TERUGBLIK OP EEN BRAAKJAAR H US ^Smsïöm^ l Je loopt door een straatje en er gaat iets door je heen ACTIE 3* Barbra Streisand weer Fanny Brice fSn at DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 5 Op 1 maart is het „braakjaar" een feit Sterk verwaarloosde, maar door een groep enthousias te jongeren redelijk opgeknapte panden in de Schiedamse bin nenstad zijn dan één jaar be woond. Oude huizen rond de Laan, een restantje van wat vroeger allemaal in het centrum van de oude jeneverstad stond. Schiedam was 700 jaar, ineens was er gemeentelijke belang stelling voor het verleden, zelfs van de kant van wethouder Bol- mers, die een groots jubileum feest op touw probeerde te zet ten. Dezelfde Bolmers die jaren lang had gepleit voor veel nieuwbouw op de plaats waar kleine arbeiderswoningen onder de slopershamer waren geval len, omdat gemeente en particu liere huisbazen ze hadden laten verkrotten. Ook die enkele pandjes rond de Laan zijn weggevaagd. Een laat ste stukje Schiedam, dat nog iets aantoont van hoe het vroe ger was, zou zijn verdwenen, als niet een groep krakers - met sympathisanten - was komen opdagen. Jongeren uit Schie dam, begaan met het lot van hun centrum. Over actie en reactie meer op deze pagina. Schiedam Alweer zo'n twee jaar geleden werd de Schiedamse ge meenteraad geconfron teerd met een stencil, waarop een psychopaat met bouwsteentjes uit een blokkendoos speel de. Het keiharde onder schrift: „Schiedam bouwt aan zijn toekom st-". Met het stencil zat de gemeente duidelijk in de maag. Niet alleen wist i men niet wie voor dit cynische pamflet verant woordelijk was, maar ook de Schiedamse be volking kon aanschou wen hoe de spot werd gedreven met de ge meente in casu PvdA- wethouder Cor Bolmers. Overal in de stad waren illegaal stencils op mu ren en schuttingen ge plakt. Het was een regelrechte aan val op het gemeentelijk beleid in de binnenstad, waar jaar na jaar oude arbeiderswoninkjes onder de slopershamer waren gevallen. Een grote kaalslag was ontstaan, het karakteris tieke hart van de zeven eeu wen oude jeneverstad wds tepw «5 pop» tfeuófewst Ds Laan, gezien vanaf de kaal slag weggevaagd. Vlakbij het ont stane Gat van Bolmers bleven nog drie straatjes gehand haafd; de Lange Achterweg, de Laan/Korte Achterweg en de Roosbeek. Volgens het be stemmingsplan voor de bin nenstad, waarvan Bolners de grote animator was, zouden deze straatjes ook moeten ver dwijnen. Voor sloop gaf de gemeenteraad echter nog geen toestemming. Wel werd tel kens een pand, dat hier leeg kwam te staan, alvast dichtge spijkerd door werklieden van de gemeente. Een ander college van B en W kwam. Burgemeester Harm Roelfsema ging met pensioen en werd opgevolgd door de progressiever denkende Arie Lems. Bolmers moest zijn post stadsontwikkeling opgeven en kreeg financiën en economie onder zijn hoede. Collé bleef als wethouder voor sociale za ken en volksgezondheid. Maar de nieuwe wethouders waren over het algemeen wat jonger, en linkser, scheen het. Chauvi nisten kregen hoop. Misschien zouden die drie straatjes toch blijven gehandhaafd, want ve le huizen aldaar waren - zo werd vermoed - nog best be woonbaar. En betaaibaar. Planken Inderdaad zette Chris Zijde veld, opvolger van Bolmers als „stadsontwikkelaar", het bm- nenstadsplan van zijn partijge noot in de ijskast Blij was hij er ook niet mee, evenmin als de progressieve leden binnen de PvdA-Schiedam en de an dere linkse partijen. Maar tegen de ramen, en deu ren van de woninkjes rond de Laan bleven de planken zitten. Jongeren, die waren aangegre pen door genoemd stencil, spraken daarom van een be wust verkrottingsbeleid van de gemeente. Immers, panden die worden bewoond verkrotten niet zo snel als leegstaande huizen, bovendien was verniel zuchtige jeugd flink actief in verlaten wonhikjes. In café's als de Quibus, aan de Lange Haven, praatten jonge ren over actie. In de woning van Ben van der Knaap (22), één van de laatste bewoners van het buurtje {hij woont er sinds een jaar of drie, toen er nog aanzienlijk meer mensen huisden), werd het