Hans van der Sloot wil brandersvak in ere herstellen i Actie „Schoon is fijn" van start DONDERDAG 18 MAART 1976 Hoekse rampenkolonne breidt uit j Collectanten gevraagd Gladiatoren in Toverbal Klaverjassen School adopteert Vlaardingen Keetbrand Vangrail Schiedam Een vooralsnog mislukte machtsgreep van Delfshaven heeft wonder wel vaart gezet achter plannen van Hans van der Sloot (32), publicist uit Schiedam. De poging van het aloude Rotterdamse stadsdeel om een distilleerderij op poten te zetten had tot nog toe gering effect in die wijk zelf, maar.een aantal Schiedam mers is plots wakker geschud: Delfshaven mag niet eerder een ouderwetse distilleer derij krijgen dan Schiedam, is het motto. Race tussen Schiedam en Delfshaven Feest voor speeltuig Maasland pakt verkeers problemen aan Tuinhuisje opengebroken Oud illega-liteit illegaliteit bijeen 15 Je Hoek van Holland Binnen af zienbare tijd zal de Hoekse rampenbrigade zich kunnen verheugen ov&r de uitbreiding van het materiaal. Het ligt na melijk in de bedoeling om de inventaris van de groep Be scherming Burgerbevolking, met een waarde van zo'n drie ton onder te brengen bij de rampendienst Het materiaal zal worden overgebracht naar de badloods waar het op elk moment kan worden ingezet. Om de mobiele geneeskundige S groep volledig paraat te kunnen maken zijn echter nog aan- hangwagens nodig. De prijs I van deze wagens bedraagt i> 13.000 gulden en dat bedrag zal i vanuit de gemeente moeten I worden bijeengebracht In het i vertrouwen dat dit zal gebeuren zijn de wagens trouwens ai be- j' steld. Vlaardingen Voor de jaarlijkse collecte ten behoeve van de Ne derlandse Hartstichting heeft men in Vlaardingen nog hulp nodig. De inzameling wordt ge houden in de week van 29 maart tot en met 4 april. De bedoeling is dat huis aan huis zakjes worden bezorgd, waarin men zijn gift kan stoppen. Deze zakjes worden hierna met col lectebussen opgehaald. Vrijwil ligers kunnen zich melden bij het Holyziekenhuis, telefoon 742222. Maassluis De zeven Gladiato ren van Sparta kunnen vrijdag avond in de Toverbal in Maas sluis worden bewonderd. Deze Amerikaanse film draait daar vanaf negen uur en kost een rijksdaalder. Door het gebruik van een speciale lens zal de film in cinemascoop formaat te consumeren zijn. De volgende avond op de zelfde tijd en ook in de Toverbal maar een gulden duurder het cabaret Kwart over Elf. Dit Haagse ge zelschap is de tweede prijswin naar geweest op het jaarlijkse cabarettenfestival Camaretten '74 te Delft Het optreden van de Haagse groep was oorspron kelijk in februari, maar kon toen door misverstanden niet doorgaan. Ditmaal dus toch het duo Bos en Soesman in Maassluis. De beide heren zijn wel eens de Haagse Bram en Freek Neerlands Hoop genoemd. Dat kan een aanbeveling rijn. Schiedam De Sociëteit Schie dam houdt morgen weer een klaverjasavond. Vanaf 8 uur kan iedereen terecht in het wijkgebouw aan de Nieuwe Maasstraat De organisatie, die tot nu toe niet tevreden is over de (nogal geringe) belangstel ling voor dit soort avonden, looft een aantal prijzen uit Vlaardingen De rijksscholenge meenschap „Schravenlant" te Schiedam adopteert voor dit schooljaar de gemeente Vlaar dingen. Deze adoptie gaat uit van de Stichting Contact-cen trum Bedrijfsleven Onder wijs (CBO). Deze stichting stelt zich als doel leerlingen van het voortgezet onderwijs in direct contact te brengen met het be drijfsleven en de overheidsin stellingen. Het adoptieprogramma start don derdagmiddag 22 april De ge meentesecretaris van Vlaardin gen, de heer N, H. Duinkerken zal dan op de een causerie hou den over de taak van de ge meente en het functioneren van het gemeente-apparaat Hierna zullen de