s'5c8lls»i Mahe De mensen denken dat he lerefdvraeird is' 'Uw«n Transcendcn TM-feraar Wim van der Berg over Transcendente Meditatie msm fdag 1 Sept20.15uur Niveaus van rust t S i t t Eeuwenoud 7 stappen Mysterieus Gelukkig Toekomst DONDERDAG 4 MAART 1976 Dellt Transcen dente meditatie. Ofwel: een een voudige natuurlij ke methode en een diepe geestelijke - en dus lichamelij ke - rust te ver krijgen. Aldusdoor de wereld ge bracht door de Maharishi Mahesh Yogi, Ook in Delft rijn veel mensen niet onbekend met de Transcendente meditatie. Zeer re gelmatig- worden in het TH-gebonw voor bouwkunde aan de Berlageweg bijeenkomsten en lezingen gehouden over dit onder werp. VJirn van der Berg:..Iede reen kan het onder de knie krijgen. SUAhv imcmmrê Zuurstofver bruik en stof wisseling ne men aanzienlijk af; dit wijst op een toestand van diepe rust. Verandering in de stofwissèling - +4%r HYPNOSÊ SLAAP ^TRANSCENDENTE MEDJTATIE p< OQS (l-TOÊTS) TUD (uren) Zoetermeer „Als ik geweten had hoezeer het woord „meditatie" in de Westerse wereld beladen was, dan had ik het een andere naam gege ven". Deze uitspraak is afkomstig van de grondlegger van de Trans cendente Meditatie, Maharishi Ma hesh Yogi, toen deze ontdekte op welke vooroordelen het woord in onze wereld stuitte. Juist omdat de meditatie die hij leert weinig heeft uit te staan met diepe overpeinzin gen, trance of strak in elkaar ge vlochten ledematen. Het is daaren tegen een eenvoudige natuurlijke methode om een diepe geestelijke en dus lichamelijke rust te ver krijgen. De techniek om aeze uitzon derlijke diepe rust te berei ken is blijkbaar zo eenvou dig, dat iedereen deze met een viertal lessen onder de knie krijgt. ,,'t Is snel aan het veranderen. Een paar jaar geleden was het nog helemaal vreemd. Als je het woord „meditatie" noemde en dan nog met „transcendent" ervoor dach ten de mensen, dat het iets te maken had met een terug- Door Peter van den Hout trekken uit het leven, een bepaalde levensstijl, afzon dering enz. Maar vooral de laatste tijd is dat erg veran- derd", aldus de 26-jarige psycholoog Wim van der Berg, die zich sinds 1971 in tensief met de Transcenden te Meditatie (TM) bezig houdt. In Zwitserland volgde hij on dermeer de lerarencursus onder leiding van Maharishi Mahesh Yogi. In het kader van zijn psychologie-studie deed hij twee onderzoekin gen op het terrein van de TM, waarvan er één werd gepubliceerd in het Hei- mans-bulletin. Hij is nu een van de 20.000 Nederlanders, die de techniek van het me diteren beheersen en beoefe nen. „Transcendente Meditatie is geen techniek, waarbij je in een bepaalde lichamelijke positie moet zitten of bepaal de oefeningen moet doen. Je gaaf gewoon in een gemak kelijke stoel zitten. Je sluit je ogen en op dat moment ga je een geestelijke tech niek toepassen. Dat betekent dat je een specifieke gedach te gaat denken, die je tijdens een persoonlijke les krijgt toebedeeld. Dat mentale pro ces zorgt er dan. voor dat de hele geestelijke activiteit tot rust komt. Je ervaart dan een geesteliijke ontspanning en het gekke is dat het li chaam dan tegelijkertijd ook toUjiepe rust komt", DUfHste valt aan te tonen, Menheeft dan ook gemeten, dat de ademhaling aanzien lijk minder wordt en de hartslag trager. Ook veran dert bijvoorbeeld de samen stelling van het bloed. Zo blijkt de concentratie van hei bestanddeel melkzuur, dat in verband wordt ge bracht met angstneurosen en hoge bloeddruk, tijdens de meditatie sterk af te ne men. Maar ook geestelijke rust is tegenwoordig te meten. Men ontdekte, dat het patroon van de (meetbare) hersengol ven verandert en tijdens de meditatie een voor onze be grippen unieke toestand aangeeft, die omschreven zou kunnen worden als: alertheid, gepaard met diepe rust, Is iedereen dan wel