SCHIEDAMSCHE COURANT Uitbreiding van Maassluis naar Maasland niet zekei SURINAMERS SLACHTOFFERS VAN CONFLICT Veronica's lrive4n»ijoo Gemeente: nachtslot is woningverbetering Schiedam handhaaft „put" Rotterdamse- dijk Hein de Koster weer in de clinch met de belasting Baas met stanleymes bewerkt GS antwoorden op vragen van GPV-statenlid: Ondanks federatie met JVWt Contact tussen NKV en CNV blijft bestaan SPEKTAKEL - REEKS in hef „TEEJATER" Kapitale inbraak Gesloten voor inspraak Woensdag 4 februari 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25504- 4 PAGINA'S Broersvosl 3 - telefoon ad ft. mist ra tic 268091 - redactie 262566 - klaehtcnchenst I44144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam— De Suri naamse familie ■Harding dreigt het slachtoffer te wor den van een con flict, dat dc Schie- damse kunstschil der Hein de Koster al jaren heeft met de Rijksbelastingen. De familie Harding vindt sinds enkele maanden een onderkomen in het Kritisch Centrum aan de Laurens Costerstraat, de officiële woning van de kunstenaar, welk pand hij voor 37,50 gul den per maand van de gemeente huurt. De Surinamers zien zich hiertoe genoodzaakt van de gemeente Schiedam hebben ze geen wo ning kunnen krijgen na hun aankomst in Nederland, zeggen ze en Hein de Koster heeft hen onderdak verleend. Zij betalen de kunstenaar een vrijwillige vergoeding van 37 gulden en 50 cent Bovendien storten ze 12 gulden 50 in een potje, waarvan de inhoud zal worden gebruikt om het Kritisch Centrum op te knappen. Een vaste huurover eenkomst bestaat niet. De kunstenaar nu heeft, volgens de ontvanger der directe belas tingen, een belastingschuld van meer dan 20.000 gulden, al weet hij in de verste verte niet hoe hij aan die schuld komt. In april 1974 heeft hii een klein dee! daarvan (120 gulden) al afgelost, toen twaalf niet gesig neerde schilderijen van hem ge veild waren. Dat was destijds het enige, wat de kunstenaar bezat. Hij overwoog toen om de Staat der Nederlanden aan te klagen, omdat niet alleen de belasting schuld onterecht zou zijn, maar bovendien auteursrecht geveild was. „En dat kan niet, want dat recht is beschermd", zei Hein toen. De familie Harding is door de deurwaarder verplicht om het bedrag van 50 gulden niet aan Hein over te maken, maar di rect aan de betasting. Maar om dat geen vaste huurovereen komst bestaat, kan dat niet, volgens de kunstschilder. Was die er wei, dan was het wat anders. Hij zegt erover: „Het rijk eist gewoon van me, dat ik aan liefdadigheid doe, omdat het zelf die mensen niet kan hel pen. Toch verplichten ze die mensen nu om huur te betalen, dan wel niet aan mij maar in andere vorm aan de belasting. Hoe kunnen ze dat nou ver plichten? Ik heb hen slechts onderdak verleend, ik kan ze zo weg sturen, als hel rijk zo nodig moeilijk moet doen. Ze hoeven1 toch zeker niet mijn schulden, die ik niet eens kan hebben, te betalen?" Schiedam De 24-jarige bankwerker K. R. L, uit Rotterdam is gistermorgen zijn afdelingschef bij de scheepswerf Wilton-Fije- noord te lijf gegaan met een stanleymes. Zijn baas, de 43-jarige M. Klinge liep een diepe snee van hals tot linkerbil op. Met liefst 38 hechtingen mocht hij later op de dag het ziekenhuis verlaten. De oorzaak van de onver hoedse aanval was, dat de bankwerker maandag was ontslagen omdat hij werk weigerde. Gisteren kwam hij ondanks zijn schorsing toch naar de scheepswerf toe. De heer Klinge liet hem weten dat hij niet meer welkom was. Samen liepen ze naar de vei ligheidsdienst, toen L. plot seling met het scherpe mes uithaalde. Hij holde hierop weg, maar meldde zich la ter bij de Rotterdamse poli tie. Hij is ingesloten op ver denking van poging tot doodslag. Bewoners moeten veiligheid zelf betalen Zelfs een rijbewijshoes is