Het idealisme van Schiedam Vooruit J SWT verdient actieve steun Clara Jam uit Polen voor het eerst in De Tempel ■■HMB I PvdA komt met Welzijnsnota W 11 I SI Zilver bij Wilton Kleurenfilm over karpers Zuid- amerikaanse carnaval in QT De woningbouwvereniging die apart wil blijven Inëntingssyteem draait goed Fietser breekt been li hmmi BÉS ifjk: VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 5 Vlaardingen De Vlaardinger A. A. Mulder (52) heeft van daag de zilveren eremedaille ontvangen verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding werd hem uit gereikt door de burgemeester van Schiedam tijdens zijn 4k jarig dienst jubileum. De heer Mulder kwam op 22-jarige leef tijd in dienst bij de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fije-, noord te Schiedam. Hij werd daar ketelmaker. In die functie werd hij zodanig gehandicapt dat er aangepast werk moest worden gevonden. Via de ar chiefafdeling kwam hij Op de Tekenkamer Nieuwbouw. In de avonduren voltooide hij de M.T.S. Mede op grond van zijn ervaring werd hij toegevoegd aan de afdeling Reparatie. Hij is de 4e generatie Ie het ge slacht Mulder, dat bij het be drijf werkt. Schiedam Tijdens de maan dagavond 1 maart,te houden jaarvergadering van de Schie- damse Aquarium- en Terra riumvereniging „Natuurgenot in Huis" wordt een kleurenfilm vertoond over het leven van de karper en de kweek hiervan. Het commentaar hierbij is van de bekende Bert Garthof, Dit is mogelijk geworden door een sa menwerking met de Nederland se Bond van Vogelliefhebbers, afdeling Schiedam. Na Dahlia Expo 700 rijn er contacten blij ven bestaan tussen de deelne mende natuurgerichte vereni gingen. Tijdens de jaarvergadering, te houden in gebouw Cristelijk Sociale Belangen, krijgen de le den een nieuwe voorzitter en secretaris te kiezen alsmede een ledenadministrateur. In de con vocatie wordt voor 18 maart een lezingavond aangekondigd met als spreker de heer C. van Sliedregt. Onderwerp hiervan ïs het zelf kweken van aqua- riumplanten. Deze leerzame avond wordt gehouden in het eigen hobbycentrym. Schiedam Sociëteit QT aan de Nieuwstraat in Schiedam houdt zaterdag 28 februari een Zuida- merikaanse carnavalsavond. Medewerking aan het feest ver leent de groep EstreUas-Dei-Rit- mo. De aanvangstijd is tien uur. Voor leden is de toegang gratis. Niet-leden moeten 1,50 beta- len. Schiedam Op de lijst van de Stich ting Samenwerken de Schiedamse Wo ningbouwverenigin gen (SSSW) ont breekt een naam. Het ruim 55 jaar ou de Schiedam Voor uit komt er niet op voor. Een doorn in het oog van de stichting en ge meente-ambtenaren. Zij omschrijven het bestuur van de ar beiders woning bouwvereniging dan ook als een stel letje eigenwijze idealisten. Iets dat Schiedam Vooruit mooi aan zijn laars 1 lapt en binnenkort, toch met wethouder Chris Zijdeveld gaat praten over uitbreidingsplan nen. De vereniging Schiedam Vooruit beheert nu 98 huizen die in 1982 aan de Fabristraat, Faöri- piein, Kortlandstraat en Gordonstraat zijn ge bouwd en 60 woningen die in 1964 aan de Peter van Anrooylaan en de Eduard van Bemumlaan verrezen. Graag zou men er nog 480 woningen aan het Grieg- plein en het Sehubertplein bij willen hebben. Vier jaar geleden heeft de gemeente daar volgens het bestuur ook toezeggingen over ge- {iiiiiiiHDiuiiuiiiiiniiiHiiiimmiimistiiiHDiiimitnitfimiiuiiiiimtmiMiiümH