Van U als Van Mee, Bestemmingsplan De Ruij ter straat loeit goedgekeurd Uitbreiding van recreatie in Staelduinse Bos Schone schijn en rauwe werkelijkheid in films i?' 'eren «HiRHiR m Advies provincie I CARNAVAL m CAFÉS Theater van de Lach in Schiedamse Passage IMmÊÈ. Oranjevereniging in vergadering BOUTER IN MAASSLUIS MUSEUM Verandering levensstijl DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 Schiedam Acteur Henk van Ulsen is dit weekeinde weer als de nu nog omstreden schilderijenvervalser Han van Meegeren te zien in hel Zoldertheater in de Teer- stoof. Het toneelstuk heet Hot Fenomeen en is een jubileunstuk: Henk van Ulsen (47) is al 25 jaar toneelspeler. Henk van Ulsen als het fenomeen Han van Meegeren. Het Fenomeen is een gedra matiseerde documentaire van het leven van Han van Meegeren (18891947), die kort na de oorlog de kunst wereld in opschudding bracht door zijn verklaring, dat het beroemd geworden schilderij De Emmaüsgan gers door hem vervaardigd was. De kenners waren ja renlang in de veronderstel ling, dat dit schilderij van Johannes Vermeer was. Een Vermeer, die bij toeval was ontdekt Han van Meegeren, in Neder land een verguisd en mis kend schilder van ïanschap- pen, dieren en portretten, was in Frankrijk begonnen met een studie over Ver- fneer. Hij ging deze schilder imiteren, voltooide in 1939 de Emmaüsgangers en on dertekende dit schilderij met Vermeer. Als Van Meegeren- was hij nooit erkend, als Vermeer bracht hij de we reld van de kunst in op schudding. Na zijn bekentenis werd hij als oplichter veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, maar voor hij die kon uitzit ten stierf hij Wel had hij zijn levensverhaal, het hoe en waarom van het verval sen en waarom hij een min derwaardigheids complex had, nog kunnen vertellen aan Marie-Louise Doudart de 3a Grée. Deze schreef daarna Het Fenomeen. De sobere, maar treffende regie is van Joes Odufré. Henk van Ulsen treedtvrij dag en zaterdagavond op. Beide voorstellingen (toegangsprijs tien gulden) beginnen om negen uur. Het Staelduinse Bos: nog 'y '"&£t i steeds in discussie. Meer re- |SP\: V A "<w~. creatie of niet? -j Den Haag Be Provin ciaal Planologische Commissie ((GC) zal het provinciebestuur voor stellen om de bezwaren van het ministerie van defensie tegen het 's- Gravenzandse bestem mingsplan Papedijk af te wijzen. Het ministerie protesteerde tegen het plan om het stuk land de Papedijk aan de rand van het Staelduinse Bos voor recreatie te bestemmen. Het zou, zo bere deneerde men bij defensie, niet verantwoord zijn om een eara- vanterrein dicht bij de rmnutie- opslagplaats in het Staelduinse Bos aan te leggen. Vertegenwoordigers van het mi nisterie en de gemeente 's-Gra- venzande zullen nu op 19 fe bruari hun standpunten voor het college van gedeputeerde staten uiteen zetten. In de voorbesprekingen met de PPC voerde het ministerie ver der aan dat men niet voldoende gelegenheid had gehad om het bestemmingsplan te bestude ren. „Verder is het niet een zaak alleen van het gemeente bestuur om over een zo belang rijke zaak te beslissen'*, zo staat verder in het bezwaarschrift van het ministerie van defensie te lezen. B en W van 's-Gravenzande ont kennen dat defensie te weinig tijd is gegund om van de ge- meenteplannen kennis te ne men: „Gezien de geringe opper vlakte van het terrein was beoordeling op korte termijn mogelijk". Vólgens 's-Graven- zande lopen recreanten aan de rand van het Staelduinse Bos geen gevaar door de opgeslagen mrnutie. Uit een oogpunt van milieuhygië ne acht men het een goede zaak dat de kippenfokkerij op het terrein plaats zal maken voor een caravanstandplaats- „Strik te inachtneming van de veiiing- heidsnormen van defensie zou ontruiming van het gehele ge bied tot gevolg hebben, hetgeen wij onaanvaardbaar achten", aldus het gemeentebestuur van 's-Gravenzande tijdens de voor- besperkingen met de PPC. Bij het ministerie van defensie kon men niet meedelen of men in beroep zal gaan bij de Kroon wanneer zou blijken dat het provinciebestuur het advies van de PPC opvolgt. Hoek van Holland Gedepu teerde staten van Zuid-Holland hebben toch hun goedkeuring gegeven aan het bestemmings plan „De Ruïjterstraat en om geving". De bezwaarschriften van een tiental omwonenden heeft het college niet ontvankelijk ver klaard. De