„Ik ben gek, zon die graag wat voor een ander doet w m Haar vingers kan ze niet stilhouden Mevrouw Zwart, de mevrouw van de brillen: Waarzegster houdt seance in Delft WOENSDAG 14 APRIL 1976 i&fcm STICHTING STENCIL Illlllfllllilillll COMBINEREN STERFGEVAL en Poeldijkse Rabo-bank versterkt positie 4- gesteld wordt Een Neder landse dokter, die daar werkt, heeft nu bedacht om in ruil voor een halve liter bloed een overhemd te ge- Zo Pt ermee r „Eigen lijk zit de mevrouw van de brillen in Apel doorn. Die regelt daar alles' landelijk", zegt mevrouw D. Zwart, Zoetermeerse, de me vrouw van de brillen. Maar behalve van de brillen ook van de sui kerzakjes, de bidpren tjes, de wapens, de prentbriefkaarten, de spoorkaartjes, de overhemden, enzo voorts. Zij is de me vrouw van al die ver zamelobjecten, die doorgestuurd worden naar geestelijk; en li chamelijk gehandicap ten, ouden van dagen, langdurig zieken en zelfs mensen in Sri Lanka. Om deze mensen te helpen, doet mevrouw Zwart gere geld een oproep aan de Zoe termeerse bevolking om al die schijnbaar waardeloze zaken, bij haar te brengen, zodat zij ze kan doorsturen naar de stichting „Ons Tref punt", die uiteindelijk alles verdeelt. „Sommige mensen komen echt met hele zakken vol brillen", zegt mevrouw Zwart en ze nodigt mij uit een kijkje te nemen in de bijkeuken, waar ze de gebrachte spul len heeft opgeslagen. Haar hond Wiesje loopt onmiddel lijk achter me aan. Maar waarschijnlijk kent ze de verzameling al, want bij de keuken draait ze zich om en keert terug naar het nog warme plekje op de bank. „Hier, kijk dit maar eens" en mevrouw Zwart houdt een van de plastic zakken vol brillen en brillekokers op. „Dit zijn er wel een stuk of tien", waarna ze nog eens kijkt en zichzelf verbetert met de woorden: „Welnee! het zijn er veel meer". Als de inhoud naar buiten komt, krijgt ze gelijk. Zeker vijf tien brillen. Sommige in prachtige kokers. „En dit is dan afkomstig van één per soon", verklaart ze bijna trots. Bij het zoeken nhar de over hemden stuit mevrouw Zwart op een drietal behan- groilen. „Ja, daar wist ik eerst ook geen weg mee, maar toen bedacht ik, dat het best gebruikt kan wor den als tekenpapier. Dus heb ik het er maar bijge legd". Ik keer terug naar de brillen. De hoeveelheid intri geert me. Snel reken ik uit hoeveel brillen er naar Sri Lanka zouden gaan, als in meerdere steden even driftig actie wordt gevoerd als in Zoetermeer. Zijn er dan op een gegeven moment niet ge noeg brillen in Sri Lanka? „Nooit! Hoe kan je ooit ge noeg hebben?" „Als iede reen een bril op heeft", op per ik voorzichtig. Maar zelfs dan blijven ze welkom. „Vergeet niet, dat er bnhert kapot gaan, terwijl ook tel kens nieuwe brillen nodig zijn. Eenvoudig omdat de ogen verslechteren. Overi gens gaan brillen daar min der gauw kapot. Dat komt, omdat de tropische tempera tuur het plastic zachter maakt". Alles wat mevrouw Zwart ver gaart gaat naar de stichting „Ons Trefpunt" in Leeuwar den. Dit is de centrale post, waar alles binnenkomt, ge sorteerd wordt en vervol gens verdeeld. „Oorspronke lijk werd dit werk gedaan door het Rode Kruis, maar dat heeft het een aantal ja ren geleden afgestoten. Men sen, die zich er al voor inzet ten, hebben het overgeno men en daar is „Ons Tref punt" uit voortgekomen. Een officiële stichting, wat onder meer blijkt uit het feit, dat de stichting een deel krijgt van de opbrengst van de kinderzegelverkoop". .Anderhalf jaar geleden wa ren er een paar mensen van „Ons Trefpunt" op de televi sie in een programma van Hans van Wriligenburg. Die mensen vroegen toen om medewerkers. Ik heb me daarna opgegeven, want Ik ben zo'n gek, die graag iets voor een ander doet en nu de kinderen de deur uit zijn is het goed om een doel te hebben. In ieder geval breid de het zich uit als een olie vlek, want je leert ontzet tend veel mensen kennen. En