Toch 'dubbele9 ronde JLeo van Vliet wi 1 gei i' d §i »ed pljdeai iSi Mj de Zaterdag: amateurklassieker én wedstrijd voor dames „Olympische selectie is leuk, maar alleen uitslagen tellen" Ger Mak: «Meteen ©eesten" Wesdands kwartet Piet van Leeuwen: ©elspasid op resultaat Theo Hogervorst: niemand ïsasag DONDERDAG 18 MAART 1976 Oen Haag Voor de 23e keer de ronde van Zuid-Holland. Zaterdag wordt in de randstad opnieuw de traditionele wielerklassieker ver reden. Met, dankzij de financiële steun van de Sijthoff Pers en de activiteiten van de Stichting Organisatie Sportevenementen, op nieuw ook een „dubbele" koers. Zonder beroeps renners ditmaal. Nadat de amateurrace in 1974 werd omgezet in e<*n wedstrijd voor professionals en nadat vorig jaar beide categorieën aan de start kwamen bleek het niet mogelijk dit experiment voort te zetten. Toch klinkt aan de Haagse Leyweg tweemaal een startschot. Want wanneer de amateurs (vertrek om elf uur) de eerste veer tig van de 150 kilometers door, met zijn spoorlijnen en rijkswegen organisatorisch ont stellend lastig, Zuid-Holland er al op hebben zitten is het om twaalf uur de beurt aan de dames. Met medewerking van Batavus (SOS-secreta- ris Cees Kouwenhoven is ook ploegleider van de door die rijwielfabriek gesponsorde ama teurformatie) wordt een dameswedstrijd geïn troduceerd. Een, wat iiï de wielerwereld heet, van-stad-tot-stad-race, waarin voornamelijk op Westlandse wegen Tineke Fopma haar regenboogtrui zal dragen temidden van zo'n vijftig concurrentes. Van wie Keetie van Oos ten, Bella van der Spiegel, Gré Knetemann, Truus van der Plaat en Willy Kwantes het, met enkele Belgische meisjes de wereldkam pioene bijzonder moeilijk zullen maken. In Zuid-Holland zaterdag geen beroepsren ners. Wel een strijd van Nederlands beste wieleramateurs. Die vanaf de Leyweg eerst Honselersdijk Eén van de vrjf Olympische kandidaten in de ronde van Zuid-Holland rijdt zaterdag een „thuiswedstrijd". Leo van Vliet, met Limburger Michel Jacobs de jongsten uit Middelinks voorlopige Mont- real-keuze, stuurt in de finale door eigen streek. Een extra stimulans, maar ook wel een extra belasting voor het 20-jari- ge Westlandse wieiertalent. Van Vliet wil de problemen echter niet uit de weg gaan. Bij zijn debuut tussen de ama teurs vond hij de ronde niet passend in zijn voorbereiding, maar in het tweede jaar heeft hij geen moment geaarzeld. „Natuurlijk", weet Leo, „valt de Zuidholiandse klassieker wat te vroeg in het seizoen, maar ik wil hem nu rijden. En, net als alle andere koersen, goed rijden ook. Eerlijk: ik heb er wel vertrouwen in. Ik heb genoeg moraal". Waarbij Van Vliet tevreden te rugblikt op zijn eerste grote wedstrijd in 1976. „Vorig jaar". licht hij toe, „kwam ik wat moeilijk los. Maar dit keer ging het in de Omloop van Het Volk (3e) al onverwacht goed. Ik kwam geen moment in moei lijkheden". En dat ondanks een in eigen land vrij gebrekkige voorberei ding. Leo: „Veertien dagen ge leden ben ik nog knap ziek geweest. Ik heb pas zo'n 2000 km. getraind. Maar daarvóór ben ik met o.a. Arie Hassink en Nico Hilbrink in Tsjechoslo- wakije op wintersportvakantie geweest. Iedere dag deden we daar zo'n vier uur aan skilo pen, Dat kan ik nu aan mijn conditie goed merken".' De basis voor een belangrijk seizoen was ermee gelegd. Een Olympisch jaar waarin Leo van Vliet zijn opmerkelijke en tree bij de amateurs moet waarmaken. Twaalf wedstrij den won de Honseierdijker, die vorig jaar ook in de punten- strijd van het regioklassement triomfeerde. Daarnaast noteer de hij een reeks knappe uitsla- Schiedam „m