Je li g Igemeenteraad timmert aan de weg 1 Elke Maardinger Albert de Klerk in Grote Kerk Toneelgroep971 brengt Pinky99 in Passage AFRI KAANSE KUNST IN MAAS LAND Pas op voor oplichters Berm in brand Historie in De Heipaal Jaarvergade ring CBTB Nooit goed Bewonersvereniging 11 DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 •3 Maasland Een stukje Afrikaan se cultuur herleeft deze week in de Maaslandse expositiezaal De Rozenhof. Tot en met zondag exposeert Joop Groen uit Vlaardingen daar een kollektie Afrikaanse kunst „Althans, hier noemen we het lamst", aldus Joop Groen, die de expositie zaterdag na de opening zelf inleidde. „De voor werpen werden daar echter niet als kunst gemaakt maar dienen gewoon voor de cultus van het volk". Op de expositie staan o.m. een groot aantal beelden. „Die wer den' gemaakt voor voorouder verering, terwijl de maskers een meer beschermende funktie gaven, bij o.a. oogst- en besnij denisrituelen", aldus Groen. Het merendeel van zijn koliek- tie komt uit landen als Nigeria, Mali, Ivoorkust en Ghana. Zelf is Groen daar nog nooit ge weest, maar hij heeft wel recht streekse kontakten. Groen heeft ook een aantal beel den van voorouderverering van de Ibo-stam uit Biafra en van de Dogonstam uit Mali. Prach tig houtsnijwerk is het, zo'n vijftig zestig jaar oud. Behal ve de beelden en maskers heeft hij ook diverse gebruiksvoor werpen uitgestald, en in minde re mate ook wat steen en brons. Opvallend zijn ook de beeldjes van de tweeling-cultus uit Nige ria. Dit is ontstaan omdat er daar in verhouding relatief vrij veel tweelingen worden gebo ren. De expositie duurt tot en met zondag 22 februari. De opening stijden van De Rozenhof zijn op woensdag-, donderdag-, zater dag- en zondagmiddag van drie tot vijf uur en dinsdag-, woens dag- en donderdagavond van zeven tot negen uur. De toe gang is gratis. Schiedam De politie in Schie dam waarschuwt weer voor oplichters, die geijkte smoesjes gebruiken om een woning bin- nen te komen en daar dan iets stiekum te ontvreemden. Twee mannen, die vermoedelijk al eerder door listen konden toeslaan, probeerden eind vori ge week in de Gordonstraat hun truc uit: zij vertelden de bewoonster van een pand, dat zij de elektrische en gasleidin gen in de meterkast kwamen controleren. De bedoelingen van het tweetal rijn onduidelijk gebleven om dat zij zich direct weer uit het huis verwijderden, toen zij be merkten dat de heer des huizes ook aanwezig was. De politie heeft slechts een vaag signalement van de twee lieden Eén was ongeveer 50 jaar en droeg een grijze stofjas, de an der was rond de 30 en gekleed in een lange zwarte overjas. Schiedam In de Nieuw-Mathè. nessestraat heeft het Schiedam- se brandweerkorps een grote bermbrand moeten blussen. Een lange strook groen, aan de achterzijde van het pakhuis van V D, was door onbekende oorzaak in brand gevlogen. Over een lengte van ruim dertig meter laaiden vlammen hoog op. Vlaardingen De Historische Vereniging Vlaardingen houdt vanavond een ontmoetings- avond. Het historische verleden van Holy staat hierbij centraal. Met een mini-tentoonstelling, een paar korte inleidingen, dia's en een film wordt de his torie belicht Medewerkenden aan de avond zijn o.a. de heer C. Wind (archeologisch advi seur van de gemeente Vlaardin gen), de heer Th. Poelstra (ge meente-archivaris), de heer P. Westerdijk (bestuurslid van de HW) en de heer P. J. Oosthoek (boer-in-ruste). Geïnteresseer den worden om kwart over acht verwacht in wijkcentrum De Heipaal. De toegang is gra tis. Maasland De CBTB afdeling Maasland belegt vanavond haar jaarvergadering. Tijdens het huishoudelijk gedeelte vindt ook een bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de heren A. de Bloois (niet herkiesbaar) en R. Dijkshoorn (herkiesbaar). Na de rondvraag wordt de