SCHIEDAMSCHE COURANT Ministerie kaatst bal terug Wethouder negeert eisen z'n Centrum heeft bewonersvereniging Verpleeginrichting Soenda gaat dicht Volksdans feest van en voor bejaarden m Affaire Stedelijk Gymnasium: en Diamanten paar Maassluis groeit Werklozen in gebied Waterweg-noord Personeel en patiënten naar ander tehuis Woensdag 24 maart 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 255396 PAGINA'S - Broers vest 3 - telefoon ad mmistrat te 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Ruim twee honderd bejaarden waren gisteren enorm actief in De Harmonie te Vlaardingen. Met een plezier dat het een lieve lust was om te zien. werd gevolksdanst Niet alleen Vlaardingse bejaarden deden hie raan mee. Er waren voor dit doel eveneens enkele groepen uit 's-Gravenzande, Dordrecht en Maassluis gekomen. Deels in zelf gemaakte pit volksdansfestein was een im- s pulsief experiment van de leid- Asters van de verschillenden volksdansgroepen. Een wel zeer geslaagde poging om de hejaar- den dichter tot elkaar te bren gen. Maaike Goudriaan. de organisa trice uit Vlaardingen, vindt vooral dit sociale aspect erg belangrijk. JDe bejaarden ge dragen zich. door het volksdan sen vrijer ten opzichte van el kaar. Vooral door de zoge naamde .opschuifdansen' komt men met elkaar in contact- La ter zal men makkelijker een praatje gaan maken.' De uitgevoerde internationale dansen zijn speciaal aan de be jaarden aangepast Het tempo ligt wat lager en er komen met ai te veel draaien aan te pas. Desondanks heeft men bewe ging genoeg. Dat bleek wel uit een opmerking van een van de deelneemsters. ,Ik heb het zo warm gekregen, dat ik best wel een zwempak aan had kunnen trekken'. Het enthousiasme om mee te doen was zo groot dat er nauwelijks ruimte genoeg was. De verschillende groepen oefenen wekelijks een uur on- der leiding van hiervoor spe ciaal opgeleide krachten. Het volksdansfestein is volle gang. Schiedam Bij een botsing op de Vlaardmgerdijk heeft de 18- jarige Schiedammer B.T.W. van 2. gistermorgen een zware hersenschudding opgelopen. De politie zoekt getuigen van het ongeval- Op het hoofdbureau wil men te vens weten wie de fietser of bromfietser was die gistermor gen omstreeks half negen van de Jozef Israèlsstraat de Vlaar- dmgerdijk opreed. De onbeken de kwam niet alleen uil een verboden richting en nam de bocht te ruim, maar reed na de botsing ook door. De automobi list moest namelijk voor hem uitwijken en reed daardoor te gen een geparkeerde'autebus. Vla ar dingen De verpleeginrichting Soenda aan de Biliitorïlaan in Vlaar- dingen gaat dicht Het verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord zal met in gang van de sluitingsdatum, in juli 1977, het personeel overnemen. De besturen van het Zonnehuis, een ver pleeginrichting en van het verpleegte huis dat het personeel over neemt, hebben verklaard de patiëntenopvang van het rayon op zich te nemen. Het bestuur van Soenda is gedwongen geweest mee te werken aan het be- -luït van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Dit lichaam besloot m februari van dit jaar, dat de om vang en de ruimtelijke accommodatie van de verpleeginrichting adequate verpleging niet mogelijk maakte, zo dat er voorbereidingen voor sluiting getroffen moesten worden. Met de vakbonden is overleg gevoerd ove r de sluiting. Het personeel zal finan cieel met achteruit gaan. Het bestuur zal met alle personeelsleden een ge sprek hebben, waarbij elk personeel slid een raadsman kan meenemen. Schiedam/Den Haag Als