UIIII!!ll>imilll!IIIIUI!lll!ll!lllllllllll<!llimillNIIIIII[llll!lllll[llllllllllllllll[lllllll De „dwars liggers"; Voorzitter G. van 't Geloof, secretaris 'H, Witter, pen ningmeester J. P. M. Zwam born en bestuur slid W. J. Schewe Jr. Flatwo ningen van Schie dam Voor uit aan de Peter Anrooy- eigen huizenbezit een door stromingssysteem op te bouwen. Dat is dan ook de reden dat men nu na de oudbouw en de flatwonin gen voorzichtig uitkijkt naar eengezinswoningen. daan. Ambtenaren zouden 0mdat hierover met een p,, echter onlangs m bedekte termen hebben gezegd dat zoiets er niet in zit zolang er niet met de stichting wordt samengewerkt „We hebben de indruk dat we door de gemeente worden geboycot", zo vertelt secre taris H. Witter. Daar wil de vereniging nu eens ophelde ring over van Chris Zijde veld. Het bestuur wit nu ook wel eens weten of er huizen van de gemeente kunnen worden overgeno men of dat men zelf moet gaan bouwen. Schiedam Vooruit gaat er naar streven om binnen het dA-wethouder zal worden gesproken wijst het bestuur met nadruk op het eerste woord van de naam Arbei ders Woningbouwvereni ging Schiedam Vooruit „Wij zijn als het ware een tegenligger van de SSSW, zodat, deze coöperatie niet willig. Gewoon een stukje alles kan doen en laten wat idealisme." ze wil", aldus de 59-jarige voorzitter G. van 't Geloof, „wij kunnen tenminste nog itvl^ïi: afwijken. Daar komt dan UnnOHing nog eens bij dat wij het D va„ zaken rond de contact tussen de bewoners oparic£ting van de SSSW zit nog trachten te activeren h£t bestlfur van Schiedam door onder meer contact- Vooruit ook niet zo lekker. de arbeiderswoningbouw- vereniging pas werd uitge nodigd. „In zekere zin was alles al beslist voor wij werden ge vraagd", vertelt Van 't Ge loof. „Mij best hoor. Wij tanen er toch niet naar om toe te treden. Jarenlang heeft de vereniging geploe terd en het resultaat daar van geven we niet zo gauw uit handen. Bovendien zijn we met een paar ton kapi taal krachtig genoeg. Indien we zouden toetreden moe ten we veel geld betalen. Het bestuur meent dat de moeilijkheden die erop dit moment zijn rond de op handen zijnde renovatie van de Stichting St. Jozef, onderdeel van de SSSW, bij Door Willem van der Post Foto's: Pïeter Schols en Ben Blumers avonden. Zoiets laat de SSSW volkomen koud. Dat is een Ml zakelijk belang. Daar werken betaalde krachten. Wij doen het vrij- Volgens voorzitter Van 't Geloof was de samensmel ting van De Eendracht, Volkshuisvesting, Ons Huis en St. Jozef in 1974 al een paar maanden een feit toen Dat betekent onnodige ui tholling van de vereniging. Daar komt nog eens bij dat we dan een soort loopjon gen van de SSSW worden. Daar hebben we mooi geen zin in." kens kleine huurverhogin gen worden ingevoerd. De bewoners beslissen wat er aan de huizen gedaan moet worden. Per 1 april voert de vereni ging voor de nieuwbouwwo ningen met drie en vierka- mers geen huurverhoging in. De oudbouw van vier- en vijfkamerwoningen krijgt de minimale verhoging van acht procent. Secretaris Witters; „Eigenlijk hadden we zes procent huurverhoging voor de nieuwbouw willen doorvoe ren. Dat mocht echter niet. Schiedam Vooruit niet kun nen voorkomen. Bij de ar beiders woningbouwvereni ging geen massale uitbreke- rij, maar een soort indivi duele aanpak met constante aanpassingen, waardoor tel- Jammer, want deze huizen gaan door reparatiewerk zaamheden dit jaar veel geld kosten. Maar ja, dat is nou net een