plan ges meed. Verwaarloosde panden werden opgeknapt. Dat dat in alle stilte kon ge beuren, was te danken aan het feit dat de gemeente de pan den aan de voorzijde had laten dichtspijkeren. Eind februari was een bevredigend aantal panden van binnen opgeknapt. Tafels, stoelen en bedden wer den binnengezet Op 1 maart werden van drie gevels plan ken verwijderd, zeven jonge ren huisvestten zich m de pandjes. Een jongen, die nog bezig was met kraken toen de politie kwam, werd gearres teerd op verdenking van in braak, maar kort daarna vrij gelaten. De kraakaetie was een feit Maandag is dat een jaar geleden. Slopen Enkele dagen later kwamen mensen van de dienst gemeen tewerken in een aantal dicht getimmerde huizen ramen, gootstenen en toiletten vernie len. Een paar vloeren werden opengebroken. Vermoed werd, dat de gemeente hiermee wil de voorkomen dat meer hui zen zouden worden gekraakt. Wethouder Zijdeveld echter verklaarde, dat het alleen de bedoeling was geweest om die dingen te slopen, die renovatie van de huizen niet m de wielen zouden rijden. Dezelfde trouwens werden toch nog drie panden gekraakt. Later nog meer. Het Aksxekomitee De Laan verzamelde steeds meer sympathisanten om zich heen, zij het met genoeg om alle woningen te bezetten. Tegen het einde van april ver scheen een rapport, onder de titel „Vernieuwbouw of véél nieuwbouw?" Hierin stond, een inventarisatie van de panden. De krakers waren tot de con clusie gekomen, dat renovatie goedkoper is dan sloop en nieuwbouw. Eind april eiste het Aksieko- mitee van de gemeente, dat de gekraakte woningen zouden worden aangesloten op de wa terleiding, „gezien de bijna on leefbare situatie zonder water tijdens een toestand van feite lijke^ bewoning". Technische bedrijven en B en W reageer den niet. Van het college sym pathiseerde alleen PPR-wet- houder Hans van der Wilk van wijk- en jeugdzaken met de krakers. Hij wilde wel water geven. Nadat de PvdA een ge sprek had gehad met het Ak- siekomïtee, stemde de gemeen teraad ook ten gunste van de krakers. Schiedam In het Passage-theater Barbra Streisand in al haar vedette-glorie als „Funny Lady", een direct vervolg op „Funny Girl." Hieruit herinnert men zich wellicht nog, dat Barbra Streisand het geijkte verhaaltje Ie spelen kreeg van het talent dat niet ontdekt dreigt te worden. Met vallen en opstaan (op rolschaatsen) komt rij er toch en dan volgt nog de eerste liefdeshistorie met de kaartende gokker Nick Amstein (Omar Sharif). Met de bezorging van hun scheidingsakte begint „Funny Lady". De crisisjaren woeden in volle hevigheid en Fanny Brice heeft moeite om aan de revue-arbeid te blijven. De liedjesschrijver en latere musicalproducent Billy Rose duikt op en gaat een grote rol in haar leven spelen, waarbij hun verhouding enigszins onpeilbaar blijft. Die zeker totaal verschillende geaard heid van de twee had in het script zowel als m de regie kansen geboden tot een pittig geprofileerd verhaal, maar het pakte uit in een weinig markante kabbeling van wrjjvinkjes, afgewisseld met vocale prestaties van Barbra. Fanny, die in de interpretatie door Barbra Streisand sinds vorige keer veel van haar Jiddische gem lijkt te hebben verloren, doet haar vriend Hose veel aanwijzingen over het showvak aan de hand. In de interpretatie van James "aan blijft het een wat dwaze glimlacher, die nauwelijks van golflengte verandert. In PASSAGE/BIO wordt Mel Brooks' „Young Frankenstein" uit de monsterweek geprolongeerd. In de jeugdmatmees Walt Disney's .iPinocchio" in PASSAGE en de tekenfilm „Asteryx en de helden" in PASSAGE/BIO. Barbra Steisand als „Funny Lady" (in PASSAGE) Toch kregen de tien kraakwo- ningen pas in juli gas, water en electriciteit. Op die voor waarde dat de krakers geen aanspraak zullen maken op vervangende woonruimte, ais de gemeente een bestemming heefft gevonden voor de hui zen. door Kor Kegel. Foto's Pieter Schols en Hans Gebuis Protesten In juli werden plotseling totaal verkrotte en niet meer te red den panden aan de Korte Ach terweg en de Roosbeek ge sloopt. Protesten van de kra kers, niet