mm.mrnm - t y I Boswachters in het maatschappelijke wond „En dat is twee" met Robert Long en Nelleke Burg II Étfwrvil-ii'tfi* **hi Kinder carnaval CULTUURKRING VERZORGT SCHOOLVOORSTELLINGEN Naaktstrand-hap Ambtenaren (1) Ambtenaren (2) Interview Automatisme Kabelresije (BHW)e!zijn) Geen betere behuizing voor burgerraadslieden li) Rommelmarkt Ruilen in Excelsior In Maardingse Stadsgehoorzaal vhijJjAG Viaardingen De Nederlandse wetgeving is zodanig geregeld dat er van de wieg tot het grafvoorzienin gen zi jn. Waar moet men echter voor een bepaalde situatie naar toe? Dat is iets wat voor de gemiddel de burger niet altijd te overzien is. Voornamelijk door de grote hoeveelheid aan wetten, voorschriften en instellingen. Het Instituut de Burger- raadsman fungeert daar om als een soort wegwij zer. De raadslieden zijn ïiin als het ware boswach ters in het maatschappe lijke woud van deze door Teddy van Rijn voorzieningen. Zij hel pen de burgers om door de bomen het bos te kunnen zien. In Viaardingen zijn de raadslie den Elly Wilbrink en Hans Vrij hof, beide 28 jaar. Hans werkt vanaf september 1973 in deze functie in Viaardingen en Elly is er in september bijgekomen. Deze uitbreiding was noodzake lijk omdat bleek dat er een lage drempel aanwezig is als het gaat om het inwinnen van ad viezen op maatschappélijk ter rein. Zo'n 200 mensen per maand weten de raadslieden te vinden, Daarbij staat de tele foon de hele dag niet stil. Momenteel zitten zij in het pandje aan de Schiedamseweg 31. Dit is gehuurd van het NVV. Het is een tijdelijk onderkomen want er is behoefte aan een eigen „home", Het liefst een ruimte 'van zo'n 170 vierkante meter, waar de bezoekers rustig kunnen snuffelen in het be schikbare documentatiemate riaal. En waar men ruim schoots de gelegenheid heeft om rustig met de mensen te praten. Ook moet er een kamer tje zijn voor de bezoekers om zich even te kunnen terugtrek ken voor het schrijven van een brief bijvoorbeeld, die aanslui tend besproken kan worden. De bezoeker moet zelf aangeven waar de schoen wringt Het is namelijk de bedoeling dat iede reen zo veel mogelijk een oplos sing zoekt voor zijn probleem. Iedereen ervaart zoiets ook op zijn eigen manier. iiiiuiiiKiiimiiiiiiiiitiiiiifiiiiiiifiiiuuiiiiimi Elly Wilbrink en Hans Vrijhof: burger raadslieden in Viaar dingen. fl(I|j||l!!!ll!!!Iimilll!Jlllim!!llIEHI[l/ljlNJIII Verwijzen Elly en Kans zijn dan graag be hulpzaam bij het zoeken naar die oplossing. In veel gevallen verwijzen zij naar instanties die specifiek belast zijn met be paalde onderwerpen. In een aantal gevallen introduceren zij de mensen daar, zodat de weg geëffend wordt voor hen. Er zijn niet altijd pasklare oplos singen te vinden. Waar het ge bruikelijke systeem tekort schiet, proberen zij in te sprin gen. In het uiterste geval signa leren zij de laneunes in de sa menleving en nemen hierover contact op met de verantwoor delijke personen en instanties. Zij benaderen de mensen zo in formeel mogelijk. Mocht het in een aantal gevallen niet moge lijk zijn de raadslieden te be zoeken door ziekte bijvoor beeld, dan gaan zij naar de mensen toe. Soms is het ook beter om een probleem in de eigen omgeving te bespreken- Naast de individuele bezoeker wenden zich ook groepen tot de burgerraadsman. Zo geven zij voorlichting over de sociale voorzieningen op scholen, bij cursussen in bedrijven, bij het oprichten van een stichting of vereniging en bij andere groe pen met een gezamenlijk be lang. In Viaardingen zijn geen specifie ke zaken die daar alleen spelen. Wel hangt het soort vragen af van de actualiteit Momenteel speelt de minder wordende werkgelegenheid en de conse quenties daarvan sterk. In een periode van huurverhogingen komen daarover veel vragen, bij stadsvernieuwing dito en noem maar op. Te Iaat Elly en Hans vinden het vooral jammer dat in een aantal geval len de mensen te laat om advies komen. Om een voorbeeld te noemen. Iemand koopt een au to en zet hiervoor zijn handte kening. Naderhand beseft men dat de auto eerst beter gekeurd had kunnen worden. Men laat dit dan alsnog doen. Als daarna blijkt dat de wagen niet deugt is het te laat om de transactie