tja.... zo is 't gekomen, zoals dat heet". Op de vraag wat er zoal bruik baar is, overhandigt me vrouw Zwart me een opge vouwen stencil, dat blijk baar ook voor haar de richt lijn is. In twee lange rijen worden de meest normale, maar soms ook vreemde za ken opgesomd. Dus enige opheldering over deze laat ste categorie en allereerst over de brillen. „Een kennis van mij was op familie-bezoek in Sri Lanka, het voormalige Ceylon, waar hij ook een bijeenkomst van de Women's League bezocht Daar hoorde hij, dat veel vrouwen hun armzalig kost je verdienen met kantklos sen en borduren. Maar bij het ouder worden, verslech teren de ogen en uiteindelijk kunnen deze mensen het werk nauwelijks meer doen. De Women's League, die af delingen heeft in alle Engels- sprekkende landen, zamelt voor deze mensen oude bril len in. Alle modellen en door Peter van den Hout soorten, glazen. Daar zqeken ze wel uit, welke bril bij wie past". De overhemden. „In een bepaald ziekenhuis in Ghana sterven dagelijks mensen aan een tekort aan bloed. De plaatselijke bevol king zou best bloed kunnen geven, maar vindt dat alle maal vreemd en eng. Ze blij ken er echter wel toe te be wegen als er iets tegenover De plastic flessen. „Die gaan naar geestelijk ge handicapte kinderen. Heus, die debiele kinderen zijn geen speelgoed waard. Ze begrijpen niet wat het is en ze maken alles kapot. Zo'n plastic fles vinden ze prettig en door de warmte van hun handen wordt het plastic een beetje zacht, zodat ze er fijn in kunnen knijpen. Het gaat niet kapot en ze kunnen zich er nauwelijks aan beze ren". De spoorkaartjes. „Jazeker, die worden verza meld. Ik weet iemand, die niet gehandicapt is en het al jaren doet". De slgarettenvlinders. „Dat zijn die geborduurde vlinders, die je vroeger bij een pakje sigaretten kreeg. Ik herinner me, dat ze op kussens werden genaaid of op iampekappen. Ik vind het monsterlijk". Mevrouw Zwart: „Het kost zo weinig en het geeft zoveel...'* De wapens. „Indische krissen, dolken, weet ik het. Ik heb er geen verstand van, maar 't is erg in tegenwoordig". De servetjes. ,Daar worden die papieren servetjes met opdruk mee bedoeld. Al die verschillende servetjes worden door be paalde mensen verzameld. Natuurlijk is het in een res taurant de bedoeling, dat je het zelf gebruikt, maar je kan altijd één extra vragen. Dat geven ze heus wel, want het is toch reclame voor de zaak". De speldjes. „In Joegoslavië bestaat die ra. ge nog. Wij sturen de speld jes daarheen en krijgen er dan klederdrachtpoppetjes, die dóór gehandicapten wor. den gemaakt, voor terug. De lijst vermeldt verder nog dingen, die verwacht kun nen worden, zoals suikerzak jes, sigarebandjes, prent briefkaarten, kalenderpla ten, etc. In feite alles wat maar enigszins verzameld kan worden. Veel van deze dingen lijken waardeloos, maar zodra ze tezamen wor den gebracht in een verza meling kunnen de verschil len in details plotseling een charme apart worden. Als los exemplaar veelal waar deloos, binnen de rij ineens boeiend. Dat is wat me vrouw Zwart duidelijk wil maken. Ze vraagt geen kost bare dingen, maar juist za ken, die voor de bezitter toch niets waard zijn. La ten de mensen deze dingen bij mij afgeven. Wij brengen ze dan naar de instellingen, die er iets goeds mee doen. Het kost zo weinig en het geeft zoveel". Mevrouw Zwart woont aan de Tij berg 21. Als ze niet thuis is, zijn haar buren bereid de giften in ontvangst te ne men. En geld? „Nee, we vra gen geen geld, maar 't is prettig als we het krijgen. De huur van de opslagruim te en het verzenden kost na melijk veel geld". Daarom ook nog maar het gironum mer: 2405092, tn.v. stichting „Ons Trefpunt" in Leeuwar den. Sfeertje maken Delft Uw verslaggever weet sinds kort wat hem de eerste jaren te wach ten staat. Zo zal hij over twee jaar stapels be schuit met muisjes moe ten ronddelen want hij krijgt