Baha'i principes „Wij wi]ten wereld 71 rede door wereldeenheid59 RUZIE VOORRANG VOOR. BEWONERS VAN EEN HUURHUIS ECHTPAAR VERBRUGGE: Sieraden- show van Hans Appenzelïer Carillon concert Zakkencentrale in Jeugdhaven bouw m Maasland: VRIJDAG 19 MAART 1976 Baha "i geloof geeft aanvulling op alle gods diensten WETTEN 5 0 De gehele mensheid kan als een eenheid worden be schouwd. 0 Allen kunnen zelfstandig den ken en op een persoonlijke ma nier achter de waarheid ko men. 0 Alle godsdienst en hebben één en dezelfde oor sprong. Geloof kan het welzijn van allen bevorderen en gericht zijn op eendracht Godsdienstige leringen zijn slechts waar als zij de toets van rede en weten schap kunnen doorstaan. 0 Man en vrouw hebben gelijke rechten. 0 Vooroordelen overwinnen is noodzakelijk tot eenwording van de mensheid. Alle mensen en naties hebben tot zedelijke taak de wereldvrede te bevorderen. 0 Iedereen moet de best denkbare opvoeding en op leiding gegeven worden. 0 Oplossing van het sociale en economische vraagstuk is een voorwaarde voor het geluk van de mensheid, 0 Voor het onder ling verkeer is een gezamenlijke taal en schrift vereist. 0 Boven de soe vereine staten dient een hoge instantie van het internationaal recht te staan, voorzien van ge zag en onpartij dige macht. Cor Verbrug- gs: „Alle teke nen waren er, moord, verdruk king en vervol ging" Loes brugge: Ver- „We kwamen rijk te rug" S888» Vlaardingen De lente begint op 21 maart. Dat is niets nieuws en dat gebeurt al eeuwen lang. Nog niet zo lang begint op 21 maart het nieuwe jaar. Toch is 21 maart de eerste dag van het jaar 133. Het jaar 133 van een nieuwe cyclus, die be gonnen is met de komst, de verschijning van Bób (uitgesproken als Baap). Bab is een boodschapper van God, die de komst van een andere bood schapper bekend komt maken. Die boodschapper dient zich negentien jaar later aan, in 1S63. Het is Bahi'u'llih (uitgesproken als Bahaula). Hij wordt de grondlegger van een nieuw geloof, het Bahï'i geloof. Het optreden van de twee godde lijke boodschappers in het mid den van de vorige eeuw, heeft we] wat gevolgen gehad. De nieuwe religie heeft zich vrij sterk verbreid over vrijwel de gehele wereld. Wil men de Ba- hal volgelingen geloven, dan neemt het aantal volgelingen nog steeds toe. Dat is niet onbe grijpelijk, Het nieuwe geloof verwerpt namelijk geen andere godsdiensten, maar stelt, dat al- De nieuwe religie ging Nederland steeds door middel van gehei- niet voorbij. In ons land wonen me, anonieme stemmingen aan- vele BahéVs. Naar de voor- gewezen, schriften van het geloof vestig- De Bahó'i's kennen geen priesters den zij een Nationale Geestelij- of predikanten. Wel stellen zij ke Raad, die in Den Haag ge vestigd is. Zij die zitting hebben in deze hoogste landelijke raad, worden gekozen door de Plaat selijke Geestelijke Raden. Daarvan zijn er in Nederland op dit moment 21. Zij zijn ge vestigd in Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Delft, Den Haag, Doetinchem, Ede, Gro ningen, Haarlem, Leiden, Lei derdorp, Nijmegen, Oegstgeest, Oss, Rotterdam, Utrecht, "Vlaar dingen, Voorburg, Voorschoten, Zoe term eer en Zeist. In Den Bosch, Goes, Leeuwarden en Dokkum staat men op het punt een raad te installeren. Ie mensen aan de zelfde God Het hoogste orgaan van de Ba- dens de huwelijksreis - zij lazen over het Bahdl geloof in een tijdschrift - woonden ze een lezing bij in Vlaardingen. Loes was Doopsgezind, Cor Neder lands Hervormd. De stap naar het Bahó'i geloof deden ze na het noodzakelijke onderzoek van de geschriften. zich ten doel de leer te verbrei den. Zij willen die leer echter niet aan de mensen opdringen en leggen dan ook geen huisbe zoeken af, staan niet op straat met foldertjes of iets wat daar ORDE op lijkt De verantwoordelijk heid blijft steeds bij de indivi- „Het Bahól geloof', vertelt Cor, duele volgeling, die moet uit- „streeft naar een