SCHIEDAMSCHE COURANT Oorzaak nog onbekend 7\1MÈ MÊsÈÈSSm wm Aangepaste woonerven Irene Mak: Plotseling WHS er een enorme klap Rood gloeiend ffoensJa" 5 mei 1976 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25567- 1 PAGINA s Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL EEN GROTE PUINHOOP Schiedam Eén grote puin hoop van verwrongen staal. Een andere omschrijving valt niet te geven voor het rampzalige eerste gedeelte van de sprinter, waarin 24 treinpassagiers de dood hebt>en gevonden. Aan de rechterzijde is de trein van voor tot achter en van bo ven tot beneden opengere ten. Door de enorme klap is de cabine van de bestuurder tot halverwege het treinstel weggedrukt. Alles tussen cabine en de doorgang naar het volgende treinstel is in een ruimte van enkele meters samenge perst „De slachtoffers kun nen niets van het ongeluk hebben gemerkt. Daarvoor is het allemaal veel te vlug gegaan", zegt een danig aan geslagen spoorwegbeambte tussen het reddingswerk door. In enkele seconden speelt zich op de spoorlijn Rotterda m—Hoek van Holland ter hoogte van de Schiedamse Henri Polakstraat een ramp af. Een ramp, waarvan en kele tientallen getuigen lijn. Zij zitten in de stop trein Hock van Holland- Rotterdam, die op het zuide lijke spoor staat om, zoals gebruikelijk, de D-treia naar München te laten pas seren. „We stonden stil en ik keek 'naar buiten. Ik zag de Rhein-Express naderen. Te gelijkertijd zag ik van de andere kant die gele NS- Ireïn komen. Op nog geen twee meter afstand van mij vandaan botsten de treinen tegen elkaar. De klap was vreselijk", vertelt de 21-jari- ge Hannie de Knegt „Die Sprinter sprinter als een harmonica in elkaar, mijn ruit ging aan diggelen, er was even paniek in de trein. Direct na de klap werd het doodstil. We moesten de trein uit Buiten zag ik on der de trein gewonde men sen liggen. Iemand vroeg of er verpleeg sters of dokters onder de passagiers waren. Er was inderdaad een verpleegster bij. Die is onmiddellijk gaan helpen. Ik zal nooit vergeten hoe ontzettend snel hulp ter plaatse was. Binnen vijf minuten waren overal brandweer- en zie kenwagens," Van alle kanten komen passa giers uit de twee vrij volle stoptreinen en de maar ge ring bezette Rhein-Express. Aanvankelijk lopen rij ver dwaasd en niet begrijpend door elkaar. Ze beseffen nog nauwelijks wat er is ge beurd, weten niet of ze hulp moeten gaan bieden of niet. Sommigen hebben wat zij van hun bagage konden redden stijf geklemd in de hand. „Je kon echt wel zien, dat er nog veel mensen in paniek waren. Ze begonnen naar ons te schreeuwen en te wij zen dat we moesten bellen voor hulp. Ik greep onmid dellijk naar de telefoon en belde de politie, maar die had al verschillende tele foontjes binnengekregen", i Alias lijkt chaotisch toe !e gaan maar in werkelijkheid is het organisatorisch prima geregeld. vertelt mevrouw Vellinga, die vanuit haar op de vierde etage gelegen woning aan de Henry Polakstraat alles kon volgen. Heel wat bewoners zullen 2ïch de klap nog lang herinne ren. „Ik was in de slaapka mer. Plotseling hoorde ik die knal. Mijn kapspiegel viel bijna van de muur. Ik keek eerst aan de straatkant naar buiten, omdat ïk dacht, dat er een ongeluk was gebeurd. Daarna ging ik naar de andere kamer en zag die ravage", zegt een buurvrouw. Binnen een mum van tijd is de reddingsactie in volle gang. Uit Schiedam, Vlaar- dingen en Rotterdam racen tientallen brandweer- en ziekenwagens naar de plaats des onheils. Brand weerlieden, ziekenverple gers en doktoren beginnen met het redden van de ge- wouden en het bergen van slachtoffers. Tientallen po litiemannen houden kruis punten van wegen en zie kenhuizen in de drie steden vrij. Andere agenten dwin gen auto's, die op de rijkss- weg Hoek van Holland-Rot terdam vlak langs de plaats van het drama komen en langzaam rijden of zelfs stoppen, tot doorrijden. Om voor de ziekenwagens een nog betere route te hebben slaan brandweerlieden pijl snel een bruggetje in de sloot die de spoorbaan van de Ri jksweg scheidt. Voor sommige hulpverleners is wat zij te zien