gen tussen Nederlandse en bui tenlandse politieke partijen ver duidelijken door die program mapunten terug te brengen naar plaatselijk niveau. Welke overeenkomsten en ver schillen zijn er bijvoorbeeld tussen CDA en CDU en in hoe verre hebben hun beginselen met Schiedam te maken? Dat is iets, dat IU samen met vooral plaatselijke politici uit wil leg gen. De SG-afdeling internationale uit wisseling wil in ieder geval be reiken, dat een Nederlander bij de Europese verkiezingen niet op een Nederlander stemt om dat die Nederlander is. Het gaat om de ideeën van de kandida ten, zegt IU. „Het zijn niet al leen de Duitsers die zeggen dat bij hen alles beter is", wordt ergens in de beleidsnota opge merkt. Met alle kracht wil IU tegen deze vorm van chauvinis me strijden. Schiedam In PASSAGEI- BIO is de Nederlandse speel film „Flanagan" van Adriaan Ditvoorst terug, naar de gelijk namige roman van TimKrab- bé. Het verhaal wordt bepaald door het liefde-haat-thema zoals zich dat tussen twee stiefbroers ontwikkelt Daar begint de film ook mee: twee jongetjes, Paul .en Peter, wor den door hun vader (een tiran nieke kasteelheer van Coen Flink) gefotografeerd. Het lijkt in de eerste beelden een ver wijzing naar Ingmar Bergman in zijn „Wilde aardbeien*' Men leert hoe Paul de durver en de doener is en zijn broertje het verwende, wat links geweven karakter is. De film verplaatst ons naar Brussel, waar Paul juist na acht jaar de gevangenis ver laat Hij gaat onmiddellijk op zoek naar Cathy (Petra La- seur) met wie en Peter hij lang geleden een overval op een grenswisselkantoor uitvoerde. Paul werd gegrepen, de twee anderen ontkwamen met zes honderdduizend gulden omdat zij niet op hem wachtten. Als een getergd man verlaat Paul de gevangenis, aanvanke lijk er alleen maar op uït om zijn aandeel van de buit in Brussel en Amsterdam op te eisen. Als hij echter ervaart dat men niet alleen kontakt met hem heeft gemeden, maar dat hij voor de rest van zijn familie reeds lang niet meer bestaat, barst een wraakgevoel in hem los, een complete ver nietigingsdrang, waarmee hij de consequenties van een vol ledig gedesillusioneerd mens onder ogen ziet Toch blijkt hij niet zonder meer een wilde amokmaker. Met kleine trekjes in de ont wikkeling van het verhaal is knap aangegeven hoe Flana gan in de relatie tot zijn broer soms terugzoekt naar de arge loze band uit zijn jeugdjaren, de ontgoochelende feiten drij ven hem echter een andere kant op. Een van de sterke kanten van de film vindt men in de uitste kende bezetting met zonder uitzondering gaaf en karakter vol spel. Voor een groot deel afkomstig van doorde filmers te lang veronachtzaamde spe lers. Guido de Moor zag men na „Kermis in de regen" eigen lijk niet meer op het doek, maar dat zal nu wel verande ren, want hij is als Paul in 2tjn fijn geportretteerde dualisme een ontdekking van de eerste orde. Eric Schneider geeft hem in een verknipt karakter als Peter uitstekend partij. Diens vrouw levert met Anne- Wil in de beste zin een karak terrol als zij van een hooghar tige dame langzaam ontdooit. „Het verborgen geweer" Le vieux fusil") in PASSAGE laat Robert Enrico aan het woord met een oorlogsverhaal, dat in Frankrijk en België veel suc ces heeft. Philippe Noiret speelt hierin een chirurg, die het kort voor de totale bevrij ding van Frankrijk in 1944 druk heeft in zijn hospitaal met de verzorging van gewon den, van de kant van de bezet- Philippe Noiret op de agressieve toer in „Het verborgen geweer" (in PASSAGE, Schiedam). Museumdirecteur Hans Paalman. Schiedam Sinds enkele dagen hangen de zalen van het Stedelijk Museum in Schiedam weer vol. Te zien zijn tekenfilms en een hoogst boeiende en leerzame expositie van ander werk van Ronald Bijlsma, een alleraardigste fototentoonstelling met een keuze uit de 20.060 foto's die Jacques Henri Lartique (81) in zijn jonge jaren maakte, en. een overzicht van wer ken van