tegen te houden Wel komt men dan vragen of er nog iets aan gedaan kan worden. In andere gevallen komt men met beslis singen van bijvoorbeeld de Raad van Beroep, maar dan wel als de termijn voorbij is waarbinnen men tegen deze be slissing in beroep kangaaru Officiële beschikkingen zijn vaak moeilijk te lezen en zonder toe lichting heeft men daaraan een hele kluif. De raadslieden zijn hierbij graag behulpzaam, zo dat communicatiestoornissen zoveel mogelijk worden opge vangen. Het uit het hele land afkomstige foldermateriaal be slaat een breed terrein. Toch gaat praktisch geen foldertje de deur uit zonder toelichting. De raadslieden zien dan ook uit naar een groter onderkomen, waar men de hele dag in en uit kan lopen. Jammer genoeg zit er nog geen schot in de plannen voor een nieuwe behuizing. Er wordt nog gewacht op een beslissing van de gemeente.Het blijft dus voorlopig zo dat men voor vra gen terecht kan aan de Schie damseweg 32. De spreekuren zijn iedere maandag, dinsdag en donderdag van 9 tot 11.00 uur. Dinsdagavond heeft men spreekuur aan de Oosthavenka- de 31 van half 7 tot half 8. Maasland Morgen houdt N.T.O. T. O. een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor de uitbreiding van het gymnas- tiekmateriaal. Van negen tot vier uur vindt de verkoop in de gymzaal aan de Doelstraat plaats. NTO heeft onder de be volking een inzamelingsaktie gehouden, waarvan de op brengst verrassend groot was. Meer dan duizend boeken, vee! radio-, t.v.- en pickup-toestel- len, fietsen, bromfietsen, speel goed, kleding, schilderijen, ka merplanten en tal van andere voorwerpen worden er te koop aangeboden. Schiedam Het ontmoetings centrum St. Joris Doele aan het Doeleplein houdt mor genmiddag van 13 tot 15 uur een kindercarnaval Kosten één gulden. Voor het opgehaalde geld v/orden prijzen verloot Om 20.00 uur is er een feest voor tieners en volwassenen met medewerking van de band The Swiniging Boys Er is tevens een diskjockey- wedstrijd. Aanvang 20.00 Viaardingen De Nederlandse vereniging De Verzamelaar af deling Viaardingen houdt maandag weer haar maande lijkse ruilbeurs. Dit gebeurt in de zaal Exeelsoir aan de Oost- havenkade 9. Om zeven uur gaat de zaal al open. Zoals bekend kan men op de ruilbeurs voor allerlei zaken te recht. De vereniging doet dan ook een verzoek aan alle huis vrouwen die aan de voorjaar- schoonmaak beginnen om hiet alles maar weg te gooien. Vele mensen zijn vaak geïnteres seerd in de vreemdste zaken. De huisvrouw kan de spulletjes dan ook op de ruilbeurs bren gen of bij het bestuur van de vereniging bezorgen. Viaardingen Op vrijdag 5 maart om kwart over acht komt Robert Long naar de Vlaardingse Stads gehoorzaal. Hij brengt dan samen met Nelleke Burg ziin nieuwe show ,,En dat is twee Het pro gramma wordt muzikaal omlijst door het combo van Henk de Jon ge. Kaarten zijn van zaterdag af ver krijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Dagelijks van 10 tot 13 uur en van 19 tot 21 uur. Robert Long is een liedjeszanger die pas de afgelopen jaren erg bekend is geworden, mede door zijn soms wat non-conformistische uitlatin gen. Pas echt succes kreeg hij ijn eerste langspeelplaat „Vroeger of Later" waarvan in korte tijd ruim 300.000 exemplaren werden verkocht. Een van de nummers van deze plaat „Jezus redt" werd direct een hit. Na dit voor Long onverwachte suc ces volgden enkele toemees door Nederland. Sinds de zomer van vorig jaar is de liedjeszanger gaan denken aan een eigen show, die hij „En dat is twee" heeft genoemd. Hij brengt het programma met de nu 25-jarige Nelleke Burg die hier mee haar debuut in het artiesten vak maakt Na drie jaar klein kunstacademie in Amsterdam is de show van Robert Long eigenlijk een stagejaar. Bijna alle teksten en muziek zijn van Robert Long; er worden slechts twee „vreemde" liedjes gezongen. Diezelfde week wordt overigens in de Stadsgehoorzaal ook een voor stelling gegeven van het blijspel „Hou jij nou van mij of ik van jou". Eén der hoofdrollen hierin wordt gespeeld door de bekende acteur Luc Lutz. Dezelfde toneel avond is op dinsdag 2 maart om 8.15 uur. Robert Long en Nelleke Burg in het programma „En dat is