heb me twee weken achter elkaar laten flikken, het mag me geen derde keer overkomen". Ger rie Mak zegt het met nadruk, ue 22-jarige amateur uit Schiedam wil er maar mee aangeven dat hij zaterdag in de ronde van Zuid-Holland niet opnieuw met een onder- geschikte rol genoegen neemt. Hij: «Niet zozeer omdat het nu Zuid-Holland is, dat niet Ten- witte is een klassieker een Klassieker, of je nu in Gronin gen rijdt of hier door je eigen streek. Nee, ik wil graag re vanche nemen op mezelf, «wel in de Ster van Zwolle ais afgelopen weekeinde in Je KO-race miste ik de siag. fceide keren werd ik a) in de perste kilometers gelost om- ik niet meteen van voren Met als gevolg dat ik eigenlijk twee keer een goe de koers reed maar evenzo- ïp'® niet verder kwam p 24-ste plaats". «eerie Mak (vierdejaarsama teur en voor het tweede sei zoen in het shirt van de Bos sche Staalbouw) geeft toe hij vooralsnog moeite neett om er meteen „bij te Ger Mak ...prof wórden- zitten". „Als ik eenmaal in de waaier zit krijgen ze me er niet meer uit. Maar eer het zover is hè. De eerste kilome iers van een klassieker moet je je bij de eersten zien te handhaven. Want de siag valt bijna altijd erg snel. Ik heb juist in het begin problemen om van voren te komen. Dat geharrewar altijd, daar heb ik nog steeds een beetje angst voor". De Schiedammer voegt er onmiddellijk aan toe dat het geen excuus mag zijn. „Ik moet me er gewoon over heen zetten", is zijn conclu sie. „Dat moet wel trouwens. Simpel omdat ik dit jaar wil laten zien we! degelijk goed mee te kunnen in de klassie kers. Vorig seizoen won ik weliswaar negen criteriums, maar ik klasseerde me maar eenmaal bij de eerste tien in grote wedstrijden". Gerrie Mak geeft toe dat het voor hem dit jaar min of meer het jaar van de door braak zal moeten zijn. „Via opvallende prestaties in de klassiekers en paar ik hoop ook in Olympia's Tour, wil ik uitzending naar een of meer buitenlandse etappewedstrij den afdwingen. Vorig seizoen ben ik naar de Vredeskoers geweest. Een geweldige erva ring, was dat. Echt daar heb ik ontzettend veel geleerd". Moet een goed seizoen de springplank naar sen even tuele profcarrière zijn? Mak: „Ik zou best beroeps renner willen worden. Trou wens een paar weken gele den ben ik nog benaderd door die nieuwe Goudse ploeg De Onderneming, Maar dat heb ik maar niet gedaan. Niet alleen waren de voor waarden slecht, bovendien zou ik voornamelijk wedstrij den in Nederland kunnen rij den. Nee, ik voel best voor een overstap aar de profs. Maar dan moet me wel een redelijk contract worden aan geboden". Voorlopig echter houdt Ger rie Mak zich bezig met ande re zaken. De ronde van Zuid- Hoiland bijvoorbeeld. „Nee, ik maak er geen prestigezaak van om voor eigen publiek per sé goed te moeten rijden. Dan maak ik me maar ner veus en daar schiet ik niets mee op. Dat betekent heus niet dat ïk niet alies in het werk zal steller» om bij de eersten te eindigen. Natuur lijk wei. Als ik er in het begin maar bij kan blijven, dan zie ik het wel zitten", besluit de man die afgelopen zondag in Sint-Willebrord al de eerste zege noteerde. (vooral voor de veiligheid) geneutraliseerd naar het sportpark aan de Voorburgse West- vlietweg sturen. Daar begint dan de slijtage slag (140 km) met een aanloop ditmaal niet over Leiderdorp en Leimuiden, maar via Zoe- termeer, Benthuizen, en Koudekerk. door Henk Kruilhof en Cees Olsthoorn' De finale wordt na Delft opnieuw beslist in de lus door Europa's groentetuin. Vanaf Schipluiden en Maasland wanneer de kara vaan zich slingert langs de warenhuizen van de glazen stad