Hoe was het in 1572 weer? Oil april verloot Alva zijn bril Verboden Historische afbeelding van de inneming van Den Briel. ren. De Watergeuzen leggen met behulp van rijshout, pek en stro een rookgordijn aan om hun handelingen aan het oog te onttrekken. Daarna rammeien zij de poort met een scheepsmast. Het is half negen 's avonds als de Geuzen joelend via de Dijk» straat BrieBe binnentrekken. In korte tijd zijn de belang, rijkste punten in bezit geno men. In het stadhuis treffen de Geuzen de bestuurders aan, die toen juist hun beslissing haddan genomen. Gered Na de verrassende overrompe ling wil Lumey de stad eerst plunderen en daarna plat branden. Hij wil Brielle niet voor zichzelf behouden uit angst voor een Spaanse tegen aanval. Die zou hij zeker ver liezen omdat de verwaarloos de vesting moeilijk te verde digen zou zijn. Andere Geuzenleiders zijn het daar niet mee eens. Brielle moet voor de prins behouden blijven. Bovendien zouden ze eindelijk weer een thuishaven hebben waar ze steeds kunnen binnenvallen, proviand in slaan, schepen opknappen en een ieger opbouwen. Lumey laat zich overreden. Brielle wordt voor het ergste gespaard. Wel worden de idoosters leeggeplunderd, waarbij de Geuzen priesterge waden aantrekken. Daarna gaan ze de verdedi gingswerken versterken want tegenaanvallen zijn zeker te verwachten. De overgebleven burgers gaan de verschillende wallen herstellen en ophogen. De kanonnen, die van de sche pen worden gehaald, krijgen een plaats op strategische pun ten. Burgers die wapens heb ben, musket, lans of helle baard, moeten ze op het stad huis komen inleveren. Alles is nodig voor de verdediging van de stad. Gevaar Graaf van Bossu, als stadhou der van Holland belast met de verdediging, hoort in Den Haag van de „invasie der pi raten". Die nacht marcheert hij met tweehonderd Spaanse soldaten naar Maaslandsluis. Via een koerier vraagt hij versterking van het Spaanse garnizoen in Utrecht, dat hem acht vendels Spanjaarden stuurt. Op 4 april beschikt Bossu over duizend man, die gelegerd zijn langs de noorde lijke Maasoever. Er moet haast worden maakt, want de Geuzen stro pen heel Voome af. Vooral de kerken moeten het ontgelden. Aan de overkant van de Maas ziet hij een groot vuur. De kerk van Heenvliet of Geer vliet staat in lichterlaaie. De volgende dag laat Bossu tweehonderd haakbusschieters overvaren naar Zwartewaal en Heenvliet. De mannen laten hun schepen daar achter en rukken via de Maasdijk op naar Brielle. De eerste scher mutselingen vinden plaats in de boomgaarden ten zuiden van de stad, waarin de Geuzen zich met hun scheepskanon- nen hebben verschanst. Terug Bossu's mannen stoten door tot de Zuidpoort, waarbij ze drie Geuzenvendels tot bin nen de wallen terugdringen. Later schrijft hij aan Alva dat het goede soldaten waren. Het ziet er op dat moment voor Brielle niet best uit. Een herovering van de stad ligt in het verschiet. Maar timmer man en sluiswachter Rochus Meeusz. brengt redding. Gewa pend met een bijl zwemt hij twee grachten over en gaat dwars door de vijandelijke li nie. Met gevaar voor eigen, le ven bereikt hij het Nieuwland- se sluisje, een eind buiten de oostelijke stadsmuren. Terwijl de projectielen om zijn oren fluiten hakt hij het sluisdeur- tje met de bijl open. Zwaar gewond keert hij binnen de wallen terug. Maar hij heeft zijn doel bereikt. De gehele Nieuwlandse polder stroomt onder water. De Sapnjaarden zoeken in paniek via de Hosse- bos een goed heenkomen. Bij het gehucht de Nolle worden ze nog aangevallen door vrou wen. Fakkels Inmiddels is Geuzenleider Treslong met acht schepen de Maas opgegaan om de vijand vanaf het water te bestoken. In de mond van de Bernïsse vinden zij de scheepjes, die de Spanjaarden hebben achterge laten. Ze overrompelen de paar achtergebleven beman ningsleden, steken de schepen in brand en sturen ze als los geslagen fakkels de Maas op. Een deel van de Spanjaarden, die zich nat en ontredderd op hun schepen in veiligheid wil len brengen, moet dat plan laten varen. Ze vluchten via Abbenbroek en. Zuidland en zien kans het Spui over te steken. De andere Spanjaar den bivakkeren nog enkele da gen in Zwartewaal. Bossu overweegt om met deze groep opnieuw Brielle aan te vallen, maar wegens gebrek aan sche pen, munitie en proviand trekt hij zich op 7 april terug. De nederlaag ligt Bossu zwaar op de maag. Op 10 april ziet hij kans onder valse voor wendsels Rotterdam binnen te dringen, waar zijn mannen een vreselijk bloedbad aan richten. ge- Keerpunt De Inneming van Brielle, die