rijd lessen SDAP'ers en doctorandussen Tuinbouwweek op Vlaardingse scholen m Huurweigerings - formulieren Gekonkel rond wethouderschap: f Muziekdag in de Hoekstee Jubileum reünie Hoekse MAVO Cabaret in De Tempel Orgelbespeling Bejaarde bromfietser breekt been WONDERCIRCUS Westlandse kwekers geven gastcolleges Speelhol Visie Confessioneel Bekoorlijk Stadskantoor (1) Stadskantoor (2) Stadskantoor (3) VRIJDAG 19 MAART 1976 3 Schiedam De race om het wethouderschap is eigen lijk niet eens een strijd geweest tussen Joop de Jong en Herman Posthoorn. Oorzaak van de huidige on enigheid is de jarenlang sluimerende verbittering bij de oudere garde der socialisten, die politiek gezien aftands is geworden en zoetjes aan wordt wegge drukt door jongere politici met andere ideeën. Zoals ,het reactionaire oud-gemeenteraadslid Tiny Krikke- rHein het eergisteren keihard uitdrukte: om die wet- houderszetel is gevochten tussen doctorandussen en vroegere SDAP'ers. Met doctorandussen bedoelt me vrouw Krikke dan jonge „intel lectuelen", die na de vorige .verkiezingen de gemeenteraad ingingen namens de partij. En kele oudere en meer behouden de PvdA'ers moesten voor hen 'plaatsmaken. Nou ziet een groot deel van de achterban Joop de Jong als zo'n intellectueel (omdat hij dr. 'voor zijn naam mag zetten), 'maar Herman Posthoorn als 'een man van de straat, die per 'definitie bij de arbeiders thuis hoort, al zou die tien titels héb- dién. Terwijl beiden met dat ■stempel niet bijster gelukkig zijn. In ieder geval ligt hier de grondslag voor gekonkel en tal rijke beledigingen, die voor- en tegenstanders van Posthoorn ,elkaar de afgelopen dagen naar het hoofd hebben geslingerd. Over gekonkel gesproken, en dan gaan we terug naar de leden vergadering die woensdag werd gehouden, dr. Ruurd van der Veer voerde aan dat sommigen Joop de Jong niet als PvdA- welhouder willen zien, omdat zijn kinderen naar een confes sionele school gaan. Hij vond dat een argument, dat niet in deze tijd past, en nam het op voor De Jong. De reactie: op rechte verbazing, zelfs bij de tegenstanders van De Jong, want die hoorden dat verbijste rende argument ook voor het eerst Han van der Horst, redacteur van het PvdA-blad Voorwaarts en sympathisant van Herman Posthoorn, zei daarover na afloop van de vergadering: „Da's er eentje uit de truccen- doos. Ware demagogie. Je schuift je opponent een stomp zinnig argument in de schoe nen en daarmee maak je hem dan belachelijk. Zijn verdedi ging is daarna ontzettend moeilijk, want de waarheid Is altijd zo saai". Zelfs een sym pathisant van De Jong merkte later op: „Die smoes stond Van der Veer ter plekke te verzin nen". Door Kor Kegel Er zijn nog meer van die aantij gingen geweest. Geroddel, mo gelijk ontstaan uit alcoholne vels in eafé's. Met die woorden aJtbans deed het bestuur de geruchten af, waarin wordt ver- teld dat de big boss achter de PvdA-schermen, Jan Simons, ervoor zou zorgen dat. als De Jong in het college gestuurd was, wethouder Chris Zijdeveld Tiny Krikke-Hein: „Doctorandussen doen ons de das om". binnen de kortste keren de laan uit vliegt Om dan opgevolgd te worden, door Geert van der Lin den. Dat zou betekend hebben, dat binnen twee jaar de drie socialistische wethouders (Bol- mers, Visbeen en Zijdeveld) wa ren ingeruild voor Scheeres. De Jong en Van der Linden. Juist die drie, die al voor de verkie zingen favoriet waren bij Si mons. De woensdag verhinder de Cees van der Geer die ver onderstelde manipulatie in een brief aan de leden naar voren te brengen. Woedend