verga dering omgezet in een feestelij ke stemming, want de toneel groep „De Landlonkers" van de CPJO afd. Nieuwveen brengt het blijspel „Romance rond ar tikel 17" op de planken. De avond begint om kwart voor acht in het Trefpunt Vlaardingen Bij de Vlaardingse Jeugdge- meenteraad is de CDA- gedaehte al een begrip. Wei zeven raadsleden zoeken en vinden klaar blijkelijk hun heil in een christelijk-democrati- sche samenwerking. Het is ook niet de bedoeling om een zuivere afspiegeling te vor men van de 'echte' gemeente raad, legt secretaris Dick Vree- dcbrecht (34) uit. „Volgens de geldende verdeelssleutel zou de PvdA negen zetels moeten heb ben en de ARP bijvoorbeeld drie. Maar dat vinden wij niet zo belangrijk. Natuurlijk komt op de eerste plaats een stukje politieke bewustwording. We willen de belangstelling voor politiek bij jongeren uiteraard vergroten, dat kan je op je vingers narekenen. Maar daar naast is het belangrijk om eens de mening van een ander te horen. En die te respecteren, natuurlijk. Want hoeveel men sen van onze leeftijd met oog kleppen op lopen, alleen maar in hun eigen straatje kunnen denken, het is angstig hoor." De raadsleden zijn vooral afkom stig van de verschillende poli tieke jongerenorganisaties. Dat zijn mensen die goed gemoti veerd zijn, die een dergelijke politieke vorming dus niet no dig hebben. Brengt dat niet het risico met zich mee, dat iede reen maar driftig de partijop- vattingen gaat zitten verkondi- gen? „Nou nee, want de raadsleden hoeven niet per se lid te zijn van een partij; aldus voorzitter Christoffel Molenaar (22), „Een schriftelijke toestemming van de betrokken partij dat het in orde is dat men de partij verte genwoordigt is voldoende. Dat is natuurlijk een heel prettige regeling. Ik kan me voorstellen, dat als je zo'n jaar of achttien bent, je je nog niet wil vastleg gen op de een of andere partij. Bovendien worden er vijf plaat sen opengehouden voor „onge- bondenen", die nog niet voor een bepaalde partij hebben ge kozen. Die mogen dan maxi maal zes maanden mee draaien." En dan worden ze voor -het blok gezet: en nou kiezen met wie je de boot in wil? „Zo is het inderdaad wel, zegt Dick. We zijn niet immo reel maar die eis moet je op den duur toch stellen. Er moet een beetje lijn blijven in het geheel." Aan de andere kant wordt er wel van de leden verwacht, dat ze daadwerkelijk bezig zijn voor hun partij. „Anders kan je net zo goed een aktiegroep opzet ten," vindt „Stof' Molenaar. Zo kan het bijvoorbeeld voorko men, dat een 20jarig raadslid hevig ageert tegen het huisves tingsbeleid voor jongeren, om dat er sprake is van verlaging van de meerderjarige leeftijd tot achttien jaar. Met zijn frak- tie, (in dit geval de SGP) roept hij dan, dat de nota afbreuk doet aan de essentie van het gezin. De jeugdgemeenteraad houdt zich echter niet bezig met de discussie om het discussiëren alleen. Men heeft ondertussen al een fors aantal nota's het licht doen ziea Er werden ad- hoccommissies in het leven ge roepen, werkgroepen gevormd en overleg gepleegd op verschil lende nivo's. En uiteraard krijgt het bestuur alle nota's en verga deringsverslagen van „grote broer" gemeenteraad. De kri tiek en alternatieven die de jeugdgemeenteraad aandraagt, wordt, al dan of niet dankbaar, maar in elk geval aanvaard en bekeken. „Om een voorbeeld te noemen, zegt Christoffel, we hebben ons uiteraard bezig gehouden met de nota van Van Dam over huisvesting van alleenstaanden en jongeren. Op verzoek van B. en W. hebben nu twee jeug draadsleden in de stuurgroep Huisvesting plaats genomen. Daarin houden ook het Jonge ren Advies Centrum en woning bouwverenigingen met de2e za ken bezig. Bij de behandeling van de eventuele afsluiting van het Veerplein heeft de jeug draad een nota opgesteld, die nu in het structuurplan