geheel zonder bloedvergieten had plaatsgevonden, maakt ondertussen ongelooflijk veel indruk op de andere steden van Nederland. De verovering wordt het sein voor allerlei opstanden tegen de Spaanse overheersing. In korte tijd verklaren vele plaatsen zich vóór de prins en sluiten hun poorten voor Spanjaarden. Vlissingen, Veere en Enkhui zen beginnen er mee, maar de opstand breidt zich als een olievlek uit over Holland en Zeeland. Steeds meer nemen de Geuzen de sleutelposities in ons land in. Op 19 juli kunnen twaalf prinsgezinde stadsbesturen hun eerste vrije statenvergade ring houden. De macht van Alva begint te tanen. Prins Willem van Oranje kan weer de teugels in handen nemen. Hij wordt stadhouder van Hol land, Zeeland, West-Friesland en Utrecht. Het beleg van Alk maar wordt een mislukking voor de Spanjaarden. Ze moe ten zich terugtrekken, bang als ze zijn voor het doorsteken van de dijken. Bij Alkmaar begint de victorie, werd overal gezegd. Maar de eerste victorie had al plaats gevonden. Dat was op 1 april, want toen ver loor Alva zijn bril. door Wim Huibers Eind maart 1572. Een toenemende storm raast over de Noordzee. Woest beuken de golven tegen een konvooi van 26 sehepea Een vreemd- soortig samenraapsel van riieboten, kromste vens, koggen en hulken. Een aantal is bewapend met zwaar geschut. De boten dragen samen zo'n vijfhonderd man. Ook al een gevarieerd gezelschap. Vooraan staande burgers, maar ook ongure elementen, die met de justitie in aanraking zijn geweest Samen vormen zij de beruchte Watergeuzen, die als zeerovers de kusten van Friesland en Groningen onveilig ma ken en ten strijde trek ken tegen de Spaanse overheersers. Hst ontstaan van de "Wa tergeuzen is een gevolg van de komst in 1567 van Alva, die het begin van de Tachtigjarige Oorlog inluidt De Ne derlanden kwamen in opstand tegen het cen trale gezag in Brussel, da: de naar Spanje ver trokken koning Filips II vertegenwoordigde. De Hieven van de Neder landers waren gericht tegen de nieuwe Kerke lijke indeling, de nieuwe bestuursinrichting en de aanwezigheid van Spaanse troepen. Bloedraad Alva kwam met vijftiendui- zend man keurtroepen naar de lage landen om de ketterijen uit te roeien. Hij stelt de bloe draad in die velen naar het schavot brengt Om het dure Spaanse leger te kunnen beta len voert bij de beruchte Tiende Penning in. Bij alle verkopen moet tien procent van het bedrag worden afge dragen. De burgers gaan zwaar gebukt onder deze be lasting. Vele mensen vluchten als de bloedraad met zijn dodend werk begint. Onder hen zijn bezitters van schepen. 2e gaan het water op om uit handen van de vijand te blijven. Ande re verdrevenen sluiten zich aan. Zo ontstaan de Watergeu len, die een geheel eigen we reldje vormen. Roven en plunderen vormen hun bronnen van inkomsten. Ze hebben het vooral gemunt op kerken. De zilveren miskel ken, kostbare altaarstukken en andere sieraden leveren in havenplaatsen flink geld op. Vanaf één van de schepen staart Willem, graaf van der Marck, baron van Lumey, somber voor zich uit. De in Luik geboren edelman is ad miraal van de Geuzenvloot, maar het zit hem niet mee. Uit angst voor moeilijkheden met Spanje heeft de Engelse koningin Elisabeth de Engelse havens voor de Watergeuzen verboden verklaard. De vloot is nu op weg naar Enkhuizen of Emden om daar de voorra den aan te vullen. Proviand en drank mocht uit Engeland niet worden meegenomen. De man nen hebben honger en dorst De reis lijkt nog lang te zullen duren. Ter hoogte van Egmond wordt de noordwesten wind zo fel, dat Lumey besluit terug te ke ren. Nabij de Maasvlakte ja gen de Geuzen nog een paar vijandelijke schepen na, maar die vluchten richting Rotter dam. Omdat vanwege de storm moeilijk naar 2ee kan worden teruggegaan, laat de vloot het anker vallen voor de haven van Den Briel. Deze toevallige omstandigheid zal een zeer belangrijke invloed hebben op het verloop van de vaderlandse geschiedenis. Onverdedigd Den Briel is in die dagen een stadje met zo'n vierduizend inwoners. Het heeft twee ker ken, verschillende kloosters en zeven toegangspoorten Het Spaanse garnizoen dat er lag, is enkele maanden eerder uit geweken naar Schiedam, Brielle heeft geen bezetting meer. Het is nagenoeg onver dedigd. Op een paar burger wachten na, die bij de poorten staan. Brielle verkeert in zorgelijke omstandigheden. De handel kwijnt weg door de blokkade van de Watergeuzen. Vissers durven nauwelijks de zee op. Vriend of vijand, de Geuzen pakken alles wat ze tegenko men. Het voor anker gaan op