Het klooster vergrijst Emancipatie speelt een rol Folkmuziek van OPO in de Teer stoof Partijtje Vissersvrouwen Historisch Sokkel te mal Maasland Bejaarde na ongeval overleden Carnaval in Oost Organisten in Passage 3 Hef klooster, gezien vanuit de plantsoenen tussen de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat: vroeger een rijkeiuisbuurt, dat kan je aan het klooster nog goed zien. „vage verwijten". De brief was gericht aan het „Be stuur en Gemeenteraads fractie". De PPR noemt dit een uitghjertje van de rode broeders. De PPR vindt na melijk dat kritiek op het wethoudersbeleid m de le denvergadering thuis hoort. Na eerst de PvdA de nodige verwijten naar het hoofd te hebben geslingerd, is de PSP nu ook begonnen met een aanval op de PPR. Deze radicale vrienden geven ech ter lik op stuk. „Voor een waakzaam, koen partijtje ais de PSP valt het kennelijk met mee om zo buiten de tomven te moeten vechten: stoten onder de gordel in plaats van strategische zet ten". zo staat in PPR- nieuws, het orgaan dat op een maandblad begint te lij ken. Wat is er nu eigenlijk ge beurd? De PPR heeft een brief gekregen van „de Rode Vlaardmger met de snelle pen". Deze brief stond vol Schiedam Het klooster vergrijst. Nonnen sterven uit. In de deuropening van het ziekenzaaltje van het St. Josepsgesiicht aan de Tuinlaan in Schiedam staat één van de zusters. Ze kijkt naar een bed en lijkt droevig, „Hier zijn al veel zusters heengegaan," zegt ze. In dit Dominicaner klooster leef- den enkele jaren geleden nog ruim 35 zusters. Als een eerste- f hulppost fungeerde het ge- door bouw: leden van de congrega- tie, toen -nog vele honderden Kor Kegel Schiedammers,, konden er steeds terecht, d*5 non op haar beurt ging er op uit om zieke leden te verzorgen. Een flink aantal zusters was aktiei m de verpleging en ook in het onder wijs. De overige tijd leidden zij hun teruggetrokken leven. In de volgende Rood Vla ar din gen zal nu wel weer een artikeltje verschijnen over de controverse tussen de PSP en PPR. Zoals gebrui kelijk zal daar dan aan het eind een conclusie worden getrokken. Zo in de trant van- misschien zit er toch nog een happy end in tussen de PSP en in dit geval dan de PPR. Foto's: Pieter Schols Het nog steeds wet officieel De padvinders van Scouting opgerichte Historisch Ge- Nederland gaan trouwens nootschap uit Schiedam wil weer een goeie daad doen. de Vlaardingse zusterorgani satie ontmoeten. Om te kxj- Ze organiseren een koomit- ken hoe die club het daar voering. In mei. Dan zingt doet. Kunnen die Schiedam- het Schiedamse mannen- se amateur-historici gelijk koor, ergens in de jenever- zien of het Genootschap wel stad. Samen met het Sche de moeite van het oprichten venings Vissersvrouwen- waard is. Om alvast een bee- koor. Die vissersvrouwen tje volwassen te lijken, konden ze kennelijk in krygt het Genootschap van Vlaardingen niet meer vin-" stichting Schiedamse Ge- den Ziedaar de aftakeling meenschap 75 gulden. Om Van die oude visserstad. We hun Vlaardingse collega's snappen wel, waarom die tijdens die ontmoeting een Vlaardingse historici een borrel aan te kunnen bieden. borrel nodig hebben. Twintig nonnen wonen er nu. De meesten zijn al aan de bejaarde kant, de jongste is rond de 45 jaar. Jong bloed is in het kloos ter niet te vinden. Trouwens, ook het aantal roomsen, die lid zijn van de congregatie, is