Nederland wacht met smart op maar: UlilSBH i1 Het rouletteballetje rolt ai in 1 lelft V easiM®9 B I VA ■Hl w-w, VRIJDAG 23 april 1976 swsaw^ SB Ül Delft Terwijl in Nederland een aan tal steden met smart wacht om een start tp maken met het ook bij duizen den Nederlanders fel begeerde casino, rolt in Delft het rouletteballetje al meer dan anderhalf jaar. In die periode hebben honderden inwoners van deze stad al het genoe gen mogen smaken van het gokspel waarbij winst en verlies, geiuk en wanhoop, zo onzet- tend dicht bij el kaar liggen. Politie Besehernieai Strafbaar Delftse politie weet van niets Celstraf: twee jaar, of boete: 50 mille wy •T-Ti"1 Een beeld van een avondje roulette: ÊËi stapels fiches, keurige mensen, gespan- H nen gezichten. |||g 1 ;i ■v;:;.v 408 Si De attributen die nodig zijn om roulette te speten: de roulette (de bak met de draaiende schijf met nummers), het -balletje, de fiches, het roulettekleed en de hark. Studenten, een groep in onze stad van tienduizend mensen, hebben de roulette al minstens anderhalf jaar geleden in Delft geïntroduceerd, Naar aanleiding van het succes dat daarmee werd geoogst, besloot een kleine groep studenten tot een professionele uitbreiding. Met een auto werd naar het Belgische Knokke, een plaats bekend vanwege het gokken, afgereisd om daar te proberen een combinatie van groene la kens, roulette en ander toebe horen aan te schaffen. Dat lukte. Er werd een professio nele installatie gekocht Een 23-jarige Delftse student die zelf de roulette innig liefheeft, zegt: „Dat ding hebben we toen in de auto geladen en zijn daarmee naar Delft gereden". Hij: „Het is een grote bak, met een doorsnede van ruim een meter. De roulette is tamelijk oud, maar voor studentenfees ten prima. Voordat we déze hadden, gebruikten we die an dere, Of de politie ervan weet? Misschien wel. Ik denk haast van wel, maar weten doen we het niet. Voor ons is het echter puur de specialisteit van een feest. Het gaat ons niet in de eerste plaats om het winnen of verliezen van veel geld. Het gaat gewoon om de gein. Daar mogen geen misverstanden over bestaan". Over één van de keren dat in Delft roulette werd gespeeld, zegt hij: „Het was een fantas tisch feest Iedereen was in stijL De meisjes liepen in sjie- ke jurken met diepe decolle- té's en wij liepen allemaal in jacquets. Toen het twaalf uur 's nachts was, gingen we met z'n allen naar boven waar in een kamer de'roulette stond. Boven de roulette hing een lamp en boven het laken hing er ook één. Voor de rest was alles donker. Iedereen rookte Door Gok Koeleman dikke sigaren zodat er door heel de kamer een dikke roo kwolk hing". „De sfeer was gewoon ontzet tend goed. De mensen smeten met hun fiches. Een man of vijftien speelde tegelijk en de anderen, ongeveer tachtig mensen, drongen erom heen. Met spanning kijk je dan naar het balletje. En dan zie je wie er wint of verliest. Vooral het laatste is erg aardig. Leedver maak is immers het beste ver maak". Hoe wordt er gespeeld? „We hebben het zó geregeld dat we de mensen tegen zichzelf be schermen en dat de bank geen groot verlies of winst kan ma ken. Het gaat er wat de orga nisatoren betreft om, dat de kosten om de roulette te huren er worden uitgehaald. Ik ge loof dat de roulette voor 25 gulden kan worden gehuurd. Ook betaal je een borgsom die je weer terugkrijgt als de rou lette onbeschadigd wordt te ruggebracht". „We gebruiken fiches van een dubbeltje en van een kwartje. Iedereen kan inzetten wat hij wil". Wij merken op dat on danks de hoogte van de inzet, gokken toch gokken blijft en te allen tijde het kansspel nog verboden is. „Ja, dat is waar. Je ziet ook zo wie de echte gokkers zijn. Die mensen zet ten veel en vaak in. Je krijgt dan dat mensen gaan proteste ren dat ze de bank meer willen laten uitbetalen. Dat doen we niet. De winst is maximaal 36 maal een kwartje, dus negen gulden. Het gaat ons niet om de winst Daarentegen is er aan het veriezen geen maxi mum verbonden. Wat de bank betreft wel. Als die verlies gaat lijden, nemen we in plaats van één gewoon twee of drie nummers voor de bank om quitte te spelen". Bij de studenten is niet be kend in hoeverre zij tijdens het spelen van roulette ook bezig zijn een strafbaar feit te plegen. „Onze" student: „We nemen geen enkele voorzorgs maatregel. Nou ja, het