het Schiedams gemeen tebestuur daarom ver zoekt. is het ministerie van onderwijs „gaarne bereid" de besprekingen over een fusie tussen het Stedelijk Gymnasium en de Rijksscholengemeen schap voort te zetten. Staatssecretaris drs. K. de Jong heeft dat, mede namens minis ter Van Kemenade, geantwoord op vragen van de Tweede Ka merleden Ginjaar-Maas en Smit-Kroes (beiden WD). Staatssecretaris De Jong wijst er m zijn antwoord op, dat voor hem het standpunt van de ge meenteraad zeer belangrijk is. „Ajs het bevoegd gezag van het Schiedam Tevergeefs beeft de .dongere" garde van de PvdA/PPR geprobeerd de plannen van hun wethouder voor ruimtelijke ordening Chris Zijdeveld, om tenminste 1500 woningen te boawen in Schlcdam-noord, te torpederen. Met als woordvoerder Ni col ai Dielemans wilden de raadsleden en PPR-wethouder Hans van der Wilk dat het voorgestelde woningbouwplan onderdeel zou gaan uitmaken van een totaalplan voor het opgespoten gebied van Woudhoek en Spaland. De wethouder wenste zich hier niet op vast te pinnen. Hij werd daarbij gesteund door een deel van de PvdA, de CPN en de oppositie, tijdens de maandagavond gehou den gemeenteraadsvergadering. nRutuiiiitiwiiiMiutmumiHniimuiiiifuimtimiuMiiuiiiiiiiiwiiiuiiiiriiiiwimiimiiiiimHiiiiiiini Maassluis De heer en mevrouw G. J. Slotboom vierden gisteren hun 60-jarig huwelijksfeest. Tijdens de receptie in gebouw „De Sluis" brachten burgemeester Van Dijke en zijn vrouw de gelu- kweusen van het gemeentebestuur over. De heer en mevrouw Slotboom zijn beide geboren Maassluizen Zij wonen aan de Geer ka de 15. Vroeger was de heer Slotboom scheepstimmerman, v Wgiiiiuiiennumiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiinuinitiiiiiaiiiinmniiiiinsinnwiniiiiiiiiiiiumniuiiii De kaalslag in de binnenstad wordt langzamerhand omgetoverd tot een aantrekkelijker gebied. Omdat er voorlopig toch niets wordt gedaan (de Kroon moet nog steeds een beslissing nemen over het bezwaarschrift dat is ingediend tegen het bestemmingsplan) fleurt gemeente- HAVENSTRAAT 45 lef. 01740 -25100 é-r presenteert in de "spektakel-reeks" op: VRtJOAG 25 MAART 1976 SPORT/MUZIEK AUTO - DISCO - RALLY '76 tussen 19.30 en (uiterlijk) -22 00 uur met daarop aansluitend 'n wervelende discoshow en de prijsuitreiking. FANTASTISCHE PRIJZEN ZIJN TE WINNEN 11 Deelname mogelijk voor zowel "teams" als "solisten". Inschrijving ad 1 50 p p mogelijk tot uiterlijk 19 30 uur. VRIJDAG 2 APRIL 1976 DISCOSHOW 20.00 uur AVRO'S TOP-POP DISCOSHOW met bekende deejays van radio en teevee' VRIJDAG 9 APRIL 1976 DEEJAY - WEDSTRIJD Een aantal discjockeys uit wijde omgeving leveren de discoslag van het jaar! (Teejater-produktios, Handeliaan 176, Naaldwijk) Wat Dielemans met zjjn voorstel (via een motie) wilde bereiken was een plafond voor het aan tal woningen dat wordt ge bouwd. Hij vindt 1?00 wonin gen genoeg, maar wilde door dat het ministerie met subsidies aan kwam dragen, wel tot 1509 gaan. Dit zou ingepast moeten worden in een totaalptan voor noord. Wethouder Zijdeveld wild*» echter de mogelijkheid open houden om nog meer te bouwen. „We kunnen altijd later bekijken of er nog meer huizen moeten worden neergezet", aldus Zijde- veld „Als je nu al een plan voor j het hele gebied maakt, groeit het boven onze hoofdDan heb ben we teveel capaciteit nodig. Dat totaal plan kan best later worden gemaakt". De andere eisen van Dielemans en de zijnen - m het totaalplan een goede overgang naar Mid den Delfland, strenge milieu-ei- sen en gelijktijdige ontwikke ling van