imienstad over weken plat Speel voorzieningen voor Hendrikstraat Ik neem de proef V Vaart achter verkeersplan Regelmatiger longonderzoek SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeentelijke onderscheiding verdwijnt Han Himunelen burgemeester? GSD krijgt pand in Lange Kerk straat De Toverbal moet verhuizen, maar waarheen Peuter- j speekaal blijft Wethouder en GG en GD-direkteur willen voor mannen boven de 40: AUTOBEDRIJF ERTAN Goedkoper programma Passage Maassluis In Maassluis doen sterke geruchten de ronde als zou wethouder Han Hununcleo willen vertrekken. Hij zou druk bezig zijn met sollicitaties naar de functie van burgemeester. De geruchten gaan, dat hij al vooreen aantal kleine gemeentes is afgewezen. De wethouder schijnt gesolliciteerd ie hebben naar de burgemeestersfunctie in Arkel, een klein dorp in de omgeving van Gorinchem. Wethouder Han Hummelert (PvdA) ontkent echter dat hij weg wil. Blijft de vraag waar die geruchten vandaan komen. Schiedam De gemeente heeft onverwacht besloten een ge deelte <-van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) te laten verhuizen naar de Lange Kerk straat 60. Dit pand wordt ge kocht van het aannemersbe drijf Baron BV. dat ook de nummers 54, 56,58 en 62 alsme de de grond aan de Herenstraat overdoet Tot voor kort was men van plan de GSD het pandje aan het Oude Kerkhof, waar het ge meente-archief in zat, te laten gebruiken. Omdat vrij plotse ling de panden aan de Lange Kerkstraat konden worden ge kocht heeft men voor die moge- - 'Kjkheid gekozen.-Het is de be doeling dat het een tijdelijke huisvesting wordt De GSD kampt op het ogenblik met een ernstig ruimtetekort in de gebouwen aan de Nieuw- straat, vooral als binnenkort j tim man personeel mogen wor den aangetrokken. Men zoekt overigens nog steeds naar een x i betere huisvesting, waarschijn- p3Hu 33H^ os LönOS Ksrkstrsst 60, W23f tijdelijk de lijk nieuwbouw voor alle afde- GSD ruimte krijgt. Eerder was men van plan het oude lingen van de GSD. gemeente-archief (er vlak tegenover) te betrekken. Maassluis Over onge veer drie weken worden de eerste woningen in het centrum van Maas sluis gesloopt „We kun- nen niet langer wachten met de sloop vindt wet houder Han Hummelen (stadsontwikkeling). Bij de gemeenteraad is ruim, driekwart miljoen gul den aangevraagd voor de sloop. Het grootste gedeelte van de oude binnenstad gaat tegen de grond, Iet gaat om de c Lijnstraat. In t het open jongi VJaardmgen Het college van burgemeester en wethouders van VIaardingen willen dat be gonnen wordt met de recón- strucfie van de Prins Hendrik straat en omgeving. De plannen voor deze reconstructie hebben de instemming van de wïjkver- eniging Vettenoordpolder, de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs, de project groep rehabilitatie Vettenoord- se polder en de schoolhoofden van de scholen aan de Prins Hendrikstraat. Voor de uitvoe ring van de eerste twee fasen van de reconstructie moet de raad in de vergadering van 7 april een krediet van 81.800 gul den beschikbaar stellen. B en W geloven dat door de uitvoering van de plannen het tekort aan groen- en speelvoor- rieningen in de Vettenoordspol- der gedeeltelijk oplost Het col- lege is van mening dat bij het aanleggen van dit soort voorzie ningen als eerste de oude, groe- narme wijken aan de beurt moeten komen. De twee fasen die zullen worden gerealiseerd als de raad met het voorstel akkoord gaat behelsen onder meer het volgende: In fase één 2al het plein tussen het gebouw van de Vrije Academie en de christelijke kleuterschool worden opengesteld door het verlagen van de muur, tot circa zestig centimeter boven het straatniveau, langs de Prins Hendrikstraat en het maken van een toegangshekje. Een ge deelte van het nu