mogen zeker de renners uit de Olympische (voor)selectie van KNWU- coach Joop Middelink voorin worden ver wacht Vijf van de elf rijden mee in Zuid-Hol land: Michel Jacobs (MicheUn), Frits Schür en Jan Bakker (Ketting), Frits Pirard en Leo van Vliet (Amstel). Maar de concurrentie is groot Ook de mer- kenteams van Jan van Erp (Gerrie van Ger- wen, Peter van der Kruys, Hans Koot en Peter Gödde), BIK (Arie Versfuis), Soka (Olympia's rondewinnaar Hans Langerijs, Zuïdhollands sterkste in '75 Peer Maas, en Sjaak Vooijs, die vorige week de Omloop van Het Volk won), Batavus (Ster van Zwolle-winnaar Piet Hoekstra), Driessen/Optilon (Wil van Helvoirt en Ton van der Spiegel), Bleu de Nil (Jan Hordijk), Bossche Staalbouw (Ger Mak) en gesponsorde verenigingen als De Spartaan/- Tacx-trafners (Gerrit Pronk) begeren de triomf. De zware koers door Zuid-Holland is immers een van de beste gelegenheden om een kandidatuur voor de Montreal-seleetie eens duidelijke te onderstrepen. Poeldijk Een van de club- teams die het sterke, voorna melijk uit renners van „mer kenploegen" bestaande deel nemersveld aanvullen is de formatie van Westland Wil Vooruit. De ook dit jaar door J. W. van Hagen B.V. uit Wateringen gesponsorde ver eniging is door wat onfor tuinlijke omstandigheden echter mei in staat om zes man aan de start te brengen. Inspirator Nico Toussaint: „Ton Koop en Wim 'tHoen willen Zuid-Holland liever niet rijden. Wim Hofstede is naar Duitsland vertrokken: André Remmerswaal is in de militai re dienst en Siem Berkhout heeft nog te weinig kunnen trainen om (na zijn komst van De Pedaalridders) in onbe- drukt WWV-shirt aan te zet ten." Nu vorig jaar zo dicht tegen de „winst" aanleunende Lou van Nteuwkerk de trainings- arbeid niet meer kan opbren gen wordt de WWV-ploeg ge- conpleteerd door Engelsman Ron Irwin, die al enige weken bij de Westlanders meerijdt Voorts zetten aan: gen. De meeste in Nederlandse criteria; andere op Belgische wegen. Op de erelijst ontbre ken echter met uitzondering van een tweede plaats in de Omloop van de Mijnstreek „korte" klassieke resultaten. Van Vliet: „Niet alleen door pech (Mergelland, Drente), maar ook omdat ik in die wed strijden vorig jaar nog iets te kort kwam. Misschien heb ik er na-al die successen bij de junioren wat te makkelijk over gedacht. Misschien ook keek ik in het voorjaar vooral nog te veel op tegen de „grote" mannen. Voor het waaier-rij den was ik onnodig bang. Kijk: nu weet ik dat ik er gewoon voor moet zorgen meteen op die eerste rij te zitten. Dan is er niets aan de hand. Toch zal de Amstel-renner („Bij ons in de ploeg rijdt iedereen voor zijn eigen kans. Dat is het beste ook, want je moet het toch zelf doen") nooit een liefhebber worden van dat koersen-in-de-wirtcL Leo van Vliet in de Omloop van de Mijnstreek. Even achter de groep aanjagend na ma teriaaldefect. In de wagen Amstel- ploegleider, Her man Krott. Ook criteria trekken Van Vliet nauwelijks aan. Veel liever fietst hij een langere omloop in België of een wedstrijd over een „golvend" parcours. Leo: „Een goede uitslag in de heu vels van het Mergelland beves tigt toch veel meer mijn kan sen voor Montreal dan een gelijke prestatie in bijvoor beeld de Braakman of Noord- Holland". Ook meerdaagse wedstrijden In Nederland verafschuwt de Westlander: „Van mijn sponsor zal ik best Olympia's Ronde moeten doen. Voor de publici teit is er geen betere koers, maar voor de renners is het echt niet zo fameus. Je kunt vrijwel nooit ontspannen rij den. Of de slag vroeg of laat valt maakt mij niets uit, wan neer je dan normaal naar de finale