de in 1971 op jonge leeftijd overleden Vlaardinger Geert Hofman. Wat ook te zien is, al vanaf vrij dag 16 januari, is fundamentele schilderkunst. Een bizarre kunst, die de basis van het schilderen wil belichten. Mate riaal, structuur, formaat, vorm en werkwijze staan hierbij voorop, het schilderen zelf is niet belangrijk. Aardig, maar verder niets bijzonders. Een misplaatste grap dus, die ten toonstelling van fundamentele schilderkunst, want het is voor het museum (lees: de gemeente - de bevolking) erg duur op beweest om die troep naar Schiedam te halen. Was op de openstelling ervan al geen kip te zien, afgezien van betrokken kunstenaars, twee verslagge vers en museumpersoneel, ook doordeweeks loopt een toevalli ge museumbezoeker ongeïnte resseerd langs dat fundamente le gedoe, waarvoor nota bene lijntjes zijn gespannen om die bezoeker van een afstand te houden. Museumdirecteur Hans Paalman vergat waarschijnlijk even die expositie van fundamenteel schilderen, toen hij afgelopen vrijdag zei, tijdens de opening van die drie wèl bezienswaardi ge tentoonstellingen: „Dit mu seum probeert altijd dingen te laten zien, die zoveel mogelijk mensen in Schiedam zouden kunnen interesseren." Die vlieger gaat niet op, zeker niet in het geval van de funda mentele schilderkunst Een van de suppoosten liet los, dat bij de ingang van de bewus- door Kor Kegel te zaal beter een bordje kan worden opgehangen, waarop staat: Alleen Voor Intellectue len. Inderdaad lijkt het daarop. Hans Paalman; „Dit museum is wel eens een laboratorium van moderne kunsten genoemd". Inderdaad heeft het Stedelijk Museum van Schiedam niet zel den een primeur voor Neder land, wanneer er een internatio nale tentoonstelling te zien is. Maar een expositie als die van schilders die de grondslagen van hun kunst willen laten zien en verder niks, maar erg duur is: zo'n tentoonstelling is niets meer dan een prestige-object. Vlaardingen Het Zuidelijk Toneel Clobe komt naar Vlaardingen. Zaterdag speelt Globe in de Stadsgehoor zaal het stuk van William Shakespeare, Leer on leer.- De regie is in handen van Darek Goldby. Hoordrollen zijn er voor Sacha Bulthuis, Henk Rigters, Siem Vroom, Henk Molenberg en Jeröme Reehuis. Het stuk is een bewerking van het voorschrift uit het evangelie: „Oordeelt niet, opdat ge niet geoordeeld worde". Plaats van handeling is Wenen, waar in dit feval sexuele corruptie hoogtij viert. Het stuk ontwik- elt zich als een tragedie, maar eindigt als een soort sprookje. Zoals gebruikelijk in de Stadsgehoorzaal begint de voorstelling om kwart over acht De toneelgroep Globe: zaterdag in Vlaardingen. ters zowel als van het verzet Dat is niet naar de zin van de „landwachters", die de soms zwaar gewonde Maquis ont voeren en vermoorden. Als hun aanvoerder het gezin van de chirurg zelf bedreigt, be sluit hij zijn vrouw (Romy Schneider) en zijn dochtertje op zijn afgelegen kasteel te laten onderbrengen. Vijf da gen na hun vertrek met de geallieerden in aantocht gaat hij poolshoogte nemen en ervaart tot zijn ontzetting, dat de bewoners van het kasteel met de omwonende dorpelin gen door een SS-groep gruwe lijk zijn vermoord. De chirurg, die tot dat mo ment een vrij neutrale hou ding heeft aangenomen, be sluit dan tot een persoonlijke wraakactie op de Duitse groep, die zich nog in het kas teel bevindt Met een oud jachtgeweer en geholpen door zjjn kennis van de verborgen gangen in het kasteel slaagt hij erin de moordenaars één voor één neer te leggen. Een verzetsgroep misleidt hij om er toch maar een persoonlijke afrekening van te kunnen ma ken, De grimmige jacht van Noiret is doorschoten met de geluksbeelden die hem voor ogen komen, van de jaren te voren in zijn gezin, de kennis making met zijn vrouw. Voor de jeugd in de matinees „Popeye's Lachparade" in PASSAGE en Laurel Hardy in „De dansmeesters" in PAS- SAGE/BIO-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5