"O ut opera ie is veiliger dan autorit naar Amsterdam Sloop Stardust duurt langer dan verwacht Vlaams toneel op Vlaardingse planken Hoekse hoofdagent nu ambteloos burger Chirurg H. van der Wetering verlaat na ruim 25.000 operaties het GZ Brandjes Voorlichtings avond van Nier-Stichting JAC over de dienst Uitsmijter a la Chacone Jubilaris DINSDAG 27 april 1976 3 Schiedam Na ruim 25.000 operaties vindt chirurg H. van der Wete ring het wel weiletjes. Op 1 mei gaat hij bij het Gemeente Ziekenhuis in Schiedam met ver vroegd pensioen. Zesen twintig jaar jaar heeft hij daar gewerkt. In zijn kamer, waar een stevig bot van een dijbeen in het raamkozijn ligt, noemt hij een tweede belangrijke reden, van zijn vertrek. Voordat hij zich voor een van znn laatste patiënten naar de opera' tiekamer spoedt laat de 61-jan- ge specialist bovendien bij een duidelijke en nuchtere terug blik zijn ideeën de revue passe ren over de „collega's" bij de televisieserie Mash, grappenma kerijen tijdens het „snijden" en zijn specialiteit: het opereren van liesbreuken. Zaken die on getwijfeld ook aan de orde zul len komen bij de officiële af scheidsreceptie die het gemeen tebestuur de scheidende chi rurg aanbiedt op donderdag 13 mei, van 's middags vier tot zes uur. „Een darmoperatie is tegenwoor dig misschien 2elfs wel veiliger dan een autorit naar Amster dam. Toch brengt opereren al tijd risico's met zich mee die vooraf niet zijn te berekenen. Dat is echter ook het geval bij dat ritje met de auto. Er kan altijd plotseling een andere wa gen door de middenberm ko men. Ik ga dan ook niet zomaar naar Amsterdam en ik ga ook niet zomaar opereren. Dat moet op redelijke gronden gebeuren. Ik verwonder me ook hoe ge makkelijk sommigen tot opere ren beslissen. Het publiek denkt bij het woord opereren meestal aan operatie tafels waar mensen worden opengesneden. Maar naast deze bloedige zijn er ook niet-bloedi- ge operaties. Operatie betekent handeling, bewerking. Het rechtzetten van een ontwrichte schouder valt er ook onder. Het vak wordt vaak te roman» tisch voorgesteld, maar het is een vak net als alle andere vakken, Zoals bij elk beroep is er een grote hoeveelheid routi newerk. Lang niet alies is inte ressant. Het is wel zo dat je tijdens een operatie geen tijds besef hebt. De tijd vliegt dan voorbij, Ik heb wel altijd 't idee dat ais ik een fout bega, ik 't met mijn eigen handen fout doe. Dat is op den duur wel eens een belas- Chirurg M. van der Wetering; ,,Van de medewerking van de patiënten hangt veel aV tend gevoel. Als een dokter as- peirine voorschrijft en het werkt niet dan kan men altijd nog zeggen dat het geneesmid del niet goed voor hem is, „zo vertelt de specialist die in Bata via werd geboren. Heroïscli Eigenlijk wilde hij rontgenoloog worden. Bij toeval kwam Van der Wetering in de chirurgie terecht toen er in het Rotter damse Bergweg2iekenhuis een plaats op deze afdeling vrij was. Na werkzaamheden in on dermeer ïndië, Engeland en Goes kwam Van der Wetering op l juli 1950 in Schiedam wer ken. Tot 1961 was de specialist de enige chirurg in het Ge meente Ziekenhuis. Een jaar daarvoor was hij gepromoveerd op de chirurgie van liesbreuk en. „Niet zo heroïsch als hartopera ties. Het was niet echt een bij zondere methode, waar ik op promoveerde. Met was ook ge baseerd op de versterking van de achterwand van het lieska naal. Toch is er later wel een bepaalde methode uitgekomen. Maar ach, de chirurg (iemand die snel moet kunnen beslissen en onder druk moet kunnen werken), geeft slechts de leiding aan het