Vaart verboden terrein voor „wil de" liggers Timmerkamp voor Gorzen Passage Theaïer wordt begeleid. 'nu» Jachthaven: beperkt aantal Ziekenomroep uit de zor VECHTPARTIJ OP KERMIS Ik neem de proef De jongste hip Jeugd criminaliteit blijft dalen 3 - foÊBÊÊm JACHTHAVEN Gemeenteraad geeft subsidie Jeugdgemeente- raad over rampenbestrijding 1976- SCHIEDAMSCHE COURANT Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25562_ 4 PAGINA'S - SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De dalende lijn van de jeugdmisdaaö heeft zich ook weer in 1975 'Voortgezet. Dat blijkt uit •^fcet jaarverslag van de ge- -»*' meentepolitie Vlaardingen. Sinds 1972 is de jeugdbaïda- digheid, zoals de politie het noemt, steeds afgenomen. Waren er in 1972 nog 266 vaangiften van deze balda digheid, vorig jaar was dat precies de helft, namelijk 133. f Het aantal jongeren dat de ouderlijke woning ont vluchtte, liep ook terug. Het waren er vorig jaar maar 34. Het jaar daarvoor waren er 45 zogenaamde probleem jongeren. fk'i&të&sSÈtM De Viaardinger Vaart aan de zijde van de Trekkade: verboden terrein voor „wilde liggers. Schiedam De jongste hoofdinspecteur, die de Nederlandse politie kent, woont in Schiedam. Per 1 mei wordt P. J. van den Hengel (29) bevorderd tot „hip". Hij is nu algemeen inspecteur A-l bij de Schiedamse politie. Wordt hij hoofdin specteur dan betekent dat dat hij de rang A-2 heeft overgeslagen. De Schiedamse politie heeft dan weer drie hoofdinspecteurs. De andere twee zijn P. A J. Broeders en D. P. van der Veen, die tot nu toe het record van jongst benoemde hip op zijn naam had staan. Van den Hengel, die in juli 20 jaar wordt, is opvolger van J. Wïllems van Beveren, die vorig jaar met pensioen ging. Van der Veen werd toen in zijn plaats waarnemend commissaris. Vlaardingen Alle zogenaamde wilde liggers' moeten uit de Vlaardingse Vaart verdwijnt. Slechts de boten die voor 1 november 1975 zijn geregi streerd zullen ontheffing knjgen van dit absolute ligverbod. Deze liggers krijgen binnenkort een sticker uitge- ikt. waardoor zij gerechtigd zijn in reiJ Deze gewijzigde havenverorde- ning is met ingang van 1 april van kracht. De verdeling van de ligplaatsen is in handen van de Havendienst. De heer S. van Berge (havenmeester) zal de ligplaatsen aanwijzen. Een uitzondering wordt gemaakt voor het meest noordelijke deel van de oostelijke oever, name lijk tegenover het botenhuis B ommeer. Daar zullen enkele ligplaatsen beschikbaar blijven. De nieuwe maatregel is genomen om de milieuverontreiniging in de hand te houden. Bovendien moet voorkomen worden dat de de Vlaardingse Vaart een ligplaats in te nemen. Hieraan is wel de restrictie verbonden dat slechts aan de weste lijke oeverzijde (Broekkadezijde) een ligplaats mag worden ingenomen. De boten die momenteel aan de Oostelij ke oeverzijde liggen zullen dus moe ten verhuizen. rietkragen worden afgestoten. Vooral het laatste jaar is de waterrecreatie in Vlaardingen uit de hand gelopen. De Vaart dreigde één grote botenstalling te worden, waardoor varen, praktisch onmogelijk werd- D aarbij hadden een aantal schepen een ligplaats ingeno men aan de Bolyzijde van de vaart. In veel gevallen, werden langs de kant tenten opgezet en windschermen. Hierdoor wer den wandelaars, fietsers en vooral hengelaars ernstig be lemmerd. De genomen maatre gel, die door wethouder Rien 0 Gisterochtend vertrok vanaf bet Hoofd in Schiedam een boot, waarop enkele tientallen lichamelijk gehandicapten. Al- jen zijn lid van de stichting Lentefeest, die afgelopen zater dag trouwens een groots Lente bal hield. Daarbij waren bijna duizend mensen aanwezig, die voor bun 25 gulden kostend toegangskaartje ook een lot hadden gekregen. Prijs: een weekend naar Parijs of Lon dendie door de Schiedamse mevrouw Koopmanschap werd gewonnen. De rest van de op- brengst komt terecht in een potje, waaruit te zijner tijd de bouw van een clubhuis moet 'worden gefinancierd. Vit een andere pof werd de bootreis bekostigd. De gehandicapten gaan een weekje varen door de grote Nederlan dse wa teren. Het doel van Lentefeest is om baar leden eens uit buis te balen en ze iets te laten zien van het land. Bovenberg is doorgezet, moet gezien worden als een over gangsfase. Het ligt namelijk in de bedoeling in Vlaardingen een jachthaven aan te leggen. Deze jachthaven is gepland recht tegenover