voldoende om het slot te openen. De „put" aan de Rotterdamsedijk: het hoogteverschil blijft bij nieuw bouw. Schiedam Er is door de dienst stadsontwikkeling van de gemeen te een voorlopig bouwplan samen gesteld voor de zogenaamde „put" aan de Rotterdamsedijk, Verras send is dat men er rekening mee houdt dat de gereformeerde Oos- terkerk blijft gehandhaafd en dat de „put" niet wordt gedempt. Het plan omvat de bouw van vijftig zestig nieuwe etagewoningen. De nu al dichtge spijkerde huizen zullen daarvoor eerst wor den gesloopt Enige woningen zijn al met de grond gelijk gemaakt omdat deze in niet al te beste staat verkeerden. De gemeente is niet van plan om de „put" te gaan ophogen, opdat de huizen op straat niveau komen te liggen. Dat plan zou te duur uitvallen en bovendien is men er van overtuigd dat men van het hoogteverschil uitstekend gebruik kan maken. Via bruggetjes kunnen de bewoners de stoep aan de Rotterdamsedijk bereiken. In de „put" zelf worden bijvoorbeeld speelplaats- jes voor de jeugd aangelegd. Het onderste deel van de woning zal worden gebruikt als berging, zodat de woonkamers op het ni veau van de dijk komen te liggen. Achter de woningen, waarvan de gevels en de daken worden aangepast aan het geacht van de Rotterdamsedijk, komen parkeer plaatsen. Via een doorgang kunnen de be woners via de dijk naar de parkeerplaatsen rijden. Het geheel wordt aangekleed door veel groen en bomen. Het is een voorlopig sehetsplan van de ge meente. Opvallend is dat de Oosterkerk van de gereformeerden in het plan is ingepast. Eerst wilde men de kerk ook slopen, wat echter op tegenstand stuitte van de gerefor meerde gemeente. Ir. H, G. de Block, chef gemeentewerken, zegt hierover: „In prindpe hebben we binnen kort de beschikking over alle grond waar nu de huizen op staan. De onderhandelin gen met het kerkbestuur verlopen echter zo langzaam dat dat stukje grond op korte termijn niet kan worden verworven. Daar om hebben we de mogelijkheid gecreëerd dat het kerkje gewoon blijft staan", De voorzitter van de kerkelijke commissie voor beheer van de kerk, ir. G. Baars vertelde onlangs nog dat men liever hele maal niet weg wil. „In augustus zouden we nog een gesprek met de gemeente hebben, maar we zijn nooit meer uitgenodigd. Nu, wij gaan het in ieder geval niet aanslinge ren. Wij zitten hier best". Maassluis Het staat nog helemaal niet vast dat er in de toekomst grond aan de gemeente Maassluis zal worden onttrokken voor woningbouw in Maas sluis, Dit antwoorden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op vragen van het statenlid ing. P. van Leeuwen (GPV). Deze had het college vragen gesteld naar aanleiding van een bericht in onze krant, waarin' stond dat de Rijnmondgecommitteerde Roozemond had gezegd: „Je ontkomt er niet aan grond van Maasland te onttrekken wanneer de Maassluise Steendijkpolder wordt bebouwd". Volgens GS heeft het in bestem mingsplan Steendijkpolder II opgenomen plangebied een ge raamde capaciteit van 1795 wo ningen. „Dit plangebied moet worden aangemerkt ais een fi nale capaciteit van Maassluis tot Ï98Ö en mogelijk tot 1986", aldus GS. Tegebjkertijd heeft het college ook antwoorden gegeven op de vragen van het KVP-statenlid F. G. J. Bakker waarin deze zich met enige verbazing had uitgelaten over het feit dat GS ongeveer twee jaar geleden geen goedkeuring gaf aan een voor hetzelfde stuk grond gel dende - ander - bestemmings plan. Volgens Bakker zouden er toen vooral bezwaren zijn ge weest in verband met stank- en geluidshinder, afkomstig van de petro-chemische en andere industriecomplexen aan de an- dere kant van de Nieuwe Wa terweg. In hun antwoorden zeggen GS nu dat die beslissing toentertijd ge nomen is omdat men onvol doende gegevens had over de mate van