toe kunt werken. Maar met die waaiers blijft het hier altijd opletten. Verslapt even de aandacht dan ben je ge zien". Op dat gevaar is Leo van Vliet zaterdag zeker bedacht. „Zon der pech moet ik er vooraan bij kunnen zijn wanneer de ronde door het Westland trekt". Om je selectie-positie sterker te maken? „Ach, dat zegt me niet zoveel. Natuurlijk, ik had er niet op gerekend en ik vind het prachtig, maar er is wel een verschil met bijvoor beeld de Belgische MontreaJ- kan did aten. Die koersen al lemaal in hetzelfde shirt ais ploeg in de belangrijke wed strijden tegen de concurrentie. Die zijn in trainingskamp ge weest in Spanje. Ze kennen hun programma. Hier gaat dat op een heel andere manier. Het geeft niet: ik wacht wel af en probeer intussen goed te rijden. Ja, ook zaterdag". JOOP VAN VLIET. Hij rijdt de ronde voor de tweede keer. Vorig jaar finishte de 22-jarige Honselersdijker in de twee de grote groep. Na een redelijke sei zoenstart is hij in 1975 ziek geworden. Daarna kwam hij niet meer lot zijn gebruikelijke prestatieniveau. Hij won overigens nog wel de „trimmersronde van Zuid-Holland". Dit jaar rekent Joop (een broer van Leo} erop regelmatig prijs te rijden. Een plaats bij de eerste dertig zou hem zaterdag zeer tevreden stemmen. NICO TOUSSAINT. Een routinier die in 1966 de Zuidhollandse ronde al eens betwistte. Nico (28) is na een tijd uit competitie te zijn geweest in 1974 weer met koersen begonnen. „Omdat ik toch ging kijken kon ik best mijn fiets mee nemen". zegt Toussaint, die als liefheb ber vorig jaar vijftien maal zegevierde. Nu hij meer tijd heeft om te trainen werd hij weer amateur. Zaterdag is de Naaldwijker erop gebrand te 150 km uit te rijden. Wat verder in het seizoen hoopt Nico ook in deze categorie eer) wedstrijd te kunnen winnen. FRANS VAN DEN ENDEN. Hij Is toe aan zijn derde ronde. Eerder voltooide Frans de afstand al m het shirt van Mars/Flandna en van Cabailero. Als WVW'er zorgde hij vorig jaar voor een overwinning (Schaarsbergen). Vijfenvijf tig maal finishte Van den Enden bij de eerste twintig. Dit seizoen begon voor de Monsternaar niet ai te fortuinlijk. Een val tijdens de training betekende een hersenschudding en enkele weken non-activiteit. Toch denkt hij (23) bij de eerste twintig finishers van zaterdag te kunnen zijn. Zoeterwoude Het had Piet van Leeuwen zelf eigenlijk ook een beetje verrast, die derde plaats in de Gro ningse klassieker de KO-ra- ce. Natuurlijk twee weken eerder in de Belgische Om loop van het Volk reed de 24-jarlge amateur uit Zoeter woude zeer verdienstelijk en eindigde hij als achttiende. Maar dat hij de KO-race al zo kort zou rijden, nee dat had sympathieke Plet van Leeuwen niet verwacht Hij: „Temeer omdat ik dit voor jaar beduidend minder heh getraind dan anders. Be wust, omdat ik liever wat later In vorm wil zijn. Zo rond mei wil ik goed rijden. Want dat is de periode van een aantal grote en belang rijke wedstrijden als bijvoor beeld Olympia's Tour". Ondanks het feit dat hij dus weinig trainingskilometers in de benen had manifesteerde Piet van Leeuwen zich toch nadrukkelijk in Groningen. Zegt de man die voor het tweede seizoen deel uitmaakt van de Jan van Erp-ploeg: „Het ging gewoon lekker. MARCEL VAN LEEUWEN, leder jaar gaat het beter is „Seis" motto. Na de Larooy- en Van Nelle-periode denkt de zeer krachtig pedalerende renner uit 's-Gravenzande (22) dit seizoen te kun nen doorbreken. Vorig jaar reed hij 35 prijzen bij elkaar, met een tweede plaats In Niel (België) afs beste verrich ting. „Met een beetje geluk", meent Van Leeuwen, „moet ik ook in