wereldeen- geloven. Met andere woorden, dat er geen verschil is tussen Allah, God en welke godheid dan ook. De Bahé'i gelooft naast de ondeelbaarheid van God ook aan de ondeelbaarheid van profeet Hij ziet bekende profeten als Krishna, Zarathoe- stra. Boeddha, Christus, Mozes, Mohammed, Béb en Baha'u'I- l£h dan ook als één en dezelfde of als broers. hél-'s is het Universele Huis der Gerechtigheid. Dit is geves- dragen wat hij onderzocht^ heeft Dat is heel belangrijk dat* onderzoeken. De stichters van deze religie hebben een fikse hoeveelheid geschriften achter gelaten. Deze geschriften, even als de geschriften van andere religies, moeten op hun waarde worden onderzocht Naar aan leiding van dat onderzoek be paalt het individu waarin hij gelooft tigd op de berg Karmel bij Zeven jaar geleden maakten Loes Haifa in Israël. Juist daar, om dat de stichter van het geloof er begraven is. De BaMVs kennen dus vier stadia: het in dividu, de Plaatselijke Geeste lijke Raad, de Nationale Gees telijke Raad en het Universele Huis der Gerechtigheid. Leden van de diverse raden worden' en Cor Verbrugge kennis met het Bahéigeloof. Dat was tij dens hun huwelijksreis. Het Vlaardingse echtpaar, dat een winkeltje drijft op de hoek van de Valeriusstrast en de Scha- ferstraat, is nu lid van de Plaat selijke Geestelijke Raad. Na hun eerste kennismaking tij heid. Die kan komen als alle; mensen in één geloof verbon den rijn. Je ziet ook door de; eeuwen heen, dat mensen in- steeds grotere verbanden leven. Vroeger in families, daarna in stammen. Dit heeft zich voort gezet via steden, naar landen. Nu is de wens naar een ver enigd Europa er. Dat zijn alle maal stappen naar een werel deenheid. Dan zal het konin-J krijk van God op aarde geves-j tigd worden. Oorlogen mogen J niet. bestaan natuurlijk. Het! streven is naar wereldeenheid! en wereldvrede. Oorlog is strij dig met geloof. Strijd heeft wei nig met godsdienst te maken. wetboek met regels en wetten tot vorming van een wereldsa menleving. Daann staat een aantal regels, die vele Neder landers maar moeilijk zullen kunnen naleven. Zo is het ver boden om alcohol en drugs te gebruiken en gemeenschap hebben voor het huwelijk mag ook niet. Nu vormen deze voor schriften geen uitzondering op wetten van tal van andere gods diensten. En er zijn meer over eenkomsten. Ook de Bahdl bidt dagelijks net als de Christen en de Mohammedaan. Er zijn drie soorten gebeden: het korte, het iets langere en het echte lange. Opmerkelijk bij het laatste ge bed is het feit, dat er bij ge knield moet worden en wel in oostelijke richting niet het hoofd. Niet naar Mekka even wel, zoals de Islamiet, maar naar de berg Karmel, waar im mers Bahé'iOlóh begraven ligt. Een pelgrimsreis naar deze berg en het graf van de profeet behoort tot de ware „musts" voor de Bahél. Loes en Cor deden dat twee jaar geleden al en „we zijn daar zo rijk van teruggekomen", zegt Loes. negentiendaagse feesten. Deze Het belangrijkste feest is het feesten bestaan uit drie delen. Een geestelijk gedeelte, een consultatief gedeelte (er worden dan plannen met de raden be sproken) en een sociaal gedeel te. „Dat zijn echte hoogtijda gen", zegt Loes. nieuwjaarsfeest. Dat wordt lan delijk gevierd Dit jaar vindt het in Nijmegen plaats. Een ander belangrijk gebeuren is de nationale conventie, dit jaar in j april. Waar is overigens nog I niets bekend. Het scheppen van wanorde kan De nieuwe kalender is een van de Door Rien van dén Anker De verhouding gekozen bestuur ambtenaar is de laatste jaren menigmaal onderwerp van discussie geweest. Dit onderwerp kreeg vooral de aandacht toen vorig jaar de toenmalige staatsse cretaris Glastra van Loon (justitie) in enkele interviews een lop-ambtenaar van zijn departement bekritiseerde. Het kostte hem zijn politieke nek. „Dat soort zaken los je binnenskamers op. Je hangt de vuile was niet buiten. En zeker niet van een ambtenaar die zich