met een paar honderd teruggelopen in de laatste jaren. Hoelang De jongste spruit in huize Van der Sloot heeft zijn vader Hans nu al dingen laten doen, waar het Historische Genootschap nooit in is ge slaagd. Van der Sloot die, graag over „zijn" Schiedam schrijft, heeft zijn stadslief de tevens omgezet in één groot beminnen van het Schiedamse vocht bij uit stek: jenever. Dat wist men ook bij de histo rische vereniging en vaak werden de belangrijkste ge sprekken over de geschiede^ nis van Schiedam altijd in het café gevoerd; en niet tijdens de vergadering. Nooit zijn de andere vrienden van de vereniging er in ge slaagd Hans onder tafel te dnnken. Dat lukte deze week zoon Bodewijk Berend wel. Maar Van der Sloot was nog niet zover dat hij aan het einde van de jenever-avond zijn auto liet staan: dus vond hij die de volgende morgen terug bij een parkeermeter. Met een bon. Als je eenmaal een slechte naam hebt, is het maar ver draaid moeilijk om er weer van af te komen. Journalis ten kunnen daarover mee praten. Maar al te vaak hoor je in gezelschap zeg gen: .Ja, ja. die jongens van de krant....". En dan komt er zo'n bedenkelijk lachje. Helemaal onterecht zal dat natuurlijk niet zijn, want er zijn best slechte journalis ten, maar ook slechte bak kers. slagers of ambtena ren.* - i Een mens generaliseert nu eenmaal graag en ook de Nederlandse taxichauffeur heeft daardoor zo'n beden kelijke naam gekregen. Ook dat is niet terecht, want er zijn nog steeds taxi chauffeurs die ongevraagd (maar uiterst beleefd) de deur open houden en zelfs de koffers in de bagage ruimte gooien. Menigeen doet dat zelfs zonder dat hij direct op een vette fooi zit te azen. Die goeien moeten in de praktijk meestal onder de slechten lijden. Zo zegt niet alleen het spreekwoord, dat blijkt dagelijks. Neem nou vorige week. Een taxichauffeur wordt in Vlaardingen overvallen en beroofd. Als de daders ge vlucht zijn, meldt hij het gebeuren per mobilofoon aan zijn collega's. Wat ge beurt er daarna? Ds hel barst bijna los en tientallen taxi's rijden met Zandvoort- snelheden naar Vlaardin gen. Twee knallen er met een gangetje tussen de 80 en Ijo kilometer tegen wat geparkeerde auto's en de rest komt veilig {maar te laat) bijhun arme collega. Die reaciie is wel begrijpelijk. Immers, een dag tevoren was een aantal van hen nog naar een begrafenis in Apeldoorn geweest. Van een collega die door een „klant" vermoord was. Maar er is ook een grens aan dat begrip. En die grens wordt zeker overschreden als mensen - in dit geval de Rotterdamse taxichauf feurs - het recht in eigen hand willen nemen. Dat is alleen maar af te keuren. De inmiddels aangehouden daders van de overval mo gen in ieder geval blij zijn dat ze niet in handen zijn gevallen van de groep „red dende" taxichauffeurs. Ver moedelijk was het leed dan niet te overzien geweest Maar ondanks deze actie moet voorkomen worden dat we in iedere taxichauf feur het beeld zien van een met een autokrik of Engel se sleutel zwaaiende boe man (ook al doet hij dat wel misschien om een col lega te helpen). Veel taxichauffeurs zijn eerza me huisvaders die gewoon hun beroep uitoefenen. Een gevaarlijk beroep soms, maar een ieder van hen zal toegeven dat verre weg de meeste klanten gewone aardige burgers zijn. En al die goede taxichauf feurs moeten wel be schermd worden tegen die enkele slechte klanten. Maar