Zuid-Hol land toch voorop meekunnen." Piet van Leeuwen: „Nog niet veel getraind". Zo'n vijftig kilometer voor het einde luidde ik eigenlijk de beslissende ontsnapping in. Langerijs. Brokelman en Hii- berink sloten aan en we wa ren weg. Of ik niet had kun nen winnen? Och, misschien wel. Maar ik kon voor de wind niet op het grootste verzet spurten. Bovendien ging Brokelman erg goed". Geen winst wel een derde plek. Piet van Leeuwen was er achteraf dik tevreden mee. Hij: „Het is een mooie opste ker voor de ronde van Zuid- Holland. Als het een beetje goed weer is zie ik het wel zitten zaterdag. Want zo'n klassieker voor eigen publiek is natuurlijk toch elk jaar weer iets bijzonders. Ik ben ar tenminste altijd op ge brand in Zuid-Holland goed te rijden". Pijnacker Hij lacht ar maar eens om. Haalt kwasi onver schillig de schouders op en zegt dan: „Ach ik ken de mannen niet zo goed. Voor mij zijn ze allemaal hetzelf de". Ook Theo Hogervorst heeft het verhaal gehoord. Zelf weet 'ie niet of het wel hele maal waar is, maar daar gaat het ook niet om. De anekdote .uit de vorig jaar verreden ronde van Noord-Hofland il lustreert immers slechts hoe nuchter de 20-jarïge amateur uit Pijnacker zich opstelt. Bij het duwen en trekken in de eerste waaier van die etappekoers 20 u dan Frits Schur, tweevoudig winnaar van Olympia's ronde van Ne derland en al jaren een vaste keus voor de nationale af vaardiging naar grote buiten landse wedstrijden en we reldkampioenschappen, de butant Hogervorst met een achteloos zetje van de weg hebben willen mikken. Een voor menige jongere duide lijk teken om voor de vedette plaats te ruimen. Niet echter voor Theo Hogervorst. In woord en gebaar met zijn (inderdaad) indrukwekkende handen maakte hij Schür dui delijk van dat soort geintjes niet gediend te zijn. En nu nog vertellen zijn ex-Van Nef- le-ploeggenoten glunderend THEO HOGERVORST ..„„voor mij zijn ze alle maal hetzelfde".... hoe angstig de Ketting-top per vervolgens wegkroop. Duidelijk mag hieruit in efk geval zijn dat de boerenzoon voor niemand in het peloton bang is. Dat hij ook door prestaties niet is geïmpo neerd. Theo Hogervorst leert immers nog in elke wedstrijd. □rie jaar zit hij pas op de fiets. „Daarvoor", bekent Theo, „had ïk nog nooit iets met sport te maken gehad. Ook niet gevoetbald bijvoor beeld. Via plaatsgenoot Joop de Vreede ben ik bij West land Wi! Vooruit terecht ge komen. En alieen omdat het koersen me best beviel ben ik er mee doorgegaan". Die late „start" heeft van Ho gervorst wel een enorme aan passing vereist. Hij moest le ren manoeuvreren tussen jongens die al jarenlang de bochten van het racestuur in handen hadden. Van versnel lingen begreep hij nauwelijks iets. Maar Theo hield vol: won weliswaar nog geen wedstrijd, maar zorgde vorig seizoen wel voor een serie acceptabele uitslagen. in criteria en ook (Kersenron de. Omloop van de Kempen) klassiekers. Hogervorsts krachtige stijl bleef niet onopgemerkt. Ploegleider Jan van Vliet, die evenais soigneur Kees Smit in hem een ongeslepen talent ziet, zorgde er bij de opheffing van de Van Nelle-ploeg voor dat de Pijnackernaar terecht kwam bij de équipe van de Bossche Staalbouw. In het oranje shirt gekleed verwacht Theo Hogervorst zich dit seizoen verder te kunnen ontwikkelen. „Ik heb veel getraind", legt hij uit. „Van de winter heb ik op de baan gereden. Mijn conditie is prima. Daarom moet ik in het voorjaar wat kunnen presteren. In de ronde van Zuid-Holland bijvoorbeeld re ken ik erop er goed vooraan bij te zitten".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 7