niet kan verdedigen", was vrij vertaald de mening van Van Loonsbaas, minister Van Agt. Een gelijksoortig incident al in het dan op een veel lager niveau vond onlangs plaats in Vlaardingen. Wethouder Rien Boven berg (PPR), onder meer van inspraak, had een persoonlijke nota geschreven voor de fracties van PvdA en PPR. Onderwerp; de werkverdeling binnen de gemeentesecretarie. Hierin had hij zich op nogal krachtige wijze uitgelaten over de wijze van functioneren van de afdeling algemene zaken. Met namelijk het onderdeel Welzijn. Enkele opmerkingen uit die nota waren vooral bij de ambtenaren in het verkeerde keelgat terechtgekomen. Het gevolg was dat er op de gemeenteseretarie een brede geruchtenstroom ontstond. Uitvoerig werd over personen en over de onderlinge verhoudin gen gesproken. Kortom, de sfeer op bepaalde afdelingen van het stadhuis werd er niet beter op. Het drukke gepraat binnenshuis had natuurlijk ook tot gevolg dat het verhaal naar buiten kwam. Enkele raadsleden (van de PCG en de KVP in dit geval) kregen het te horen- Terecht gingen zij vragen stellen. "Het probleem zelf lijkt inmiddels opgelost. Nog voordat de antwoor den op de vragen van de raadsleden de deur uitgingen, heeft wethouder Bovenberg de omstreden passage uit zijn nota herroe pen. Ik zal dan maar in het midden laten of hij dat ook gedaan - zou hebben als er geen vragen waren gesteld. Zeer slim gaf het college van B en W de conflictsituatie toe. Ontkennen had de zaak alleen maar erger gemaakt, ledereen wist gewoon dat er ruzie was tussen Bovenberg en enkele ambtenaren. _Na deze bevestiging en na de opmerking dat de wethouder zijn woorden heeft geschrapt, is de zaak althans voor het college afgedaan. En alles gaat gewoon weer door. Twee dingen zijn echter nog onduidelijk gebleven. Ten eerste: heeft Bovenberg zijn woorden herroepen onder politieke druk? In dat geval staat hij er persoonlijk nog steeds achter en kunnen we nog wel meer ruzie op de gemeentesecretarie verwachten. En ten tweede: waarom hebben de confessionele vragenstellers niet geëist dat wethouder Bovenberg, op z'n minst, persoonlijk, in het openbaar zijn woorden terugtrok? Het zou zeker voor de betrokken ambtenaren aardig zijn geweest als hun baas hen naar buiten toe volledig had gedekt. Bovenberg is geen Glastra van Loon en voor mij mag hij op zijn wethoudersstoel blijven zitten. Bovenberg zal echter wel moeten leren, dat politiek gezien, ambtenaren misschien niet mee mogen praten en zien Dok niet in het openbaar mogen verdedigen. Maar wel dat daarnaast die ambtenaren ook gewone werknemers zjjn waar hij in dit geval de chef van is. En in dat opzicht willen zij wel In hun waarde gelaten worden iiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiuinmiiniiiiuuiiHUiiiu Schiedam Een sieradenshow wordt zondagmiddag gehouden in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in Schiedam. Te zien zijn dan sieraden van de kunstenaar Hans Appenzelïer, die kort geleden al exposeerde in het museum. De show begint om drie uur, toe gangskaarten moeten van te vo ren worden besteld of afge haald. Bij voldoende belangstel ling wordt de sieradenshow om vier uur herhaald. De Appenzelïer sieraden zijn nog tot 20 april in het museum ten toongesteld. iifiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuitiiiiiiiüii niet. Het streven is naar een wereldorde en die komt er door samenwerking". 