in staat een dergelijk ingrijpend pro ces tot stand te brengen. Wim van der Berg: „Ja, iede reen kan het, moeiteloos. In vier avonden krijgt iedereen het onder de knie; ik zou In Canada krijgen alle hoofden van departementen op kosten van de re gering onderricht in het beoefenen van Transcenden te Meditatie. haast zeggen hoe dom je ook bent. Het is niet afhankelijk van je intelligentie of je ge voelsleven. Iedereen kan het leren". Transcendente Meditatie is een eeuwenoude Indiase techniek, die altijd van le raar op leerlingen werd doorgegeven: Het was de na tuurkundige Maharishi Ma hesh Yogi, die in 1958 be sloot ook de Westerse wereld hiervan deelachtig te maken. Hij vertrok naar Amerika en begon leraren op te leiden, waarbij hij het eeuwenlang gehanteerde belang van de persoonlijke overdracht niet uit het oog verloor. Ook nu geeft hij de kennis nog veel al persoonlijk aan de aspi rant-leraren door, hoewel de enorme belangstelling hem tegenwoordig noodzaakt ook gebruik te maken van video apparatuur. Een belangrijk aspect van de TM is de eerder genoemde specifieke gedachte. Hier mee wordt de „mantra" be doeld, een klankwoord zon der enige betekenis. Deze mantra's zijn even oud als de meditatie zelf en zijn af komstig uit de zogenaamde Vedische traditie. Ze worden nog steeds gebruikt, omdat ze, aldus Wim van der Berg, in de loop der eeuwen hun gunstige werking op het beoefenen van de meditatie duidelijk hebben aange toond. Tijdens het persoonlijke ge sprek, waarbij men de tech niek leert, krijgt men ook de eigen en bij hem of haar passende mantra te horen. Dit klankwoord dient men daarna te koesteren als een persoonlijk geheim. Zelfs echtgenoten, die allebei TM beoefenen en dus beiden een aparte mantra hebben, mo gen deze niet tegen eikaar vertellen. „Dat klinkt vreemd", geeft Wim van der Berg toe, „maar iedereen houdt zich eraan, omdat ze na die persoonlijke instruc tie de waarde ervan besef fen". De techniek van Transcenden te Meditatie wordt in vele plaatsen en universiteiten in Nederland in zeven stappen aangeleerd. De eerste twee avonden wor den besteed aan lezingen, die onder meer de mogelijk heden, de oorsprong en het mechanisme van TM uit de doeken doen. Deze lezingen zijn geheel vrijblijvend, maar zo men mocht beslui ten de techniek aan te Ieren, dan volgt een gesprek onder vier ogen met de leraar. Dit gesprek neemt niet meer dan een kwartier in beslag. Daarna volgt, meestal op een zaterdag, het persoonlijk onderricht, het aanleren van de meditatie-techniek, wat ongeveer twintig minuten duurt Nog diezelfde avond is men in staat in meditatie te gaan en te ervaren, dat men inderdaad tot diepe rust komt Ademhaling en hartslag nemen tijdens deze eerste meditatie al merkbaar af. Na het weekend volgen nog dne bijeenkomsten, waar bezien wordt of de beoefe ning van de meditatie juist was, waar de mogelijkheden tot ontplooiing besproken v/orden en hoe men de werking van de TM kan handhaven. Hoewel men na deze laatste instructies nog altijd kan te rugvallen op leraren is het dan toch aan de persoon zelf om het mediteren te beoefe- Tijdens Transcen dente Meditatie daalt de stofwisse ling meer dan tij dens slaap. Toch duiden de hersen golfpatronen tij dens meditatie op een toestand van alertheid in plaats van op de verdo ving van slaap. nen. Tweemaal per dag: 's morgens 20 minuten en 's avonds 20 minuten. Wim van der Berg; „Ik moet zeggen, dat het mediteren zich niet onmiddellijk op spectaculai re wijze ontwikkelt. Het is niet zo dat je van vandaag op morgen een ander mens wordt. Maar je gaal heel ge- leidelijk merken dat je aller lei dingen, waarvan je vroe ger dacht dat je ze niet kon, langzamerhand een automa tisch deel van je leven gaan worden. Het is een natuur lijk proces, waarbij het