nog verharde plein zal vervangen worden door een grasveldje. De zand bak aan de zijde van de Prins Hendrikstraat zal worden ge handhaafd. Er zullen speel- werktuigen, zoals een kleine glijbaan, een speelwand en een schommel worden bijgeplaatst Deze blijven na schooltijd voor de wijk beschikbaar. In fase twee zullen de pleinen van de openbare school en de christe lijke school door verwijdering van eer» gedeelte van de beton- schutting met elkaar verbonden worden. Het speelplein aan de oostzijde van de Prinses Julia- naschool zal voor balspelen worden bestemd door onder an dere het plaatsen van baskets. Het speelplein aan de zuidzijde van dezelfde school zal door het slopen van het aanwezige hek werk openbaar worden ge maakt. Dit speelplein zal wor den opgehoogd en er zullen speelvoorzieningen op worden aangebracht Kinderen zullen op de muur van de gemeentelij ke opslagplaats en de resteren de betonschutting muurschilde ringen aanbrengen. De schoolpleinen van de bijzon dere scholen zullen openbare pleinen worden. omgeving van de In dat gebied is ook open jongerencentrum De Toverbal gevestigd. Dat cen trum heeft z'n langste tijd ge had. Het gebouw wordt ge sloopt. Er is nog geen vervan gende ruimte voor De Toverbal gevonden. Wethouder Koos Smit (jeugdzaken) is naarstig op zoek naar een geschikte ruimte. De meeste woningen in de bin nenstad zijn al ontruimd. Voor ongeveer twaalf gezinnen is de gemeente nog op zoek naar ver vangende woonruimte. De fa milies moeten ach tijdelijk in een ander gedeelte van Maas sluis gaan huisvesten. Wanneer in het centrum nieuwe wonin gen zijn gebouwd, kunnen zij weer terugkeren. Nu verwonen de huurders onge veer tachtig gulden per maand. De nieuwe huizen zuilen echter minimaal tweehonderd gulden in de maand gaan kosten. Dat is een flinke verhoging. Als overbrugging krijgen zij huur subsidie. Over de exacte prijs kon wethouder Hummelen nog niets zeggen, behalve dan „dat we het zo laag mogelijk trach ten te houden". De te bouwen huizen worden ont worpen door architect Nico H. Andriessen. Deze man heeft eerder een dergelijk project be handeld in Haarlem. Daar is de intieme sfeer van een wijk on danks de nieuwbouw behou den. Maassluis wil dat ook. Bin nen twee jaar moet de bouw klaar zijn van dé huizen. Nog één huis moet de gemeente uit particuliere handen zien te krij gen Wanneer Maassluis dat niet gelukt kan een gedeelte van het project worden gestag neerd. De Maassluise binnenstad krijgt een ander aanzien. (Luchtfoto Piet de Nijs/Henk van Westering, Sijthoff Pers) - De Christelijke Maaslaadse Harmonie houdt zaterdag .3 april weer een muziekavond in de Gereformeerde kerk aan de Slot de Houvelaan te Maasland. Het motto van deze avond is .Mu ziekmanifestatie '76". De aanvang is om kwart voor actit r/Dit niei onv^V Dit nieuwsblad, waarin u al hst nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rctterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl,; Tei.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar. L l Antwoordnummer 83*. Rotterdam. Schiedam Er komt nog dit jaar een geheel nieuw circulatie plan voor de Schiedamse bin nenstad klaar. Een ambtelijke werkgroep verkeer en vervoer (waar ondermeer gemeentewer ken en politie zitting in heb ben) is hier op het ogenblik driftig mee bezig. Men wil zo snel mogelijk beginnen met de uitvoering. Het circulatieplan is al een oud gegeven, maar tot voor kort had men niet de mankracht bij de dienst gemeentewerken om het uit te werken. Wethouder Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening.' „Toen ik hier pas en- kele maanden rat waren we er al mee bezig. Er is toen veel gepraat, maar er waren nogal gekke toestonden bij gemeente werken ondermeer het gevolg van ziekte van