1 I* en-inspecteur moet adviseren Aantal misdrijven steeg met 9 procent Vrouw met mes bijt agenten Jongens schieten op ruiten: vrouw geraakt Ontucht in park koninginnedag Bouw vereniging niet biij met PvdA- bemiddeling NIET STREEK, MAAR STRAAT Verontrusting over giftig havensüb mm* NIET VERSCHIJNEN. Sclaaven burg blijkt duurder Ernstig gewond na aanrijding ^tientSfn" uijkbewonlrs Ongenoegen over leegstand van 53 woningen in VOP OP VRIJDAG 30 APRIL «SWfL pr Jaarverslag gemeentepolitie SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 26 april 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25561. 6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een zesjarig meisje is eind vorige week in het Julianapark aangerand door een on bekend gebleven per soon. Terwijl haar zusje het park doorrende om hulp te zoeken, trok de - man het meisje bij zich op een bankje en begon hij haar gedeeltelijk te ontkleden.p Na enkele minuten kwam het zusje Vterug met een wandelaar, waarop de aanrander zich snel uit de voeten maakte. De achtervolging werd ingezet, maar de ge tuige struikelde. De man, van wie geen signalement bekend is, behalve dat hij een blauwe bromfiets- heltn ophad, ging er daarna op zijn brommer vandoor. De aanranding vond don derdagavond al plaats. Nu pas maakte de politie het gebeuren bekend. Schiedam De katholieke bouwvereniging Sint Jozef is niet blij met de pas opgerichte Pvd -A-werkgroep die gaat be middelen bij de problematiek rond de renovatie van de St. Jozefwoningen. Men vindt deze bemiddeling overbodig. "Het zou anders liggen als er echt problemen zouden zijn, waar we het onderling echt niet eens over zouden kunnen worden", zo vertelde voorzitter Van Ewijk ons dit weekeinde. "Het projektteam gaat echter ak- koord met de inrichting van zes próêfwonjrigéfT. Dat "is inde notulen na te lezen.'Op de ko mende vergadering van begin mei zullen we dus eerst eens moeten kijken of er duidelijke verschillen zijn. Laten we het dan nog niet moeilijker maken door er andere groeperingen bij te halen.verder blijf ik bena drukken dat we het nog steeds hebben over een eventueel mo gelijke renovatie. Misschien zeggen we naar aanleiding van de reacties op de proefwonin- gen wel, dat het niet door gaat en dat we alleen wat onderhoud doen". Over de bemiddelingswerkgroep die donderdagavond, tijdens de PvdA-fractievergadering, werd gevormd op verzoek van de 'werkgroepen volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, is de bewoners-actieraad St Jozef veel enthousiaster. John de Kie- vith 2egt erover: "W e zijn nog niet op de hoogte gebracht. We hebben het uit de krant moeten lezen, maar we stellen het toch zeer zeker op prijs, De actie groep verwacht er veel van. De PvdA is altijd al actief geweest in huurzaken". De bemiddelaars zijn Arie van Loenen, Arie Verlinde, Herman Posthoorn, Peter Elderman en Hans van Kleef. De laatste ver telde ons zaterdag: "In feite willen alle drie partijen hetzelf de. Zowel de bewoners als de gemeente en de bouwvereni ging willen renovatie. Alleen de vorm verschilt". Morgen gaat de werkgroep reeds over de renovatie-problematiek praten met wethouder Chris Zijdeveld. Daarna volgen de bouwvereniging en de actie- raad, Vlaardingen Door een tech nisch misverstand is er in de kop van de „opening" van de voorpagina van de krant van vrijdag een fout geslopen. De goede kop moest luiden: „Col lege niet achter wijk- en straat raden", lnplaats van straatra den stond er s treekrad en. Daarvoor ome excuses. Schiedam/Vlaardingen Bij burgemeester en wethouders van Schiedam is inmiddels ook eni ge verontrusting ontstaan over de kwaliteit van het Rotterdamse havenslib, dat wordt gebruikt voor opspuitingen. Van de inspecteur van de Volksgezondheid voor de Hugiëne van het Milieu in Zuid-Holland willen B en W horen, of de gebruikte bagger inderdaad giftig is en daardoor gevaren oplevert. Eerder heeft Lieke Blaauw-Rieu aan Gedeputeer de Staten al vragen gesteld over de kwaliteit van de bagger, die is opgespoten in Schiedam-Noord, de Vlaardïngse Broekpolder en De Lickebaert De Schïedamse is voor de PSP lid van Provin ciale Staten. Op bet ogenblik verricht gemeentewerken Rotter dam opspuitingen in de wijken Woudhoek en Spaland. B en W zijn echter geschrokken van een open brief, die het Milieu Aktiecentrum Nederland (MAN) begin april stuurde