werd de achterban trouwens, toen Simons het voorstel deed om blindelings te vertrouwen op de fractiecom missie, die Joop de Jong had Foto's: Ben Blumers voorgedragen. Schamperend riep iemand uit: „Leve de de mocratie!" Toen de leden het advies van de commissie in de wind sloegen, spraken Simons' volgelingen er schande van, dat er zoveel wantrouwen bleek te zijn. *t Heeft dan ook nogal geschort aan goede voorlichting over de werkwijze van de commissie. Het bestuur wilde daarvoor geen verantwoording afleggen, maar zei dat zowel voor De Jong als voor Posthoorn veel pleitte, en dat ze politiek even „zwaar" zijn, iets wat de achter ban een onduidelijke nietszeg gende term vond. Jan Simons, invloedrijk PvdA-fid achter de scher men. Maar waarom nou de commissie de weegschaal heeft laten door slaan naar De Jong, werd niet uitgelegd. Voorzitter Lou van der Stel: „Het is niet zo, dat we Joop een super-intellectueel vinden en Herman, een. debiel. Zó groot is het verschil niet. Maar Joop heeft zichzelf als fractieleider bewezen en Her man moet dat nog maar doen". Van de andere kant zijn (doorslaggevende) menin gen gekomen als die van Hans Bakker, voormalig re dacteur van Voorwaarts: „Joop is een goede fractie leider, een sterke motor met een duidelijk politiek gezicht. Laat hem dus frac tievoorzitter, want de kie zer draagt dat gezicht mee naar het stemhokje". Bo vendien vond men, dat voor De Jong de post vor ming en recreatie tweede keus is (liever heeft hij stadsontwikkeling), terwij die post wel direct in de interesse-sfeer van Post hoorn ligt. Hij heeft er echt zin in. Ook vond men, dat Posthoorn zijn kunnen al ruimschoots heeft gede monstreerd in de tijd dat hij partijvoorzitter Schiedam was. Vlaardingen E en ff van Vlaardingen delen via een officiële bekendmaking mee dat de huurweigeringsfonnu- üeren dïe door een aantal wijk- en actiegroepen zijn verspreid niet als bezwaarschrift kunnen dienen. Er wordt tevens de aandacht op gevestigd dat bezwaarschriften tegen de huurverhoging moeten worden ingediend met de daar toe door het ministerie van. Hoek van Holland Zaterdag zullen tijdens de muziekdag in 'Hoek van Holland solisten en ■groepen proberen elkaar de •loef af te steken. De muziekdag 'Wordt gehouden in de grote zaal van De Hoekstee. Het pro- ffamma duurt van negen uur 's morgens tot vijf uur 's mid- Hags. Tijdens een optreden van de Eerste Hoekse Accordeon Vereniging zal de jury beraad slagen en daarna vindt de prijs uitreiking plaats. Er zijn drie prijzen in elke categorie en daarnaast een supertrofee voor de deelnemer met het hoogst aantal punten. Hoek van Holland De Ir. P. Caland-Mavo in Hoek van Hol land bestaat 1 november 60 jaar. In verband daarmee zal op zaterdag 30 oktober een"reü nie worden gehouden in De Hoekstee aan de Mercatorweg. In die 60 jaar hebben zo'n 2500 leerlingen de school bezocht De reüniecommissie heeft ech ter niet alle adressen van oud- leerlingen kunnen achterhalen. Ook verschillende oud-leer- 4 krachten konden nog niet wor den achterhaald. Deze mensen worden verzocht contact op te nemen met de ffeunie-commis- sie, telefoon 2234, He reünie is 's middags en 's avonds is er een feestavond. De to kosten die aan deze dag ver- - bonden zijn bedragen zes gul den per persoon. volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bestemde formulie ren. Zij die menen gegronde bezwaren te hebben tegen de huurverho ging kunnen deze formulieren afhalen bij: de woningbouwver enigingen, de huuradviescom- missie, het gemeentelijk wo