SCHEDAI IS - COURANT „Historische beslissing" Maassluis aanvaardt basisplan Situatie onhoudbaar Commissie schrikt van protestbrief neem 5 TREINRAMP IN SCHIEDAM G A-wensen Lickebaert ten dele ingewilligd Ik de Operatie Kunstlicht: succesvol Vrouw vast in lift Straks vernieuwd Scholier mishandeld Burgemeester Van Dijke: -te t :!l Dinsdag 4 mei 1976 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25566 6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EX KETHEL Maassluis „V heeft vanavond een historische beslissing genomen. Het getuigt van raoed om een dergelijke stap, de belangrijkste sinds decennia, te nemen." Burgemeester Van Dijke was niet karig met zijn loftuitingen, nadat de raad met slechts de stem van Wil van Din ter (CDA) tegen, ja gezegd had tegen het nieuwe stads kantoor. De raad zei daarmee ook ja tegen de 21 miljoen gulden die het kantoor zal gaan kosten. Dit ging echter niet al te enthousiast. De angst dat de kosten van de bouw hoger zullen uitvallen bleek bij alle sprekers aanwezig. Slechts het CDA zei dat het niet stond te juichen om het plan. Alle fractievoorzitters drongen er bij b. en w. op aan alles te doen im zich bij bouw tegen méérkosten te vrijwa ren. Daartoe moest één aannemer verantwoordelijk zijn, zodat bij on verhoopte tegenslagen er slechts één verantwoordelijk zou zijn. De \7D- fractieyoorsitter Niestadt wilde dat men zich tegen allerlei zaken zou verzekeren. Ook moeten de exploita tiekosten scherp bewaakt worden. ledereen was erg verheugd over de drie miljoen gulden subsidie van het rijk uit de beschikbare middelen ter be strijding van de werkloosheid. Min der verheugd was men over het feit dat de onroerendgoedbelasting twee maal met vijf procent zal worden verhoogd om de kosten te dekken. Hier had vooral het CDA de nodige bezwaren tegen. Zij waren echter slechts voor Wil van Dinter rede om haar stem tegen de bouw te laten noteren. Bovendien was het college niet aan het verzoek van de raad tegemoet gekomen om met goedkope re alternatieven op de proppen te komen. Daar was naar Van Dinters mening al in september van het vorig jaar om gevraagd. Het is de bedoeling dat de bouw van het nieuwe Maassluise stadskantoor op 2 juli aan een aannemc wordt aanbesteed. Er is haast bij, want voorwaarde voor de rijkssubsidie is, dat voor 1 augustus met de bouw begonnen wordt. mms i Maassluis Het gemeentebe stuur van Maassluis heeft zich gisteravond met algemene stemmen achter het basisplan voor het recreatiegebied tussen Vlaardingen en Maassluis, De Lickebaert geschaard. Daar- Bewoners Nieuwelaan. verontrust Vlaardingen De bewoners van de Nieuwelaan in Vlaardin gen zijn bang dat er binnenkort doden zullen vallen in deze straat. In een brief aan de gemeenteraad laten zij weten dat de situatie onhoudbaar is. Het verkeer is de grote boosdoener. Bij het veriaten van het centrum wordt er erg hard gereden op de Nieuwelaan. De kinderen zijn bun leven niet zeker, zo stellen de bewoners in hun brief. De bewoners vinden de ver- woners is materiële schade keersintensiteit bijzonder aan geparkeerde auto's en groot voor een woonstraat. fietsen geen uitzondering. Dte is bovendien met de Het woon- en leefklimaat in de openstelling van de meuwe gemeentesecretarie nog aan merkelijk toegenomen. „De opzet van dit straatje", zo staat er in de bnef, „ts bere kend op paard en wagen- De afmetingen zijn zo dat de totale situatie door gepar keerde auto's, bezorgend verkeer en dergelijken totaal onoverzichtelijk is, en dus gevaarlijk". Volgens de be- Nteuwelaan wordt aangetast door geluid-, stank- en stof- overlast. Het ziet er volgens de bewoners naar uit dat de huidige, onhoudbare situatie nog zal verslechteren. Oor zaak voor de toename van het verkeer door de Nieuwe laan is de