h Ouders stimuleren genezingsproces Schuurtje „Schiedam voor Angola" Onbetrouwbare Vlaardingse winkelbediende Slippartij Lijdens meditaties in Schiedam Meer slachtoffers flipper-truc Lezing over transcendente meditatie Vlaardingers bezoeken oud-Schiedam Bezoekperiode Kinderafdeling Holyziekenhuis een succes Continubezoek voor het troetelpopje Baas gezocht WOKNÜOAU IU IVlAAKX lwvö 3 Hoek van Holland De 29-jange winkelbediende A.C.V, uit VIaardingen heeft tegenover de politie in Hoek van Holland be kend, dat hij circa driehonderd gulden heeft gestolen van zijn werkgever. V. werkte in een supermarkt in Hoek van Holland. Hij vulde zijn salaris met kleine bedragen uit de kassa aan. V. werd op heterdaad betrapt. Vlaardingen De personenauto van J.P.R, (21) uit Vlaardingen is totaal vernield. R. raakte even voor elf uur op Rijksweg 20 in een slip en belandde met zijn auto in het lager gelegen talud. De wagen is waarschijn lijk gaan slippen door gladheid van het wegdek. Schiedam In de komende we ken zullen er elke donderdag avond lijdensmeditaties worden gehouden in de oud-katholieke kerk aan de Dam 28 in Schie dam. De aanvang is steeds half acht De eerste bijeenkomst is morgen avond. Drs. J. Groot O.P. zal dan spreken over „Gedaante Verwisseling". Op donderdag 18 maart spreekt drs. F. Smit over de Tempelreiniging, op 25 maart ds. A. Steinhart over Voetwassing en Avondmaal,"op i april ds. H. B. Motel over de Verzoeking en tenslotte op 8 april pastoor P. van Tilburg over Gethsemane-Godverlaten heid. Schiedam Pas nu is bekend geworden dat in het weekeinde nog meer bewoners van Nieuw- land het slachtoffer zijn gewor den van de flippertruc van een nog onbekende inbreker. Giste ren meldden wij reeds dat vier woningen in deze wijk waren bezocht Bij de politie zijn nu echter op nieuw vier aangiftes bimtenge- komen. Het blijkt dat ook in de Van Hogendorpstraat, Dr. Kuiper laan, Cort van der Lmdenlaan en de Van der Duyn van Maas damstraat voordeuren met een stukje celluloid zijn opgenge- drukt. In totaal werd er bij deze inbra ken ruim achthonderd gulden, een paar sieraden en wat ge reedschap gestolen. De politie waarschuwt er voor de deuren bij afwezigheid op het nachtslot te doen. Schiedam In zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat wordt vanavond een lezing gegeven over transcendente meditatie. Drs. N. Schulte, leraar aan het centrum voor T M-techniek in Rotterdam, zal op deze bijeen komst uitleggen hoe men via de leer van de Indiase filosoof Ma ft aris hi Mahesh Yogi tot diepe rust kan komen.Een vervolgle- zing zal er op donderdag 18 maart worden geven. De aan vang is 20.00 uur. Schiedam De Werkgroep Zuid elijk Afrika wil in Schiedam een steungroep oprichten die in de periode van 19 tot 27 maart aktie gaat voeren voor de MPLA en de regering van de Volksrepubliek Angola. In centrum de Kreek aan de Lan ge Haven 92 wordt hiervoor morgen een aktiebijeenkomst gehouden onder de naam „Schiedam voor Angola". De aanvang van deze bijeenkomst is 20.00 uur. Vlaardingen De Historische Vereniging Vlaardingen houdt morgenavond om kwart over acht een Schiedam-avond. De zaterdag daarop volgt een ex cursie door oud-Schiedam. De Schiedam-avond zal met dia's worden verlucht Op het programma van de excur sie staat onder meer een bezoek aan de Grote Kerk, de ruïne van Mathenesse, de Lindenhof en de molen De Vrijheid. Vlaardingen Ruim een half jaar geleden begon in het Holyziekenhuis een experiment met bezoek op de