'Het Bahél geloof verwerpt geen andere godsdiensten, maar geeft daar een aanvulling op. Dat is de mening van de Béha'i- 's. Tegenstrijdigheden in ver schillende leringen, moeten dan ook anders dan als tegenstrij dig worden beoordeeld. De Ba- h&Vs hebben dan ook de term progressieve openbaring inge voerd. Waren er niet altijd al godsdiensten, zeggen zij. Deze waren er om de mensen te ver enigen en dit geloof zal iede reen, alle mensen verenigen. iVanuit dat standpunt is het be grijpelijk, dat boeken als de Bijbel en de Koran ook bij de Bahdl-'s tot de heilige boeken behoren. Zij hebben ook een nieuwe dingen die de profeet BahéVlléh heeft ingevoerd. De Maassluis In de toren van de Grote Kerk van Maassluis zal zoals elke zaterdag stadsbeiaardier Jan van der Zwart het carillon bespelen. Het concert duurt van Js middags drie tot vier uur. Op het pro gramma staan vier Engelse volksliedjes, een preludium en fuga van B. J. Franssen, een allegro van M, van der Gheyn en twee fantasieën van de beiaardier over twee Neder landse volksliedjes. f miuiuiiiiiuwi door Onno Schoonheyt nieuwe kalender is nodig, om dat de zogeheten Adamische cyclus, een periode van zesdui zend jaar, was afgelopen. De in 1844 ingetreden cyclus is goed voor een half miljoen jaar. Daar is een restrictie bij, want binnen de duizend jaar komt opnieuw een boodschapper van God de aarde bezoeken en dat brengt altijd nieuwe ontwikke lingen met zich mee. Het Sahél jaar bestaat uit 19 maanden van elk negentien dagen met vier of vijf schrikkeldagen. De volgelingen kennen hierdoor de De vier leden van „Zakkencentrale' Vlaardingen De Rotterdamse cabaretgroep N.V. Zakkencen trale en Co en Zn. zal morgen avond met een splinternieuw programma komen in Maas sluis. De naam van dit pro gramma is „Nettunmens". De zakkencentrale stelt hierin de mens in zijn dagelijks doen en laten centraal. De tekst en mu ziek zijn door de vier leden van de cabaretgroep zelf geschre ven. De groep bestaat uit Peter Weeting, Dirk de Gelder, Peter van der Ven en John Swint. Om een visueel aantrekkelijk geheel te krijgen werkt men met een eigen lichtinstallatie. De zakkencentrale heeft het niet zo begrepen op grote thea-. ters. De vier jonge cabaretiers voelen meer voor kleinere sfeervolle ruimten met een aan dachtig en gemotiveerd pu bliek. Zij zullen in het open jongerencentrum De Jeugdha ven vanaf acht uur optreden. Maasland Voor de in Maas land te bouwen 41 premie- koophuizen blijkt een enor me belangstelling te be staan. „Wé hebben al ver over de honderd aanmel dingen gekregen", aldus burgemeester J, van den Brink, die straks als porte feuillebeheerder van woon ruimteverdeling ten nauw ste bij de toewijzing wordt betrokken. De huizen worden gebouwd in de Commandeurspolder, op en na bij het voormalige sportcom plex van MW '27. Behalve de, 41 premie-verkoopwoningen ko men daar nog 16 huizen in de vrije sector en 25 woningwet woningen. Bouwer van de pre mie- en vrije sector woningen is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, terwijl de woning wetwoningen voor rekening van de Algemene Woningstich ting Maasland zijn. De ruim honderd adspirant-gegadigden voor een premie-woning zijn voorlopig op een lijst gezet, waar nog niets mee is gebeurd. Eerst moet de voorlichtings avond van het Bouwfonds wor den afgewacht", aldus burge meester Van den Brink. .Daar na kan worden bekeken hoe veel serieuze gegadigden zich melden". Die voorlichtings avond, waar prijzen, premie, ligging, indeling enz. bekend worden gemaakt, vindt plaats Wat de uitgifte van de huizen - op donderdag 1 april, 's avonds om half acht in het Trefpunt Gezien de steeds groter wor dende stroom gegadigden, ver wacht de burgemeester daar veel belangstelling. De grens voor premie-woningen bedraagt momenteel minimaal 95.000 gul den en maximaal 115.000 gul den. Die prijs kan door onder andere bodemgesteldheid hoger uitvallen, maar de premie blijft van kracht betreft heeft burgemeester Van. den Brink het laatste woord. ■De opzat is om de woningen zo eerlijk mogelijk te verdelen, waarbij voorop staat eerst de eigen mensen te helpen". Maas- landers krijgen derhalve voor rang, maar er geldt wel een selectieprocedure. Het eerst in aanmerking komen zij die een huurwoning achterlaten, ver volgens de mensen van de lijst van woningzoekenden, dan de te de economisch gebondenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5