ningbedrijf en de afdeling openbare werken, stadsontwik keling en volkshuisvesting van het gemeentesecretarie. In prin cipe kunnen bedoelde formulie ren alleen aan de huurders zelf worden uitgereikt. Schiedam De cabaretgroep Ta- bokaster komt morgen naar de j ongerensodeteit De Tempel. Van 's avonds negen uur af brengt deVlaamse groep ab surd popcabaret met vinnige humor. De toegangsprijs voor leden is drie gulden. Schiedam Aad van der Hoeven speelt zondag op het Hess-orgel in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat Deze orgel-bespeling, georgani seerd door de vrienden van het Stedelijk Museum, begint 's middags om drie uur. Museumbezoekers hebben, gratis toegang. Schiedam Bij een ongeval op de Rotterdamsedijk heeft de 71-jarige Schie dammer P. J. G. O. een rechter onderbeen gebro ken. De man is opgenomen in het Nolet Ziekenhuis. De bejaarde bromfietser was op het fietspad gevallen na dat hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt toen de 15-jarige fietsende sch olier P. A. B. hem tijdens een inhaalmanoeuvre raak te. Liefhebbers van mario nettenspel komen za terdag weer aan hun: trekken. In het Schie- damse zoldertheater In de Teerstoofaan de Nieuwstraat komt za terdag 20 maart het theater van Henk Wal ters met "Alice in het wondereïreus". Het theater bestaat nu 23 jaar. Reeds tien jaar is Henk Waltere beroepspoppenspeler. Bekend werd hij door ondermeer de televi siestrip "de kleine avonturen van Kasja Kauwgom". De aanvangstijd van de voorstelling is 14,30 uur. Maasland Een aantal Westlandse tuinders zal volgende week gastcolle ge geven op de middel bare scholen in Vlaar dingen. Het onderwerp dat men zal behandelen gaat, hoe kan het ook anders, over tuinbouw. Op deze manier hoopt men de leerlingen weg wijs te maken met het wel en wee van de glas tuinder. „Want", 20 zegt tuinder Jaap Zegwaard, een van de organi satoren van deze toinderson- derwijsweek: „Zelfs mijn doch ters weten niet eens hoe een komkommer of tomaat groeit". Hiermee tracht hij te illustre ren hoe slecht zijn vak bekend is. „Er zitten op die middelbare scholen kinderen en familie van tuinders die niets van het bedrijf af weten. We moeten daar iets aan veranderen. Ik heb nog steeds de idee dat de meeste mensen ons zien als „al leen maar een stelletje boe ren", en deze uitspraak is meestal nog negatief bedoeld". Achter het hele plan staat de Image-commissie, die zich inzet voor meer bekendheid in de tuinbouw. De tuinbouwweek die volgende week wordt ge houden is een uitvloeisel van de „open dag" die vorig jaar voor de eerste maal werd gehoudea „De belangstelling van de stadsmensen was toen zo ont- "ettond grootwe moesten *"cl doorborduren", vindt Jaap Dat de tuinders nu ook al zelf voorlichting gaan geven op scholen is uniek. „De tuinders geven gedurende een uur les. Zij vertonen daarbij lichtbeel den en vertellen de gang van zaken zoals die vroeger was en hoe het nu is. Alle facetten zullen worden belicht. Ook het probleem „gastarbeider" zal aan de orde komen. Het komt maar al te vaak voor dat bij een incidenteel geval de helè bedrijfstak de schuld krijgt „Daar moeten we vanaf zien te komen", aldus Zegwaard. Excursie De leraren zijn de afgelopen week ook „onder handen geno men". Met zestig man maakten zij een excursie naar verschil lende bedrijven in het West- - land. Daarbij werden zij gecon- fronteerd met de grote techni sche ontwikkeling in deze be drijfstak. „Het was ongeloo flijk wat die leraren over ons vak dachten", zegt Zegwaard „Net zo als andere