aan de gemeenteraad van Vlaardingen. Wat hierin werd gesteld, heeft mevrouw Blaauw nu bij GS aan de orde gesteld. De baggerspecie uit de Rotterdamse havens zou zware metalen en pesticiden bevatten. Vooral het gehalte cadmium bleek alarmerend. Volgens het MAN is dit de stof, die in Japan de gevrees de atai-ataiziekte heeft veroorzaakt, waarbij bot- vergroeiingen en hevige pijnen optreden. B en W van Schiedam willen nu het oordeel van de inspecteur van de Volksgezondheid in deze provincie, alvorens zal worden overlegd of met het opspuiten moet worden gestopt. Verder wil de gemeente weten, hoe de kwaliteit is van het in Schiedam ook gebruikte Haringvlietzand, Bo vendien vraagt het college zich af, waarvoor de mogelijk vergiftigde opgespoten terreinen nu nog geschikt zijn. hebben zaterdagochtend meegedaan aan" een be zettingsactie van meer dan vijftig leegstaande woningen in de Vette- noordsepolder (VOP). Straten werden afgezet, affiches werden overal geplakt, met verf werden ramen van onbewoonba re huizen beschilderd en genummerd. Het bleek, dat precies 53 woningen leeg staan in drie stra ten: de Pieter Karei Drossaartstraat (PKD), de Stationsstraat en de Prins Hendrikstraat. Ge sproken werd van volks verlakkerij door wethou der van stadsontwikke ling Bas Goudriaan. De actie was een initiatief van de wijkgroep VOP en werd geregeld vanuit het centraal gelegen pand van het JAC. De actie duurde iets langer dan twee uur. Voortdurend hield de politie een oogje in het zeil, maar er werd niet ingegrepen, afgezien van een incidentje aan het begin van de actie in de PKD. Zelfs hielpen twee agen ten nu en dan een handje door het verkeer te regelen, dat door de wegversperringen niet altijd makkelijk zijn weg kon vinden. Ook politiecommissaris B. van Toledo kwam even een kijkje nemen. Aanleiding tot de actie ïs een bouwtechnisch woningonder- zoek door de gemeente geweest, In dit rapport komt naar voren, dat sloop en niewbouw veel goedkoper zijn dan renovatie, omdat het rijk dat eerste veel meer subsidieert „De woningen hebben te weinig kwaliteit in zich om te worden gereno veerd", staat in het rapport, dat is gestuurd naar het_ministerie. Hans Molenkamp van de wijk groep: „Het woord sloop is nu al gevallen, dat kunnen we niet dulden. Wij zijn voor renovatie. Geen nieuwbouw dus, maar vernieuwbouw. Dezeactie is dan ook geen burgerlijke onge-, hoorzaamheid. Wij zijn hiertoe gedwongen door de wethouder. Hij laat de woningen hier ver krotten. Onze wijk staat op het spel". Als een reactie van. het gemeentebestuur uitblijft, zal de VOP hardere maatregelen nemen. Wanbeleid De leegstand is er straks de oor zaak van, dat zal worden ge sloopt, waarschuwt de VOP- wïjkgroep. „Goudriaan voert een wanbeleid. Goede twee- en driekamerwoningen met lage huren staan leeg, terwijl zoveel Vlaardingers voor dergelijke huizen als woningzoekenden staan ingeschreven. Bovendien kleven gevaren aan de leeg stand: verkrotting, brandge vaar, ratten. Waarom wordt niet begonnen met de wijkver- betering, die ons arbeiders al jaren wordt beloofd?" De wijkgroep had verwachtüets meer dan zestig woningen te kunnen bezetten. Gebleken is echter, dat de afgelopen week plotseling tien huizen zijn uitge geven. Camouflage, volgens de wijkgroep, opdat Goudriaan straks met minder moeite zal kunnen zeggen, dat het best meevalt met de leegstand. Door de megafoon klonken kriti sche geluiden als „Wethouder Bas Goudriaan van de PvdA, het is jammer, dat te moeten zeggen. Hij is een man die niet achter het rode signatuur van zijn partij staat". Op aange brachte wegversperringen ston den borden waarop als verdui delijking „Tijdelijk afgesloten wegens onvrede". Op spandoe ken stonden leuzen als „Na sloop geen hoop". ZAL ONS BLAD Bezettingsactie 1 /laai* iingse Dë" actie duurde langer dan twee uur. De megafoon zorgde voor een kritische beleiding. De politie hield voortdurend een oogje in het zeil. Vlaardingen Het aantal mis drijven in 1975 is in Vlaardin gen ten opzichte van 1974 met bijna negen procent toegeno men. Het aantal oplossingen van gepleegde misdrijven hep met ruim drie procent terug. Dit blijkt uit het jaarverslag van de gemeentepolitie Vlaar dingen. In totaal werden 2362 misdrijven gepleegd in 1975. Daarvan wer den er 769 opgelost Dat is een percentage van 33,7 In 1974 waren de vergelijkbare cijfers 