ambtenaren". Vooral de kruispuntn in de bin nenstad krijgen grote aandacht in het plan. Zo zal de kruising Lange Kerkstraat/Huis te Rivie- rewegfs-Gravelandseweg/- Broersvest een heel ander ge zicht krijgen. Op het ogenblik is dit één van de grootste knel punten in de binnenstad in ver band met de doorstroming van het verkeer. Ook de omgeving van het cen trum zal bij het plan worden betrokken. Zijdeveld hierover: „Zelfs de Dam en Wéstvest en bijvoorbeeld ook de Grote Markt worden onder de loep genomen. Binnen de werkgroep komt tevens het parkeerpro bleem aan de orde. Het streven is het plan nog dit jaar rond te krijgen". s s= Vlaardingen De pcuter- H speelzaal in de onder- S bouw van de flat aan de 5 Lissabonweg in de Vlaar- 3 E dingse wijk Holy mag daar blijven. Dat is de S: mening van het college 5. 5 van B en W en de leden van de commissies voor welzij nsaangelegenheden, s stadsontwikkeling - en volkshuisvesting. De be- E woners die per brief hun j§ bezwaren tegen de speel- 5 zaal aan het gemeentebe- E 5 stuur kenbaar hadden ge- 5 maakt, moeten begrip H S kunnen opbrengen voor j= S het belang van een peu- e 2 terspeelzaal. s De grootste bezwaren van s de bewoners richtten zich H tegen de geluidsoverlast E S die de peuters voorzaak- 2 5 ten. Daarnaast was er naar hun mening geen mogelijkheid tot inspraak 2 geweest. De gebelgde be- woners meenden ook dat si- de peuterspeelzaal in de onderbouw van de flat niet wettig was. De twee laatste argumenten zijn g eenvoudig niet waar. Dat jg blijkt uit de antwoord- E brief van B en W van g Vlaardingen. Op het ge- 5 bied van de geluidsover- 5 last is al het een en ander 5 gedaan. Er is gelmddem- pend materiaal in het speelzaaltje aangebracht H B en W zullen de leiding van de peuterspeelzaal vragen om de herrie zo veel mogelijk te beper ken, maar, stellen daarbij dat het onmogelijk is voor te- zorgen dat de be woners geen enkel' geluid horen. imiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiifiüiiiiiiiiiiii Schiedam Wethouder Collé van volksgezondheid en GG en GD-direkteur Wolffs willen dat over een paar jaar mannen boven de veertig tweemaal per jaar aan een longonderzoek worden onderworpen. „Onderzoeken met een tussenpo- ze van twee jaar, zoals voor heen geschiedde, zijn gewoon te laat voor deze groep. Vaak kun nen we dan alleen nog maar bij wijze van spreken het doodvon nis lezen. Helpen kan dan niet meer", aldus Collé, „dit jaar hebben we de stichting Tubero- va voor het eerst een extra onderzoek laten doen. Op dit moment is men daar in de Gor zen nog mee bezig. Longkan- kertumors kunnen namelijk zeer snel groeien. We moeten proberen om er in een dusdanig vroeg stadium bij te zijn dat het nog operabel is. Dat geldt ook voor tuberculose." GG en GD-direkteur Wolffs zet deze bewering kracht bij door te wijzen op de jaaroverzichten van de stichting. Daaruit blijkt ondermeer dat in 1973 in Schie dam 24 tumors werden ontdekt Uit de 34.245 onderzoekingen onder de bevolking van twintig jaar en ouder. Op de 38.000 onderzoekingen in 1971 werden 23 kwaadaardige tumors ontdekt. Een normale orde van grootte, volgens dok ter Wolffs, gezien de ervaringen van andere steden. De deelname aan de onderzoekin gen In de röntgenauto van Tu- berova noemt men bevredi gend. Het opkomstpercentage schommelt rond de tachtig pro cent. Ook dat is vrijwel identiek aan andere steden. In kleinere plaatsen is het aantal deelne mers wat groter en in grotere steden is het wat lager, „Het is één van de gemakkelijkste onderzoekingen. Het is snel ge beurd. Niemand hoeft zich uit te kleden," aldus Collé, „en het is toch zo noodzakelijk. Het hoestje dat iemand heeft hoeft natuurlijk niet gelijk kanker te zijn, maar dat kan je toch beter even voor de zekerheid