wethouders Jo Ver meide, Bas Goudriaan en Ton Kloots het een en ander vertel len over hun portefeuilles. Vlaardingen Ben half afgebro ken keet is dinsdagmiddag ge heel uitgebrand. De keet stond ren noorden van de kinderboer- derij in de Vlaardingse wijk Holy. De brandweer heeft de zaak geblust. De eigenaar van de keet is niet bekend. Schiedam De cabaretgroep Vangrail komt dit weekeinde opnieuw naar het zoldertheater m de Teerstoof D^groep die op de Cameretten 1574 de eerste prijs won brengt Vrijdag en zaterdag van *s- avonds negen uur af het pro gramma dat vorig weekeinde ook werd opgevoerd. i ^fS^gsprijs is zoals gebrui kelijk zeven en halve gulden en zes guldenvoor CJP-ers en 65+ers. Nou loopt Hans van der Sloot al een tijd rond met ideeën over een miniatuur-brande rij annex distilleerderij in één of ander oud pakhuis in door Kor Kegel Schiedams stadshart. Per slot van rekening, als jene ver-kundige weet ie alles van de hele groei van Schie dam in de loop der eeuwen en het besef is daar, dat de aanwezigheid van een nieuw op te zetten ouder wetse distilleerderij een toe ristische trekpleister bij uit stek is. Dat snappen ze in Delfshaven ook. De race is begonnen. Een kwestie van i eer, status en geld. Wakker geschud lijkt onder meer de gemeente. Iets meer dan een jaar geleden nog vertelde voorlichtings ambtenaar Dolf Buschkens: „In zijn zwarte dagen heeft Schiedam zoveel ellende ge kend door die jeneverindus trie. Daar willen we niks meer mee te maken heb- ben". Nu ligt het anders. Zo loopt drs. Arie Lems, burge meester van dit dorp, warm voor initiatieven van Van der Sloot „Geen wonder". grapt Hans, „Aar lust zelf ook wel een neutje". Een verschil met Delfshaven: Schiedam wil méér. Want in combinatie met zo'n model- distilleerderij wil Hans van der Sloot een branderij ver wezenlijkt zien. Tenslotte, distilleerderijen vond je vroeger tot aan Leiden toe, maar branders, dat waren Schiedammers. Schiedam was de brandersstad. Het hele bedrijfje ziet Van der Sloot in gedachten al gekoppeld aan een slijterij of proeflokaal. Juridisch le vert dat minder problemen op en bovendien, in dat ge val zou de hele toestand zichzelf kunnen bedruipen. Met jenever, volgens oud re cept gestookt en met het in 1902 ingestelde garantieze gel, dat de kwaliteit van het zuivere Schiedamse pro- dukt waarborgt Van der Sloot verwacht snelle medewerking van de ge- Hans van der Sloot: ge schied schrijver over ge distilleerd. (foto: Theo Böh- mers). meente bij het afgeven van benodigde vergunningen, zodra de rijksdienst voor monumentenzorg heeft be zien welke vervallen of leeg staande distilleerderij mag worden gerestaureerd, 't Het kinderdagverblijf Honki- Ponk gaat zaterdag probe ren om geld bijeen te krij gen voor een paar metalen speelwerktuigen. Van 's morgens negen tot vijf uur 's middags wordt hiervoor aan de Kerklaan 9 in Kethel een fancy-fair ge houden waarbij diverse fraaie prijzen zijn te win nen. Met zaklopen, balgooien en grabbelen kunnen de kinde ren ondermeer een school bord, taarten, poppen en een set dopsleuteis verkrij gen. Van de speelwerktuigen die directrice Marja van Wolfe- ren achter het kinderdag verblijf wil hebben heeft de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord reeds een draad model gemaakt. Voor het echte speeltuig, bijvoorbeeld een draaimo len vraagt Wilton een ver goeding van ongeveer vijf honderd gulden. Een be drag dat volgens Marja tij dens de fancy-fair gemak kelijk bijeen te krijgen Is. punt, plm, twee miljoen gul den kosten. Verbreding van de Kerkweg aan de waterkant kost 1,1 miljoen en verbreding van deze weg aan de huizen kant 1,3 miljoen gulden. In beide gevallen dient het kruis punt Kortebuurt-Kerkweg- Maassluiseweg gerecon strueerd te worden. Aanleg van een weg naar de polder zou sloop van het pand Kerk weg 44 noodzakelijk maken. Handhaving van de Kerkweg als toegangsweg tot het dorp nu betere ontsluiting van de Commandeurspolder betekent in ieder geval verbreding om het toenemende snelverkeer af te wikkelen. Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland gaat twee verkeersknelpunten aanpak ken. Het doorgaande verkeer en de ontsluiting van de nieuwbouw in de Comman deurspolder. Twee afzonderlij ke problemen, waarvoor het gemeentebestuur twee varian ten voor ogen staat die beide problemen dicht tot elkaar brengen. Al in 1970 is er een studie verricht om tot een oplossing te komen. Het bleef toen bij de vraag of er een nieuwe brug over de Gaag naar de Commandeurspolder moet ko men- Die brug zou dan aan sluiten op het kruispunt Korte- buurt-Kerkweg-Maassluise- weg. In 1974 zijn er opnieuw ver keerstellingen verricht en aan sluitende studies gemaakt Daarbij was de vraag of de nieuwe weg en de brug naar de Commandeurspolder moge lijk waren. Daarbij werd ge dacht aan verbreding van de Kerkweg tussen de Huis te Veldeiaan en de Kortebuurt. Een definitief standpunt werd echter niet bepaald, maar het gemeentebestuur van Maas land acht nu de tijd daartoe rijp. Het doorgaande verkeer is toegenomen en een betere ontsluiting van de Comman deurspolder is nodig nu daar steeds meer woningen verrij zen. Tijdens een hoorzitting, te houden op 29 maart heeft de bevolking gelegenheid zich over de problematiek uit te spreken of suggesties aan te dragen. Waarbij in het oog gehouden moeten worden de aantasting van het landschap, de verkeersveiligheid, de be reikbaarheid van de Comman deurspolder, het doorgaande verkeer en niet in de laatste plaats de financiën. Wat dit laatste betreft, zou een nieuwe brug over de Gaag naar de polder, inclusief de reconstructie van het kruis- Schiet maar niet op. Vorig jaar al rekende Van der Sloot erop, dat ie begin dit jaar ergens terecht zou kun nen. Maar een pand heeft ie nog niet en haast moet wor den gemaakt. „Vaklitera tuur over het brandersam- bacht bestaat nauwelijks", 2egt hij. „Het handwerk moet je in de praktijk leren. En over een paar jaar is het oude branderspersoneel misschien uitgestorven en dan is het te Iaat". Naast het brandersvak zal in de modeldistilleerderij/- branderij het koperslager- sambacht bewaard blijven. „Jenever kan namelijk al leen in koperen ketels wor den gestookt, anders krijg je bocht. En tenslotte moet er een kuiper worden ge vonden, die de houten ton netjes kan maken waarin de jenever zijn zachte smaak moet krijgen", Vanwege dat herstel van oude ambachten mag gerekend worden op financiële steun van de overheid. Zo zal het rijk waarschijnlijk op draaien voor aanloopkosten voor grondstoffen, gereed schap, inrichting en salaris sen. Steun krijgt Van der Sloot voorts van de mout- wijnfabriek Hollandia aan het 's-Gravelartd in Schie dam, die nu nog werkt met een originele branderij maar binnenkort overgaat op een moderne manier van branden. Over alle poespas rond een modelbranderij schrijft Hans van der Sloot een rap portje aan de overheid. Ver der is hij bezig aan een boek over de geschiedenis van het gedistilleerd. Schiedam Er is weer eens inge broken in een tuinhuisje op het terrein Vijfsluizen. Van de 42- jarige mevrouw J. M, van H. werd voor negenhonderd gul den aan spullen gestolen. De toegangsdeur was opengebro ken. Verdwenen kijn gereed schap, huishoudelijke artikelen, een portable radio en tweeen twintig cassettebandjes. Een Duitse stuurman heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn portemonnaie met daarin honderdzeventig Duitse Marken en twintig Deen se Kronen. De stuurman, de 32-jarige E. H. had zijn hut op zijn vracht, schip, dat bij Wüton-Fijenoord lag afgemeerd, *met afgesloten. Ook het kastje waarin de beurs lag was open. Volgens de zee man moet de diefstal op maan dag om ongeveer negen uur hebben plaatsgevonden. Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Ver- eruging van Politieke Gevange nen houdt morgenavond een al gemene jaarvergadering. Op deze hijeenkomst bijeenkomst het gebouw van de Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 zal ondermeer een bestuursverkiezing worden ge houden. De aanvangstijd is acht uur. Vlaardingen De Vlaardingse actie Schoon is fijn" is gisteren van start gegaan Het sein hiervoor werd gegeven door wethouder Jo Vermeide, Zij deed dit via het doorknippen van een lint van een doos waaruit een leerling van de Erasmusschool tevoorschijn kwam. Gelijktijdig hadden zich zo'n honderd kmderen verzameld op het schoolplein. Deze kinderen, leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Erasmusschool en de Van Kampenschool, hadden geza menlijk de vorm van een hoe fijzer aangenomen. In deze op stelling zongen zij uit volle borst het nieuwe milieulied van Vlaardingen. Dit lied werd gemaakt door het hoofd van de Erasmusschool, de heer J. H. Mots. Achtergrond van het lied is niet alleen het bewust maken van de kinderen voor het schoon houden van Vlaar dingen, maar ook de ouderen hierin te betrekken. Met prikstokken, bezems en schoppen gewapend zal de jeugd trachten het schoolplein en de naaste omgeving van de school schoon te houden. Met deze actie hoopt men de slechte naam die Vlaardingen heeft wat betreft milieuveron treiniging op te vijzelen. De actie gaat uit van de werk groep voor milieu-hygiene in samenwerking met de gemeen telijke inspecteur van het on derwijs Jan Wijlaars. Jan Wijlaars heeft overigens nog meer pijlen op zijn boog wat milieu-acties betreft Men hoopt in het voorjaar te kun nen starten met een project voor de kinderboerderij Hier voor is door de onderwijzeres van de Wielewaalsehool, Ma rianne van Schie, een boekje geschreven. Het is de bedoe ling hiermee kinderen van zo'n jaar of zeven te bereiken. Ma rianne van Schie laat in haar boekje de dieren praten en zeggen wat ze over de kinde ren denken. Naast dit motive rende verhaal komt documen tatie over de dieren in de kin derboerderij. Tevens zijn er opdrachten die de kinderen op de boerderij moeten uitvoeren. Dit project is gemaakt m sa menwerking met de gemeente lijke plantsoenendienst Bovendien is Jan Wïjlaars van plan een project over de Rijn te ontwikkelen. Dit naar aan leiding van een vraag van de Europese Gemeente om aan de bevuiling van de Rijn aan- dacht te besteden. Deze tekeningen zijn niet alleen be stemd voor de kinde ren, maar ook voor Hp miriorc DE BOSJES n eiemn of Ooijcv is leuk E en ti* ic.e ma* cn niet En takken jtorenen ook nt« Ouswel soeien maar alles heet en schoon houden HET LEVEN Plant, aier en mens two Den rechtop (even wees daarom voorncmtg met beslissen over iet voortDestaan van arte soorten teven □ESCHOOI Cr o te en Weme mensen 21m Oij eflraar en matten nelaas vaak rommel we moeten flie rommel wel opruimen NOq Deter voorkomen cat rammei gemaakt worflr NAAR HUIS Een nerrestra3tis fijn voor iedereen Maak dusgeen vuitnisdert van Bewaar Dammies andere rommel tot te thuis oenr ALLEMAAL SAMEN Kiitöwen volwassenen maken rommei Doarommoetenleoonsamen rtofuimen au een dan oojven school en straat bun en tuin schoon DE SPEELPLAATS Met een Detem kriKj je een schoon pjem. stoomet je nas ai rwt afval in een groteia* «ijk tenslotte of an« goeou opgeruimd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3