mensen dachten zij dat de tuinder wer kelijk tachtig uur per week werkt Dat is grote nonsens. Doen ze het toch dan is het hun eigen schuld. Maar zoveel uren maken is niet nodig". Volgende week vrijdag, de laatste schooldag in de tuinbouwweek is er voor de leerlingen een fiets c.q. bromfietspuzzelrit die leidt langs de vele bedrijven in het Westland. De leerlingen rijn verplicht hieraan deel te ne men. „Goed of slecht weer. de tocht gaat door", aldus Zeg waard. Na afloop van deze rit wordt er dan als afsluiting nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de tuinders en scholie ren. In Schiedam zal de politie voorlopig geen illegaal gok huis binnenvallen. Geen en kele croupier zei zoals afgelopen maandagavond in Rotterdam worden ge dwongen om zijn vaste kreet „Rien ne va plus" in te slik ken. En wel om de doodeen voudige reden dat in deze stad helemaal niets gaat Er is geen illegaal speelhol met roulette- of black jack-tafels. Dat zegt tenminste de Schie dammer D. P. van der Veen. Als hoofdinspecteur van po litie kan die het weten. De verklaring die de politieman voor het ontbreken van een dergelijke duistere aangele genheid opgeeft is de inten sieve controle van de afde ling bijzondere wetten. „We zouden het zo horen als er een was", aldus Van der Veen. Toch blijft het een boute bewering. Wie zegt im mers dat in een of andere oude distilleerderij niet flink wordt gegokt? Geen haan die er buiten de geblindeer de ramen naar zou kraaien. Liefhebbers van gangsterfilms zien het al voor zich: het decor van een bedompte ruimte met duister biljart- licht en in het midden van het rokerige vertrek een rou lettetafel waar opgesmukte dames met diepe deeolleté's en heren in smoking stapels fiches inzetten, die kort daarna door een louche croupier worden wegge- harkt. Nog een paar Al Capone-achti- ge figuren met schouderhol sters en wat struise blonde dellen en alles is compleet. Natuurlijk niet vergeten om in plaats van whisky-vaten jenerverflessen neer te zet ten, want het speelt nog steeds in Schiedam. De afdeling Schiedam van de PPR doet (ook) aan planning. In het erg informatieve maartnummer (qua vormgeving goed leesbaar, daar kan de Voorwaarts van de PvdA nog wat van leren) staat bijvoorbeeld het programma voor heel 1976. Trouwens visie hebben ze ook. Zo treffen we onder de kop „Planning augustus t/m december 1976" aan: ...onder werpen die in verband met de verkiezingen belangrijk gaan worden. Bijvoorbeeld: waarover is het kabinet-Den Uyl gevallen?.— Typisch confessioneel. Zo ty peerde de wethouder van economische aangelegenhe den en bedrijven. IJsbrand van der Velden, tijdens een commissievergadering deze week de ex-wethouder Koos van der Linden (KVP). Hij kwam tot deze uitspraak een persoonlijke mening, naar hij zei nadat Van der Linden verklaarde waarom hij tegen een weekmarkt in de Westwijk was. Tijdens de begroting had de KVP-er een motie onderte kend, waarin er bij het colle ge op aangedrongen werd het vestigen vaneen week markt in de Westwijk te be vorderen. De wethouder wees hem daar op en vroeg Van der Linden of hij van mening veranderd was. Dit bleek niet het geval te zijn. Van der Linden had echter binnen de motie de ruimte gezien om tegen het vestigen van een markt daar te zijn, als onderzoek uit wees dat dit niet gunstig zou zijn. Voor de motie derhalve en tegen een markt, want „we moeten eerst naar de belangen van de marktkoop lieden kijken en die willen het niet", aldus Van der Lin den. De PCG-er Vrijhof wees de kwalificatie „typisch