vanwege deze onver mijdelijke sloop maar omdat van nieuwbouw nog geen sprake was. „Weer een kale plek erbij m de binnenstad", zeiden ze. De enige nieuwbouw, die er toen was (nu nóg is er mets bijgebouwd: de binnenstads- plannen zitten nog in die ijs kast, omdat de progressieve partijen samenwerking tussen de gemeente en projectontwik kelaar Empeo niet zien ritten), waren de 48 woningen aan de Gedempte Baansloot, waar voor aanvankelijk weinig be langstelling bestond, De eerste woning werd eind mei betrok ken. Een paar maanden later werd nog een aantal woningen aan de Hoogstraat, bij de afrol Lange Achterweg, gekraakt door een „afsplitsing" van het Aksiekomitee, de werkgroep September. Die bracht aan het licht, dat de gemeente de be volking in de waan had gela ten dat deze huisjes nog wer den bewoond, door namelijk bloempotjes en gordijnen voor de ramen aan te brengen. Weer sprak Schiedam over een bewust verkrottingsbeleid van de gemeente. Wederom kwam een watervoorstel in de raad. Tussendoor stapte Bol mers op als wethouder, om verdere meningsverschillen '275 - 197S" Ben van der Knaap woont sinds een jaar of drie in het restantje huizen, dat is overgebleven van een karakteristieke volksbuurt. Door de ramen van zijn woning heen kon hij de buurt zien verkrotten. liLavet SLoop diLiian, Laon'^.S'-Ei'el™- Sloopje van Schiedam, volgens de krakers een sym bool voor de vermeende schijnheiligheid van een feest vierend gemeentebestuur. Sloopje was een variatie op Proosje, het jubileumpoppetje voor Schiedam-700, binnen zijn partij te vermij den. Een maand geleden hief de werkgroep September zich zelf op, te vreden met de result taten (sloop van de panden aan de Hoogstraat lijkt er voorlopig niet in te zitten), maar ook omdat toch niks meer gebeurde. In feite is het al maanden lang „stil" in de kraakbuurt- Het lijkt op een winterslaap. Reactie „Dat is zo gek niet", zegt Van der Knaap, lid van de kern- poep van de krakers. „Actie is alteen mogelijk bij de gratie van reactie. Als de gemeente niks doet, hoeven wij ook niet op één of andere manier in te grijpen. Alleen zouden we erop kunnen aandringen, dat even een actief sloopbeleidje wordt gevoerd. Panden, die echt niet meer op te knappen zijn omdat baldadige jochies er hebben huisgehouden, zou den tegen de grond gemikt kunnen worden. Dat zijn zo'n stuk of vier panden. Op de gaten die dan ontstaan zal di rect weer gebouwd moeten worden, om het wijkje leef baar te houden." Binnen de progressieve partij en vooral heeft de kraakaetie zoyeel effect gehad (sympathie groeide), dat de toekomst voor het buurtje er redelijk roos kleurig uitziet. Al vreest men verdere tegenwerking van de gemeente. Van der Knaap: „Zijdeveld zei altijd wel, dat werd gezocht naar een moge lijkheid om iets met die huis jes te doen, maar ondertussen liet hij ze leeg en ongebruikt staan. Als wij er niet waren geweest, waren die oude hui zen verkrol. En clan had Zijde veld niet meer hoeven zoe ken." Kraken was dus wel nodig; „Het is allemaal zo gevoelsma tig. Je loopt door een straatje en er gaat iets door je heen. Zet dat maar eens op papier. Maak nou eens een potitiker, die dat niet aanvoelt, duidelijk waarom je van de Lange Ach terweg houdt. Dat lukt niet, die man wü cijfers zien, weten of het financieel wel verant woord is om die huisjes te renoveren. Maar hij beseft niet, dat slopen gaat ten koste van het karakter van een oude volksbuurt, die de binnenstad vroeger toch was en die nu dat kleine krakerswijkje nog heel sterk is. Ik hou van die sfeer. Er bestaat zo'n hechte band tussen de bewoners. En als ik dan zie, dat de ge meente zo'n volksbuurtje de nek omdraait, om zo nodig nieuwe dure huizen neer te zetten, dan baal ik ervan. Je voelt je zo machteloos, want van een rechts gemeentebe stuur had je dat kunnen ver wachten, maar niet van een links programcollege, waarin je je vertrouwen had gesteld. We zijn bijzonder veel door de gemeente tegengewerkt Het interieur van de gekraakte woning aan de Korte Achterweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5