daar heeft het Neder landse taxidom geen slech te taxichauffeurs voor no dig. Rfen van der Anker Mevrouw A. van der Veer uit "Vlaardmgen heeft zich ruim drie jaar lang ingezet voor de plafonds van de wonin gen aan de Van Hogendorp- laan. Die plafonds zitten vol scheuren. Zij was haar strijd om herstel van de scheuren door de gemeente begonnen, nadat een actiegroep haar" daarom vroeg. Tot haar ver bazing en niet geringe erger nis ging de actiegroep echter uit een ander vaatje tappen. Mevrouw van der Veer kreeg te horen dat ze zich niet meer hoefde m te zetten voor de plafonds, want de actiegroep wiide liever fiet spaden. Mevrouw van der Veer vond dat ze er een potje van maakten en bleef dapper doorgaan voor de plafonds. Als klap op de vuurpijl kreeg zij te horen dat de fietspaden er kooien, maar dat de bewoners zelf de plafonds moeten betalen. Motivatie van de wethouder: er is wel eer» potje voor fiet spaden, maar het onder houd spotje is leeg. De kapel van het St. Josepsgesticht. Twee maal daags houden de zusters hier een gezamenlijke dienst. naast zijn er vasle dagdiensten: 's morgens en 's avonds een gezamenlijk gebed van onge veer een half uur en daarbuiten de individuele gebeden van ie dere zuster. Ook de eucharistie viering keert elke dag terug. Buitenshuis zijn het bezoeken van familieleden, bejaarden, zieken en hulpbehoevenden andere ta ken van de nonnen. Nog maar twee zusters houden zich met onderwijs bezig, heel wat min der dan vroeger dus. Eén geeft les op een huishoudschool, de ander doet haar plicht in een kleuterschool aan de Westvest. In de vrije tijd die ze nog een beetje bezitten zitten de zusters in de koffiekamer of, zomers, iopen ze in de stille rustige kloostertuin, die door een ste nen schuur wordt gescheiden van de Buitenhaven. Uw Lening iets gebeurt, kan ik hem alleen maar feliciteren. Wel dienen de ondernemers uit Schiedam en Vlaardingen zich te realiseren, dat passagiers, die zij vervoeren naar Rotterdam, meestal nuchter zijn. Rotter damse bestuurders vervoeien deze mensen terug, meestal on der invloed van alcohol of drugs. De alcohol wordt verkocht in de horecabedrijven in Rotterdam en voor wat de drugs betreft, weet het overgrote deel van de taxichauffeurs niet-waar dat te koop is. Ik vind het dan ook een emstig;e zaak, als een zich collega noe mende heer J. van Dode waard de taxibedrijven in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag voor een groot deel als gangsters beschouwt en er volgens hem veel van deze bestuurders in d«e drughandel zitten. Namens de Rotterdamse taxi chauffeurs eis ik, dat de heer van Dodewaard openlijk zijn excuses hiervoor zal aanbieden. Hoogachtend, Taxi Telefooncen trale N.V., G. A. Boot, waarne mend dlrekteur. Mijne Heren, Waarom begrijpen collega's uit de omliggende plaatsen niet, dat wanneer een Rotterdamse taxichauffeur in moeilijkheden verkeert, zij met tientallen te hulp snellen? Het is voor mij wel een begrijpe lijke zaak, omdat verschillende van deze bestuurders een dag daarvoor een vermoorde colle ga in Apeldoorn hadden begra ven. Dat zij de voorzichtigheid uit het oog hebben verloren, is voor een beroepschauffeur niet hele maal goed te praten. Als de heer Van der Endt van de Eu- rotax zegt, dat er bij hem nooit Schiedam Folkmuziek uit Rot- Al vier jaar brengt de groep in terdam. Opo, een in 1969 opge- deze