we! van belang is, dat je het regelmatig doet, want al die heilzame effecten zijn het gevolg van regelmatige me ditatie. Voor sommige men sen zal dit een probleem lij ken, alhoewel de meesten het prettig vinden om te me diteren en er dan ook graag de tijd voor nemen", In deze uitspraak wordt Wim van der Berg gesteund door een onderzoek van een so cioloog in Wageningen, waaruit blijkt dat slechts 15 tot 20 procent van de men sen, die de techniek aanleer den, voor kortere of langere tijd! met regelmatig medite ren stopten. De simpele, maar voor niet-in- gewijden onbekende tech niek en de voor leken merk waardige geheimhouding van de mantra leggen een wat mysterieuze sluier rond de Transcendente Meditatie. Ten onrechte, vindt Wim van der Berg, „hoewel ik moet toegeven dat ik dat het ene grote nadeel van de TM vind; dat je het niet in een grote zaal even aan iedereen kan vertellen. Maar om de effectiviteit te behouden moet je het persoonlijk doorgeven. Het is dan ook nooit in boeken opgeschre ven. Maharishi Mahesh Yogi is er ook nog steeds beducht op, om het persoonlijk door te geven, ook weer om de effectiviteit te bewaren. Je kunt je voorstellen, dat als zoiets simpels (een kind kan het leren) in de bus en in de trein wordt doorgegeven, het uiteindelijk rijn effect ver liest. Juist omdat het zo sim pel is en de mensen eigenlijk gewend zijn om bij alles wat ze doen of willen bereiken, moeite te doen. En het medi- teren zelf is zo eenvoudig, dat hei vanzelf gebeurt. De enige „moeite" die men moet doen, is rich laten informe ren over TM en het besluit „Je hoeft je niet op een kaarsvlam te concentreren of iets dergelijks. Het is gewoon de ervaring van die pe rust en geeste lijk helder wak ker worden. Ver gelijk het maar met een diepe slaap, dan merk je ook dat alles heter gaat. De rust bij meditatie is alleen veel die per". nemen om het zelf te gaan beoefenen. Trouwens, ook om het effect van de mantra In de Unesco wordt een resolutie voor bereid om Trans cendente Medita tie aan te bevelen aan alle onder- wijs- en gezondh- heidsorganisaties. te behouden is een persoon lijke instructie van belang". Wie regelmatig Transcendente Meditatie beoefent lijkt niet alleen een gelukkig mens te worden maar ook een plezie rig mens om mee te leven. Grotere innerlijke rust, meer zelfvertrouwen, gezonder (vatbaarheid voor infectie- en allergische riekten neemt af) toenemende stabiliteit, toenemende intelligentie, af- nemend gebruik van sigaret ten, alcohol en drugs, sociaal beter aangepast, etc. etc. In feite zou het erop neerko men dat alle positieve eigen schappen toenemen, terwijl de negatieve eigenschappen langzaam maar zeker weg- schrompelen. ,Jk moet inderdaad zeggen, dat ik als psycholoog eerst ontzettend kritisch was. In de psychologie wordt name lijk erg veel gepraat en ge schreven, maar er is niets zeker. Zelfs niet over tech nieken om mensen te hel pen, zoals bijvoorbeeld psy cho-therapieën. Dat is ook de reden waarom ik zelf een onderzoek ben gaan doen naar de veranderingen bij mediterenden na een aantal weken. Tenslotte zeggen ze over TM, dat het direkt re sultaten heeft Met psycholo gische testen zou dat dan ook te meten moeten zijn. Dat onderzoek is gebeurd met de Nederlandse Persoonlijk heids vragenlijst En toen bleek, dat na negen weken de negatieve eigenschappen afnamen (bijvoorbeeld de pressiviteit, lichamelijke klachten en neuroticisme) en de positieve eigenschappen (zoals zelfwaardering) toena men. Dat was alleen 20 bij de mediterende groep. Bij de vergeleken controle groep gebeurde dat niet. Dat is trouwens normaal, want als je zo'n vragenlijst invult, doe je dat negen weken later weer bijna precies hetzelfde, anders zou zo'n vragenlijst niet betrouwbaar zijn. Maar het is dus heel