de laatste bebouwing van Holy, tegenover de brug die Holy met de Broekpolder zal gaan verbinden. Deze haven zal plaats bieden aan zo'n 160 bo ten. De ligplaatsen in deze jachthaven zullen verhuurd worden aan twee watersport verenigingen, namelijk de Klei- 'put en "De" Fuut Deze laatste vereniging telt veel wilde lig gers' onder zijn leden. Toch zal niet iedere bootbezïtter hierdoor aan zijn trekken kun nen komen. De watersportver enigingen hebben nu al een gro te wachtlijst voor adspirant-Ie- den. Er wordt daarom overwo gen aan de westelijke oeveraj- de enkele zogenaamde recrea tiesteigers aan te leggen, met op het achterland enkele picknick plaatsen. De boten zullen daar hoogstens twee tot drie etmalen mogen aanliggen. Momenteel is de situatie zo dat al hebben boten een vaarver- gunning zij in veel gevallen absoluut geen ligplaats mogen innemen. De gemeente heeft dan ook het Hoogheemraad schap Delfland verzocht geen nieuwe vaarvergunningen uit te geven. Deze mededwerking is echter geweigerd. De boten zullen daarom moeten uitwij ken naar het noorden van de gemeente Maasland of Schi pluiden. Als de plannen met de Foppenpolder in Maasland doorgaan kan eventueel daar een ligplaats worden gezocht Het ligt namelijk in de bedoe ling deze polder voor water sport geschikt te maken. Als overigens de plannen voor de Vlaardingse jachthaven worden goedgekeurd door de gemeente raad, zal het toch nog wel twee jaar duren voor de eerste boten kunnen aanleggen. Schiedam De Ziekenomroep Schiedam (ZOS) Is voorlopig uit de financiële zorgen. Gisteravond is de gemeenteraad akkoord ge gaan met een voorstel van b en w om de omroep voor 1976 een subsidie van 5000 gulden te verlenen. Nog niet is besloten om ook in het exploitatietekort op langere termijn geldelijke steun te geven. Het PvdA-raadslid dr. Ruurd van der Veer zag zijn amendement door alle andere raadsleden goedgekeurd worden. Dat heeft tot gevolg dat eerst een discus sie zal plaatsvinden tussen de Ziekenomroep en de raadc om- missie voor communicatie, wijk-'en 'jeugdzaken^ alvorens de gemeenteraad zal besluiten hoe verdere subsidie kan wor den verleend. Al in de vergadering van die raadscommissie, die een uurtje voordat de gemeenteraadsver gadering begon werd gehouden, deelde Van der Veer mee dat hij met een amendement het voorstel van b en w zou probe ren te wijzigen. Hij was er niet direct voor om te besluiten d° ZOS ook in het exploitatiete kort ter wille te zijn. „Het is voor mij geen punt dat de Zie kenomroep subsidie krijgt", zei hij. „Ik wil alleen met hen er over praten hoe." Sïem Rosman die als woordvoer der van het CDA steeds meer de plaats inneemt van Rietje Taverne, bracht tijdens de ver gadering van de gemeenteraad een ander standpunt naar vo ren dan een uur eerder in de raadscommissie. Toen had hij zo zijn bedenkingen tegen het collegevoorstel: hij twijfelde aan een begroting voor de Zie kenomroep, en wilde daarover meer duidelijkheid. In de ge-v meenteraad nam hij genoegen met het amendement van Van der Veer en stemde zijn fractie vóór. Schiedam Twaalf politieagenten moesten er aan te pas komen om een vechtpartij op de kermis aan de Zwaluwlaan in Schiedam te beëindigen. Het is de politie onbekend, waardoor het vechten is ontstaan en wie er precies bij betrokken zijn geweest. Volgens het relaas van één van de slachtoffers, de 12-jarige scholier R. de W. uit Steenbergen die dit weekeinde bij zijn 23-jarige broer op het Bachplein logeerde, is het begonnen toen hij uit de botsautootjes kwam en van een onbekend geblevèn persoon een» klap op zijn neus kreeg. Met een bloedneus ging hij naar zijn logeeradres maar onderweg kwam hij broer P. en een derde broer J. (16) die ook in Steenbergen woont, tegen. Beiden hadden flink gedronken en wilden wraak nemen. Gedrieën gingen ze terug naar de kermis, maar daar aangekomen kregen ook de oudere broers ervan langs. Ze liepen hoofdwonden op, die in het ziekenhuis werden gehecht. Acht Schiedamse politieagenten kregen assistentie van vier Vlaar dingse collega's die niet hoefden in te grijpen maar enkele vechtersbazen wel genoeg afschrokken: die gingen er vandoor. Schiedam De Gorzenaren krijgen een timmerkamp. De gemeente- - raad is er gisteravond mee akkoord gegaan dat voor een bedrag van ruim 33 mille een dergelijke bouwspeelplaats aan het Hoofd, achter het Schreiershuisje, wordt