dan gezinsuitbrei ding. Het wordt een zoon met een even moeilijk karakter als de vader. Het zal je maar gezegd worden door een vreem de, Maar je weet dat je alles kan verwachten als je naar een waarzegster stapt om je de toekomst te laten voorspellen. Een kleine advertentie in on ze krant van dinsdag 20 januari luidt: Helder ziende (Dame) houdt spreekuur in Hotel Cen tral. Met de kriebels ga je er naar toe. Je verwacht in een omgeving terecht te komen die koud en schemerig is. In het achter hoofd dwaalt de gedachten dat er misschien ook nog wel een kennismaking met een geest in het vooruitzicht staat. Je komt bedrogen uit Mevrouw Jade zit zonder glazen bol maar mét een soep- en koffiekopje achter een ronde tafel in hotel Central. Het is de eerste maal dat deze Nijmeegse in de Pnn- sens tad komt voorspellen. Van een schemerige of koude ruim te is helemaal geen sprake. Van privacy nóg mmder. Pal naast het tafeltje is de gaderobe van net restaurant Gasten bekijken je met een ietwat vreemde blik wanneer ze zien dat de helder ziende over de foto van jte vrouw strijkt Die vreemde blik kreeg j'e trou wens al toegeworpen voordat je aan de tafel had plaatsgeno men. De ober die mij de weg naar de waarzegster wees keek óók al afkeurend. Gedurende de seance kan ik me niet van de indruk ontdoen dat de kunst van een waarzegster zit in het combineren van de feiten. Het raden van mijn be roep gaf de grootste moeilijk heden. Met haar handen geba ren makend op de tafel zei zij in volledige concentratie en met de ogen gesloten: „U heeft te maken met papier...ik zie lijnen...lijnen die horizontaal en vertikaal staan...Zit u in de waterbouwkunde?" Geen am woortL,Lijnen, lijnen... is het een tekenbureau?" Geen ant woord. „Het papier, dat weef ik zeker. U reist veel naar het buitenland...ik denk dat u bij een in- en exportbedrijf werkt". Geen antwoord. Amu sant bedenk ik dat deze con versatie zou kunnen dienen als nieuwe radiokwis. „Wat is mijn beroep".Met een grote omweg laat 2ij dit onderwerp voor wal het is en zegt: „L heeft een auto. In het verkeer bent u niet te genieten. Vooral wanneer het druk is heeft u de neiging om nogal fors te rij den.." Pikant detail bij het onderwerp „verkeer" is, dat zij vertelt dat er een deuk zit m mijn Imker- achterspatbord Zij heeft mijn vehikel nooit kunnen zien om dat ik te voet naar hotel Cen tral was gegaan. En mijn lin- ker-achterspat bord heeft inder daad een deuk die er niet hoort te zitten. Er valt een stilte. Ze denkt na. Haar vingers hebben al die tijd bewogen. Als mens aan de an dere kant van de tafel krijg je er een beetje de zenuwen van die vingers maar te zien tikken op het tafelkleed. Wanneer ik mijn hoofd wat af wend kijk ik in het gezicht van een schone Javaanse. Toch nog geesten in deze ruimte? Het is een schilderij. Maar toch waan- de ik me even in de tijd van Louis Couperus toen hij zijn Stille Kracht schreef Heeft me vrouw Jade dat schilderij daar neergezet om een sfeertje te maken? Ik durf het haar niet te vragen want plots houdt zij op met haar pianO-bewegingen te maken en zegt: „Er was een dezer dagen een sterfgeval in uw kennissenkring. Ik voel dat u die kennis vandaag begraven heeft..." Ze heeft gelijk Het valt mij op dat ze het er moeilijk mee heeft een triomfantelijke glimlach te verbergen. Dit was geen gokje...dit was waarheid- Er volgt nog een prachtig toe komstbeeld. „Ik zie dat uw hob by's bestaan uit werken en mu ziek. IJ zingt. Binnenkort gaat u veel geld verdienen met zin gen," zegt zij. „Ik denk dat u dat verkeerd ziet," merk ilc voorzichtig op, maar ze is niet van haar standpunt af te bren gen. In elk geval stel ik tevre- den vast dat ze mijn huidige beroep nog steeds niet weet Er volgen nog wat uitspraken die iedere niet-waarzegger ook kan vertellen. Zo in de categorie van „U heeft wel eens last van hoofdpijn", (wie