punt waar we niet dwars kunnen liggen." Schiedam Het systeem dat de dierenbescherming in Schie dam heeft uitgevonden om de inëntingen tegen hondsdolheid vlot te doen verlopen draait' goed. Woensdagavond, de eerste gele genheid dat de hondenbezitters op alfabetische volgorde in De Hargahof terecht konden, zijn er 168 honden ingeënt, door de dierenarts De Kaper. „Meer dan we hadden verwacht", vertelt voorzitter P. J. Broe ders, „en er zaten er maar een paar bij die eigenlijk nog niet aan de beurt waren". De groep hondenbezitters waar het achternamen beginnen met een G, H, I, J of K komen morgenochtend van negen tot elf uur aan de beurt. Voor de vlotte gang van zaken, verzoekt de dierenbescherming nog eens om de inëntingsbewijzen tegen honden riekte mee te nemen. Schiedam De 64-jarige Schie dammer P. S. is in het Noletzie- kerihtris opgenomen na een on geluk op de hoek van de Dr. Wibautstraat en de Groen van Prinstererlaan. Doordat hij met zijn fiets een bocht naar links te krap nam, sneed hij een naderende perso nenauto, bestuurd door de 30- jarige W. A van H, uit Schie dam. Bij de botsing brak de fietser rijn linkeronderbeen. door Rien van den Anker De verrassing over het vertrek van de Schiedamse wethouder mevrouw Ciara Visbeen -Stroman was aanzienlijk minder dan over haar komst. Vrijwel niemand had In augustus 1974 verwacht dat zij - zonder enige ervaring als raadslid - onmiddellijk op een stoel van de zesde etage in het Schie damse Stadskantoor terecht zou komen. Het officiële bericht dat zij per 1 april om gezondheidsreden en weggaat, was eigenlijk alleen maar een bevestiging van wat ledereen die een beetje op de hoogte is van de Schiedamse politiek, allang wist Het heeft geen zin om het te verzwijgen, Clara was geen ster-wethouder. Vanaf het begin van haar carrière bleek ze hèt voorbeeld van iemand die volledig aan de leiband van de (oppermachtige) PvdA-fractfe is gaan lopen. Van een werkelijke visie, een diepgaand beleid, was bij deze wethou der van sport, onderwijs, recreatie en coltuur geen sprake. Er waren zelfs momenten dat een buitenstaander gemakkelijk kon constateren dat zij de zaken gewoon niet aankon. Het klink allemaal erg hard, maar In de politiek, ook de plaatselijke, is het nu eenmaal zo dat alleen da sterksten standhouden. Politiek gesproken was Clara gewoon niet hard genoeg en misschien zullen velen dat alleen maar als een pluspunt zien. Daarbij komt nog dat elke medaille, ook deze, een kee/zffde heeft De nu aftredende wethouder heeft het ook privé niet gemak kelijk gehad. Daar heeft dan misschien de kiezer niets mee te maken (want die wil alleen maar dat zijn of haar stad zo goed mogelijk wordt bestuurd), maar het geeft wel een ander dimensie aan het vertrek van Clara Visbeen. Mede in dat licht gezien, Is het heel verstandig geweest van haar om nu te besluiten ontslag te nemen. Als enig vrouwelijk collegelid zal zij gemist worden. Het Is mijns Inziens goed, als in een bestuurlijk college ook vrouwen zitten. Ook al is het Iemand zoals Clara, die niet wil worden aangesproken met „mevrouw de wethouder". Want ondanks alles bleef Ciara vrouw. Misschien heeft dat wel mede haar politieke kop gekost. Schiedam De Poolse jazz-groep Extra Ball treedt zaterdagavond op in sociëteit De Tempel aan de Overschiesestraat in Schiedam. De band werd in januari vorig jaar geformeerd door gitarist Ja- rostaw Snietana en komt uit