aangelegd. Het tijdstip waarop met de aanleg van kan worden begonnen hangt volgens wethou der Hans van der Wïlk alleen nog af van de snelheid waarmee de goedkeuring van Gedt puteerde Staten afkomt. „Deze zaak is in een recordtijd behandeld. Binnen een maand was het voorstel van de dienst gemeentewerken naar het colle ge van B en W zei de wethou der van wij kaan gelegenheden naar aanleiding van een opmer king van het PvdA-raadslid Ane Verlinde die wilde dat het timmerkamp al met de grote vakantie klaar voor gebruik zou zijn. Tijdens de vergade ring op het stadskantoor drong de bewonersvereniging Schie-' rv0"^11^ 011 ket centrum De Dukdalf hier ook op aan door middel van stencils die aan alle gemeenteraadsleden werden uitgedeeld. Het enige raadslid dat aanvanke lijk wat moeite had met het voorstel was Siem Rosman. De CDA-er zag het eerst niet zo utten dat door de omheining rond het timmerkamp ook de kleuterspeelplaats aan het Hoofd werd ingesloten en zo doende voortaan alleen nog tij dens de openingsuren van de bouwspeelplaats zou zijn te be reiken. Van der Wilk beloofde echter dat dit probleem na de goedkeuring van het voorstel met de initiatiefnemers zou worden opgelost. Het tweede voorstel dat de PPR- wethouder er gisteravond door kreeg betrof verordening op de kindercentra. Hij noemde het een eerste stap naar de subsi diëring van de centra. Het voor stel werd kracht bijgezet door welzijnswerkers op de publieke tribune die een spandoek bij zich hadden met de kreet „Eerst poen om kinderwerk te doen." Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proel toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam' Adres: Woonpl Tet Deze bon rn open envelop, zonder postzegel, sturen naar. Antwoordnummer 634. Rotterdam. Vlaardingen De Jeugdgemeen- teraad zal morgenavond verga deren over het onderwerp „Rampenbestrijding nu en in de toekomst". De bijeenkomst vindt plaats in het Vlaardingse stadhuis en be gint om half acht Gesprekslei der is burgemeester Wim Kie- boom. Verder is een aantal des kundigen uitgenodigd die ook een inleiding zullen houden. Dit zijn de heren mr. P. C. Fran ken. hoofd van de afdeling juri dische en kabinetszaken van Vlaardingen, B. C. J. Herfkens, hoofd van het bureau rampen bestrijding van Zuid-Holland. A. van Dijk, gecommiteerde van Rijnmond, j. Gast en R. Reurink, beiden vertegenwoor- digers van de Stichting Euro poort Botlek Belangen. Na het stellen van vragen door de le den van de jeugdgemeenteraad volgt nog een algemene discus sie waar ook het publiek aan deel mag nemen. Schiedam Op aandrang van het CDA zal een commissie worden ingesteld, die het Passage Thea ter gaat „begeleiden". Hiermee wil de Schiedamse gemeenteraad voorkomen, dat het exploitatieverlies in de toekomst zo groot zal zijn als in 1975 en '76. Gisteravond besloot de raad om Passage 165.000 gulden extra te geven om het verlies over die twee jaren te bestrijden. Zowel CDA-fractieleidster Rietje Taverne als PvdA- wethouder Reirüer Scheeres van financiën zeiden het te betreuren dat de socialisti sche leden van de raads commissie voor vorming en recreatie de financiële as pecten van het theaterbe- leid nooit in hun commissie wilden bespreken. Die von den dat een taak voor de financiële commissie. Taverne vond dan ook, dat altijd sprake is geweest van een ondeugdelijk beleid. Scheeres^ beaamde dat elke- commissie rekening moet houden met budgettaire ge volgen, De financiële com missie is er volgens hem alleen om te oordelen of die gevolgen aanvaardbaar zijn. Zijn collega op het ge bied van cultuur, Herman Posthoorn (PvdA), was er voor, dat een begeleidings commissie wordt ingesteld. Hij zal dat in de commissie vorming/recreatie ter spra ke brengen. Weinig voelt hij ervoor om van de nieuwe commissie voorzitter te worden, zoals door enkelen is voorgesteld. Mevrouw Taverne heeft zich er over opgewonden, dat de Schiedamse Gemeenschap zo fel heeft gereageerd op een gesprek tussen het Zol- dertheaterbestuur en enkele raadsleden. „De onrust bij het Zoldertheater was te recht", zei zij gisteravond. „Buiten hun medeweten om heeft de SG namelijk ail twee concept-programma's voor Passage vervaardigd, waarvoor ook opties zijn ge daan op groepen die door gaans in het Zoldertheater optreden." i ■SSJfcaittS'CiW+.HVOW 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1