kinderafdeling. Het traditionele bezoekuur veran derde in een bezoekperiode. Gedurende deze periode konden de ouders van kinderen die op de kinderaf deling van het ziekenhuis lagen, hun telg bezoeken op een tijdstip dat hun schikte. Die periode waarin bezoek was toegestaan, lag tussen twee uur 's middags en half zeven 's avonds. Het experiment gold al- g leen de kinderafdeling. Voor de andere afdelin- g gen bleef het bezoekuur g gehandhaafd. De bezoe kers van de kinderafde ling werd wel verzocht het bezoek niet veel lan ger dan een uur te laten duren en dan later nog een keer terug te komen. Het experiment bleek een succes. Onlangs is door het Holyziekenhuis besloten de experimen tele regeling tot vaste huisregel te promove ren. H Ouders zijn op de kinderafdeling wel- ff kom. zij stimuleren H de genezing. Wat het voordeel is van een be zoekperiode boven een bezoe kuur vertellen J. HL Trommel en J. W. Oltmans, respectieve lijk de geneesheer-directeur en de kinderarts van het Holyzie kenhuis. Volgens beide artsen heeft de bezoekperiode een sti mulerende invloed op de gene zing van het kind. In meerdere ziekenhuizen is gèexperimen- teerd met bezoekperiodes. Met wisselend succes overigens. In sommige ziekenhuizen werd de bezoekperiode weer veranderd in een bezoekuur. De experi menten golden vaak niet alleen de kinderafdeling, maar ook andere afdelingen zijn hierbij betrokken geweest Onzekerheid Het is een vaststaand feit, dat iedereen die in een ziekenhuis wordt opgenomen zich min of meer onzeker voelt „Voor een kind", zegt dokter Trommel,js die onzekerheid veel groter dan bij een volwassene. Het kind heeft behoefte aan een be schermde omgeving. Die heeft een kind in de huiselijke kring wel. maar als het wordt opge nomen, zijn er twee bedreigen de factoren. In de eerste plaats natuurlijk de ziekte zelf en daarnaast het verlies van de identiteit in de vreemde omge ving. Het volwassen worden is immers de bescherming van de eigen omgeving bewust verla ten. Het kind moet die zeker heid telkens weer ontvangen. De ouders vormen, een. primaire levensvoorwaarde voor een kind," Vanuit die wetenschap is begrij pelijk dat het bezoek voor het verpleegde kind bijzonder be langrijk is. De onzekerheid van het kind kan dan tijdelijk wor den opgeheven. Niet alleen het bezoek van de ouders is belang rijk. Directeur Trommel vult aan: „Wij dringen er bij de ouders op aan, dat zij ook speelgoed van het kind meene men. Het eigen speelgoed, waar ze vaak mee in bed liggen en overal mee naar toe nemen, vormt een onderdeel van de vertrouwde eigen omgeving. Wij zeggen wel eens dat het Door Onno Schoonheyt hier continubezoek is voor het troetelpopje". Kinderarts Oltmans heeft daar nog wel wat aan toe te voegen. „Zo'n stuk lievelingsspeelgoed". zegt hij, „het zogenaamde t.o., het transitional object, is erg belangrijk. Het is vaak van enorme waarde voor zo'n kind. Het is bijna een basisvoorwaar de voor het genezingsproces. Dat kunnen de ouders dus hel pen stimuleren. Het kind in het ziekenhuis krijgt door de ou ders weer wat zekerheid inge geven. Zo'n bezoekuur in de bezoekperiode kan ook best uit lopen als het goed gaat Als de ouders met het kind aan het spelen zijn of het een verhaaltje voorlezen, hoeft dat echt niet plotseling onderbroken te wor den. Het voordeel boven het massale van het bezoekuur is ook, dat de ouders veel vrijer zijn en zich vaak bezighouden met een kind dat op dat mo ment geen bezoek heeft. De kin deren vinden het