bezwaren van de omwonen den waren al tijdens een open bare hoorzitting over dit be stemmingsplan (in december votig jaar) uitvoerig toegelicht. Vooral bestond de vrees bij de bezwaarmakers dat er door de nieuwe bebouwing een vermin dering van de privacy zou ont staan. Ook zou uitvoering van het bestemmingsplan veel meer verkeer naar hun woonomge ving trekken, hetgeen volgens de omwonenden ook de ver keersonveiligheid zou doen. stij gen. GS stellen echter dat van de be schikbare 3500 vierkante meter slechts veertig procent wordt bebouwd met achttien wonin gen. Bovendien worden deze niet hoger dan twee woonlagen en deze zullen volledig in de omgeving passen. De bezwaren over de privacy rijn volgens het provinciaal college gemakkelijk op te vangen en het verkeers aanbod zal bij 18 woningen heel gering zijn, zo meent men. Een en ander betekent niet dat het plan nu snel gerealiseerd zal worden: de bezwaarmakers hadden al eerder aangekondigd in beroep te gaan bij de Kroon. e Charlotte Sampling en Dirk Bogarde in het concentra tiekamp: flash back in de film „De nachtpor tier" in PASSA- GE/BiO. Robert Red- ford als roeke loze aviateur Waldo Pepper (in PASSAGE) Schiedam Café's mogen in ver band met de viering van carna val in de periode van 14 februa ri tot en met 2 maart op één avond tot vier uur 's-nachts open zijn, uitgezonderd de nachten van zondag op maan dagen. Maasland Vanavond houdt de Oranjevereniging Maasland haar algemene jaarvergadering. Voor de pauze wordt het huis houdelijk gedeelte afgewerkt, bestaande uit ondermeer het jaarverslag, een bestuursverkie zing en het plannen van de festiviteiten voor dit jaar. Van het bestuur zijn aftredend de heren L, J. Jordaan, J. P. van Loenen en M. Q. van der Maa- rel. Jordaan en Van der Maarel rijn herkiesbaar, Van Loenen niet. Het bestuur stelt de heer J. H. de Pagter als kandidaat voor deze vacature. Na de pauze houdt de Oranjever eniging een gezellig samenzijn. Ondermeer'kan gratis worden meegedaan aan het bingo-spel met veel prijzen. De bijeen komst wordt gehouden in ge bouw De Magneet en begint om acht uur. Schiedam - In PASSAGE/BIO deze week „De Nachtportier": een afschuwelijk verhaal en een afgrijselijke fihn. Haar te gel ijk een beklemmend draai boek en beeldenreeksen, die je niet meer loslaten, de ongeloo flijke realiteit van bet concen tratiekamp tegenover de nau welijks geloofwaardige en daardoor des te wreder projek- tie twaalf jaar later. Een joods meisje is in het kamp door een SS-aris gedwongen tot vernederende sexuele handelin gen, die een bijna onnatuurlijke Üefdes relatie tot gevolg hebben gehad. Lang na de oorlog ont moeten rij eikaar opnieuw in Wenen; zij de echtgenote van een Amerikaanse dirigent op toemee, hij nachtportier in een luxueus hotel. En weer groeit, nu in versneld tempo, hun sa do-masochistische verhouding, rij laat rich geheel doör hem overheersen, wordt door hem geslagen en geschopt, en onder werpt rich tenslotte volkomen aan haar vroegere kwelgeest, terwijl haar man concerten jn Duitsland geeft. De ex-SS'er wordt op zijn beurt gekweld door een schuldgevoel, waarvan zijn oude vrienden en collega's hem trachten te bev rijden door een schijnproces, dat rij ook bij zichzelf met suc ces toepasten. Hierbij wordt elk lid van de groep geconfron teerd met de bewijzen van be gane wreedheden en vervolgens ?SM S ïiÉ li V; vrijgesproken, zodat hij los zal komen van de angst voor ont dekking door de autoriteiten. Het werkelijke doel van deze schijnprocessen is echter in het bezit te komen van de door de geallieerde commissie voor oor logsmisdaden verzamelde be wijzen en deze voorgoed te kun nen vernietigen. Mogelijke ge vaarlijke getuigen worden „af gevoerd" en zo loopt ook de joodse vrouw gevaar te worden geelimineerd. GENADELOOS De nachtportier tracht zich dus aan het proces te onttrekken en neemt de vrouw mee naar zijn flat Hij weigert haar uit te leveren, en rijn kameraden slaan dan een beleg voor zijn womng om hem door uithonge ring daartoe te dwingen. Een herhaling van het harde kam pleven brengt het tweetal dich ter bij elkaar dan ooit, hun toestand wordt wanhopig en een ontsnapping lijkt de enige door J. A. Frenke! kans op redding. Maar het ver leden laat hen met los en slaat genadeloos toe. Een door de Italiaanse cineaste Lüiane