krijgen teveel. Verminkte lichamen en afgerukte lichaamsdelen brengen zelfs de meest ge harde brandweerman of zie kenverpleger even aan het wankelen. Een van de brandweerlieden gaat zelfs van zijn stokje. „Die eerste aanblik is ver schrikkelijk", vertelt een brandweerman. „Maar daar moet je even doorheen. Je staat allemaal eerst gek te kijken. Dan moet je wat wegslikken. Als je dan vijf minuten bezig bent is het over. Ik heb sommige hulp verleners even weg zien lo pen, maar al snel kwamen ze terug en gingen ze aan de slag." Terwijl vanaf een ruime af stand een steeds groeiend aantal toeschouwers toe kijkt lopen de vele brand weerlieden, ziekenbroeders, doktoren en NS-personeel- sleden ogenschijnlijk kris kras over de spoordijk. Al les lijkt zo chaotisch toe te gaan, maar in werkelijkheid is het organisatorisch prima geregeld. Een enkel woord of een simpel gebaar is vol doende om iets voor elkaar tc krijgen. Een schokkend moment tij dens de reddingsacties vormt de ter plaatse uitge voerde voetamputatie bij machinist H. Kophof. Hij zit bekneld in zijn vermorzelde cabine. Amputatie is de eni ge mogelijkheid om hem te redden. Tweeëneenhalf uur na het ongeluk kan hij op een brancard worden weg gebracht. Dan pas daalt het tempo van de hulpverlening. Men weet, dat er nu geen overlevenden meer zijn en dat het nog een zeer langdurige aangelegen heid wordt om de resten van de nog aanwezige slach toffers met behulp van snij branders uit het metaal te kunnen halen. Diepe bewon dering had bur gemeester Lems voor de tientallen hulp verleners. I- ymÊÊÉm Schiedam Is de treinramp bij Schiedam toe te schrijven aan een technische tekortkoming, of is de frontale botsing, die gisterochtend het leven eiste van 24 passagiers, het gevolg van menselijk falen. Op die beklemmende vraag zal pas over enige maanden een antwoord volgen, als een diepgaand onderzoek van de spoorweg ongevallenraad zal zijn afgerond. „Ik pieker er niet over ook maar iets te zeggen over een mogelijke oorzaak, zolang we niet over feitelijke gegevens beschikken," aldus mr. M. G. de Bruin, president-direkteur van de Nederlandse Spoor wegen. De NS-topman liet zich gisteren kort na de ramp evenmin uit over de al dan niet afdoen de beveiliging van het betrokken baanvak. „Als ik zou zeggen, dat de ATB (een systeem, dat menselijk falen uitsluit) een dergelijk afschuwe lijk drama zou hebben voorkomen, zou ik daar mee te kennen geven dat hier sprake is geweest van een fout van een van de machinisten. Dat echter staat eenvoudigweg niet vast" De ramp voltrok zich gistermor gen even voor acht uur, toen de uit Hoek van Holland afkomsti ge Rhein-Express frontaal bot ste op de ongeveer 80 kilometer rijdende sprinter-stoptrein, ko mend uit de richting Rotter dam. De Rhein-Express, be stuurd door de Rotterdamse machinist J. Timmer, had op dat ogenblik amper vaart Tim mer had luttele ogenblikken voor de beide treinen met een daverende klap tot stilstand kwamen nog krachtig geremd. v?°r d- botsing ontvluchtte hij zijn cabine. Hij bleef onge deerd. De machinist van de sprinter, de 49-jarige H. Kophof, eveneens uit Rotterdam, werd met cabine en al enkele meters wegge drukt Zwaar gewond kon hij, halverwege de trein, om half elf door brandweerlieden worden bevrijd. Amputatie van zijn voet was ter plekke noodzake lijk. Onmiddellijk na de botsing kwa men brandweer, politie en ge neeskundige diensten in aktie. Vanuit het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam spoedde een chi rurgisch team zich naar de plaats van de ramp om eerste hulp te bieden. De gigantische hulpverlening verliep ondanks de onbeschrijflijke taferelen bijzonder soepel. Ambulances reden af en aan om de vele doden en gewonden te vervoe ren naar ziekenhuizen in de omgeving. Pohtiemannen hiel den inmiddels de betreffende routes „schoon". De slachtof fers, van wie er enkele afschu welijk waren verminkt werden overgebracht naar het Noletzie- kenhuis in Schiedam, waar identificatie volgde. „Dankzij de bij ons aanwezige rampen plannen konden we binnen en kele minuten een