ook minder erg als de eigen ouders weg gaan, want ze hebben ook de ouders van de andere kinderen zien weggaan". Nadelen Er zijn ook nadelen verbonden aan de bezoekperiode. De ou ders willen graag weten hoe het met hun kind gaat en stellen daarom vragen aan het verple gend personeel- De verpleging gaat echter tijdens de bezoek periode gewoon door. Het ver plegend personeel wordt dus op sommige momenten in het uit voeren van zijn werk belem merd door nieuwsgierige ou ders. Aan de andere kant heeft dat ook weer een voordeel. Het kind ziet dat er contact is tus sen „die vreemde, anonieme" verpleegster en zijn ouders. Hierdoor is het voor het kind makkelijker zijn vertrouwen m de verpleegster te stellen als de ouders weg zijn. Trommel: „Het is te vergelijken met een kind dat met zijn moeder op straat loopt. Er komt een hond aan en de moeder reageert angstig. Die angst gaat over op het kind en het wordt dus bang voor die hond. Als die moeder zegt, dat is een lieve hond, zal dat kind dat accepteren". Op de kinderafdeling levert de bezoekperiode geen problemen op ten aanzien van de voort gang in de verpleging. Dat is ook de reden waarom een be zoekperiode op een kinderafde ling te realiseren is. Op een afdeling waar volwassenen lig gen zou dat zeker wel proble men opleveren. Bezoekende ou ders storen er zich met aan als er ergens een kind op de po moet of als het ligt te huilen. Mevrouw Jansen die bij haar zieke echtgenoot op bezoek is. zal zich met erg op haar gemak voelen als de heer Pietersen, in het bed daar naast, net een wasbeurt krijgt. De bezoekperiode voor de kinde rafdeling biedt ook voor de ge neesheer voordelen. Kinderen zijn vaak met in staat om te vertellen wat ze precies manke ren: „Volwassenen", zegt dok ter Oltmans, „brengen de diag nostiek en therapie vaak zelf aan. Peuters kunnen dat niet. We moeten dan afgaan op de waarnemingen van de ouders. Er zijn geen scherpere waarne mers dan de ouders als het hun kmd betreft. Wij houden de ou ders ook altijd op de hoogte van het ziektebeeld en ook kin deren vertellen we wel wat er aan de hand is. Dat is natuur lijk wel afhankelijk van de ont wikkeling van het kind". Dat de bezoekperiode in de smaak gevallen is bij zowel het verplegend personeel als bij de ouders, blijkt als er nog even een rondje over de kinderafde ling gemaakt wordt. De hoofd zuster heeft alleen wat aanmer kingen op het gedrag van de bezoekers in het weekeinde: „Ze nemen de kinderen mee de hal op, gaan de keuken m om een boterham voor het kind te maken en als ze trek hebben schromen ze niet om er zelf ook een te nemen Nee. in het week einde is het bezoek wel brutaal hoor" Op een zaal vraagt ge neesheer-directeur Trommel aan een aantal bezoekers wat zij van het bezoekuur naar ei gen verkiezing vinden. Het oor deel is unaniem- „Hardstikke goed". U'.v lening Waarschuwing aan alle Vlaar dingers (met of zonder schuur tje). Twee jaar geleden ver* huisde ondergetekende van Mozartlaan 12 naar Louise de Colignylaan 2, gelegen naast De Loper in Holy. Nu hebben velen huizen in dit wijkje wes telijk van De Loper geen schuurtjes, waar fietsen en eventueel wandelwagen en kinderwagen kunnen staan. In de woning zelf is het opbergen van dit soort spullen heel erg moeilijk vooral voor gezinnen met meer dan twee kinderen. Daarom werd er op ons ver zoek tegen de woning en een voudig houten hokje geplaatst, waar we een en ander in kon den opbergen- Al tijdens de verhuizing werd dit hokje op order van .gemeentewerken' verwijderd, omdat er in ver band met bestemmingsplan en brandgevaar in dit gebied geen .houten schuurtjes, hou ten hokjes, heiningen, rietmat ten en dergelijke' mogen wor den geplaatst Enige tijd ston den derhalve onze spullen on der zeil en plastiek. Toen we eenmaal ingeburgerd waren in dit voor ons nieuwe woongebied ontdekten we op verkennende wandelingen in de directe omgeving, dat er op vele plaatsen wel houten schuurtjes, hokjes, heiningen, rietmatten en dergelijke waren geplaatst En waarom eigen lijk niet? Een klein beetje vrij heid, particulier initiatief en afwisseling mogen er in deze tijd toch nog wel? En het ziet er allemaal keurig verzorgd uit. Op vragen her en der bij buurtbewoners kreeg ik te ho ren, nee, we hebben hiervoor geen aparte toestemming ge vraagd, maar uw hokje was wellicht iets te hoog Zo kwam er een lager hokje door wel willende gemeenteleden ge maakt Geruime tijd hadden we daarvan groot plezier. We voelden ons veilig en verant woord onze spulletjes stonden droog en we waren gelukkig met ons kleinere hokje. Aan anderen onder andere de fa- milie Pronk op nummer 34, beval ik dan ook deze oplos sing vrijmoedig en hartelijk aan. Totdat. Een aantal maanden geleden kwam er een schrijven van .gemeentewerken', dat ons hokje weg moest. Informatie in de buurt leverde op: wij hebben ook wel eens zo'n aan getekend schrijven gehad, maar daar hoeft u niet op te reageren. U hoeft er niet van wakker te Liggen, want er ge beurt niets. In januari her haalt zich hetzelfde, met dit verschil, dat nu alleen de fami lie en ondergetekende blijken te zijn aangeschreven. Tame lijk verbolgen over deze gang van zaken volgen er mijner zijds gesprekken met wethou der Goudriaan en de burge meester. Ik kan met anders zeggen dan dat deze gesprekken uitermate prettig zijn verlopen. Ze gaven mij het gerust gevoel: er zijn mensen die de redelijkheid van een en ander begrijpen, er zal zeker een goede oplossing voor komen. Tenslotte is het alternatief dat gemeentewer ken biedt (een stenen schuur tje van ruim 10.000 gulden, los van de woning) om verschil lende redenen niet redelijk te noemen. Maar al deze be moeienissen balen tenslotte niets uit Onder leiding van de heer A. A. de Jong, ambtenaar ter gemeentewerken (eveneens woonachtig aan de L. de Co lignylaan op nummer 116, dat wil zeggen een woning wel met een houten schuurtje) meldt zich vrijdagochtend 20 februa ri jl. een opruimingsploeg met twee man politiebewaking bij de familie Pronk. Met rappe hand wordt 't hokje leegge haald en afgebroken. Op woensdag 25 februari was on dergetekende aan de beurt, Rond deze zaak rijzen een aantal vragen. Mijn schrijven zou te lang worden als ik al deze vragen zou stellen. Daar om volsta ik met een paar. Wat bezielt toch gemeentewer ken om za op te treden? Van waar de enorme inzet die zo groot is dat de heer De Jong er overuren voor moet maken. Want verschillende keren wer den we ook 's avonds over ons kotje geattaqueerd. Vanwaar de rechtsongelijkheid? Tenslotte gaan op dit ogenblik alleen de bouwsels van de fa milie Pronk en ondergeteken de voor de bijl. Op één van die vragen kan ik nu al een antwoord geven. Van de zijde van gemeentewerken schijnt men van mening te zijn dat de families Pronk en Vermaat ,te kwader trouw' hebben gehan deld, maar het bovenstaande maakt duidelijk dat dat met het geval is. Ook in een ge sprek op .gemeentewerken' werd dit uitvoerig uiteengezet. Dit alles overwegend, zou ik u