opmerke lijk, dat die mediterende groep als geheel afnam in negativiteit en toenam in po- sitiviteit". De Transcendente Meditatie, ofwel de wetenschap der creatieve intelligentie, kan rich verheugen in een grote en snel groeiende belangstel ling uit alle lagen van de bevolking. Op 8 januari 1972 ontvouwde Maharishi Mahesh Hogi op het eiland Mallorca het We reld Plan, dat beoogde om alle 3,6 miljard mensen te laten delen in de kermis van deze techniek. Hiertoe zou den 3600 TM-centra moeten verrijzen: één centrum voor iedere miljoen mensen. Nu, vier jaar later, is dit ge beurd. De volgende stap is om 1% van de mensheid in deze kennis te laten delen. Door de enor me belangstelling, die mede wordt veroorzaakt door de vele positieve resultaten van wetenschappelijke onderzoe kingen, riet het er naar uit - dat dit percentage nog dit jaar in Amerika wordt be reikt. Het animo is daar zo groot, dat per dag gemid deld 1200 mensen de tech niek aanleren, zodat leraren uit Europa moeten overko men om aan de vraag te voldoen. Maar ook in Nederland is de zaak sterk in beweging, In ons landje met 13 miljoen inwoners zijn inderdaad 13 Wereldplancentra gesticht met daarnaast nog zo'n 30 bij-centra, waar regelmatig cursussen worden gegeven. In de toekomst zal ook Zoeter meer tot deze bij-centra gaan behoren. De plannen zijn al rond, alleen zoekt men nog naar een geschikte ruimte. Deze keus voor Zoetermeer Bij meditatie blijkt het heel makkelijk te zijn om dage lijks tweemaal 20 minuten in een stoel te zitten, om dat het gewoon prettig is om te doen. heeft ook te maken met een onderzoek dat binnen af zienbare tijd landelijk de ef fecten van TM op de crimi naliteit wil bekijken. Eerde re onderzoekingen in Ameri ka hebben al aangetoond, dat de misdaadcurve van een stad met 7,3 procent daalt wanneer 1aan Tm doet. En dat terwijl andere steden gezamenlijk zorgdra- gen voor een nationale stij ging van 7,8 procent. Op het ogenblik zijn er zo'n 480 ste den, waar 1% van de inwo ners de meditatie-techniek beoefent Ook daar doet rich eenzelfde trend voor. Dit blijkt uit een vergelijkend onderzoek, dat binnenkort gepubliceerd zal worden.- „Als je mediteert wordt dat geen ego-trip", aldus Wim van der Berg, „je wordt er niet alleen zelf lichamelijk gezonder van en geestelijk meer uitgerust, maar het heeft ook effecten op je ge zin. Als er één uit een gezin mediteert, heeft dat direkt effect op de verhouding met zijn vrouw, rijn kinderen en rijn familie. Maar het heeft ook verreikende gevolgen voor de hele samenleving, voor wereldvrede en het ge drag met andere mensen. Dat was eerst eigenlijk een hypothese, waar je in gelo ven kon of niet. Maar eind 1974 werd eigenlijk bij toe val ontdekt, dat in deze be paalde steden inderdaad de misdaadcurve daalde, ter wijl deze in vergelijkbare steden (o.a. qua bevolking, ligging en klimatologische omstandigheden) de nationa le stijgende trend volgde". Geloof je dat er over tien jaar door de Transcendente Me ditatie op deze wereld veel veranderd za! rijn? „Er 2al ontzettend veel veran derd zijn. Dat is niet zozeer een kwestie van geloven, het is gewoon gebaseerd op de ervaring, die nu meer dan een miljoen mensen hebben en op de resultaten van we tenschappelijke onderzoe kingen. En dat is wel het sterkste punt Er blijkt wer kelijk lichamelijk iets te ver anderen, waar je de mensen ook onderzoekt. Je kan wel zeggen: er komt een hele goede wereld, er gaat dit en dat veranderen, maar dan loop je met je hoofd in de wolken. Maar als duidelijk blijkt, dat mensen minder ziek worden en dat de mis daad afneemt, dan is er een solide grond om te zeggen, dat het beoefenen van Transcendente Meditatie een hele goede invloed heeft op de samenleving".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4