opgeno men is. Dick Vreedebrecht is trouwens een „gouden relatie" van de jeugdraad. Hij vormt namelijk de enige onpartijdige, wettelij ke betrekking tot het stadhuis. En als ambtenaar bij Algemene Zaken kent hij natuurlijk, zoals hij zelf zegt, de in- en uitgangen van de secretarie. Door B. en W. werd hij destijds gevraagd om de jeugdgemeenteraad „in de ruimste zin des woords" be hulpzaam te zijn dus dat zit wel goed. Op de begroting staat voor dit jaar een postje van 1500 ten behoeve van uitga ven van de jeugdraad. Daar worden onder andere gastspre kers van uitgenodigd: Ridder van Rappard hield enige tijd geleden een leerzame causerie. De jeugdgemeenteraad leidde overigens ooit een noodlijdend bestaan. Omstreeks 1970 liep het ledenaantal angstaanjagend terug. Het tekort aan man kracht was zelfs zo groot dat er al krantenkoppen versche nen met „Jeugdgemeenteraad al bijna ter ziele". Je moet be denken, dat de behoefte om het hart te kunnen luchten in de jeugdgemeenteraad minder werd, omdat er steeds meer aktiegroepen in het leven wer den geroepen, waar jongeren voor hun belangen konden op komen. En nu is het gelukkig zo, dat jongeren ook bij de politieke partijen voor vol wor den aangezien," legt Christoffel Molenaar uit Ondertussen is het raadsleden aantal weer gegroeid tot meer dan dertig. Door het aanschrij ven van politieke partijen en door ronselactiviteiten van de De jeugdgemeenteraad in Vlaardingen bijeen leden zelf bij hun respectievelij ke fracties hoopt het bestuur de gemeentelijke zetelverhoudin gen weer een beetje te benade ren. Uiteraard zal vooral de PvdA en 'links' in het algemeen warm worden binnengehaald. De jeugdgemeenteraad is na melijk van plan om ooit eens jeugdverkiezingen op touw te zetten. Peter Droppert (PvdA) en Georges Neijssel (WD) - nu echte raadsleden - deden ooit hun eerste politieke stappen bij de jeugdge meenteraad. Op 6 oktober 1954 werd de eerste Vlaardingse Jeugdgemeenteraad. door burgemeester Heusdens geïnstalleerd. Doelstellingen waren het gestalte geven van politieke bewustwording van de Vlaar dingse jeugd en voor hen een spreekbuis te voimen wat de gemeentepolitiek betrof. Elke Vlaardingen vanaf 16 jaar kan in de jeugdraad plaats nemen. De maximum leef tijd is dertig. Driekwart van de partijen van de Gemeenteraad moeten in de jeugdraad vertegenwoordigd worden. Daarbij mag ie dere partij die aan de laatste officiële ver kiezingen heeft meegedaan een vertegen woordiger in de jeugdgemeenteraad heb ben. Net zoals bij de 'grote raad' zijn de vergade ringen van de jeugdraad openbaar. Raadslid Georges Neijssel (WD): begonnen bij de jeugdgemeenteraad Vlaardingen De organist Albert de Klerk bespeelt vrijdagavond 20 februari het or gel van de Grote Kerk te Vlaardingen. Het concert begint cm acht uur. De organisa tie hiervan is in handen van de Culturele Raad Vlaardingen in samenwerking met de Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente. De 59-jarige organist was al op 16-jarige leeftijd verbonden aan de Sint-Jozefkerk te Haarlem. In 1941 behaalde hij de Prix d'Excellenpe en in 1956 werd hij stadsor- ganist van Haarlem. Hij bespeelt daar het orgel in de Bavo en het Concertgebouw. Hij maakte concertreizen in Europa en de Verenigde Staten. Voor zijn plaat Die Kleinorgel kreeg hij in 1962 de Edison- prijs. De toegangsprijs voor het concert bedraagt 2,50. Kinderen tot 14 jaar en houders van een C.J.P. of Pas 65 betalen 1,25. Schiedam De Schiedamse To neelgroep '71, jongste loot aaft de stam van het plaatselijke ama teurtoneel, be staat deze maand vijf jaar. De groep gaat dit vieren met een lustrum-voorstel ling in het Passa ge Theater op vrijdag 27 februa ri. Opgevoerd zal worden: het pro bleemstuk „Pin ky", een blank negermeisje, naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer, bewerkt