dins dag 1 april 1572 voor de haven van Den Briel veroorzaakt een lichte paniek onder de' bevol king. De burgemeesters, secre taris en de leden van het vroedschap komen in spoed vergadering bijeen in de bo venzaal van het Brielse stad huis. De poorten worden ge sloten. Vele burgers zoeken een goed heenkomen. Ze vluchten richting Oostvoome en Nieuwenhoom. De Geuzen komen aan land. Ze weten wat dat betekent Roven, plunde ren, gewelddaden. Afgezant Treslong overlegt met zijn baas, admiraal Lumey. Dit is een onverwacht buitenkansje. In de Engelse havens kunnen ze niet meer terecht Een nieu we thuishaven komt uitste kend van pas. Bovendien is er zeker buit te halen, want Brielle heeft veel kloosters, godshuizen, kapel len en kerken. En uiteindelijk wordt het ook tijd dat de Geu zen wat te eten en te drinken krijgen. De Geuzenleiders besluiten om Coppelstoek als hun afge zant naar bet Brielse stadsbe stuur te laten gaan om te onderhandelen over een volle dige overgave van de stad. Als geloofsbrief krijgt de veerman Treslongs zegelring mee. De bestuurders, in spoedver gadering bijeen, horen de boodschap van Coppelstoek met kloppend hart aan. Ze knijpen hem flink. Vooral voorzittend burgemeester Nic ker is op van de zenuwen. Vorig jaar hadden de magi straten het huis van baljuw Sandijck, een oom van Tres long, aan de Spanjaarden als kazerne afgestaan. Jonker Wil lem zou best eens wraak wil len nemen. Bovendien vertelt Coppelstoek dat er zeker wel vijfduizend Watergeuzen lig gen te wachten. In werkelijk heid waren het er ongeveer vijfhonderd. Overleg Na lang aarzelen gaan de be stuurders in op het verzoek. Er gaan twee mannen mee om in de herberg op het Hoofd met de Geuzenleiders over de overgave te praten. Belangrij ke voordelen zijn dat de bur gers worden verlost van de Spaanse dictatuur en de geha te tiende penning. Na het gesprek keren de twee afgevaardigden terug in het stadhuis waar de vergadering wordt voortgezet klaar de be sprekingen verlopen moei zaam. Kiezen voor de prins betekent zeker wraak van de Spanjaarden. Weigeren heeft tot gevolg dat de stad belegerd wordt. Brielle zou dat zeker verliezen want de staat van verdediging is slecht Inmiddels worden de Geuzen ongeduldig. Ze gaan aan wal, lopen rond de muren en heb ben geen zin langer te wach ten. Als in het stadhuis einde lijk tot overgave wordt beslo ten, is het in feite al te laat Want inmiddels is het donker geworden. De Geuzen zijn bang dat de burgers alsnog hun stad gaan versterken, Ze besluiten tot de aanval over te gaan. Vooral omdat de kans bestond dat boodschappers bij de tegenpartij hulp waren gaan halen. Ontdekt Die middag zeilt Jan Pietersz. Coppelstoek, die een veer dienst onderhoudt tussen Maassluis en Brielle, terug naar zijn woonplaats Brielle. Daar ontdekt hij de Geuzen- vloot, die hem op een Idee brengt. Hij is er allang achter dat de Tiende Penning hem veel duiten gaat kosten en zijn bestaan in gevaar brengt. Hij grijpt iedere gelegenheid aan om van die rigoreuze be lasting af te komen. Nu ziet hij zijn kans schoon. Aanval Aan boord van de schepen blijven ongeveer 250 Water geuzen om eventuele moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden. De resterende 250 Geuzen aan wal splitsen zich in twee groepen. De ene afde ling, onder aanvoering van Treslong die ter plaatse be kend is, trekt om het westen van de stad heen naar het kloosterdorp Rugge. Van hie ruit kost het weinig moeite binnen te komen omdat de Zuidpoort niet is afgesloten. Hij vaart op de vloot af en mag aan boord komen van één van de schepen. Daar ontmoet hij onder meer vice-admiraal Jonker Willem Bloys van Tres long, die in Den Briel is gebo ren. Zijn vader is er baljuw geweest. De beide mannen herkennen elkaar en het weer zien is hartroerend. Ze wisse len de laatste nieuwtjes uit. Het is wel een droge boel, want op de hele vloot is geen hap brood en geen slok drin ken te vinden. Daarom vraagt Coppelstoek of de Geuzen dat soms in Brielle komen halen. Hij vertelt er bij dat de stad geen Spaanse bezetting heeft en dat de burgers meer dan genoeg hebben van de gehate Tiende Penning. Ze nemen onderweg rentmees ter Jan van Duvenvoorde ge vangen, die vermomd de be nen probeert te nemen met een flinke som geld uit de Brielse schatkist. De Geuzen willem hem doorsteken, maar Treslong brengt hem veilig naar rijn woning. De andere groep, onder lei ding van Roobol, stuit op een afgesloten Noordpoort, die de poortwachters niet willen ope-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5