uitbreiding van. de woonfunctie van het cen trum van Vlaardingen, aldus de bewoners. Zeker tien doden Schiedam „Er moe ten zeer veel doden zijn gevallen". zei een brandweerman nauwe lijks een half uur nadat tussen de stations Schiedam en Schiedam- Oost vanmorgen twee treinen op elkaar bot sten. Volgens de eerste berichten van de Neder landse Spoorwegen zouden de Rhein-Ex- press uit Hoek van Hol land en de stoptrein Rotterdam-Hoek van Holland op elkaar zijn gebotst. Verslaggevers ter plaatse maakten echter melding van drie treinen. Ongeveer an derhalf uur na de ramp schatte de NS het aantal doden op tien. Omwo nenden spraken toen al met grote zekerheid over ongeveer veertig slachtoffers. I Hoek van Holland - Met twintig nehcoptervlucbten zijn dezer lagen de twee grote Jiehtop- standen op de noorder- en de zuiderpier van Hoek van Hol land bevoorraad. Deze lichtopstanden zijn onbe mande platforms die om de acht maanden moeten worden' voorzien van ohe en ander ma teriaal. Verder moeten er enke le controlebeurten worden uit- k gevoerd. "62e Operatie Kustlicht verliep De Noord zee-helicopters die voor een routineklus, hoewel het de operatie werden gebruikt zij pas de eerste keer was dat deze nal eerder voor soortgelijke uchtopstanden op deze wijze karweien gebruikt, zoals bet be- werden bevoorraad. loodsen vantankers in volle zee. Vlaardingen Een vrouw heeft zondagavond be nauwde ogenblikken door gemaakt, toen de lift waar in zij zich bevond, bleef steken. Dat gebeurde in een flatgebouw aan de Burge meester Var Walsumlaan. De vrouw moest door de brandweer worden bevrijd. Met is niet bekend waar door de lift heeft gewei gerd. iSchiedam De raadscommissie voor vorming en recreatie heeft als eerste officiële instantie ge reageerd op een protestbrief, die vorige week door directeur Henk Berg van het Passage Theater is geschreven aan het college van b en w. Vooral com missielid en oud-wethouder voor cultuur Clara Stroman heeft erop aangedrongen, dat de gemeente alles zal doen om weer met Berg m het reine te komen. De directeur is erg beledigd doorj woorden die PvdA- en CDA- raadsleden hebben geuit oven het beheer en de exploitatie van' net theater. Zij deden dat in de financiële commissie. Gespro ken is van een slecht beleid door de directeur. Berg vindt nu, dat de raadsleden maar met bewijzen moeten aankomen. Hij voelt zich slachtoffer van: een gebrekkige communicatie tussen de gemeente en de Schiedamse Gemeenschap inza- ke de Passage Omdat de uitspraken achter zijn rug om werden gedaan dreigt Berg met ontslag per septem ber 1977. Dan loopt zijn con tract af. Zoals de zaken nu liggen is van een prettige sa menwerking geen sprake meer, aldus Berg. Voor zijn perso neelsleden (twintig in totaal) zal hij zo nodig bij het Gewestelijk Arbeidsbureau tijdig ontslag aanvragen. Vertrekt Berg, dan is de conse quentie dat in het Passage Theater geen films meer mogen worden gedraaid De vergun ning daarvoor van de Neder landse Bioscoopbond staat na melijk op zijn naam. Het film programma is momenteel de kracht en de drijfveer van hot theater. De commissie vorming/recreatie is van dit alles erg geschrok ken. Ook wethouder Herman Posthoorn heeft Berg al opge beld om te vragen of er mets is te doen aan de plannen van de theaterdirecteur. Bij de cul tuurwethouder is de bnef inge slagen als een bom. Berg heeft al toegezegd, dat hij best bereid is om met de gemeente verder te praten, maar dat zal afhan- I gen van de verdere houdmg 5 van het stadsbestuur m casu de raadsleden, die in de financiële commissie over zijn beheer pra ten. ISchiedam Op het politiebureau ;n ingesloten de 26-jange Schie- i dammer C, A. De man werd van zondag op maandagnacht i betrapt bij een inbraak m hetj j benzinestation Van