genezingsproces. De na tuur doet de rest. Een darm weefsel maken wij bij een ope ratie bijvoorbeeld niet helemaal waterdicht We nemen alleen een paar punten. De natuur moet de rest doen. Van de medewerking van de pa tiënt hangt echter ook bijzon der veel af. Zij moeten vertrou wen hebben in de geneeswijze en optimistisch zijn. Dan kun nen ze zich zélf ook dankbaar zijn dat ze zo'n goede mede werking hebben verleend. Aar dige mensen genezen gemakke lijk, zeg ik altijd maar". In zijn loopbaan heeft de specia list behoorlijk wat veranderin gen meegemaakt. De mogelijk heden in de chirurgie zijn ver beterd, onder andere door ver betering van de steriliteit en de moderne narcose. Toch is het er niet gemakkelijker op gewor den. „Er is een nieuwe groep patiënten bijgekomen. Nu opereren we ook ouderen en mensen in slechte conditie, die vroeger te slecht waren om te opereren. De kreet die opereren we niet, komt haastniet meer voor. Vroeger moest men sneller en netter opereren. Nu zijn daar hulpmiddelen voor. Het is dan ook de vraag of we tegenwoor dig technisch wel beter opere ren. Verder liepen de mensen vroeger veel minder snel naar een ziekenhuis en was er tij dens de operaties een doodse stilte. Die stilte was goed. De steriliteit is daar geloof ik wel mee gediend. Het gebeurde on der andere omdat toen meer met gedeeltelijke narcose werd gewerkt. De patiënt was dan vaak bij z'n positieven en dan kon je natuurlijk niet zoiets zeggen als geef dat mes eens aan. Nu vinden de operaties meer onder gehele narcose plaats en is het ook lawaaieri ger op de operatiezaal gewor den. Daar heb ik nog al aan moeten wennen". MASH Op de vraag of het dan net zo'n janboel is als bij de Amerikaan se televisieserie Mash wordt ge suggereerd, antwoordt Van der Wetering: „Zelf maak ik tijdens het opereren geen grapjes. Dat ligt aan mijn instelling. Er zijn echter, collega's die het wei doen. Maar zo erg, als in Mash is het nou ook weer met. Wan neer dat in die films met zou gebeuren zou het niet om aan te 2ien zijn. Nu kijk ik er wel eens naar. Het ts goed dat er geridiatliseeid wordt Men moet dat soort din gen niet op een voetstuk plaat sen, Ik vind het gezond en nor maal, hoewel ik kan begrijpen dat er collega's zijn die zich er aan ergeren. We moeten echter ook met uit het oog verhezen dat het een uiting van angst is. Voor het publiek is het een vorm van afreageren". Het veldhospitaal uit de serie Mash roept nog een reeks van herinneringen op bij dr. Van der Wetering omdat hij tijdens militaire dienst, kort na de Tweede Wereldoorlog in Indie verschillende van dat soort hos- pitaals heeft opgezet „Een schitterende leerschool. Al leen ergerde je vaak aan het feit dat je vrouw zo ver was en dat er zo weinig materiaal be schikbaar was Wc moesten ons een eigen bloedbank vormen en de koks namen wel eens de polsen van de patiënten op. De patiënten waren echter gekeur- de en gezonde jongemannen, die veel konden hebben". Acupunciuur Van der Wetering is iemand van de oude stempel. Dat zegt hij zelf en dat zeggen sommige col lega's. Over acupunctuur als verdoving tijdens het opereren, iets dat de laatste tijd nogal in opspraak is, zegt de specialist; „Voor de westerse mens lijkt me dal niet geschikt Ik zie het nut er niet van in. Zoiets komt bij mij net over als de kreet: nieuwe Dreft. Nieuw is toch niet synomen aan beter?" Over de hamvraag „Is cr iets speciaals dat u altijd zal bijblij ven" hoeft de chirurg uit de Charlotte de Bourbonstraat niet lang na te denken. Vastbe raden antwoordt hij: „Dat kan ik niet