2190 misdrijven waarvan er 804 werden opgelost Dat is een percentage van 36.,71. Het aantal inbraken nam het sterkst toe. In 1975 werden 645 inbraken gepleegd tegenover 488 inbraken in 1974. Dat is een toename van ruim 32 procent. Ook het aantal zedenmisdrij ven vertoonde een forse stij ging. Tegenover de 56 zeden misdrijven in 1974 stonden er zeventig in 1975. Dat is een toename van ruim 23 procent Het aantal oplossingen van ze denmisdrijven vertoonde echter een veel forsere stijging Van 35,71 procent naar 71,42 pro cent. In 1975 werden minder vermo- gensmisdrijven zoals heling, be drog en valsheid in geschrifte gepleegd dan in het jaar daar voor. Waren er in 1974 nog 130 vermogens delicten, vorig jaar waren dat er "slechts" 59. Ook de gevallen van agressiviteit na men af. Van 269 in 1974 tot 167 vorig jaar. Opmerkelijk was de toename van het aantal zelf moorden. In 1974 waren dat er drie. Vorig jaar pleegden zeven mensen met succes zelfmoord. In het jaarverslag van de politie wordt dit aantal buitensporig hoog ge noemd. Schiedam De politie heeft zaterdagavond rond twaalf uur een De vrouw is de 31-jarige J.H. uit Schiedam. Een trampassagier, flink aangeschoten vrouw uit een tram op de Koemarkt gehaaid, omdat ze daar vrolijk met een mes aan het zwaaien was. Zij moest ter ontnuchtering mee naar het bureau, maar beet eerst nog tot tweemaal toe in de handen van twee agenten. een 21-jarige Rotterdammer, was rich wild geschrokken toen de vrouw ineens met het mes om zich heen begon te steken. Hij lichtte de tramconducteur in, die de centrale post van de RET op de Koemarkt alarmeerde. Dit nreuwsblad, waann u ai het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combmatre met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Sluurmijdit nieuwsblad 14dagen gratis op proel toe in combinatie met; Rotte'damsch Nieuwsblad RN - SC. Naam Ad'es Deze bon if open envelop, zander postzegel sturen naar Antwoordnummer 834. Rotterdam. Vlaardingen De defini tieve aanleg van het Sclaavenburg, de voor malige kaalslag achter het nieuwe Stadskantoor, blijkt duurder. B en W vragen de raad nog eens 334.000 gulden hiervoor beschikbaar te stellen. Daarmee komt het totaal voor het bouwrijpmaken en de aanleg van dit 'wijkje' vlak bij het cen trum op 554.000 gulden. Dat is 124.000 gulden meer dan in de exploita tie-opzet van het grond bedrijf was geraamd. Volgens het college is deze overschrijding met 28 procent van het geraam de bedrag onder meer te wijten aan de prijsstijgin gen van twaalf procent sinds 1974. Bovendien zijn de ramingen destijds gemaakt op basis van ru we schetsen- Bij de uit werking daarvan bleek dat de verharde opper vlakte circa tien procent groter is dan was ver wacht Dat is dan weer een gevolg van het feit dat de parkeergarage on der de woningen door loopt. Bovendien rijn er verharde ruimten tussen de aanbouwen. Het Sclaavenburg wordt vrijwel geheel autoloos. Alleen de parkeergarage zal voor auto's toeganke lijk rijn. De worungen zullen ook niet bereik baar zijn voor de vuilni sauto. Op twee plaatsen zal het huisvuil kunnen, worden neergezet De brandweer kan wel bij de huizen komen als er voor de woningen tenminste geen bomen met breed uitgegroeide kruinen staan. Een bij de bebou wing passende groen voorziening zal nog wor den aangelegd. In overleg met de bewoners zal een speel voorziening worden aangebracht De daarop te plaatsen speelwerktui- gen zullen eveneens in overleg met de bewoners worden gekozen. Vlaardingen Een vrouw is door een kogeltje geraakt tij dens een spelletje ruiten stuk schieten, waarmee twee jonge Vlaardingers zich in de omge ving van de Holysingel bezig hielden. De 17-jarige W.G. en de een jaar oudere J.G.D. had den met hun zwaar kaliber luchtdrukpistool al enkele rui ten van een school stukgescho ten en waren nu op ramen van woningen aan het richten. In de Prinses Christina laan stond een vrouw achter het raam. Die werd geraakt, maar ze is niet gewond. De politie heeft beide jongens onder handen ge nomen en hun wapen afgepakt Vlaardingen Met ernstige hoofdwonden is de Vlaardin- ger M.O. van W. naar het Holy- zi ekenhuis gebracht nadat hij op de Westhavenplaats onder een auto was gelopen. De be stuurder van de auto, F-LS. (50) uit Vlaardingen, had de man niet meer kunnen ontwij ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1