derEnde Bij zijn aanhouding wilde de j Schiedammer niet uil het kan toor van het benzinestation ko men. Hij wierp echter een stoel door de ruit, waardoor de poli tiemannen naar binnen konden stappen. Of-'",4*/'-, Het ingenieursbureau Oranje woud start deze week met de reconstructiewerkzaamheden voor het Wdhelnrunaplem in Schiedam Zuid. Het bedmf uit Heerenveen wil het karwei over komen ondermeer^ «ro,nf twee maanden geklaard heb ben. wonersvereniging Schiedam- Zuid, De Willem Brouwerschool en de middenstandsvereniging Zuid. Voor een bedrag van ruim l(tö mille wordt het plein, helemaal* overhoop gehaald en veranderd volgens de plannen van de dienst gemeentewerken, de be- schaatsbaan, balspeelplaats met een balscherm, kleuterboek met glijbaan, klau terplaats, peuterhoek en een zitplaats. Een en ander wordt van elkaar geschieden door een khnkcr- rug, plantvakken en een kuil. voor werd een motie van de PvdA met slechts drie stemmen tegen aanvaard. Een CDA mo tie haalde het met zeven stem men tegen ook, terwijl een tweede CDA-motie met negen tegen elf stemmen verworpen werd. Tijdens het spreekhalfuur kwam een woordvoerder van de werk groep Zuidbuurt, de veehouder Siem van der Kooy, vertellen, dat de bewoners van de Zuid- buurt nu eindelijk wel eens ze kerheid wilden. Die kregen ze dan ook na negentien jaar. Ondanks de wens van de CDA* en WD-fracüe om het agra risch gebied in De Lickebaert tot 150 a tweehonderd hectaren te vergroten, zal dat bij de hon derd hectaren blijven, zoals m het basisplan staat aangegeven. Om deze wens te verwezenlij ken diende de CDA een motie in die het niet haalde. Men is binnen het CDA van me ning, en dat werd ook bij de WD zo gevoeld, dat de ingreep m het landschap te fors is. Dat geldt dan met name voor het gebied aan weerszijde van de Zuidbuurtseweg. Door die forse ingreep zou het waardevolle na- tuur-histonsche milieu geweld aan gedaan worden. Ook vindt het CDA drie agrarische bedrij ven te weinig in het gebied. Een tweede CDA-motie, die door PvdA-fractievoorzitter Duime- laar als inhoudloos omschreven werd, haalde het wel. In de motie werd gesteld dat een bij drage van achttien gulden per inwoner per jaar aan de exploi tatie van het gebied veel te hoog is. Het beleid zou er op gencht moeten zijn de over dracht aan Rijnmond te realise ren, voordat een begroting wordt ingediend die de draag kracht van Maassluis te boven gaat Omdat het college genoeg numte binnen de motie zag om er mee te werken, keeg het de steun van B en W er» werd aanvaard. De PvdA-motic haalde het ge makkelijk Te meer daar het niet over het Lickebaertgebted handelde, maar over Midden Delfland. Bij het bestuur daar van moet worden aangedron gen op het behouden van het agrarische karakter van het ge bied tussen de Zuidbuurtseweg en rijksweg 20. Er zou daar ruimte voor drie agrarische be drijven moeten worden ge maakt. Bijna alle fracties drongen er by het college op aan om de bewo ners de Zuidbuurt zo snel mogelijk zekerheid te verschaf fen over te plegen aankopen van gronden. Vlaardingen ging al in maart akkoord met het basisplan voor De Lickebaert. Dit nieuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad Stuur mijdii nieuwsblad 14 dagen gratis op proel toe in combinatie met: Rotterdarnsfh Nieuwsblad De re O on m apen envelop zonde» pos(zege' sturen naar Antwoordnummer ÖJ4, Rotterdam Vlaardingen De sch- olier M. N. (15) tut Vlaardingen is op ko ninginnedag bij het afsteken van vuur werk door een onbe kende man mishan deld. Dat gebeurde op de Buys Ballotlaan. De jongen raakte be wusteloos. Hij is door enkele omstanders naar huis gebracht De politie heeft de da der rog niet achter haald. Zij verzoekt getuigen zich te mel den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1