die dit leest, de volgende tip willen geven. Als u een houten bouwsel wilt oprichten om uw fietsen of kinderwagen te be schermen of waar dan ook voor: hoe groot of hoe klein uw bouwsel ook is (al is het zo groot als de loods van de garage Van der Kooy aan de Kethelweg of zo klein als ons kotje). VRAAG NIETS, BOUW GERUST, WANT U BENT TE GOEDER TROUW. Tenslotte een verzoek. Wie zich persoonlijk van de juist heid van mijn verhaal op de hoogte wil komen stellen, is hartelijk welkom. Op de plaats waar ons hokje stond, staat nu een kleine collectebus. De op brengst van deze collectebus is voor de kerkvoogdij van de hervormde gemeente, alhier, die onverwacht voor zulke ho ge kosten staat. Uiteraard zal ook deze collectebus verdwij nen, als .gemeentewerken' op grond van .bestemmingsplan' of .brandgevaar' ook dit niet door de vingers kan zien. Men moet tenslotte de overheid eren. Ook als dan niet altijd even gemakkelijk is. Ds. P. Vermaat, Louise de Co lignylaan 2, Vlaardingen. Axel is een rasechte Duitse Her der. Het feit dat hij de zoon van Carlos van het Koperen Slot is. zegt bij kenners al genoeg. Hij heeft ergens een stamboom, hoewel dat van geen enkel be lang is. Wat wel belangrijk is, is dat Axel een lief karakter heeft, wat je noemt een alle mansvriend. Nu hoor je nogal eens dat men liever geen hond heeft, die iedereen aardig vindt. Toch zie ik liever dat de hond van kennissen kwispelend op me af komt dan dat hij me naar de strot vliegt. Voor kinderen heeft hij een speciale voorkeur, tenzij ze natuurlijk aan zijn staart gaan hangen of aan zijn oren trekken. Axel is bepaald geen lichtgewicht en daardoor niet geschikt in een flat of in een huis met beperkte leefruimte. De vonge eigenaar kon Axel niet meer die verzorging geven, die een volwassen Herder nodig heeft Hij eet als een bootwerker en heeft daardoor erg veel bewe ging nodig. Zonder die brood nodige beweging groeit hij uit tot een welvaartshond, die zijn eigen gewicht amper kan tor sen. Degene die belangstelling heeft voor deze prachtige hond, moet zich wel realiseren dat er geen honden worden afgegeven die opgeleid worden voor waak- oF verdedigingshond. Het is de be doeling dat Axel in een gezm opgenomen wordt en daar deel van gaat uitmaken. Naast Axel zitten de volgende dieren op een baas te wachten: Een Dalmatier. eer\ Tackel en een Cocker Spaniel, die met alleen thuis kunnen zijn. Een Dobermann, die erg aan de riem trekt, nog een Spaniel, een Duitse Dog en een kruising tus sen een Herder en een Hyena. In de Hargahoeve is ook een win keltje, waar allerlei spullen, die uw hond en kat gezond houden, te koop zijn. Daarnaast zijn er propaganda artikelen te krij gen, zoals lepeltjes en sinds kort zijn er prachtige rèliefpos- ters, voor 13,50. Er zijn 2 extra dagen uitgetrok ken voor het enten tegen'honds- dolheid, te weten woensdag avond tussen 1900 en 21.00 en zaterdagmorgen tussen 9.00 en 11 00 uur. De openingstijden van Dierente huis „Hargahoeve" aan de SportJaan 2 (tel. 714151) zijn: maandag t'm vrijdag van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur, zater dag van 9 tot 12, behalve a.s. zaterdag, en zondag de hele dag gesloten. Er is nog plaats voor pensiondieren, maar reserveer snel. Voor de hond 9,86 en voor de kat 5,80 per dag (incl. BTW). Signalement: Ras: Duitse Herder Geslacht: mannelijk Leeftijd: 2 jaar Naam: Axel Beharing: kort Kleur: zwart-bruin Schofthoogte: plm. 70 cm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3