luchtvervuiling. Men achtte het toen met verant- woord om op deze gronden wo ningbouw goed te keuren. Wel gegevens „In tegenstelling tot deze beslis sing van toen beschikken wij nu wel overgegevens betreffen de de mate van milieuvervuil ing. Wij hebben daaruit de con-' clusie getrokken dat het plange bied uit een oogpunt van ge luidshinder en luchtverontreini ging met ontgunstig ligt en met Schiedam De plaatselijke afdeling van het NKV wil de contacten met het CNV blijven onderhouden. Dit ondanks de landelijke federatie die er sinds 1 januari tussen het NKV en het NW bestaat. .Hoewel ik hun houding respecteer, be treur ik het ten zeerste dat het CNV niet met ons meedoet", zo 2ei NKV- voorzitter R. Heiimann onlangs op de algemene ledenvergadering in ge- bouw Arcade, „plaatselijk hebben we zeer goede relaties met elkaar mid dels het thans opgeheven overlegor gaan. Ik hoop echter en ook de voorzitter van het NW in Schiedam heeft dezelfde mening dat we plaat selijk toch met elkaar kunnen pra ten". Het NKV gaat binnenkort ook samen werken met de Schiedamse Gemeen schap (SG). Men wil de „sociale school", waar bondsleden uit Schie dam en Vlaardingen sociaal worden geschoold onderbrengen bij het cur- sussenpakket van de SG-afdeling Vormings- en Ontwikkelingswerk. Ook niet-leden zouden dan aan deze avondcursus kunnen deelnemen. Om een en ander van de grond te krijgen zal het NKV-lid Daaf Rens- man binnenkort! worden opgenomen in het bestuur van de afdeling V en O. ongeschikt is voor woning bouw", zo zeggen Gedeputeerde Staten. Zij geven toe dat er ook nu, evenals de vorige keer, bezwa ren zijn ingediend tegen het plan Steendijkpolder II, maar in het algemeen was men van mening dat deze niet zo zwaar wegend waren dat deze het ge hele plan in de weg zou mogen staan." GS wijzen er verder op dat in het streekplan Rijnmond de Steen dijkpolder is aangewezen als potentieel stads- en dorpsge- bied met uitzondering van een groenstrook langs de westgrens van de gemeente, die op de streekplankaart is aangegeven als „gebied voor stedelijke re creatie". Bovendien wordt in de Interim- structuurnota voor de woning bouw in de Steendijkpolder ge wezen op het achterblijven van de woningbouw in de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam. Dit komt onder meer door een aan tal alternatieve wonmgbouwlo- katies die niet op korte termijn realiseerbaar zijn. Het gevolg is wel, zo zeggen GS, dat het wo ningbouwprogramma ernstig in gevaar zou zijn gekomen. Van daar ook dat direct nadat GS op 17 december 1975 hadden besloten om de „verklaring van geen bezwaar" af te geven dit eerst telefonisch aan het Maas sluise gemeentebestuur is me degedeeld. Pas op 22 december is dit schrif telijk bevestigd en op 23 decem ber werd de eerste paal voor de woningbouw m de Steendijk polder geslagen. Vlaardingen Een aan tal Ylaardingers kan geen gehoor geven aan de politie-oproep om zo veel mogelijk het nacht slot te gebruiken. Men wil wel, maar men heeft geen nachtslot. Met na me bewoners in de Insu- I indesingel waar dit weekeinde een serie in braken is gepleegd voe len zich nu onzeker. Vreemden kunnen hun slot in een handomdraai openen. Een van de bestolen be woners belde daarom het Gemeentelijk Wo ningbedrijf om een goed slot te krijgen. Hij ont ving daar nul op het request „Als men een nachtslot wil moet men daar zelf voor zorgen", was het antwoord. Het blijkt te gaan om woningcomplexen die zo'n twintig jaar oud zijn. „Deze woningen zijn destijds goedge keurd door het Ministe rie van Volkshuisves ting. Een nachtslot wordt daarom in die ge vallen gezien als wo ningverbetering. Voor sloten hebben wij geen extra potje. Hiervoor zou krediet moeten wor den aangevraagd bij B. en W.", aldus het Ge meentelijk Woningbe