twee" Maasland De cultuurkring „Masalant" gaat de schoolvoor stellingen voor de leerlingen van de vier Maaslandse basis scholen verzorgen. Dinsdag 9 maart vindt de eerste voorstel ling plaats. Over de keuze van de programma's zal door het bestuur van de cultuurkring overleg worden gepleegd met de hoofden van de scholen. .Masalant" had al geruime tijd plannen om de jeugd zoveel mogelijk in haar aktivïteiten te betrekken. Met het oog daarop werd kontakt gezocht met de hoofden van de scholen, waar van de leerlingen reeds enkele jaren in schoolverband de voor stellingen in Maassluis bezoch ten Toen onlangs echter in verband met de stijgende kosten op de hiervoor beschikbare bussen niet meer gerekend kon wor den, werd de toestand voor de scholen in Maasland veel moei lijker. Zelf bussen te bekostigen bleek een te dure zaak, het rijden in klasse verband per fiets over de Maassluiseweg werd te riskant geacht, en ook regelmatig hulp inroepen van ouders met auto's had z'n be zwaren. Door al deze omstandigheden kwamen de gesprekken tussen cultuurkring en scholen vlot op gang, hetgeen resulteerde in het feit dat de cultuurkring m de toekomst de schoolvoorstellin gen gaat verzorgen. De gemeen telijke subsidie, welke tot dus ver naar de gemeente Maassluis ging, komt nu de eigen Maas landse schoolvoorstellingen ten goede. De eerste kindervoorstelling wordt op dinsdag 9 maart gege ven voor alle eerste Wassers, 's Middags om half twee treedt dan in het Trefpunt op het poppentheater van Francine Abbing. Wethouder J. Kwakkel- stem van culturele zaken opent deze eerste voorstelling, die een feestelijk tintje zal krijgen. Omdat het programma voor de eersteklassers speciaal gemaakt is voor 5- en 6-jarigen, en Fran cine Abbing toch de reis van Amsterdam naar Maasland moet maken, heeft de cultuur kring in overleg met de hoofd leidsters van de kleuterscholen er voor één keer ook de kleu ters bij betrokken. Voor hen begint de voorstelling 's mor gens om half elf. Op 16 en 23 maart wordt voor de tweede t/m zesde klassers een programma verzorgd door In- dra Kamadjojo en Swami Sing, beiden vertolkers van de India se en Indonesische danskunt. Het is niet hun bedoeling om een etnografisch beeld te geven, noch om de academische dans stijlen te demonstreren, maar in een verteld en gedanst ver haal willen zij de kinderen la- ten „proeven" van de sfeer van het oosterse sprookje. Per jaar worden per kind plm. drie voorstellingen verzorgd. Eindelijk gerechtigheid. Het gaat dan wel stapvoets, maar langzaamaan verdwijnt de dis criminatie tussen de badgas ten met broek en de badgasten ïonder broek. Vorige zomer hebben we in de Hoek nog wel even moeten wennen aan dat stukkie „bloot zand". Er waren toen nog da gen dat er meer kijkers dan lopers waren. En dat was toch ook niet de bedoeling. Deze zomer, als de zon tenmin ste wil, gaan we opnieuw. En inmiddels is dan ook een an der probleem uit de wereld geholpen. Want ook bloterik- ken hebben na een paar uur „braden" ook wel eens trek. In een glaasje prik of gewoon een warme bal. Vorig jaar moest ja dan nog de (voor de zekerheid) meege nomen bad broek, aantrekken en op het „gewone" strand in de rij gaan staan. En dat is nu voorbij. Want voor de uit het goede hout gesneden Nederlandse strand- exploitant maakt het niets uit of hij nou bloot geld of ge kleed geld in de knip krijgt De aanvragen voor een tentje op het naaktstrand stroomden binnen. Slechts één van hen kon maar gelukkig worden ge maakt Die heeft daar zelfs zijn goed lopende bedrijf op het gewone strand voor opge geven. Viaardingen De ambtena ren van het bureau algemene zaken van dezelfde afdeling op het gemeentehuis hebben be sloten om hun toekomstige werkomgeving - de nieuwe ge meentesecretarie - zelf een beetje „natuurlijk" te maken. In het kader van de gemeente lijke actie „Zet ook een boom op" hebben de ambtenaren een boom „gekocht". Het is bedoeling dat deze boom een plaats krijgt in de buurt van het nieuwe gemeentekantoor. Hebben ze weer iets om naar buiten te kijken Er wordt goed gezorgd voor de „bewoners" van het nieuwe gemeentesecretarie in Viaar dingen. Iedereen heeft een 23 pagina tellende