Krakau. Overige leden van de groep zijn drummer Benedykt Radecki, bas- fltaris Jan Cichy en Wladystaw endecki aan de elektrische pia no. Allen hebben aan het conser vatorium voor moderne muziek in Katorvïee gestudeerd. Sendecki is één van de beste pia- nisten van Polen. Hii heeft een lange klassieke scholing gekre gen, Radecki komt uit de Poolse roek-formatie Black Blue en Cichy speelde in verscheidene jazzbands. Extra Ball won vorig jaar het Poolse jazz-festival in - Wroctav, waar bovendien Jarek Svetana tot beste musicus van het festival werd uitgeroepen. Het optreden van Extra Ball in De Tempel is een première voor deze sociëteit. De Polen traden nooit in West-Europa op, maar genie ten grote bekendheid in Oost- Duitsland, Rusland, Tsjecho-SIo- wakije en hun vaderland. Extra Ball in De Tempel: een Westeuropees debuut voor de Polen. I Vlaardingen De sectie welzijn van de PvdA In Vlaardingen heeft een discussienota geprodu ceerd. Het doel van de nota is drieledig. Zij heeft tot doel „praatpapier" Ie zijn voor discussie binnen de PvdA. Indien de nota wordt onderschreven kan zij gelden als een gedeelte van een nieuw tamma. Tc-i tweede wil zij een standpunt geveu te mid den van veel geschrijf over het nut van het welzijnswerk. Tot slot wil de nota de fractie enkele mogelijkheden voor spiegeien om op korte termijn het wel zijnsbeleid een duidelijk FvdA-gezieht ie geven, een De sectie van de PvdA, die de nota heeft opgesteld, heeft de mening, dat 'J lohtiekis. aar nota: ,Het begrip welzijn krijgt pas inhoud vanuit een politieke en maat schappelijke visie". Voor de gemeenteraad heeft dit de consequentie, dat deze moet zorgen dat „de som van alle wel- zijns-mspannmgen aan de eisen van de bevol king voldoet". De sectie vindt dan ook, dat het gemeentebestuur haar politieke uitgangspunten voor het welzijnswerk duidelijk op tafel moet leggen. Eén van de hoofdpunten voor een links welzijns beleid is, dat persé bewust worden gemaakt. Het welzijnswerk mag de burgers niet als onmon- digen behandelen. Politi ci, zo staat er in de nota, zowel als welzijnswer- van de SWV tot nu toe nauwelijks uit de verf komt". Verder zou er tussen de SWV, de ge- meenteambtenaren en de leden van de gemeen teraad wrijving bestaan. kers hebben daar wet eens een handje van, Verder staan er in de nota twee voorwaarden voor een links welzijns beleid. De eerste is, dat men in staat is de eigen omgeving te begrijpen en de tweede dat men deze moet kunnen beïn vloeden. mensen De stichting Welzijn Vlaar- moeten dingen wordt ook uitvoe rig in de nota behandeld. „Het is eenvoudig vast te stellen", zo staat er in de nota, „dat deze taak (te functioneren ais raad De door de SWV geformu- van overleg en advies) leerde hoofdlijnen, stre- ;oed over- worden, Hierdoor zou leg onmogebj. Bovendien ontbreekt het de stichting, volgens de nota, aan wettelijke mo gelijkheden om het wel zijnswerk te beïnvloe den. ven naar meer invloed van de burger op zijn woonomgeving, onder steuning van achterge stelde groepen en beter- afstemmen van de maat schappelijke dienstverle ning op de behoefte, valt bij de FvdA-sectie in goede aarde. Zij vindt daarin haar uitgangs punten terug. Namelijk spreiding van kennis, macht, inkomen, ruimte en arbeid. De sectie be-, sluit dan ook, dat de SWV binnen een links welzijnsbeleid* actieve steun verdient.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5