confes sioneel" als confessioneel van de hand. Hosanna, de christelijke gemengde zangvereniging uit Hoek van Holland, doet niet meer mee aan de feestelijkheden rond de opening van De Hoekstee- De tijdsindeling is onjuist geweest, vindt Hosanna, Vox Humana, een eveneens gemengd zanggezelschap, uit de Hoek mag samen met Brass Band Rotterdam een avondvul lend programma verzorgen. Dat betekent dat Hosanna slechts kort kan zingen. Een toevallige samenloop van omstandigheden. Zo noemt mevrouw Zumker, coördinatrice van Alle Hens, een commis sie voor deze zaak, het feit dat Vox langer zingt dan Hosanna. De avond was namelijk al in november gepland en toen was er van de opening van de Hoekstee nog geen sprake. Voor het bestuur van de christelijke gemengde zangvereniging ligt de zaak duidelijk: de beschikbare tijd is onjuist verdeeld. Vox Humana moet maar een toontje lager zingen Het nieuwe stadskantoor in Maassluis is aanleiding ge weest tot een informatie avond voor de bevolking. Zeventig mensen hebben de avond bezocht. Dat is een kwart procent van de Maas- sluise bevolking. Burge meester Dijke noemde de belangstelling verheugend. Opmerkelijk was het feit dat van de 180 ambtenaren die Maassluis telt er hooguit tien aanwezig waren. Zij zijn het toch die straks in het nieuwe stadskantoor moeten gaan werken. Er is ruimte genoeg voor ze overigens, want het kantoor is berekend op 265 mensen. Maar het gebouw moet dan ook een eeuw mee. De ambtenaren ontbraken dus vrijwel op de informatie avond. Een vrouwelijke ambtenaar wist precies te vertellen waarom: „Wij zijn dat hele stadskantoor' al spuugzat". Dat Maassluise stadskantoor moet 21 miljoen gulden gaan kosten. Een flink bedrag. Maassluis heeft 23.000 inwo ners en een eenvoudig re kensommetje leert dan, dat het stadskantoor 750 gulden per inwoner kost De gemeente wijst steeds op het feit, dat er wel een bij drage kan komen uit de pot werkgelegenheid. Voor Zuid-Holland zit er 35 mil joen in de pot. De helft daar van is voor de gemeentes en de provincie. Er zijn 150 ge meentes in Zuid-Holland. In sommige van die gemeentes worden miljarden projecten uitgevoerd. Het is dan ook een loterij of er voor Maas sluis wat uit die pot komt Dat gaf burgemeester Dijke dan ook zelf aan. Een mevrouw uit het publiek merkte op, dat er in een loterij meer nieten dan prij zen vallen. Er werd door de bezoekers van de informatieavond ook driftig gerekend. Een bezoe ker kwam met de medede ling dat het hem raadzaam leek om zo snel mogelijk met de bouw te beginnen. Burgemeester Dijke beaam de dat, het college wil in augustus van start maar de man was nog niet uitge sproken. „Zoals u weet stijgen de bouw kosten maandelijks met één procent. Dat betekent dat het nieuwe Maassluise stads kantoor per minuut vijf gul den duurder wordt1'. Velen vrezen dat de bouw van het nieuwe stadskantoor niet voor minder kan dan 25 mil joen en zelfs is de ontstellen de som van 30 miljoen al genoemd. Hoewel wethouder Hummelen zei, dat het college niet op een bevriezing van lonen en prijzen hoopt, dat het kan toor ook gebouwd kan wor den zonder rijksbijdrage, dat de bevolking niet meer dan trendmatige verhogin gen te betalen krijgt, dat alles uit de reserves van de gemeente betaald kan wor den, ondanks dit alles, lijkt de opmerking van Dijke dui delijk. „Wij kunnnen wellicht profite ren van het beleid om lonen en prijzen te bevriezen". En „Wij zijn bij de loterij om een rijksbijdrage altijd erg gelukkig geweest".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3