laten bekijken. Iedereen die denkt iets bij zich zelf te ontdekken mag komen. Ook mannen bene den de veertig jaar mogen ko men, Vrouwen natuurlijk ook, hoewel longkanker absoluut meer bij mannen voorkomt". Op de vraag waarom men het longonderzoek niet eens in de drie maanden gaat houden, zo dat de tumors absoluut tijdig kunnen worden ontdekt, ant woordt Cotié; „Dan maak je de bevolking moe. Tweemaal per jaar is in feite al veel. En de motivatie om er aan mee te doen moet gehandhaafd blij ven. ADVERTENTIE iïye irit'ér st^« SchiedamSI' Tel. 26.53.25 ■Z*~ .Koopavond geopend1-ril; Schiedam De gemeente kan voor het seizoen 1976/77 geen 90,900 gul den opbrengen voor een goede programmering voor het Passage Thea ter. Gewerkt wordt nu aan een interim-pro gramma, dat goedkoper zal moeten uitvallen. In - april moeten de wethou ders Scheercs van finan ciën en Visbeen-Stroman (later zal Posthoorn haar vervangen) voor vorming cn recreatie, de directeu ren Pillard van de Schie damse Gemeenschap en Berg van het theater, en enkele ambtenaren met de programmering klaar zijn, en zal de gemeente raad zijn goedkeuring eraan moeten géven. An ders is de kans op een redelijk interessant thea terseizoen weer verke ken: cp 15 mei moeten alle contracten zijn afge sloten. Dat alles zei Clara Visbeen- Stroman tijdens haar laatste vergadering als voorzitter van de com missie vorming/recreatie. Zij benadrukte het te leurstellende bericht, dat de culturele stichting Schiedamse Gemeen schap (SG) a! eerder kreeg te verwerken, na melijk dat 8 en W een advies van de commissie in de wind hebben gesla gen, door de nota passie ve cultureel van de SG figuurlijk in de prullen bak te smijten. Deze nota bevatte richtlij, nen voor programmering. Uitgerekend was een voorlopig bedrag van 90.000 gulden. Donderdag 25 maart 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOlete jaargang no. 25540—6 PAGINA'S i- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - k lacht endiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De „Penning van de gemeente Vlaardingen", zoals het gemeentelijk onder scheidingsteken genoemd wordt, moet verdwijnen. Dat willen burgemeester en wethou ders van de gemeente Vlaardin gen. Zij worden in hun voorne men door het seniorenconvent gesteund. Wel zullen B en W een voorstel tot onderscheiding aan de raad doen, indien daar in een bepaald geval behoefte toe bestaat. De verordening op de penning van de gemeente wordt echter door het college als niet meer passend gevoeld. De instelling van een onderschei dingsteken van de gemeente Vlaardingen stamt uit 1953. De penning werd toegekend in zil ver en in gevallen van uitzon derlijk belangrijke verdiensten, in goud. In 1971 werd besloten de penning alleen nog maar in goud uit te reiken. Men wilde toen tot eenvormigheid in het gemeentelijk decoratiebeleid komen. Bovendien bleek in de praktijk het onderscheid tussen „bijzonder verdienstelijk" en „uitzonderlijk belangrijke ver diensten" niet te maken te zijn. B. en W. menen dat het niet mogelijk is een objectieve maatstaf te ontwikkelen voor het begrip „uitzonderlijk ver dienstelijk jegens de gemeen te". „Waarom", zo vragen B en W zich af, „zijn de verdiensten van de één wel en die van de ander niet uitzonderlijk ver dienstelijk?'" Naar de mening van het college zijn uitzonderlij ke diensten dikwijls niet be kend, terwijl het hem ook niet juist lijkt deze verdiensten al tijd aan een bepaalde maat schappelijke functie verbonden te laten zijn. De raad zal in de raadsvergade ring moeten beslissen of de ver ordening al dan niet blijft be staan. De raad behoudt altijd de mogelijkheid en de bevoegd heid om onderscheidingsteke nen toe te kennen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1