Cavanj verzonnen en geregisseerde film, die door zijn decadente sfeer en onmenselij ke moraal een bitttere smaak nalaat. Herirmeringsflitsen van het kampleven,, zoals in Sidney Lumets „The Pawnbroker", lichten schokkend op in de weelde van het Weense hotel, waar het complot van de oud- nari's bijna angstaanjagend vorm krijgt. Dirk Bogarde, die allang op de rol van de nacht portier bad geaasd, geeft hem suggestief gestalte, zij het niet steeds op hetzelfde niveau. Het zelfde moet gezegd worden van Charlotte Ramplmg, een actrice met beperkte mogelijkheden, die hier vaak te hoog grijpt. Maar dat geldt voor Liiiane Ca- vani ook meer dan eens. LUCHTAKSOBA TIEK In PASSAGE „The great Waldo Pepper", een spectaculaire film over de vermetele vlieger, die met akrobatiek in een gammel toestelletje model kon staan voor al die mannen, die in de jaren twintig met doodsverach ting trekkend van stad naar stad een stuntcircus in de lucht volvoerden. Het waren romantische tijden toen, in de periode van 1926 tot 1931. De vliegerij begon volwas sen te worden en op de grond begon men zich zorgen te ma ken over de waaghalzen, die nu niet bepaald het vliegen een etiket van veiligheid opdrukten. Het verhaal van Waldo Pepper (gespeeld door Robert Redford) is in feite de geschiedenis van mannen en vrouwen die zich het aureool van koene helden niet wilden laten ontnemen. Bij sommigen gaat iets dagen ais zij ervaren hoe het publiek met 20zeer om hun stunts naar de demonstraties komt als wel om hun bloederige sensatiezucht te bevredigen. Wanneer Waldo Pepper wraak neemt op dat pubUek beseft hij niet. dat hij zelf met zijn vrienden voedsel geeft aan die drang. De ex-oorlogsvlieger is begonnen met links en rechts rondvluch- tjes voor vijf dollar aan platte landers te offreren. Daar gaat zijn ambitie niet naar uit en hij voegt zich met een voormalige concurrent bij een vliegcircus. Steeds driester moeten de stunts uitvallen om telkens weer publiek te trekken. 2e zijn vheggek, maar hun werkterrein wordt kleiner. Waldo Peppers vergunning wordt ingetrokken. Onder een schiubiaan vindt hij werk in Hollywood, waar hij een befaamde Duitse oorlogs- vlieger ontmoet voor wie de tijden ook veranderd zijn. Eer en ridderlijkheid vind je alleen nog ui de lucht, met op de grond, zegt deze film van Geor ge Roy Kill (van „The Sting"). De twee voeren nog éénmaal voor de filmcamera's een bloedstollend schijngevecht uit Een tijdperk is afgesloten. Schiedam Vanavond treedt m het Schiedamse Passage Thea ter John Lantmgs Theater van Maassluis Morgenavond om 8 uur zal in het Gemeentemu seum van Maassluis een ten toonstelling worden geopend van de kunstenaar Victor Bou- ter. Tijdens deze opening zal de Rijksslotvoogd, de heer M. van Hoogstraten, een inleiding hou den. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door Keruieth Wolff (luit) en Cor Molenaar (fluit). De expositie bestaat hoofdzakelijk uit reisimpressies en boekillustraties van Bouter. de Lach op met het programma "Kom van het dak af". De voor stelling, georganiseerd door de stichting Schiedamse Gemeen schap, begint om acht uur. "Kom van het dak af' is een klucht van Michael Pertwee. De oorspronkelijke titel is "A bit between the teeth". In Theater van de Lach spelen mee: Han nah de Leeuwe, AnneUes Bai- han, Arnold Golderman, Frans Kokshoom en John Lanting. De regie van het stuk, dat ge bracht wordt, is van Alexander Doré. Kom Van Het Dak speelt zich af op de zolderflat van Barend Fris in Amsterdam, op een gure regenachtige avond in het na jaar. Toegangsprijs voor Passa ge varieert van 7 gulden 50 tot 12,50. Viaardmgen Verandering van levensstijl is het thema van vijf gespreksavondeo in de grote zaal van de Emmauskerk Het thema zal worden belicht van uit de bijbel. De eerste avond ging over de Thora en werd donderdag 22 januari gehouden. Vanavond is de tweede bijeenkomst. Domi nee G. Kelltng zal dan het the ma vanuit de profeten behande len. De volgende avonden en de spre kers zijn: donderdag 4 maart; dr. H. Kouwenhoven belicht het thema vanuit de apostelen; don derdag 25 maart: dominee J. Lever eveneens vanuit de apos- teten en donderdag 8 april; do mmee W. Verhoef, die de mens Jezus Christus belicht. De avonden hebben het karakter van een leerhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3