enige is dat het voor ons een geintje blijft Je accepteert het risico dat je loopt, mahr we weten gewoon niet welke rechten de politie heeft om bijvoorbeeld de hele boel in beslag te ne men". Het feit dat in Nederland de casino's nu nog niet op volle toeren draaien, is onder meer te wijten aan de croupiers, die nog bezig zijn hun opleiding te voltooien. Anderzijds heeft de regering nog te kampen met het legaliseren van dergelijke kansspelen. De croupiers- zijn mensen die met behulp van een harkje de fiches binnenha len of daarentegen de winst van de spelers naar hen toe- schuiven.Wie denkt dat dat een tamelijk rustig baantje is, heeft het mis. „Het is onzet- tend vermoeiend", laat de woordvoerder van de roulette liefhebbers weten. „Ik ken ie mand die er na het anderhalf uur te hebben gedaan mee op hield. Je bent dan werkelijk kapot". Overigens lijkt het roulettespe len in Delft geen exclusieve aangelegenheid voor studen ten. Wie weet waar het kans spel wordt gespeeld en het .Mesdames, monsieurs, faites vos yeux" en het „Rien ne va plus" weer .klinkt, kan ook zelf inzetten, We hebben de proef op de som genomen: zonder legitimatie van een lidmaat schapskaart of zonder dat een naam, adres en leeftijd wor den genoteerd, kan elke be langstellende aan de goktafel aanschuiven. De croupiers .worden in het Limburgse Val kenburg opgeleid door de Stichting Vakexa men Casinopersoneel. Doör afwisselend op te treden als speler en croupier maken de deelnemers zich het croupiersvak eigen. Is de politie ervan op de hoogte dat in Delft op wisselende plaatsen het kansspel wordt be dreven, waarvoor door de rijksoverheid tot nu toe slechts twee plaat sen zijn aangewezen, maar waar de roulette nog niet draait? Het hoofd van de afdeling bijzondere wetten van de Delftse politie, adju dant J. Knegt, zegt: „Nee, dat zijn we niet". Als we hem vragen on der welke voorwaarden wel is toegestaan en wanneer het spel beslist niet mag worden ge speeld, luidt zijn ant woord: „We hebben niet zo'n ervaring met speel holen. Het is dacht ik verboden om gelegen heid te geven tot spelen of tot het winnen van geld. Maar in huiselijke kring mag het dacht ik wei". In deel 5 van het Leer boek voor de politie vonden we een wat striktere begrenzing. De Wet op de kansspelen omschrijft in artikel 270 lid 2 de casinospelen, waaronder roulette valt: „De voor het publiek opengestelde of be drijfsmatig gedreven in- Zo kan het ook gaan met het illegaal spelen van roulette. De politie krijgt er reuk van, doet op een vernuftig gekozen moment een inval en neemt de boel in beslag. Hier ver dwijnt de roulette in de overvalwagen van de poli tie. richting waar door mid del van gemeenschappe lijk beoefende kansspe len aan de deelnemers de gelegenheid wordt gegeven mede te dingen naar prijzen of premies, indien de aanwijzing der winnaars geschiedt door enige kansspelbe paling waarop de deel nemers in het algemeen geen overwegende in vloed kunnen uitoefe nen". Over het organiseren van een speelcasino: „Dit is slechts toege staan indien daarvoor een vergunning is ver leend. Deze kan alleen door de ministers van justitie en economische zaken worden verleend aan een rechtspersoon lijkheid bezittend li chaam. Speelcasino's mogen slechts worden georganiseerd in de door de ministers aan- gewzen gemeenten. Het zonder vergunning or ganiseren van hazard spelen (kansspelen) kan worden bestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of een geldboete van maximaal 50.000 gul den". Ook het meespe len, wetende dat er geen vergunning is ver leend, kan op dezelfde manier worden bestraft Het is daarentegen wel toegestaan kansspelen 'te houden en te beoefe nen als de ruimte waar in wordt gespeeld niet voor het publiek is opengesteld of bedrijfs matig wordt gedreven. Het Leerboek voor de politie voegt er wel di rect aan toe dat het moeilijk kan zijn te beoordelen wanneer van het eerst sprake is. Als voorbeeld wordt een kleine vereniging genoemd die op een feestavond, die alleen voor leden toegankelijk is, een kansspel organi seert. Volgens het poli- tieleerboek kan dan moeilijk worden gezegd dat die bijeenkomst voor publiek is openge steld. „Maar men kan er ook niet van uitgaan dat de leden van de vereniging nooit „pu bliek" vormen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4