het voorzieningenni veau - werden ook door Zijde veld afgewimpeld. Dat komt al lemaal later wel, was zijn me ning. Dat de inspraak door de Schiedam De bewonersvereni- Op de vergadering, die vooral versnelde procedure wat be- rinir Schiedam-Centrum is door leden van het Aktiekomi- werken het gat in het centrum op met groen en houten omheiningen. Qe bouwplannen in het noorden mogen echter niet ten koste gaan van de binnenstad, aldus wethouder Zijdeveld en minister Gruyters. treft woningbouw in het noord-1 en er bekaaid af zou komen; wilde de wethouder ook nieti van Dielemans c.s. aannemen.' Een motie van CDA'er Rosman haalde het ook met. Hij wilde de Schiedamse woningbouw corporaties betrekken bij de plannen, „De contacten verlo pen nu al erg traag", aldus Zijdeveld die hiermee de motie veroordeelde tot de prullenbak. Wel was de wethouder bereid in het algemene voorstel op te nemen dat er voldoende garan ties voor een aantal knelpunten moet worden verkregen om de finitief van start te kunnen gaan. Hij moest ook beloven dat wo ningbouw in noord met ten kos te zou gaan van rehabilitatie en stadsvernieuwing. Maar dat had minister Grugters bij de toezegging voor subsidies ook al laten weten, vertelde Zijde veld. Sing sinds gisteravond een feit. Ruim zestig buurtbewoners be zochten de oprichtingsvergade ring in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. Driéën veer tig gaven zich gelijk op als lid. Vijftien bezoekers meidden zich aan als voorlopig bestuur slid. De groep zal volgende maand de bestuursvorm verder bekijken en tevens de eerste ledenverga dering gaan voorbereiden. „Zo'n grote opkomst had ik met venvacht. Nu zie ik het hele maal zitten," zo vertelde ons gisteravond oprichter Hans van Kleef dolgelukkig. Naast de wijkproblemen, die bij de enquête van vorige maand aan het licht kwamen en die wij reeds op maandag 1 maart meldden, gaat de spiksplinter nieuwe bewonersvereruging zich ook bezighouden met on dermeer: het gebied rond de Nieuwstraat. Oude Sluis, leeg stand Broersveld, sluipweg Lange Haven en het zoeken naar een eigen ruimte. tee De Laan goed werd bezocht werd onder andere voorgesteld om de binnenstad helemaal ver keersvrij te maken- Dit voorstel van Lange Havenbewoner Goe der ond werd m de zaal met applaus ontvangen. gymnasium ach zou uitspreken voor een fusie, zou dat voor mij uiteraard een belangrijk gege ven zijn". „Een dergelijk besluit pleegt ech ter pas tot stand te komen, nadat er tussen gemeente en Rijk besprekingen zijn gevoerd en nadat beide partijen de be langhebbenden hebben ge hoord", aldus de staatssecreta ris. De staatssecretaris gaat daarmee indirect in op de vraag van de twee WD~Kamerieden, wat zijn houding zal zijn ais betrok kenen (Stedelijk Gymnasium) een fusie afwijzen, terwijl het gemeentebestuur voorstander ervan blijkt te zijn. De vraag werd gesteld naar aan leiding van een brief van de chef van de.afdeling Rijkson derwijs van het mmistene, de heer LuiRinga, die mevr. Gin jaar daarin verzekerde dat geen fusie tot stand zou komen ais met alle betrokkenen zouden meewerken. Uit het antwoord van de staatsse cretaris valt ook op te maken dat het Stedelijk Gymnasium geen bijzondere school kan worden als de gemeente niet meewerkt In de huidige situa tie lijkt die medewerking uitge sloten. Over de rol die onderwijs-inspec- teur De Lange tot nu toe in deze zaak heeft gespeeld, zegt staatssecretaris De Jong: „De inspecteur speelt geen andere rol dan artikel 116 in de Wét Voortgezet Onderwijs hem