niet) en „U moet voorzich tig zijn in het verkeer" (stel je eens voor). Van alle feiten die zij in het half uur besprak schatte ik. dat ze de dingen voor vijftig procent goed had. Het werk van mijn vrouw raadde ze feilloos. Mevrouw Jade begon zoals zoveel waarzegsters: eerst voor vrien den en bekenden. „Het begon *1 PRMT DISCREET ftELAXËSV 4 Bri/nu voor afspraak 070 - j fl 2.38. Tevens met spoed ge vraagd: ASSISTENTE. HELDERZIENDE (Dane) houdt spreekuur a s. woensdag 21 Jan. in Hotel Central. Wijnhaven 67, Delft van 11 tot 16 uur. Tel 015-123442 ïr nu van r>aja3rs korting I Ua\wZ0NWER[Nlj Met JlRJIL"Coelers zon- Uit de krant van 20 januari door Gérard Voituron eigenlijk al toen ik drie jaar was. Ik voelde toen de pijn die anderen hadden en kon nauw keurig de plek aanwijzen. Dat heb ik nu nog steeds," vertelt zij nadat ik mijn beroep bekend heb gemaakt ,Ik zie mijzelf ook een beetje als maatschappelijk werkster," be kent ze. „Het valt mij steeds weer op dat 2oveel jongeren, die bij mij komen, met zelf moordplannen rondlopen. Tij dens het gesprek probeer je dan tot een oplossing te ko men," Zij vertelt ook nog van een Chi nees die bij haar zijn toekomst liet voorspellen. ,Jk ben nog nooit in China geweest en toch wist ik precies te vertellen waar de man had gewoond en hoe zijn huis in China er uit zag." Het voorspellen op „commer ciële basis" doet zij pas een half jaar. Een lucratieve bezigheid? Ze heeft er die dag dat ik haar consulteerde vier tegenover zich gehad. Ze is niet ontevre den omdat het de eerste maal is dat zij in Delft werkt. Terug komen doet ze zeker. Poeldijk „De WestJandse tuin bouw heeft het afgelopen jaar behoorlijk geïnvesteerd. De le goeden van de diverse rekenin gen bij de bank vertoonden een groei naar een normaal niveau; vooral de spaarrekeningen sta ken flaarbij extra gunstig af. Desondanks was het econo misch klimaat vorig jaar alles behalve opwekkend en stond Nederlands economie in het te ken van de ergste teruggang sedert de Tweede Wereldoor log". Dit concludeert de Poeldijkse Ra bo-bank in haar jaarverslag over 1975. De bank, aangeloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank sig naleert dat de rendementen van het bedrijfsleven nog meer on der druk kwamen te staan dan de afgelopen jaren, al het geval was. In de glasgroenteteelt waren hét vooral de aanzienlijke kosten stijgingen, die op de bedrijfsre sultaten drukten. De rentabili teit in de bloemensector ver slechterde enigszins ten opzich te van '74. De zwakke positie van de middenstand blijkt on der meer volgens de Rabo-bank uit de ramingen voor 1975 van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, waaruit blijkt dat 20% van de middenstanders minder dan het minimumloon verdient en 60% minder dan de grens voor de inkomstenbelas ting. Salans-inkomens van NV; en BV-direcleuren zijn daarbij niet inbegrepen. De krediet- vraag vanuit de land- en tuin bouw vertoonde een gematigde groei. In de tuinbouw deed de invloed van de rentesubsidiere geling zich nog sterk gelden, dit in tegenstelling met andere seo toren van het bedrijfsleven. De gezamenlijke Rabo-bankw hadden het afgelopen jaar een omzet van 46 miljard gulden, het aantal toevertrouwde rnw- delen bedroeg ruim 35 miljard en het aantal uitstaande gc-tden 26 miljard gulden. Het netto winstsaldo van de Poeldijkse bank bedroeg ruim vier en efiij halve ton, met een balanstotaal van ruim vijftig miljoen gulder. De bank verstrekte voor 29 joen aan leningen en kree? voor bijna 23 miljoen aan spaargelden door het loket ge schoven. De toename van ae bedrijfsomvang gedurende n* vorig jaar noemt de bank w- vredigend. Vanavond moeten de jaarstukken worden goedge keurd op de algemene ledenver gadering in de kantine van vei ling Westland-Noord in r°v* dijk, die om kwart voor «ctJ begint. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4