samenstelling Engelse en richte folkgroep, treedt van- Ierse muziek. Enige tijd geleden avond en zaterdag op in het kwam hun eerste langspeel- Zol dertheater in de Teerstoof. plaat uit. Opo bestaat uit Lenneke de Vries (zang en dwarsfluit), Theo Har- Toegangskaarten voor beide con- rewijn (zang, dwarsfluit, Ierse certen zijn via WV in het Pro- harp en bas), Evert Elderson veniershuis te reserveren, A (zang en akoestische gitaar) en ƒ7,50. Aan de kassa van het Hans Schaeffer (zang en akoes- theater kan dit zaterdag vanaf tische gitaar). 's-middags een uur. Vlaardingen De sociëteit De Sokkel heeft voor zaterdag 21 februari een film van Pierre Richard op het programma staan. Het is de comedie Te Mal om Los te Lopen, De voorstel ling begint om negen uur. De zaal zal al om acht uur open rijn. De sociëteit zal tijdens het programma gesloten zijn. Niet- leden betalen 4,50 gulden, leden een piek minder. Burgelijke stand Vlaardingen Geboren: Nicole, d.v. J. A. Voer- Odak en M. Simié, VT; Rontgen- man en E, Hulspas, VL.: Prof. straat 12a; Johan, z.v. B. Visser Rutgersstraat 272: Ante, z.v. N. en W. Rikken, VI: Korte Hoog- straat I6d. Vlaardingen De ?9-jarige HL S. is negen dagen na een ongeval op de kruising Anna Paulowna- kan-Willem de Zwijgerlaan overleden. De bejaarde Vlaar- dinger werd op dinsdag 10 fe bruari met rijn fiets geschept door een vrachtwagen. Hij ver leende geen voorrang. Met zware verwondingen werd de man naar het Holyzjekenhuis overgebracht. Later is hij naar het Dijkrigtziekenhtiis in Rot terdam vervoerd, waar hij is overleden. Maasland Piet van Egmond speelt morgen op het orgel van de hervormde kerk in Maas land. Onder meer zal hij dan improviseren op „Prijs den heer met blijde galmen", het lied van de zeevarenden en „O, eeuwige vader, sterk in macht". Verder staan op het programma werken van Bach, Mendels sohn, Franck en Dubois. Het concert begint om kwart over acht en de toegangsprijs be draagt drie gulden. CJP-hou- ders en 65-plussers betalen twee gulden. Dit concert is een onderdeel van een serie. Het volgende wordt gehouden op 3 apnl (Feike As- ma), daarna op 29 mei {Herman van Vliet) en 11 september (Klaas Jan Mulder). Gehuwd: Adrianus Bos, 20 jr. en Bastiaantje Maria Offerman, 19 jr; Peter Adri Zwaanswijk, 35' jr. en Edeltraut Hedwjg Blacha, 43 jr.; Johannes Hermanus Ma ria Anthonius van Bergem, 22 jr. en Hendrine Johanna Hoog- enverf, 20 jr. Schiedam In centrum Oost aan de Dr. Zamenbofstraat wordt zaterdag 21 februari een cama- vals-avond gehouden. Het feest zal worden opgevrolijkt met muziek van de Correlli's. De aanvang is 20.00 uur. Toe- gangskaarten kosten in de voorverkoop 2 gulden. Aan de zaal zijn de kaarten te koop voor een rijksdaalder. Overleden: Helena Cornelia Vroombout, 87 jr., wed. v. T. Pols, Maassluis, Vine v. Gogh- laan 39; Josephus Senten, 68 jr. echtg. v. C. Koudijs. VI: van Wesembekestr. 26; Pieter Jan van Leeuwen, 62 jr. echtg. v. M. Sneek, VI: Vaart weg 35; Jacob van Zevenbergen, 51 jr, echtg. v. E. Stolk, VI: Koninginnelaan 219. Schiedam Op het Cinema-orgel in het Passage-theater spelen zondagmorgen Ray Wells en Hans Nottrot. Het concert van de twee organis ten, georganiseerd door de Ne derlandse Orgel Federatie, be gint om 11.00 uur. Kaarten zijn 3,50 bij de kassa van het theater verkrijg baar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3