beroep doen op alle instanties," aldus de Schiedamse burgemeester A. Lems, die zei diepe bewonder ing te hebben voor de vele tien tallen hulpverleners. Onvermoeibaar bleven zij, gade geslagen door honderden ijlings toegeschoten belangstellenden, vechten voor de levens van de in de trein achtergebleven ge wonden. De redders richtten zich uitsluitend op het voorste gedeelte van de sprinter, die zeer zwaar werd beschadigd. Pas rond half zeven gister avond konden de laatste drie doden, uit de trein worden ge borgen. In Schiedam werd gisteren spoor slag gezocht naar een kerk die qua ligging en grootte geschikt is om de doden op te baren, zo verklaarde burgemeester Lems. „Wij aanvaarden vanzelfsprekend de aansprakelijkheid ten volle," verzekerde mr. De Bruin, „en dat gaat zeker niet vanuit een minimumbasis." Over de identi teit van de slachtoffers zei hij gisteravond: „Ik kan daarover onmogelijk mededelingen doen, temeer daar nog niet alle fami lieleden op de hoogte zijn ge steld." Wel meldde hij dat het jongeste slachtoffer 20 jaar was. „Er heerst diepe verslagenheid in de spoorwegfamilie," aldus de president-direkteur, „het valt ons, spoormannen, zwaar met een dergelijk drama geconfron teerd te moeten worden." Terwijl op de achtergrond het treinverkeer van Rotterdam naar Den Haag gewoon doorgaat zijn reddingsploegen nog bezig, onder grote publieke belangstelling, met het zoeken naar slachtoffers. Schiedam Een van de zwaar gewonden van de treinramp is de 21-jarige Irene Mak uit de Beijer- landsestraat uit Schie- dam-Zuid. Zij liep on dermeer twee been breuken op. Per ambu lance van de GG en GD is Irene hiervoor naar het gemeenteziekenhuis in haar woonplaats ge bracht. Volgens dokto ren moet zij daar voorlo pig zes weken blijven. Gistermiddag vertelde zij ons wat zij zich nog herinnert van het mo ment dat het drama zich afspeelde: „Ik zat rustig in de trein. Plotseling was er een enorme klap. "Wat er gebeurde wist ïk op dat moment niet, want eigenlijk gelijk verloor ik mijn bewust zijn. Een tijdje later, hoe lang daarna weet ik niet, kwam ik weer bij. De trein was toen één grote puinhoop. Overal gegil. Het was vreselijk. Iets wat ik waarschijnlijk nooit zal kunnen verge ten. Schiedam Bij de politie in Schiedam stond giste rochtend de telefoon rood gloeiend. Eerst vanwege meldingen van de trein ramp, later van mensen die angstig vroegen of hun familieleden soms bij het massale ongeluk waren be trokken. „Wij hebben geen staatje bijgehouden, iede reen hebben we naar de NS in Utrecht verwezen", aldus een woordvoerder van de politie. „Maar wij schatten dat er in enkele uurtjes tijd meer dan 120 telefoontjes zijn geweest. We hebben het nog nooit zo druk gehad". Vlaardingen Bij het ophogen van een gedeelte van de Vlaar- dingse Babberspoldcr zullen woonerven worden aangelegd. Dit gebeurt dan op verzoek van de bewoners. Zij hebben zich uitgesproken voor de woonerfgedachte. Dat blijkt uit een onder de bewoners gehouden enquête. Er was overigens maar een zeer kleine meerderheid voor het woonerf idee. Een grote gxoep bewoners wilde het bestaande stratenplan handhaven. In samenwerking met gemeente werken heeft werkgroep van de bewoners het woonerfplan ge wijzigd. In het gewijzigde plan zijn een aantal wensen van de bewoners verwerkt. Het gewij zigde plan zal nu op donderdag 6 mei aan de bewoners worden voorgelegd. Dat gebeurt in de school van de Vlaardingse Schoolvereniging aan de Pom- penburgsingeL Een extra verga dering zal worden belegd om de problemen van de huiseigena ren te bespreken. De belangrijkste wijzigingen in het woonerfplan zijn wel dat de Van der Duyn van Maasdam laan twee door een berm ge scheiden rijbanen houdt en dat er geen parkeerplaatsen vlak voor de ramen van de flats aan de Van Oldenbameveltstraat, de Paulus Buysstraat, de Van Bleiswïjkstraat en de Van Aers- senstraat komen. Op de laatste informatieavond al verder wor den ingegaan op de uitslag van de enquête. Het definitieve plan zal bovendien nader worden be sproken. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1