zeggen. Daar zijn er waarschijnlijk te veel voor ge weest. Ieder geval heeft z'n ei gen bijzonderheid". Blijft tenslotte nog de vraag waarom de chirurg nu vier jaar voordat hij de leeftijd van vij fenzestig heeft bereikt, reeds met pensioen gaat Het ant woord luidt; „De fusie met het Nolet Zieken huis zal nog veel narigheid met 2ich meebrengen. Tegen de tijd dat die fusie tot stand is geko men zou ik gezien mijn leeftijd toch wegmoeten Waarom zou ik dan alleen de narigheid mee gaan maken? Nee, ik verhuis binnenkort maar ons tweede huis in het Zvuterse Cortaillod j en daar ga ik lekker tuinieren, mijn grootste hobby" Vlaardingen Vanavond om kwart over acht zal het gezelschap van de Koninklijke Nederlandse Schouw burg en opvoering brengen van het stuk „De Grena dier van Zijne Majesteit of De Blijde Verwachting". Dit werk is geschreven door de Belgische toneelau teur Herwig Hensen. Het toneelstuk heeft een extra dimensie door de spot die ge dreven worden met m veler ogen zo vaak lachwekkende Franse „grandeur". Verder valt het pel op door het markante gebruik van. de Nederlandse taal. Het stuk speelt in Frankrijk, be gin maart 1815. Na zijn neder laag in Rusland heeft Napoleon troonafstand gedaan en is hij verbannen. Een van de oudge dienden van het keizerlijke le ger is Henri Gendebien die heimwee heeft naar de vergane glorie van weleer. Daarom heeft hij zich geïnstalleerd in een hoeve in Zuid-Frankrijk en elke dag kijkt hij naar zee m de richtng van Elba waar zijn keizer zit. Hij leeft constant m „blijde verwachting" terwijl zijn vrouw en dochter (ook in verwachting maar dan op een andere manier) hard op het land werken. In deze sfeer speelt het verhaal. De voorstel ling wordt gespeeld door (voor ons) onbekende Belgische ac teurs en actrices. Hoek van Holland Ruim driehonderd mensen bezochten eind vorige week de receptie ter gelegenheid van het afscheid van hoofdagent H. Hogting Warmetls uit Hoek van Holland. Omringd door bloemen en geschenken luisterden Hogting en zijn vrouw- naar de toespraken van superieuren en eollega's. Deelraadsvoor- zitter Van der Houwen gaf ook blijk van waardering. Hogting heeft van zijn 33 dienst jaren er 25 in Hoek van Hol land vervuld. Hij stond bekend als iemand die zijn werk vooral in het menselijke zag. Zonder- overbodige drukte wist hij vele problemen op te lossen. In die sfeer was ook het afscheid. Vlaardingen De brandweer moest het afgelopen weekeinde in Vlaardingen twee maal in actie komen. Vrijdagnacht ont stond er op de vuilstortplaats in de Broekpolder door onbeken de oorzaak brand. Dat ging met veel vuur en rookontwikkeling gepaard. De brandweer was binnen korte tijd de brand meester. Zaterdagavond gingen enkele zo genaamde glaskisten aan de Es- doomdreef m Holy-Noord in vlammen op. De kisten waren aangestoken. De daders zijn nog niet bekend. Evenmin als de aangerichte schade. Geen lange, maar wei hartelijke toespraken. Dat ook het verenigingsteven en in het bijzonder de tennisclubs de waarde van Hogting op an der gebied weten te waarderen, bleek uit de grote belangstelling van die zijde. Het ziet er trou wens naar uit dat het „functio neel leeftijdsontslag" die ver enigingen wel ten goede zal ko men. Want stilzitten lijkt niet direct het ideaal van ambteloos burger Hogting War melts. Vlaardingen De Nier-Stichting zal vanavond een voorlichtmgs- en propagandafcijeenkomst houden. Daarvoor is de zaal Harmonie aan de Schiedamse- weg te Vlaardingen uitgekozen. Films en dia's zullen het pu bliek meer inzicht geven in het werk van de stichting. De avond begint om kwart over acht r; s-v*, ïvW/f De slopers van de Stardust hebben meer tijd nodig om het schip van het sirand te verwijderen. 