door F. Drost. Een spel vol rassentegen stellingen, zich af spelend in het vroegere Zuid- Amerika, waar van de aktualiteit ook nu nog op geld maakt De toneelgroep is in 1971 voortgeko men uit de Neder landse Christelij ke Vrouwenbond, afdeling Nieuw- land, Schiedam. Ze luisterde met toneelspel de jaarfeesten op en trad vele keren op in gastvoor- stèilingen en kreeg zodoende algehele bekend- heid in Schiedam en daar buiten. Eenmaal kwam de groep voor het voetlicht in het nog niet gereno veerde Passage Theater. In 1973 vond de ontkop peling plaats met de NCVB en sloot de groep zich aan bij de sectie to neel van de Schiedamse Ge meenschap. Naar dit rentrée op het toneel van het Passage Theater wordt in kringen van ons amateur toneel overigens met belangstel ling uitgezien. De regie is in handen van Jan Meiden- dijk. De. decors zijn van Ton Har tendorp, Henny Waardenburg en de regisseur. Kaarten voor de voorstelling zijn 3,50 verkrijg baar aan de kas sa van het theater en bij het kantoor van de Schiedam se Gemeenschap, gevestigd in het Proveniershuis. Uw Lening In de krant van 13 februari werd kommentaar geleverd op een artikel in het februarinummer van Vlaardingen. In Rood Vlaardingen zou de vakbond corrupt zijn genoemd. Wij schreven echter dat het triest is „dat de vakbonden zich door de ekonomische krisis laten kor- rumperen tot het reikhalzend uitzien naar de produktie van oorlogstuig. Dat is precies waar de grote concerns de arbeiders hebben willen. Daarom ook ging het in de dertiger jaren zo goed met bedrijven als Krupp in Duitsland". Dat is een be langrijk ander verhaal als de bewering zonder méér dat de vakbond korrupt is, zoals de krant ons toedichtte. Een ander punt, waarop Rood Vlaardingen verdraaid werd weergegeven, is dat van de maatregelen tegen de werkloos heid, zoals die door de PSP worden voorgestaan. We zullen niet opnieuw formuleren wat we bedoelden, maar gewoon herhalen wat er in Rood Vlaar dingen stond. We schreven: „In plaats van zich te verlagen tot een „pakken-wat-je-pakken- kan-houdmg", zou de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) met meer dan 1 mil joen leden tenslotte zeker een macht in Nederland- zich beter eens kunnen buigen over de oorzaken van en maatregelen tegen de in het kapitalisme steeds terugkerende werkloos heid. Bovendien valt er, als pro- duktievermindermg beslist noodzakelijk is, beter te denken aan een kortere arbeidsdag voor iedereen (met volledig be houd van loon), vroegere pen sionering voor iedereen,, en der gelijke, dan aan „oplossingen" ais het de WW, WV en uiteinde lijk bijstandswet insturen van een gedeelte van het perso neel". Als de krant het dan heeft over „werktijdverkorting, pensione ring op jongere leeftijd" ais zou de PSP dat beter vinden dan ontslag voor een gedeelte van het personeel, dan wordt er, door het uit zijn verband en in andere woorden weergeven van wat wij schreven, een valse voorstelling van zaken gegeven. Het is duidelijk dat werktijd verkorting, zoals dat de laatste tijd maar al te vaak wordt toe gepast een belangrijke loons verlaging voor de werknemers betekent en dat is nou precies wat we niet willen. De pensionering, zoals wij die bedoelen moet óók niet worden verward met het „wegpensione- ren" dat nu vaak, maar inciden teel wordt toegepast Heel an ders zou het natuurlijk worden, en uit ons artikel bleek duide lijk dat we dat bedoelden, als de pensioengerechtigde leeftijd voor alle werknemers zou wor den verlaagd tot b.v. 60 jaar. Beide door ons genoemde maat regelen moeten worden gezien vanuit de gedachte vun „eerlijk delen" (u weet wel). Het eerlijk delen namelijk van de totale hoeveelheid werk die er in „de maatschappij" moet worden ge daan. Dat is wat anders, zoals we aangaven, dan enkele werk nemers het slachtoffer te