geeft" (daann staat ondermeer dat de inspecteur m het belang van het voortgezet onderwijs voorstellen kan doen aan de minister, red.). ,Jtij doet dat volstrekt onpartijdig", voegt De Jong daaraan toe. Het Tweede Kamerlid mevr. Gin jaar toonde zich gisteren met erg gelukkig met het antwoord op haar vragen. „De uitspraak van Luikinga is kennelijk te ruggedraaid. De minister speelt het terug op Schiedam". „En wat die onpartijdigheid be treft van de inspecteur. Twee uitspraken van hem staan zwart op wit. Een daarvan: Het is zuiver goedheid van de ge- P meente alle betrokkenen te hu ren. En de ander: Het is van weinig belang als een partij niet mee wil werken, de minister heslist Die uitspraken zijn door het Schiedamse CDA-raadslid Egas aangehaald in een verga dering van de commissie onder wijs, met de toevoeging dat hij van objectiviteit mets heeft ge merkt". aldus mevr. Ginjaar. Maassluis Het aantal inwoners van Maassluis bedroeg per 1 maart 28.317. Dat waren 147 personen meer dan op 1 janua ri van dit jaar en 33 meer dan op I februari. Het aantal man nen in Maassluis is nu 14.172 en er zijn 14.145 vrouwen. In de vorige maand werden 23 jongens en 19 meisjes in Maas sluis geboren. Zes mannen en evenveel vrouwen overleden. Er vestigden zich 68 mannen en 55 vrouwen, terwijl 62 mannen en 58 vrouwen vertrokken uit de gemeente. Vlaardingen Van de 1720 man nelijke werklozen in het Nieu we Waterweggebied-noord eind februari zijn er 769, dat is 45 procent, uit Schiedam afkom stig. Bij de vrouwelijke werk lozen een zelfde beeld. Van de 531 werkloze vrouwen waren er 228 uit Schiedam, of wel 43 procent. Dit blijkt uit de gege vens van het gewestelijk ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord te Vlaardiogen. Het aan tal langdurig werklozen, langer dan zes maanden, bedroeg eind februari 573. Hiervan waren 430 mannen en 143 vrouwen. Van deze mensen zijn er 230 al langer dan een jaar zonder werk. Hiervan zijn een kwart vrouwen. Het aantal Vlaardrngse werklozen was 851. In verhouding zijn er in Vlaardingen meer vrouwelij ke dan mannelijke werklozen, namelijk 38 procent, of wel 202. tegenover 37 procent, of wel 649. Maassluis telde eind fe bruari 159 mannelijk en 55 vrouwelijke werklozen. Dat was respectievelijk negen en tien procent van het totale aantal Hoek van Holland neemt drie procent van het totale aantal voor haar rekening: 45 mannen en 15 vrouwen. In Maasland wonen 15 mannen en vier vrou wen die werkloos zijn. Zij vor men een procent van de m dit gebied geregistreerde arbeids reserve. Het aantal werklozen van vijftig jaar en ouder bedroeg aan het eind van de vorige maand 281. Hiervan waren 220 mannen en 61 vrouwen. Er waren 809 werklozen jonger dan 25 jaar, Hiervan zijn 544 mannelijke en 265 vrouwelijke. Het aantal werklozen onder de negentien jaar bedroeg honderd jongens en 87 meisjes. Negen vrouwen en 66 mannen van boven de zestig waren als werkloos inge schreven Het grootste aantal zit zowel bij de mannen als bij de vrouwen in de leeftijdsgroep 25 tot en met 39 jaar. Bij de mannen waren dat er 701 en bij de vrouwen 150. Hoog is ook het aantal in de leeftijdsgroep 19 tot en met 22 jaar. Namelijk 286 en 116 vrouwen. Bij deze cijfers zijn de werklozen uit de ge meente Rozenburg inbegrepen. Zij vormen vijf procent van de geregistreerde werklozen in het Nieuwe Waterweggebied-noord. Het aantal reele werklozen is in feite nog hoger, omdat een aan tal categorieën niet in de statis tiek is opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1