drijf. Vergunning Het is zelfs zo dat deze bewo ners eerst een vergunning moeten aanvragen om zelf een ander slot te mogen inzetten, „Al zou men bij wijze van spreken zeven sloten willen in zetten dan kan dat, maar wel met een vergunning en op ei gen kosten. Zonder vergun ning kan men bij verhuizing moeilijkheden krijgen. Men moet namelijk de woning in de oude staat terugbrengen als men deze verlaat". Een advies van het gemeente- lijk woningbureau is om het aangebrachte slot weer te ver kopen aan de nieuwe huurder. De politie staat hier niet ach ter. .Men kan in zo'n geval makkelijk een sleutel achter houden om later nog eens on gemerkt terug te komen", al dus de politie. „Het zou een idee zijn voor de woningbedrijven om een aan tal reserve-sloten in voorraad te houden. Als een bewoner dan verhuist kan een nieuw slot ingezet worden. Het oude kan na een tijdje weer ergens anders dienst doen.", is de suggestie. Een andere tip van de politie is om de sloten zelf veiliger te maken. Men kan dit doen door het uitstekende ver bindingsstukje dat in het gat van de deurpost valt om te draaien. De schuine kant komt dan niet aan de buitenkant van de deur, maar aan de binnenkant. Men kan dan niet zonder meer de deur achter zich dichttrekken, maar doet dit met de sleutel Men krijgt hierdoor hetzelfde effect als een nachtslot heeft". Voorlopig heeft een aantal be woners zekerheidshalve een nieuw slot gekocht. „Ik moest er gelijk tien voor het hele portiek meenemen", aldus een van hen. „Ze kosten vijf en dertig gulden per stuk tegenwoordig. "Wij lopen we) mee met de huurverhogingen, maar een goed slot kan er niet voor ons af', was de veront waardigde reactie. „Ze hebben bij mijn moeder het hele huis doorzocht en uit de kast geld weggenomen zonder dat we het gemerkt hebben, want het openmaken van het slot was een koud kunstje". [ADVERTENTIE I Havenstraat 45 Naaldwijk START OP VRIJDAG 6 FEBRUARI a.S. met: met o.a. Hans Mondt, vanaf 20.00 uur. Door Hans Mondt wordt óók een half uur BIER GETAPT!! Volgend „spektakel" In het Teejater op vrijdag 13 februari a.s. met de groep „CATAPULT" 1! Schiedam Bij een inbraak in de radiohande! Blanken aan de Mgr. Nolens! aan is een stereo installatie gestolen ter waarde van 939 gulden De schade be droeg echter aanzienlijk meer De ruit, die met een tegel was ingegooid, had een waarde van 1700 gulden, terwijl de schade aan overige apparaten nog eens 2500 gulden bedroeg. Vlaardingen Tevergeefs kloppen geïnteresseerden bij het „Praathuis" aan. De deur is dicht. Al twee maanden lang. De keet werd haasje repje in vie rentwintig uur in elkaar gezet om toch maar zo snel mogelijk tot in spraak te komen. De keet (op de hoek van de Charlotte de Bourbon- laan en de Louise de Co- Jignylaan) zou het werk en informatiecentrum worden van de Stichting Nieuwe Woonvormen te Amersfoort. Beloofd werd dat de (nieuwe) be woners van Holy hier de gelegenheid zouden krij gen hun meningen te ui ten. Er zou openheid van zaken worden gegeven via documentatie, dia's en noem maar op. Directeur Ab van Kien van de Stichting Nieuwe Woonvormen zag het al lemaal duidelijk zitten. De gemeente steunde hem daarbij en trok ƒ75,000,- uit voor de bouw van de keet. Tij dens de opening van de keet op 10 december be loofde Van Rien alle me dewerking. Bij dit pro ject zal inspraak een gro te rol spelen. Wij zuilen in optimale vorm reke ning houden met de wen sen, aldus Van Rien. De gemeente heeft nu be loofd een advertentie te zullen plaatsen wanneer de keet precies opengaat. Telefoon is er ook nog niet Wanneer die komt is nog niet bekend. Wel zijn er al een aantal gegadig den, waaronder het In- terkruis, die de keet ook best kunnen gebruiken. t e'iïl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1