's-Gravenzande/Hoek van Holland De res ten van de Stardust had den op de vijftiende van deze maand al weg moe ten zijn. Die datum was aan het begin van het jaar overeen gekomen tussen het Hoogheem raadschap Delfland en het slopersbedrijf J. Koole uit Vijfhuizen. „Misschien is de termijn wat te krap genomen", aldus een woordvoerder van Delfland, „in ieder geval hebben we het slo persbedrijf een brief ge stuurd met het verzoek een nieuwe datum te noemen. Nu zijn we overeengekomen dat de laatste resten van het gestrande schip uiterlijk 21 mei moeten zijn opge ruimd". „Het is wel vervelend dat het strand mof vnnr het begin van de lente van het schroot is ont daan", zo vervolgt de woordvoerder van Delf land, „Maar aan de an dere kant is het wel be grijpelijk gezien de on verwachte moeilijkhe den waarmee de slopers te kampen hebben ge had. Zo moest een laag asfalt zorgvuldig wor den verwijderd om ver vuiling van het strand te i verwijderen van de stookolie die zich nog in het schip bevond nam nogal wat tijd in beslag. Al duurt de sloop dan wat langer dan voorzien, we waarderen het dat de slopers hun werk zo zorgvuldig doen".- De heer J. Koole, direc teur van het slopersbe drijf: „Maar liefst zes weken heeft de oiie on- rlr-r rv>-»r+>it>iF>ksirw»r brand gestaan. Verhit ting fs de enige manier om het spul definitief te verwijderen. Aangezien er maar weinig lucht in het ruim kon doordrin gen, heeft het zo lang geduurd voor ae 150 ton olie was opgebrand. Ook het slechte weer heeft het werk wat opgehou den, Maar de sloop is nu zo goed als geklaard. Op 21 mei zie je niets meer van hef h-hV" Vlaardingen De Militaire dienstgroep van het Jongeren Advies Centrum Vlaardingen houdt vanavond een zogenaam de recrutenvergadering. Het is een informatiebijeenkomst voor hen die in mei onder de wapenen moeten. De avond wordt gehouden in het pand van het JAC aan de P. K. Drcssaartstraat 201 in Vlaar dingen. Op de informatieavond zullen de aanstaande „bollen" worden voorgelicht over rechten en plichten. Een dia-serie zal de nieuwelingen mm-ten duidelijk maken wal hen in dienst te wachten staat. Er zal ook infor matie gegeven word en over do Vereniging van Dienstplichtige militairen, S5, dienstwetgeren. uitstel en afstel ,m dienst door bmederdienst. studi'kostwm- m-rschjp en dergdijken. Het ia de bedoeling van de MiIj. time dienstgroep om telkens een week voor de opkomst van een nieuwe lichting een infor matieavond te organiseren. Dat zal dan dus /o om de twee maanden zijn Vlaardingen De organist Aad Zoutendijk concerteert ook morgenmiddag weer op het or- gel van de Grote Kerk tn Vlaar dingen Het lunchconcert begint om kwart voor een en duurt een half uur. De entree is gra tis Brood me»-nemen is ook toegestaan Zoutendijk speelt dit keer werken \un Bach, Bohm en Couperm Van de- laatste componist uit de zeven tiende eeuw speelt hij onder meer Chacone Het concert wordt besloten met een impro visatie van Zoutendijk Hoek van Holland J. Vos is 25 jaar leider geweest van de her vormde zondagsschool in Hoek van Holland. Dat was vrijdag wel een receptie waard in de achterzaal van de hervormde kerk. Dankzij Vos heeft de- school een kwart eeuw kunnen draaien. Vos kreeg verschdlende geschen ken aangeboden. Ds. Cornell Wismeijer sprak de jubilaris toe Hij bedankte Vos namens Hf- kerk en de /rindjiPschool

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3