handleiding gekregen waarin alle facilitei ten uitgebreid uit de doeken worden gedaan. Om maar en kele voorbeelden te noemen. Er is een hoofdstuk „Op welke wijze kom ik op mijn werk plek", „Hoe vind ik mijn werk tafel, „Hoe krijg ik mijn „na tje" en mijn „droogje". „Hoe kom ik in en uit het gebouw". Vanzelfsprekend belangrijke zaken. Aan de conditie van de ambtenaren wordt ook ge dacht zo blijkt wel uit het volgende citaat: ,3r staan U twee trappehuizen en twee lif ten ten dienste. De trappehui zen worden aanbevolen met het oog op Uw lichamelijke conditie." Bovendien hadden de ambtenaren bij de keuze van het meubilair een stem in het kapittel. Zij hadden de mo gelijkheid hun voorkeur uit te spreken voor een stoel met of zonder leuningen. Dit geldt dan met name voor de „gewo ne" ambtenaren. De „hogere" hebben zondermeer een luxere stoel gekregen. Maar dat was voor die tijd ook al het geval, dus daar is geen verschil in gekomen. Binnenkort krijgen we, vol gens het maandblaadje van die partij, de werkloosheids- brochure van de PSP-Schie- dam. Dat rapport zal ook aan andere kranten in deze stad worden aangeboden. Dat de pacifistisch-socialisten hopen op aandacht voor hun brochu re. is duidelijk. Ze gaan zelfs al in de schoenen van alle nieuwsjagers staan. Want wat schrijven ze in hu partijblad? „We zullen proberen, via ee ninterview, onze visie in de krant tekrijgen". Tsjonge. Maar goed, we zien wel. Ze komen maar op, "We lusten ze rauw. Het tellen van de stemmen in de Schiedamse gemeenteraad door burgemeester Arie Lems is zo langzamerhand een auto matisme geworden. Bij de meeste voorstellen „wint" het linkse blok met 19-16, als ten minste de CPN onder de Pv- dA-duim wordt gehouden. Lems houdt meestal de schijn op dat hij echt elke stem telt, maar afgelopen maandag viel hij door de mand. Na de stem ming over een amandement zei hij „Dan is dit aangenomen met 19 stemmen voer en 15 tegen (één raadslid was er niet)." Tot stomme verbazing van de wethouders Clara Vis been en Eef Collé. Zij hadden hun voor-woord nog niet gege ven. En zóver gaat de fractie discipline nog niet.. Tijdens de tweede zitting van de commissie economische aangelegenheden en bedrijven in Vlaardigen werd alleen over een centrale antenne inrich ting gesproken. Het werd een hele lange avond. Commissielid Peet Droppert (PvdA) had gehoord dat er in Vlaardinger Ambacht, met na me in de Kwartellaan, al een kabel de grond was ingegaan voor een CAI, Hij wilde wel eens weten of die kabel ook geschikt zou zijn voor een eventueel aan te leggen mee- groeinet Dat bleek niet zo te zijn. Er was namelijk slechts één kabel gelegd en het mee- groeinet vereist twee kabels. Waarom had men dan die ka bel gelegd, die slechts voor het mini-stersysteem geschikt is? Omdat er toch gegraven moest worden en die paar kwartjes aan kabeL... als je die later moet leggen, dan betaal je ze ventien gulden per meter van wege het graafwerk. Waarom dan toch maar één kabel, wil de Droppert weten. „Ach ziet u", zei daarop directeur van het GEWB, de heer Pink se, „het was een restje kabel en dal hebben we maar in de grond gestopt". De Vlaardingse Bond van Huurders en Woningzoeken den heeft per open brief laten weten, dat zij haar vertegen woordiger in het bestuur van. de stichting Welzijn Viaardin gen terugtrekt Zij wil niet meer verantwoordelijk zijn voor het gevoerde beleid. Met name het aantrekken van twee beroepskrachten voor de Oost- wijk was voor de BHW en haar vertegenwoordiger, J. A. Hoogwerf, onaanvaardbaar. Hoogwerf was op de laatste bestuursvergadering van de stichting aanwezig. De ontwik kelingen van het opbouwwerk in de Oostwij k werden toen uitvoerig besproken. Lid van het bestuur, mevrouw H. A. Bleeker-van Styrum, was het niet eens met het aantrekken van twee beroepskrachten. In de notulen staat, dat de overi ge bestuursleden zich daarmee wel konden verenigen. BHW- vertegenwoordiger Hoogwerf deed zijn mond dus niet open. Wel stapte hij later op. Nu bij geen verantwoordelijkheid, gaat de mond weer open. Nu komt weer de ongebreidelde kritiek los: We hebben geen inspraak en zo.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3