laten worden van de ekonomische si tuatie. Het artikeltje eindigt met de kon- statering: „Wat men doet, het is nooit goed (genoeg voor de PSP)". Hoewel de onzorgvuldi ge manier waarop die bewerk ing tot stand gekomen is hier boven al afdoende bestreden is, is dat op zich wél juist Het is ook niet zo vreemd dat een socialistische Partij' nog lang niet tevreden is met maatrege len die binnen de (on) mogelijk heden van het kapitalistische systeem worden genomen. De suggestie, zoals die uit het hele artikeltje naar voren komt, als zou de PSP anti-vakbond rijn, wijzen we echter zonder meer af. De PSP raadt alle werkne mers aan lid te worden van een vakbond en daarin te werkea Vaak staan we achter door bijv. het NW en NKV voorgestane maatregelen. Dat neemt niet weg, dat we kritisch blijven. Het is geen vriend, die je niet op je fouten wijst. Namens de redaksie Rood Vlaar dingen Jos Noordhulzen Schiedam In zijn ingezonden brief van vorige week woens dag roept de heer Prins (winke lier aan de Mgr. Nolenslaan) een aantal vragen op over de kunnen voorbereiden, waarbij met zowel belangen van winke liers als bewoners (kinderen en ouderen) rekening wordt ge houden. Bewonersvereniging Schiedam- Inplaats daarvan hebben zij zich West Hij stelt daar onder meer vanaf de eerste vergadering als de vraag of de bewonersvereni- ging misschien bestaat uit hob byisten en wie of wat deze ver eniging dan wel vertegenwoor digt Dat onze vereniging uit hobbyis ten bestaat is niet onjuist maar dan wel in andere zin dan de Heer Prins bedoelt De hobby van deze mensen bestaat hie ruit dat zij een groot deel van hun vrije tijd besteden aan het tot stand brengen van verbete ringen in hun wijk, ook helpen wij individuele bewoners bij de problemen die zich regelmatig voordoen met huiseigenaren en bij renovatieplannen van de ge meente. Bij deze en andere aktiviteiten vragen wij ons nooit af of de betrokkenen wel lid van „West" zijn, maar wel hoe wij de wijk bewoners het best terzijde kun nen staan. Wij vertegenwoordi gen dus ieder die in onze wijk,, woont en daarbij onze aktivitei ten steunt of nodig heeft. De bewonersvereniging West pro beert altijd de meer algemene een keiharde anti-verbeterings- groep opgesteld. Niets wilde men weten van beplantingen, een minder recht-toe-recht-aan straat en andere verbeteringen die het ar *overkeer zou kunnen belemmeren. Zij stelden dat iedere verandering hun omzet zou kunnen aantas ten. (Een onjuiste stelling om dat juist autovrije straten de grootste winkelstraten zijn!) Zij hebben dus de leefbaarheid en verkeersveiligheid van de straat ondergeschikt gemaakt aan vermeend inkomensverlies. Toen duidelijk werd hoe een aan tal winkeliers de stemming op een inspraak-avond beïnvloed heeft door voor alle huisgeno ten een stem te laten uitbren gen, vanzelfsprekende voor hun eigen plan (terwijl de meeste winkeliers niet eens in deze straat wonen) heeft de dienst gemeentewerken dan ook uit de wensen van bewoners en win keliers een compromisplan ge maakt waar ieder zich mee zou kunnen verenigen. belangen van de wijk als lei- De bewonersvereniging Schie- draad voor haar optreden te nemen. Dit in schrille tegenstel ling tot de winkeliers van de Sint Liduinastraat Als werkgroep hadden de winke liers de straatverbeteringen voorde bewoners bespreekbaar moeten maken en hun daarbij voldoende informatie kunnen dam-West kan ondanks alle fouten die door iedereen tijdens de hele gang van zaken zijn gemaakt, zich verenigen met dit, uiteindelijke plan. Wij hopen dat ook de winkeliers de sporti viteit kunnen opbrengen het zelfde te doen. Dit alles in het belang van onze wijk. geven. Deze werkgroep had een John de Kievith, Bewonersver- verbeteringsplan voor de straat eniging Schiedam-West

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3